ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το παλιό εργαλείο, ο Ιταλός που έφυγε, ήταν ένα Piaggio Typhoon 125 που είχα εκείνη την περίοδο για εργάτη.
Ο άξονας που καλωσόρισα ήταν ένα townmate 80 μαμα τετρατάχυτο. Αργότερα επωλήθη στον εκλεκτό @Ωmega Smileys drinking beer Emoticon

Έβαλε και παρμπρίζ στο townmate?
Mα τι μπαρμπας είναι αυτός ο ομεγκα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στο θέμα μηχανή πάντως, εγώ λειτουργώ με συναίσθημα φουλ.
Εγώ το βλέπω λίγο αλλιώς
Πρωταρχικός παράγοντας είναι η βόλτα.
Να βλέπω νέα μέρη, να είμαι άνετος πάνω στο μηχανάκι, να έχει την ιπποδύναμη που έχω οριοθετήσει...γενικά να μπορώ απρόσκοπτος να βολτάρω, να μυρίζω φύση, να νιώθω ελεύθερος, να μην ζορίζομαι πάνω στην μηχανή σε κάποιο σημείο κλπ

Και μετά κοιτάω ποιες μηχανές "συμπληρώνουν τα κουτάκια" που θέλω και ξεκινάω το ψάξιμο μέσα σε αυτές για εκείνες που μου αρέσουν παραπάνω.
Βάζω δηλαδή πάνω την πρακτικότητα, την άνεση και το τι θα κάνω με την μηχανή παρά το πόσο καυλώνω με το που θα την δώ.
Τώρα αν όλα ταιριάξουν, δηλαδή και καλύπτει τις αναγκες μου, και με φτιάχνει οπτικά και συναισθηματικά αλλά και την φτάνω οικονομικά, είναι σίγουρα το ιδανικό. Αλλά δεν δουλευτώ με φουλ συναίσθημα ποτέ. Πάντα πάω ορθολογιστικά.
Αλλιώς πχ δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάρω Αφρικα 750, μιας και τέτοια έβλεπα μικρός και ονειρευόμουν. Αλλά τα έβαλα κάτω κάτω και λέω "όχι φίλε, κοιτάμε μπροστά. Τέλος" eye
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ το βλέπω λίγο αλλιώς
Πρωταρχικός παράγοντας είναι η βόλτα.
Να βλέπω νέα μέρη, να είμαι άνετος πάνω στο μηχανάκι, να έχει την ιπποδύναμη που έχω οριοθετήσει...γενικά να μπορώ απρόσκοπτος να βολτάρω, να μυρίζω φύση, να νιώθω ελεύθερος, να μην ζορίζομαι πάνω στην μηχανή σε κάποιο σημείο κλπ

Και μετά κοιτάω ποιες μηχανές "συμπληρώνουν τα κουτάκια" που θέλω και ξεκινάω το ψάξιμο μέσα σε αυτές για εκείνες που μου αρέσουν παραπάνω.
Βάζω δηλαδή πάνω την πρακτικότητα, την άνεση και το τι θα κάνω με την μηχανή παρά το πόσο καυλώνω με το που θα την δώ.
Τώρα αν όλα ταιριάξουν, δηλαδή και καλύπτει τις αναγκες μου, και με φτιάχνει οπτικά και συναισθηματικά αλλά και την φτάνω οικονομικά, είναι σίγουρα το ιδανικό
. Αλλά δεν δουλευτώ με φουλ συναίσθημα ποτέ. Πάντα πάω ορθολογιστικά.
Αλλιώς πχ δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάρω Αφρικα 750, μιας και τέτοια έβλεπα μικρός και ονειρευόμουν. Αλλά τα έβαλα κάτω κάτω και λέω "όχι φίλε, κοιτάμε μπροστά. Τέλος" eye

Τ' μέτερον παιδίον λέμε ! Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ το βλέπω λίγο αλλιώς
Πρωταρχικός παράγοντας είναι η βόλτα.
Να βλέπω νέα μέρη, να είμαι άνετος πάνω στο μηχανάκι, να έχει την ιπποδύναμη που έχω οριοθετήσει...γενικά να μπορώ απρόσκοπτος να βολτάρω, να μυρίζω φύση, να νιώθω ελεύθερος, να μην ζορίζομαι πάνω στην μηχανή σε κάποιο σημείο κλπ

Και μετά κοιτάω ποιες μηχανές "συμπληρώνουν τα κουτάκια" που θέλω και ξεκινάω το ψάξιμο μέσα σε αυτές για εκείνες που μου αρέσουν παραπάνω.
Βάζω δηλαδή πάνω την πρακτικότητα, την άνεση και το τι θα κάνω με την μηχανή παρά το πόσο καυλώνω με το που θα την δώ.
Τώρα αν όλα ταιριάξουν, δηλαδή και καλύπτει τις αναγκες μου, και με φτιάχνει οπτικά και συναισθηματικά αλλά και την φτάνω οικονομικά, είναι σίγουρα το ιδανικό. Αλλά δεν δουλευτώ με φουλ συναίσθημα ποτέ. Πάντα πάω ορθολογιστικά.
Αλλιώς πχ δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάρω Αφρικα 750, μιας και τέτοια έβλεπα μικρός και ονειρευόμουν. Αλλά τα έβαλα κάτω κάτω και λέω "όχι φίλε, κοιτάμε μπροστά. Τέλος" eye

Αν δεν είναι κοντά στα 300 κιλά, εγώ δεν τη θελω
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Αλλαγή λαδιών μπροστινού με ξύστρες τσιμουχες στο TDM 900
Πάω σε συνοικιακό συνεργείο γνωστού και ρωτάω τιμή και μου λέει 140.
Ρωτάω στη γιαμαχα μου λέει 120.
Πάω σε ένα άλλο συνεργείο μέσω γνωστού και έκανα δουλεια με 80.
Το ότι το συνοικιακό ζήτησε παραπάνω απο την αντιπροσωπεία με άφησε αφωνο
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αλλαγή λαδιών μπροστινού με ξύστρες τσιμουχες στο TDM 900
Πάω σε συνοικιακό συνεργείο γνωστού και ρωτάω τιμή και μου λέει 140.
Ρωτάω στη γιαμαχα μου λέει 120.
Πάω σε ένα άλλο συνεργείο μέσω γνωστού και έκανα δουλεια με 80.
Το ότι το συνοικιακό ζήτησε παραπάνω απο την αντιπροσωπεία με άφησε αφωνο
Μαλλον δεν είχε όρεξη να ασχοληθεί.. Και σου πετάει το αστροπελέκι για να φυγεις
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Ένα λάστιχο με παξιμάδι μέσα έχει 6,50 ευρώ για να κρατάει το μάγουλο της μηχανης
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αλλαγή λαδιών μπροστινού με ξύστρες τσιμουχες στο TDM 900
Πάω σε συνοικιακό συνεργείο γνωστού και ρωτάω τιμή και μου λέει 140.
Ρωτάω στη γιαμαχα μου λέει 120.
Πάω σε ένα άλλο συνεργείο μέσω γνωστού και έκανα δουλεια με 80.
Το ότι το συνοικιακό ζήτησε παραπάνω απο την αντιπροσωπεία με άφησε αφωνο
Σε όσα συνεργεία και να πας εξουσιοδοτημένα ή μη δεν πρόκειται ποτέ να ακούσεις ίδια τιμή. Αυτό που μετράει πιο πολύ είναι η ποιότητα της δουλειάς του κάθε μάστορα παρά ή μικρή διαφορά στην πιο φθηνή τιμή που θα ακούσεις. Έχω δει δουλειές μαστόρων που ειλικρινά ακόμη και ένας ερασιτέχνης θα το έκανε καλύτερα και δουλειά μάστορα που αξίζει τα χρήματα που δίνουμε με το παραπάνω. Μην ξεχνάμε επίσης και την ποιότητα των ανταλλακτικών που μπαίνουν στο μηχανάκι μας. Υπάρχουν ανταλλακτικά στην μισή τιμή από τα γνήσια κάποια καλά και άλλα αμφιβόλου ποιότητας.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.853
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Αααα φίλε μου...
Εγω πειραματα δεν κάνω...οτι λέει το μανούαλ.
Δηλαδής εκεί που λέει το μανουάλι η τάδε εργασία να γίνεται από εξειδικευμένο τεχνικό...
εσύ το πας στον εξειδικευμένο ή βάζεις το καπελάκι του εξειδικευμένου και το φκιάνεις μαναχός;;;

Tooth Tooth Tooth
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δηλαδής εκεί που λέει το μανουάλι η τάδε εργασία να γίνεται από εξειδικευμένο τεχνικό...
εσύ το πας στον εξειδικευμένο ή βάζεις το καπελάκι του εξειδικευμένου και το φκιάνεις μαναχός;;;

Tooth Tooth Tooth
Μα βρε αγόρι...
Μονο λάδια φίλτρα θέλει αυτό... Και βενζίνη.
Βαλβίδες ρυθμίζεις σαν το παπί.









Άντε και κάνα άξονα..
Βάλε κι ένα διαφορικο









Άντε και κάνα ρουλεμάν στο κιβωτιο
Καμια φουρκέτα..
Καμια τσιμουχαooops


Ντουκάτι ρε το πέρασες? Tooth
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Μα βρε αγόρι...
Μονο λάδια φίλτρα θέλει αυτό... Και βενζίνη.
Βαλβίδες ρυθμίζεις σαν το παπί.









Άντε και κάνα άξονα..
Βάλε κι ένα διαφορικο









Άντε και κάνα ρουλεμάν στο κιβωτιο
Καμια φουρκέτα..
Καμια τσιμουχαooops


Ντουκάτι ρε το πέρασες? Tooth
Τίποτα δεν θέλει το εργαλείο σου Μπάμπη με κανα δυο τρία τέσσερα πέντε χιλιάρικα το πολύ το έκανες κούκλα. Rolling Rolling
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Σήμερα ήταν η μέρα που έκατσα να δω τι θα χρειαστώ για την ανακατασκευή του glx. Τελικά κατάλαβα ότι θέλω από όλα εκτός σκελετού και μοτέρ. cdefghigi Πιο πολύ και από του Μπάμπη θα μου στοιχίσει.Tooth Στο χρώμα δεν έχω καταλήξει ακόμη. Σκέφτομαι για μπορντώ ή το γαλάζιο που έβγαζε από το εργοστάσιο. Γνώμες;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα ήταν η μέρα που έκατσα να δω τι θα χρειαστώ για την ανακατασκευή του glx. Τελικά κατάλαβα ότι θέλω από όλα εκτός σκελετού και μοτέρ. cdefghigi Πιο πολύ και από του Μπάμπη θα μου στοιχίσει.Tooth Στο χρώμα δεν έχω καταλήξει ακόμη. Σκέφτομαι για μπορντώ ή το γαλάζιο που έβγαζε από το εργοστάσιο. Γνώμες;
Γαλάζιο. Πιο σπάνιο eye
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Γαλάζιο. Πιο σπάνιο eye
Αυτή είναι η δική μου γνώμη αλλά μου τα χαλάει ο γιός που λέει και για μπορντώ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη αλλά μου τα χαλάει ο γιός που λέει και για μπορντώ.
Πάρτου εκει ενα pcx να ασχολείται και ας αφησει μηχανακια της γενιάς μας σε εμάς eye eye
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.706
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Σήμερα ήταν η μέρα που έκατσα να δω τι θα χρειαστώ για την ανακατασκευή του glx. Τελικά κατάλαβα ότι θέλω από όλα εκτός σκελετού και μοτέρ. cdefghigi Πιο πολύ και από του Μπάμπη θα μου στοιχίσει.Tooth Στο χρώμα δεν έχω καταλήξει ακόμη. Σκέφτομαι για μπορντώ ή το γαλάζιο που έβγαζε από το εργοστάσιο. Γνώμες;
Άγγελε ενημέρωσε μας άμα θες σχετικά με την ανακατασκευή γιατί θα κάτσω κάποια στιγμή μες το καλοκαίρι να κάνω και το δικό μας λογικά .

και έμενα όλα τα θέλει , τι να πρώτο φτιάξω δεν ξέρω . Εγώ έχω το γαλάζιο 90αρι
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.853
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Μα βρε αγόρι...
Μονο λάδια φίλτρα θέλει αυτό... Και βενζίνη.
Βαλβίδες ρυθμίζεις σαν το παπί.









Άντε και κάνα άξονα..
Βάλε κι ένα διαφορικο









Άντε και κάνα ρουλεμάν στο κιβωτιο
Καμια φουρκέτα..
Καμια τσιμουχαooops


Ντουκάτι ρε το πέρασες? Tooth

Νομίζω ότι προσπαθείς να την γυρίσεις την μπιφτέκα!!!


Tooth Tooth Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σήμερα ήταν η μέρα που έκατσα να δω τι θα χρειαστώ για την ανακατασκευή του glx. Τελικά κατάλαβα ότι θέλω από όλα εκτός σκελετού και μοτέρ. cdefghigi Πιο πολύ και από του Μπάμπη θα μου στοιχίσει.Tooth Στο χρώμα δεν έχω καταλήξει ακόμη. Σκέφτομαι για μπορντώ ή το γαλάζιο που έβγαζε από το εργοστάσιο. Γνώμες;
Το γαλάζιο άγγελε...
Αν δεις ότι το πρότζεκτ γινεται ασύμφορο... Στη θαλασσα Tooth
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.452
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μπορντώ ανυπερθέτως.
Το πλε δεν του προσδίδει τίποτα τελείως .
Το θεωρώ άθλιο σε σε glx
 
Top Bottom