ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Αυτοκινητάδικο είναι αυτό, Πάνο;
Έχω δει ότι το βγάζει σε street και off road και θέλω να το δοκιμάσω, αλλά το Advantec μ’έχει βολέψει και μέχρι στιγμής δεν τ’άφησα.

Ναι φιλαράκι αυτοκινήτου .
Αυτά που γράφεις είναι μοτοσυκλέτας , αυτό ΔΕΝ το βγάζει αλλιώς .
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη, δεν κάνει τόση διαφορά.
Ακόμη και πιο παχύρευστο να γίνεται στους 100 βαθμούς, τέτοιες διαφορές είναι αμελητέες σε κινητήρες μπόξερ (ειδικά παλιούς) που οι ανοχές των μετάλλων είναι μεγάλες.
Οι μεγαλες ανοχές είναι μόνο στα κύλινδροπιστονα, λόγω αεροψυξης.
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Μπάμπη, δεν κάνει τόση διαφορά.
Ακόμη και πιο παχύρευστο να γίνεται στους 100 βαθμούς, τέτοιες διαφορές είναι αμελητέες σε κινητήρες μπόξερ (ειδικά παλιούς) που οι ανοχές των μετάλλων είναι μεγάλες.

Και εντάξει, θεωρώ τα 300.000+ χλμ τέλος ζωής μοτοσυκλέτας πρακτικά. Σε αυτά τα χλμ ότι μοτοσυκλέτα και αν έχεις θα ζητάει πολλά χρήματα σε όλα σχεδόν τα επίπεδα για να συνεχίσει να πηγαίνει. Σαφώς και θα έχει την δυνατότητα να πάει, αλλά πρακτικά θα θέλουν όλα τα κινούμενα μέρη αλλαγή. Όχι μονο αναλώσιμα, αλλά και ανταλλακτικα.

και μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση προς όλους. Θα αγοράζατε μοτό με πιστοποιημένα 300.000χλμ. Οποιο μοντέλο θέλετε, σε τιμή χώμα. Πχ τρανσαλπ 600 στα 500 ευρώ ή GS1100 στα 800 ευρώ ή GSXR 600 στα 500 ευρώ; Ενδεικτικές οι τιμές για ενδεικτικά μοντέλα.

Αποστόλη το συγκεκριμένο ήταν χαρτί και δεν ζήταγε τίποτα . Μάλιστα αν δεις τι χώμα έκανε δεν θα το πιστεύεις , μαζί με τα κατσίκια . Ρώτα και τον @giamar το ξέρει το μηχανάκι .
Και ένα άλλο που πουλήθηκε πριν κάποια χρόνια στην Θεσσαλονίκη με 240000-250000 μοντέλο 2004 το ίδιο . Χαρτί και αυτό , επίσης το ξέρει ο Γιάννης .
Νομίζω και ο Νικόλας ο @karellen τα ξέρει τα μηχανάκια .
Πιστεύω πως άνετα είχαν άλλα τόσα χιλιόμετρα.
Δεν είναι όλα τα μηχανάκια τα ίδια για αγορά σε αυτά τα χλμ που αναφέρεις , άλλο το μπόξερ , άλλο το gsxr...
 
Τελευταία επεξεργασία:

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Οκ, είναι σκυλιά, και έφτασε 300.000χλμ...
Αλλα πάνε τα διπλά..

Πρόγραμμα ξεπρογραμμα, κλιματολογικες διάφορες κλπ..
Το μοτερ έχει συγκεκριμένες ανοχες, σε αντλία, κουζινετα βάσης κλπ..
Είσαι εκτός προδιαγραφών.. .

Ρε γ@μω και δέρνω τι προδιαγραφές και μλκιες...τι νόμιζες κανά φλώρικο έχω; Rolling Rolling Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε γ@μω και δέρνω τι προδιαγραφές και μλκιες...τι νόμιζες κανά φλώρικο έχω; Rolling Rolling Rolling
Αααα φίλε μου...
Εγω πειραματα δεν κάνω...οτι λέει το μανούαλ.
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Αααα φίλε μου...
Εγω πειραματα δεν κάνω...οτι λέει το μανούαλ.
Μπαμπίνο έψαξα πάρα πολύ πριν κάνω κάτι , ούτε εγώ κάνω πειράματα .
Το συγκεκριμένο κιόλας το πήρα καινούργιο και είναι χαρτί στον κινητήρα . Το άκουσε πριν κανα δίμηνο το παλικάρι που του κλέψανε το πενφε και μου λέει πωπω σαν καινούργιο ακούγεται .
Εξωτερικά όμως είναι λιγότερο προσεγμένο... Tooth Tooth Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστόλη το συγκεκριμένο ήταν χαρτί και δεν ζήταγε τίποτα . Μάλιστα αν δεις τι χώμα έκανε δεν θα το πιστεύεις , μαζί με τα κατσίκια .Ρώτα και τον @giamar το ξέρει το μηχανάκι .
Και ένα άλλο που πουλήθηκε πριν κάποια χρόνια στην Θεσσαλονίκη με 240000-250000 μοντέλο 2004 το ίδιο . Χαρτί και αυτό , επίσης το ξέρει ο Γιάννης .
Πιστεύω πως άνετα είχαν άλλα τόσα χιλιόμετρα.
Δεν είναι όλα τα μηχανάκια τα ίδια για αγορά σε αυτά τα χλμ που αναφέρεις , άλλο το μπόξερ , άλλο το gsxr...
Ok (ενδεικτικά έβαλα τα μοντέλα για χάριν παραδείγματος), αλλά δεν απαντησες;
Αγόραζες;

Εγω ας πούμε το έχω πολύ ξεκάθαρο στις αγορές μου
ανω των 100.000 μόνο αν η τιμή είναι χώμα
Άνω των 150.000 δεν τα κοιτάω καν, ακόμη και αν είναι το χαμηλότερο σε τιμή στο car
Άνω των 200.000 δεν το έπαιρνα και τζάμπα να μου το έδιναν με τα έξοδα μεταβίβασης μόνο

(Μιλάω πάντα για καθημερινά μοντέλα και όχι τύπου αντικες κλπ)
that's just me. ooops
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπαμπίνο έψαξα πάρα πολύ πριν κάνω κάτι , ούτε εγώ κάνω πειράματα .
Το συγκεκριμένο κιόλας το πήρα καινούργιο και είναι χαρτί στον κινητήρα . Το άκουσε πριν κανα δίμηνο το παλικάρι που του κλέψανε το πενφε και μου λέει πωπω σαν καινούργιο ακούγεται .
Εξωτερικά όμως είναι λιγότερο προσεγμένο... Tooth Tooth Tooth
Με ποιο τρόπο έψαξες?
Γιατί και εγώ έψαξα, διάβασα, και κατέληξα ότι δε θα βάλω 60αρι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με ποιο τρόπο έψαξες?
Γιατί και εγώ έψαξα, διάβασα, και κατέληξα ότι δε θα βάλω 60αρι.
Εγώ έψαξα και βρήκα ένα παλιό νυχοκόπτη που νόμιζα ότι είχα χάσειTooth
Θα συνεχίσω να βάζω 10-60 και ας μην έχω μπόξερ ooops
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ok (ενδεικτικά έβαλα τα μοντέλα για χάριν παραδείγματος), αλλά δεν απαντησες;
Αγόραζες;

Εγω ας πούμε το έχω πολύ ξεκάθαρο στις αγορές μου
ανω των 100.000 μόνο αν η τιμή είναι χώμα
Άνω των 150.000 δεν τα κοιτάω καν, ακόμη και αν είναι το χαμηλότερο σε τιμή στο car
Άνω των 200.000 δεν το έπαιρνα και τζάμπα να μου το έδιναν με τα έξοδα μεταβίβασης μόνο

(Μιλάω πάντα για καθημερινά μοντέλα και όχι τύπου αντικες κλπ)
that's just me. ooops
Αυτό που έχω τώρα... Παίζει ναχει 200k. Το πλήρωσα 2700 και αν είχα παιδιά θα το είχαν χαλαρά... Για χροοονια
Που να ξέρεις εσύ βρε κακομοίρη με τις καρμπονάρες τι εστι παλιό πενφε..
Θα σου βγάλω αγγελίες εξωτερικού με 400 και 500k...να ψαρώσεις... Bike
Εγώ έψαξα και βρήκα ένα παλιό νυχοκόπτη που νόμιζα ότι είχα χάσειTooth
Θα συνεχίσω να βάζω 10-60 και ας μην έχω μπόξερ ooops
Αμα προβλέπετε απ τον κατασκευαστη..
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ok (ενδεικτικά έβαλα τα μοντέλα για χάριν παραδείγματος), αλλά δεν απαντησες;
Αγόραζες;

Εγω ας πούμε το έχω πολύ ξεκάθαρο στις αγορές μου
ανω των 100.000 μόνο αν η τιμή είναι χώμα
Άνω των 150.000 δεν τα κοιτάω καν, ακόμη και αν είναι το χαμηλότερο σε τιμή στο car
Άνω των 200.000 δεν το έπαιρνα και τζάμπα να μου το έδιναν με τα έξοδα μεταβίβασης μόνο

(Μιλάω πάντα για καθημερινά μοντέλα και όχι τύπου αντικες κλπ)
that's just me. ooops
Πραγματικά δεν το έχω σκεφτεί αν αγόραζα . Το Ρ 100 που γουστάρω τρελά ναι το έπαιρνα . Πραγματικά δεν το έχω σκεφτεί...

Κάποιο σαν αυτά...

 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πραγματικά δεν το έχω σκεφτεί αν αγόραζα . Το Ρ 100 που γουστάρω τρελά ναι τα έπαιρνα . Πραγματικά δεν το έχω σκεφτεί...

Κάποιο σαν αυτά...

Θυμάμαι είχα φίλο που είχε τέτοια και μόνο.. Από. R12 του 1941 μέχρι και 70ς..και μιλούσε με άλλους και λέγανε... 2ο ρεκτιφιέ.. 3ο..4ο
Ποσα ρεκτιφιέ παίρνει οεοοοοοο.???
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ειλικρινά παιδία, και τελείως ορθολογιστικά, δεν το έπαιρνα. Οτι μοντέλο και να ήταν.
Εχω μια μικρή ανοχή για μοντέλο με 150.000 που θα αγόραζα, αλλά είναι ένα μονο μοντέλο με τεράστιο κινητήρα και κατασκευασμένο για μακροζωία και όχι επιδόσεις (Goldwing)

Γενικά όμως είμαι της τάσης "Ότι νεότερο και με λιγότερα χλμ, στα περισσότερα κυβικά, που μπορώ να πάρω με τα χρήματα που διαθέτω"
Σίγουρα άλλοι το βλέπουν πιο συναισθηματικά
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Ειλικρινά παιδία, και τελείως ορθολογιστικά, δεν το έπαιρνα. Οτι μοντέλο και να ήταν.
Εχω μια μικρή ανοχή για μοντέλο με 150.000 που θα αγόραζα, αλλά είναι ένα μονο μοντέλο με τεράστιο κινητήρα και κατασκευασμένο για μακροζωία και όχι επιδόσεις (Goldwing)

Γενικά όμως είμαι της τάσης "Ότι νεότερο και με λιγότερα χλμ, στα περισσότερα κυβικά, που μπορώ να πάρω με τα χρήματα που διαθέτω"
Σίγουρα άλλοι το βλέπουν πιο συναισθηματικά
Και αυτό που γράφεις boxer είναι . Θεωρώ το Ρ100 που σου έβαλα παραπάνω ακόμα πιο αξιόπιστο . Γενικά τα πενφε με αυτά τα μηχανάκια (εκείνα τα μπόξερ γενικά) έχτισαν τον μύθο της αξιοπιστίας...και ίσχυε...
Τα μηχανάκια με τα περισσότερα ταξιδιωτικά χιλιόμετρα ever...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και αυτό που γράφεις boxer είναι . Θεωρώ το Ρ100 που σου έβαλα παραπάνω ακόμα πιο αξιόπιστο . Γενικά τα πενφε με αυτά τα μηχανάκια (εκείνα τα μπόξερ γενικά) έχτισαν τον μύθο της αξιοπιστίας...και ίσχυε...
Τα μηχανάκια με τα περισσότερα ταξιδιωτικά χιλιόμετρα ever...

Τα 1100 1150 και τα, 1200, είναι πιο γερά από τα r100. ..που ηθελαν ρεκτιφιέ κάθε 120 150κ.
Το παραβαλερ προβληματικό.. Έσπαγε ο άξονας εύκολα, πολύ μεγάλη γωνία..
Και ηλεκτρικά άστα να πάνε.
Απλά το έφτιαχνες στο πεζοδρόμιο...
Πάρε k100 Bike Bike ToothTooth
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Δεν έχει πολλά καμμένα λάδια γύρω του, πιστεύω ότι ακούγεται χωρίς πολλούς θορύβους ,Άγγελε?

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το μοτέρ του Θάνο είναι επισκευασμένο με γνήσια ανταλλακτικά πριν 2 μήνες τα λάδια που βλέπεις είναι από διαρροή στην τάπα λαδιού που φτιάχτηκε ήδη για να μην λαδώνει τον τόπο. Θα λυθεί βέβαια το μοτεράκι για έλεγχο και θα μπει γνήσια κεφαλή καθώς και θα σταλούν για νικέλωμα τα πλαινά καπάκια.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το μοτέρ του Θάνο είναι επισκευασμένο με γνήσια ανταλλακτικά πριν 2 μήνες τα λάδια που βλέπεις είναι από διαρροή στην τάπα λαδιού που φτιάχτηκε ήδη για να μην λαδώνει τον τόπο. Θα λυθεί βέβαια το μοτεράκι για έλεγχο και θα μπει γνήσια κεφαλή καθώς και θα σταλούν για νικέλωμα τα πλαινά καπάκια.
Είναι και το πόσο θέλει να ασχοληθεί κάποιος.
Κάποιοι αγοράζουν με σκοπό να ταλαιπωρηθούν στο μαστόρεμα και να γουστάρουν

Θέλει δουλίτσα το μηχανάκι, αλλά εντάξει, εδώ καθόσουν και ασχολιόσουν με το eliminator ...τι να λεμε!
Τουλάχιστον το GLXάκι αν έρθει σε κατάσταση καλή έχει και μια ιστορικότητα σαν μοντέλο στην Ελλάδα! eye

Εγώ πάντως ήμουν πάντα λάτρης των townmate με τον αξονάκο τους.
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Είναι και το πόσο θέλει να ασχοληθεί κάποιος.
Κάποιοι αγοράζουν με σκοπό να ταλαιπωρηθούν στο μαστόρεμα και να γουστάρουν

Θέλει δουλίτσα το μηχανάκι, αλλά εντάξει, εδώ καθόσουν και ασχολιόσουν με το eliminator ...τι να λεμε!
Τουλάχιστον το GLXάκι αν έρθει σε κατάσταση καλή έχει και μια ιστορικότητα σαν μοντέλο στην Ελλάδα! eye

Εγώ πάντως ήμουν πάντα λάτρης των townmate με τον αξονάκο τους.
Εσύ ούλο τον άξονα γυροφέρνεις... cdefghigi (έκανε δουλίτσα το εμβολιάκι)
ToothTooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εσύ ούλο τον άξονα γυροφέρνεις... cdefghigi (έκανε δουλίτσα το εμβολιάκι)
ToothTooth
Είχα κάνει πριν χρόνια ένα ωραίο τρολάρισμα....ακόμη το θυμάμαι! abcdefghgk

Ήταν η εποχή που είχα το πρώτο Caponord. 10-12 χρόνια πριν!
Είχα κάνει αλλαγή σε μηχανάκι και είπα να το μοιραστώ στο φόρουμ να χαρούν με την χαρά μου! ToothToothToothTooth
Οπότε γράφω τίτλο στο τότε φόρουμ
Ο Ιταλός έφυγε! Καλωσόρισες Άξονα!
(είχα γνωστή "αγάπη" απο τότε στα πενφέ οπότε έμειναν όλοι με ανοικτό το στόμα)RollingRollingRolling

Το τράβηξα λίγο το τρολάρισμα μέχρι να βάλω φώτο του καινούριου εργαλείου abcdefghgk

Το παλιό εργαλείο, ο Ιταλός που έφυγε, ήταν ένα Piaggio Typhoon 125 που είχα εκείνη την περίοδο για εργάτη.
Ο άξονας που καλωσόρισα ήταν ένα townmate 80 μαμα τετρατάχυτο. Αργότερα επωλήθη στον εκλεκτό @Ωmega Smileys drinking beer Emoticon

Ε ρε γέλια! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Να σαι καλά ρε Πάνο που με έκανες να το θυμηθώ! Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ειλικρινά παιδία, και τελείως ορθολογιστικά, δεν το έπαιρνα. Οτι μοντέλο και να ήταν.
Εχω μια μικρή ανοχή για μοντέλο με 150.000 που θα αγόραζα, αλλά είναι ένα μονο μοντέλο με τεράστιο κινητήρα και κατασκευασμένο για μακροζωία και όχι επιδόσεις (Goldwing)

Γενικά όμως είμαι της τάσης "Ότι νεότερο και με λιγότερα χλμ, στα περισσότερα κυβικά, που μπορώ να πάρω με τα χρήματα που διαθέτω"
Σίγουρα άλλοι το βλέπουν πιο συναισθηματικά
Στο θέμα μηχανή πάντως, εγώ λειτουργώ με συναίσθημα φουλ.

Δεν είμαι εγώ και η μηχανή στο πλάνο.
Είναι η μηχανή και εγώ.
Αυτή είναι πρωταγωνιστρια,
Και κάθε μηχανάκι θα το οδηγήσω όπως θέλει αυτό, όχι όπως θέλω εγώ..
 
Top Bottom