ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μια βόλτα προς Άγιο Στέφανο. Πραγματικά μένω τόσα χρόνια στον Βόλο και ακόμα ανακαλύπτω νέα μέρη...


Η ιπποδύναμη και η ροπή ξεχειλίζει απο κάθε πίξελ αυτής της φωτογραφίας...





Στον γυρισμό σταματήσαμε και απο ένα κινέζικο. Πήρα ένα ζευγάρι γάντια εργασίας...έπρεπε να σταματήσω να κάνω κατάχρηση τα λάτεξ γάντια γιατί θα με κυνηγούσε η μάνα μου στο τέλος...και πήρα και ένα σπρέι καθαριστικό για σώματα ψεκασμού/εισαγωγή αέρα...πάω κάτω να το καθαρίσω.

@apache Ευχαριστώ για τις οδηγίες, θα ποστάρω ξανά να πω πως πήγε.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.499
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Μια βόλτα προς Άγιο Στέφανο. Πραγματικά μένω τόσα χρόνια στον Βόλο και ακόμα ανακαλύπτω νέα μέρη...


Η ιπποδύναμη και η ροπή ξεχειλίζει απο κάθε πίξελ αυτής της φωτογραφίας...





Στον γυρισμό σταματήσαμε και απο ένα κινέζικο. Πήρα ένα ζευγάρι γάντια εργασίας...έπρεπε να σταματήσω να κάνω κατάχρηση τα λάτεξ γάντια γιατί θα με κυνηγούσε η μάνα μου στο τέλος...και πήρα και ένα σπρέι καθαριστικό για σώματα ψεκασμού/εισαγωγή αέρα...πάω κάτω να το καθαρίσω.

@apache Ευχαριστώ για τις οδηγίες, θα ποστάρω ξανά να πω πως πήγε.
Ρε Τάσο μην αναφέρεις ροπές και ιπποδυνάμεις με το Andress μια ώρα έκανε να μου ανοίξει η φωτογραφία. Rolling RollingΩραίος πάντως πολύ ωραίο μέρος. Είναι προς Νέα Αγχίαλο;
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Μια βόλτα προς Άγιο Στέφανο. Πραγματικά μένω τόσα χρόνια στον Βόλο και ακόμα ανακαλύπτω νέα μέρη...


Η ιπποδύναμη και η ροπή ξεχειλίζει απο κάθε πίξελ αυτής της φωτογραφίας...





Στον γυρισμό σταματήσαμε και απο ένα κινέζικο. Πήρα ένα ζευγάρι γάντια εργασίας...έπρεπε να σταματήσω να κάνω κατάχρηση τα λάτεξ γάντια γιατί θα με κυνηγούσε η μάνα μου στο τέλος...και πήρα και ένα σπρέι καθαριστικό για σώματα ψεκασμού/εισαγωγή αέρα...πάω κάτω να το καθαρίσω.

@apache Ευχαριστώ για τις οδηγίες, θα ποστάρω ξανά να πω πως πήγε.
Ωρε Τάσο τι μου θύμησες!!! Κει πηγαίναμε για μπάνιο στις εξόδους που ειμασταν στην αεροπορία!!
Εκεί και στα υπόλοιπα πιο κάτω, Μάραθο,, Κριθάρια, Χρυσή Ακτή!!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Aggelos 1969 Είναι στον Άγιο Στέφανο, ακριβώς δίπλα απο τις Αλυκές.

Εκεί που είναι η πρώτη φωτό έχει μονοπατάκι 4χλμ που αν το πάρεις σε βγάζει στην Κριθαριά!

@dodos Στην 111 ήσουν Αποστόλη;

Mini update: τελικά τον καθαρισμό θα τον κάνω αύριο το πρωί καλύτερα να έχω και καλύτερος φως, γιατί ο φωτισμός στην πιλοτή είναι ανέκδοτο...προβλέπω τουλάχιστον 2 κιλά ροπής παραπάνω.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
@Aggelos 1969 Είναι στον Άγιο Στέφανο, ακριβώς δίπλα απο τις Αλυκές.

Εκεί που είναι η πρώτη φωτό έχει μονοπατάκι 4χλμ που αν το πάρεις σε βγάζει στην Κριθαριά!

@dodos Στην 111 ήσουν Αποστόλη;

Mini update: τελικά τον καθαρισμό θα τον κάνω αύριο το πρωί καλύτερα να έχω και καλύτερος φως, γιατί ο φωτισμός στην πιλοτή είναι ανέκδοτο...προβλέπω τουλάχιστον 2 κιλά ροπής παραπάνω.
Ναι Τάσο στην 111 έκανα ένα διάστημα!!
Εξόδους βραδινές στο Βόλο και μπάνια και τσίπουρα στα παραθαλάσσια γύρω του!!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μια χαρά!

Εγω αν έμπαινα στην 111 καλά θα ήτανε αλλά απο πεζικό να δηλώσω αεροπορία και να με πάρουν κομμάτι δύσκολο το κόβω. Αρκετά άτομα απο εδω τα έστειλαν Έβρο πάνω άρα και εγω τον Έβρο δεν τον γλιτώνω. Εκτός αν δηλώσω ΕΛΔΥΚ που το σκέφτομαι και αυτό.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Μια χαρά!

Εγω αν έμπαινα στην 111 καλά θα ήτανε αλλά απο πεζικό να δηλώσω αεροπορία και να με πάρουν κομμάτι δύσκολο το κόβω. Αρκετά άτομα απο εδω τα έστειλαν Έβρο πάνω άρα και εγω τον Έβρο δεν τον γλιτώνω. Εκτός αν δηλώσω ΕΛΔΥΚ που το σκέφτομαι και αυτό.
Ελδυκ ειμουν εγώ !
αν δεν έχεις βισμα που δύστυχος στο στρατό παίζει πολύ την παραμεθόριο δεν την γλιτώνεις !!
Αν θες συμβουλή μου μη το σκέφτεσαι καν , δήλωσε Κύπρο δεν θα το μετανιώσεις σε σύγκριση με τα ελληνικά στρατόπεδα .

ΥΓ και να δηλώσεις υπάρχει περίπτωση να μην σε πάρουν όμως
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@ThanosP Ένας φίλος τώρα μπήκε ΕΛΔΥΚ και ο κολλητός μου απολύθηκε πριν μισό μήνα περίπου. Και οι 2 καλά λόγια μου λένε πάντως.

Έχει τρέξιμο απο όσο μου λένε αλλά σε οργάνωση πολύ καλύτερα. Και φυσικά όπου και να πας, τους τελευταίους 3 μήνες θα είσαι στο ΚΑΥΥ εδω στο Μαλάκι, στο οποιο δεν κάνεις απολύτως τίποτα, είναι διακοπές κυριολεκτικά.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
@ThanosP Ένας φίλος τώρα μπήκε ΕΛΔΥΚ και ο κολλητός μου απολύθηκε πριν μισό μήνα περίπου. Και οι 2 καλά λόγια μου λένε πάντως.

Έχει τρέξιμο απο όσο μου λένε αλλά σε οργάνωση πολύ καλύτερα. Και φυσικά όπου και να πας, τους τελευταίους 3 μήνες θα είσαι στο ΚΑΥΥ εδω στο Μαλάκι, στο οποιο δεν κάνεις απολύτως τίποτα, είναι διακοπές κυριολεκτικά.
Λοιπόν θα βγω λίγο οφφ τοπικ ζητάω συγνώμη γιαυτο !!!

εγώ ειμουν το 2014-2015 . Στην Κύπρο κάθε 2 χρόνια αλλάζουν τα στελέχη και οι διοικήσεις , η θητεία των αξιωματικών είναι 2 ΕΤΗ όποτε από χρόνια σε χρόνια τα πράγματα μπορεί να διαφέρουν από αυτά που θα σου πω εγώ ή ένας φίλος σου που τελείωσε πέρυσι !

παρόλα αυτά υπάρχει ένας κοινός παρανομαστής όπως σου είπαν οι φίλοι σου ακριβώς !
Όλα δουλεύουν ρολόι , υπάρχει πειθαρχία , υπάρχει σειραυπάρχει τρέξιμο και σταξιμο αρκετό , υπάρχει δικαιοσύνη και τα στρατόπεδα είναι σαν κολέγια !
Καμία σχέση με τα ελληνικά στρατόπεδα και την ελληνική νοοτροπία που συναντάς στην έξω κοινωνία και συνεπώς και μέσα στο στρατόπεδο !
Επίσης πληρώνεσαι 275€ και αν έχεις ενδηξει υπαξιωματικού παίρνεις 345 € ( κάπου εκεί )

***όλα αυτά οφείλονται και στο γεγονός ότι εκπροσωπούμε το ελληνικό πεζικό σε μια ξένη χώρα , γιαυτο και λίγο αυστηρά ***

Εγώ είμαι άνθρωπος τις σειράς και τις Πειθαρχίας και μου ταίριαζε πολύ όλο αυτό !
Εάν δεν είσαι σαν άνθρωπος έτσι ή δεν πολύ σου αρέσει ο στρατός και θες απλά να πας κάπου ήρεμα να τελειώνει ίσως να μην είναι και για εσένα !
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
@ThanosP Ένας φίλος τώρα μπήκε ΕΛΔΥΚ και ο κολλητός μου απολύθηκε πριν μισό μήνα περίπου. Και οι 2 καλά λόγια μου λένε πάντως.

Έχει τρέξιμο απο όσο μου λένε αλλά σε οργάνωση πολύ καλύτερα. Και φυσικά όπου και να πας, τους τελευταίους 3 μήνες θα είσαι στο ΚΑΥΥ εδω στο Μαλάκι, στο οποιο δεν κάνεις απολύτως τίποτα, είναι διακοπές κυριολεκτικά.


Of topic
1) αν θες να μείνεις Βόλο, δηλςωσε Ειδ δυνάμεις /πεζοναύτης(δεν θα το συμβούλευα όχι τις Ειδ δυνάμεις, αλλά να μείνεις Βόλο μια ζωή.
2) Η ΕΛΔΥΚ είναι εμπειρία ΖΩΗΣ
Έχει και εκεί Ειδ δυνάμεις ( 35Μ.Κ)


Καποτε οι αξιωματικοί σκοτώνονταν ποιος θα παει Κύπρο γιατί έφερναν αφορολογητο αμάξι, οι φαντάροι τα πάντα εκτός απο αμάξι
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Γενικά του προγράμματος είμαι να το πω, δηλαδή δεν έχω θέμα με αυτά. Ίσα ίσα με πρόγραμμα ζω ακόμα και μέσα στο lockdown Πχ 9 ξυπνάω, στις 10 θα βγω για εξωτερικές δουλειές, μετά μεσημέρι 2-3 ώρες διάβασμα (πτυχιακή) μετά έξω καμιά βόλτα κλπ. Δεν έχω θέμα με αυτά δηλαδή.

Για ειδικές δυνάμεις δεν είμαι όμως...ΕΛΔΥΚ το ψήνω αρκετά να πάω και για να δω και μια διαφορετική χώρα κιόλας. Δεν με ενοχλεί η απόσταση απο το σπίτι, απλά αεροπορία θα μου άρεσε γιατί πάντα μου άρεσε σαν αντικείμενο η αεροπορία.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.737
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Γενικά του προγράμματος είμαι να το πω, δηλαδή δεν έχω θέμα με αυτά. Ίσα ίσα με πρόγραμμα ζω ακόμα και μέσα στο lockdown Πχ 9 ξυπνάω, στις 10 θα βγω για εξωτερικές δουλειές, μετά μεσημέρι 2-3 ώρες διάβασμα (πτυχιακή) μετά έξω καμιά βόλτα κλπ. Δεν έχω θέμα με αυτά δηλαδή.

Για ειδικές δυνάμεις δεν είμαι όμως...ΕΛΔΥΚ το ψήνω αρκετά να πάω και για να δω και μια διαφορετική χώρα κιόλας. Δεν με ενοχλεί η απόσταση απο το σπίτι, απλά αεροπορία θα μου άρεσε γιατί πάντα μου άρεσε σαν αντικείμενο η αεροπορία.
Ακριβώς αυτό ! Είναι διαφορετικά από την Ελλάδα ! Άγγλο φέρνει πολύ ! Επίσης έχει πολλά μέρη να εξερευνήσεις και σαν νησί πολύ τουρισμό

δεν ξέρω που μένεις αλλά η απόσταση δεν είναι πολύ ! Στα δικά μας νησιά άμα πηγαινοέρχεσαι με καράβι θα κανείς πιο πολύ !
Από Κύπρο Ελλάδα με αεροπλάνο είναι 1:30 ώρα πρπ και είχα 1/1:30 ώρα προαστιακό , σε 3-4 ώρες χοντρικά σπίτι μου
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
ΕΛΔΥΚ τότε!

Και τώρα πίσω στα μοτόρια...όπως είπα δεν καθάρισα με το σπρέι σήμερα, θα το κάνω αύριο να έχω φως να γίνει σωστά η δουλειά.

Αν λύσω το σώμα ψεκασμού (όχι τον λαιμό) πρέπει να αλλάξω και φλάτζες; Αυτό φαίνεται εκεί που ενώνεται λαιμός-σώμα να έχει κάτι σαν μαύρο χοντρό κάπως. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ακριβώς.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.499
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
ΕΛΔΥΚ τότε!

Και τώρα πίσω στα μοτόρια...όπως είπα δεν καθάρισα με το σπρέι σήμερα, θα το κάνω αύριο να έχω φως να γίνει σωστά η δουλειά.

Αν λύσω το σώμα ψεκασμού (όχι τον λαιμό) πρέπει να αλλάξω και φλάτζες; Αυτό φαίνεται εκεί που ενώνεται λαιμός-σώμα να έχει κάτι σαν μαύρο χοντρό κάπως. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ακριβώς.
Αυτό που αναφέρεις είναι πλαστικό κομμάτι στον λαιμό και χρησιμεύει για να μην μεταφέρει την ζέστη από το μοτέρ στο σώμα. Αν το λύσεις θα δεις ότι συνήθως το πλαστικό κομμάτι έχει ένα o-ring λαστιχάκι δηλαδή για στεγανοποίηση. Αν δεν έχει κοπεί ή ξεραθεί λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα να ξαναβάλεις το ίδιο.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Γενικά του προγράμματος είμαι να το πω, δηλαδή δεν έχω θέμα με αυτά. Ίσα ίσα με πρόγραμμα ζω ακόμα και μέσα στο lockdown
Για ειδικές δυνάμεις δεν είμαι όμως...

Το έχετε "πλάσει" σαν κάτι τρομακτικό στο μυαλό οι περισσότεροι,δυστυχώς.

Εγώ θα πω ότι αδικείς τον εαυτό σου. cde

Είσαι ιδανικός για Ειδικές Δυνάμεις. Bcdefgh
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Aggelos 1969 Δεν έχει ανοιχτεί ΠΟΤΕ αυτό το μέρος εκεί και αυτό με φοβίζει. O-ring άλλο δεν έχω και δεν με παίρνει να έχω το μηχανάκι 1-2 μέρες λυμένο γιατί το χρειάζομαι για δουλειές κιόλας...θα το κοιτάξω αύριο βέβαια....γίνεται να καθαριστεί και χωρίς λύσιμο;

@Ωmega Είμαι ο άνθρωπος ο οποιος αν μου πεις τρέξε 400αρι σε στίβο θα το τρέξω με το μηχανάκι abcdefghgk Πέρα απο την πλάκα έχω να ασχοληθώ με γυμναστική εδω και 2μιση χρόνια η αλήθεια είναι. Δεν με φοβίζει η ιδέα των ειδικών δυνάμεων, αλλά η φυσική μου κατάσταση (δεν είμαι και φιτ) δεν θέλει....αφήνω εγω τα πιτογύρα και τις μπύρες ρε; abcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ΕΛΔΥΚ τότε!

Και τώρα πίσω στα μοτόρια...όπως είπα δεν καθάρισα με το σπρέι σήμερα, θα το κάνω αύριο να έχω φως να γίνει σωστά η δουλειά.

Αν λύσω το σώμα ψεκασμού (όχι τον λαιμό) πρέπει να αλλάξω και φλάτζες; Αυτό φαίνεται εκεί που ενώνεται λαιμός-σώμα να έχει κάτι σαν μαύρο χοντρό κάπως. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι ακριβώς.
Αποστάτης είναι, από σκληρό πλαστικό, μακραίνει την εισαγωγή του αέρα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Top Bottom