ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Giorgos-Patra

well know member
Δημοσιεύσεις
3.097
Ηλικία
54
Περιοχή
Πατρα
Μοτοσυκλέτα
VSTROM DL 650
YAMAHA A 100
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Πάτρα
Βόλτα στα βουνά της Αιτωλοακαρνανίας και της Ευρυτανίας
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Φίλε για εσένα έχει έτοιμο Κιτ νομίζω για το neotec2.
Βάλτο και θα με θυμηθείς
"Εχεις λίνκ Γιάννη;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Βολτούλα μέχρι Αθανάσιο Δίακο και πίσω.


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τί να λέμε τώρα, άψογος πάντα..
Α, by the way χαθήκαμε ρε Γρηγόρη, από την Νάουσα έχω να σε δώ....Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Νομίζω στο σάιτ της sena πρέπει να υπάρχει.
Να το δω λιγο
Αν μιλάς για το SRL II θα το παραγγείλω αυτή την βδομάδα...

 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.678
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
"Εχεις λίνκ Γιάννη;
Η sena βγάζει για το δικό σου , αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις universal . Την βάζεις σε όποιο κράνος θέλεις . Σε universal θεωρώ καλύτερη από όλες αυτή την στιγμή την cardo packtalk bold jbl . Έχει ακουστικά σχεδιασμένα από την Jbl .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θα βάλω το SRL2 που συνδέεται μέχρι 7 μοτοσυκλέτες...
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.549
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Ωππ ,για παγωτακι με πρόβειο γαλα;
Oχι Γιάννο για..... στο γνωστό μαγαζί στην πλατεία του Αθανασίου Διάκου.


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.549
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Τί να λέμε τώρα, άψογος πάντα..
Α, by the way χαθήκαμε ρε Γρηγόρη, από την Νάουσα έχω να σε δώ....Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Φίλε Μάνο έχεις δίκιο δεν μπόρεσα την προηγούμενη Κυριακή να έρθω που κατεβήκατε στην Βουδιστικη Στουπα διοτι είχα υποσχεθεί ήδη moto βόλτα στην κόρη σε συγκεκριμένο μέρος.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Φίλε Μάνο έχεις δίκιο δεν μπόρεσα την προηγούμενη Κυριακή να έρθω που κατεβήκατε στην Βουδιστικη Στουπα διοτι είχα υποσχεθεί ήδη moto βόλτα στην κόρη σε συγκεκριμένο μέρος.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η κόρη προηγείται πάντα.. Δεν πειράζει στην επόμενη..Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
N

notakos600

Guest
Την Παρασκευή, όχι σήμερα, άλλαξα τη συμβατική μπαταρία του CBR με μπαταρία τζελ.
Η μαμά κράτησε 6 χρόνια και αλλάχτηκε μόνο για προληπτικούς λόγους, λόγω ηλικίας.
Η μοτοσυκλέτα πάντα μετά από βόλτα μπαίνει στον φορτιστή/συντηρητή μέχρι την επόμενη.




Η παλιά.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.463
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Βάλαμε τη μαμά ζελατίνα του απλού (φόραγε την adv),πιο κομψή και το ίδιο αποτελεσματική.Ευγενική χορηγία του Άγγλου όταν αγόρασα τη μηχανή.

zelatina.jpg

Επίσης φόρεσα το tank bag να δω πως βολεύομαι στο ταξίδι και αν με ενοχλεί κάτι.Τίποτα όλα καλά.

Tank.jpg

Τοποθέτησα και την προέκταση των χουφτών,ευγενική αγορά του Κινέζου (!)

Ελαφρώς φιμέ και από κρύο κόβει πάρα πολύ.

xouftes.jpg
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.311
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Βάλαμε τη μαμά ζελατίνα του απλού (φόραγε την adv),πιο κομψή και το ίδιο αποτελεσματική.Ευγενική χορηγία του Άγγλου όταν αγόρασα τη μηχανή.

View attachment 22048

Επίσης φόρεσα το tank bag να δω πως βολεύομαι στο ταξίδι και αν με ενοχλεί κάτι.Τίποτα όλα καλά.

View attachment 22049

Τοποθέτησα και την προέκταση των χουφτών,ευγενική αγορά του Κινέζου (!)

Ελαφρώς φιμέ και από κρύο κόβει πάρα πολύ.

View attachment 22050
Το φέρνεις να μοιάζει σε μηχανή σιγά σιγά!!!! :p
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.795
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σήμερα βάλαμε μπρος το project Astrea. Βολευτήκαμε σε χώρο με ότι εργαλεία χρειαστούμε σαν μικρό συνεργείο και με τις οδηγίες έμπειρου συγγενικού ατόμου απο το παιδί που έχει το μηχανάκι το λύσαμε μόνοι μας. Ένα βήμα την φορά.

Το μηχανάκι θα γίνει 54x54, τετράγωνο δηλαδή στα 123.6cc. Σχεδόν 125αρι δηλαδή.

Για αρχή κατεβάσαμε το μοτέρ απο το μηχανάκι. Λύσαμε πλαστικά απο χθες για να μην τρώμε παραπάνω χρόνο. Λύσαμε ποδολεβιέ, μανιβέλα, φιλτροκούτι, καρμπυρατέρ, αδειάσαμε το λάδι απο το κάρτερ και τέλος τους άξονες που κρατάνε το μοτέρ στο πλαίσιο. Όταν ανοίξαμε την τάπα του λαδιού βαρέσαμε και 3-4 φορές μανιβέλα (τόσο ταλαιπωρημένο μοτέρ που κατέβαινε με το χέρι αν έβαζες λίγο δύναμη) να φτύσει οτι λάδι έμεινε και το μοτέρ ήτανε έτοιμο για πάγκο.


Σειρά είχανε οι βίδες των κάρτερ. Λύσαμε αριστερό (βολάν,magneto) και δεξί (καμπάνα, πολύδισκος κλπ). Το βολάν αναγκαστικά με εξωλκέα. Σειρά είχε ο κύλινδρος και η κεφαλή, αφού βγάλαμε την καδένα του εκκεντροφόρου εντελώς (για πέταμα πάει).

Το μοτέρ είναι ίδιας ηλικίας με εμένα...22 χρονών, απο το 1998. Έχει άπειρη βρώμα μέσα. Αφαίρεσαμε και το έμβολο απο τον πιρό της μπιέλας.


Και μια μπροστινή λήψη απο το μοτέρ.



Το μοτέρ απο οτι φαίνεται είχε ήδη ανοιχτεί στο παρελθόν. Ο κύλινδρος είναι απο μαντέμι, ναι μεν είναι μαύρος όπως και στο γνήσιο, αλλά ο γνήσιος έχει σαγρέ υφή και λίγο πιο μ*****τό χρώμα. Αυτός είναι ιμιτασιόν.



Το πιστόνι ταλαιπωρημένο στο τέρμα, επίσης ιμιτασιόν. Τα ελατήρια κόντεψαν να κάνουν σόλο καριέρα. Κοινώς όπως είπε και ο μάστορας όταν άλλαξα κυλινδροπίστονο στο δικό μου "έγινε φ****να"



Εργασία και χαρά!

Next step, να ανοίξουμε το μοτέρ στην μέση. Με σφυρί και καλέμι το ανοίξαμε...σειρά είχανε τα μπουζόνια κυλίνδρου. Στηρίξαμε το κάθε μέρος κάρτερ στον σφιγκτήρα του πάγκου και με ένα black and decker τα βγάλαμε. Στιγμιαίο πάτημα μόνο για να μην κλωτσήσουν, αλλιώς μετά θα είχαμε πρόβλημα.

Τέλος βγάλαμε το σασμάν, τον στρόφαλο, και την αντλία λαδιού

Τα κάρτερ θα πάνε στο μηχανουργείο για άνοιγμα στα 58.5mm το πολύ για να μπορέσει να ταιριάξει πάνω ο 54αρης κύλινδρος. Πριν το μηχανουργείο όμως θα καθαριστούν καλά γιατί είναι το χάλι τους το μαύρο, δεν μπορούμε να τα πάμε έτσι. Τελειώσαμε με τα κάρτερ και πάμε στην κεφαλή.

Βγάλαμε τα καπάκια της εντελώς για αρχή. Ελατήρια βαλβίδων και βαλβίδες βγήκανε, όπως και τα κοκοράκια του εκκεντροφόρου και ο ίδιος ο εκκεντρόφορος. Ο εκκεντροφόρος με λίγο σφυρί και ένα μικρό σίδερο βγήκε εύκολα.

Απο τον παλιό εκκεντροφόρο βγάλαμε τα ρουλεμάν του και τα βάλαμε στον καινούριο (ο οποιος είναι 5ο στάδιο) μιας και δεν ερχότανε με ρουλεμάν, ήτανε σκέτος. Ο νέος εκκεντροφόρος μας λοιπόν είναι έτοιμος. Οι βαλβίδες επίσης τέρμα μαυρισμένες. Οι νεές είναι της TKRJ (made in Japan) ωστόσο δεν είναι ίδιας ποιότητας με τις γνήσιες και το μάθαμε με τον εξής τρόπο: οι γνήσιες (οι παλιές δηλαδή) όταν της πλησιάζανε στο magneto ΔΕΝ κολλούσαν πάνω του, οι TKRJ όμως σαν βεντούζα.

Είναι ιαπωνικές, ναι, αλλά δεν είναι το ίδιο υλικό με τις γνήσιες της Honda, και αυτό φαίνεται και στην τιμή...12€ κάνανε αυτές και οι γνήσιες για Astrea κοντά στο 50αρικο...η κεφαλή θα καιαριστεί επίσης καλά για να μπούνε οι νεές βαλβίδες και ο εκκεντροφόρος.


Θα πάρουμε και λαιμό καρμπυρατέρ (γιατί προφανώς ο 16αρης δεν μπορεί να υποστηρίξει το 22mm που πήγε και πήρε το παιδί τελικά), φλάντζες για μιζάτο μοτέρ και μια νέα αντλία λαδιού.

Κάτι έμαθα και σήμερα....more coming soon!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom