Συναίσθημα vs λογική.

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Τα πολλά τη φέρνουν.
Μα γι' αυτό συμπλήρωσα πως φτάνουν να αγοράσεις αρκετή . Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις ΣΧΕΔΟΝ τα πάντα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μα γι' αυτό συμπλήρωσα πως φτάνουν να αγοράσεις αρκετή . Με τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις ΣΧΕΔΟΝ τα πάντα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ορισμενες φορες ρε παιδες γραφετε κατι πραγματα....
Ποιο ειναι το πιο σημαντικο αγαθο ..ανευ συναγωνισμου?
Η υγεια
Ποσο υγεια αγοραζεις ?
ενα @ρχιδι
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
ορισμενες φορες ρε παιδες γραφετε κατι πραγματα....
Ποιο ειναι το πιο σημαντικο αγαθο ..ανευ συναγωνισμου?
Η υγεια
Ποσο υγεια αγοραζεις ?
ενα @ρχιδι
Γι'αυτό είναι με κεφαλαία το ΣΧΕΔΟΝ .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κάποιοι τον έρωτα τον καναμε πράξη λέμε! Stoned Emoticon

Χιλιες φορές μια "Μόνικα Μπελούτσι" που θα σε αφήσει νηστικό επειδή έτσι της γύρισε το κεφάλι εκείνη την μέρα,
παρά μια "φράου Μερκελ" που φτιάχνει καλά κεφτεδάκια και σε έχει σε άνετο καναπέ να βλέπεις τηλεόραση όσο μαγειρευει




!
Αχχχ αυτη η μ*****ικα μπελουτσι,, .σιγα μη σε αφησει νηστικο μονο εκεινη την ημερα...
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ νηστεια ...σαν τον γκαντι θα καταντησεις ρειιιιιιιι
Φραου μερκελ αγορι μου , θαλπωρη για τις κρυες νυχτες του χειμωνα
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.594
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τα πολλά τη φέρνουν.
Δυστυχώς Νίκο ούτε τα πολλά ούτε τα λίγα την φέρνουν.
Η ευτυχία δεν είναι επιφανειακή, δεν είναι υλική να αγοράζεται γιατί αυτό που αγοράζουμε είναι στιγμές προσωρινές, η ευτυχία όμως είναι εσωτερική κατάσταση ενός ατόμου η οποία εξαρτάται μόνο από αυτόν χωρίς εξωτερικά ερεθίσματα, χωρίς γυναίκες, λεφτά, δουλειά, φίλους κλπ κλπ κλπ.
Κάποιοι που ασχολούνται με την αυτογνωσία ονομάζονται ειρωνικά από άλλους, ’’φιλόσοφοι’’.
Ξέρουν όμως πολλά τόσα πολλά που ούτε ο Ρόσι για την μηχανή του δεν ξέρει ας τρέχει 20 χρόνια σε τοπ επίπεδο.

Εμείς λέμε ευτυχία αυτές τις λίγες-κάποιες στιγμές ευφορίας που νιώθουμε κάνοντας κάτι συγκεκριμένο, πχ μια βόλτα με την μηχανή.

Είναι σημαντικό πράγμα να νιώθει ευλογημένος κάποιος και να είναι ταπεινός μόνο και μόνο επειδή είναι αρτιμελής και υγιής. Όταν το χάσει αυτό, με κάποιο τρόπο (βάναυσο πολλές φορές) τότε θα εκτιμήσει πόσο σημαντική είναι η σωματική αλλά πρωταρχικά η ψυχική υγεία.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αχχχ αυτη η μ*****ικα μπελουτσι,, .σιγα μη σε αφησει νηστικο μονο εκεινη την ημερα...
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ νηστεια ...σαν τον γκαντι θα καταντησεις ρειιιιιιιι
Φραου μερκελ αγορι μου , θαλπωρη για τις κρυες νυχτες του χειμωνα
Καλύτερα μιας ώρας με Μόνικα στην βροχή
Παρά σαράντα χρόνια Φραου Μερκελ και φακή!

Φιλαράκι, σοβαρά, με ορθολογιστικά κριτήρια, μονο μεγκα σκουτερ.
Ουτε θα ακουμπούσα τα Βαυαρικά.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.601
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλύτερα μιας ώρας με Μόνικα στην βροχή
Παρά σαράντα χρόνια Φραου Μερκελ και φακή!

Φιλαράκι, σοβαρά, με ορθολογιστικά κριτήρια, μονο μεγκα σκουτερ.
Ουτε θα ακουμπούσα τα Βαυαρικά.
Όπως το βλέπει ο καθενας
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Αχχχ αυτη η μ*****ικα μπελουτσι,, .σιγα μη σε αφησει νηστικο μονο εκεινη την ημερα...
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ νηστεια ...σαν τον γκαντι θα καταντησεις ρειιιιιιιι
Φραου μερκελ αγορι μου , θαλπωρη για τις κρυες νυχτες του χειμωνα
Εμένα πάντως δεν με χαλάει ούτε η

Χαϊντι

https://cdn.images.express.co.uk/im...ondary/Heidi-Klum-1401075.jpg?r=1533153212991

Ούτε η Κλώντια

https://images.squarespace-cdn.com/...h-purple-fw200701.jpg?content-type=image/jpeg

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καλύτερα μιας ώρας με Μόνικα στην βροχή
Παρά σαράντα χρόνια Φραου Μερκελ και φακή!

Φιλαράκι, σοβαρά, με ορθολογιστικά κριτήρια, μονο μεγκα σκουτερ.
Ουτε θα ακουμπούσα τα Βαυαρικά.

Εγω εχω το καζερ να βγαζει το φιδι απ την τρυπα..
Θα μπορουσα να μεινω χωρις μηχανη και τοχω κανει ...αλλα οχι χωρις παπι..Ειναι σαν τα παπουτσια που φοραω...
Με τα μεκανακια μλκιζομαι....αμα ειναι και προπελατα εχει πιο σασπενς το καυλαντισμα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δυστυχώς Νίκο ούτε τα πολλά ούτε τα λίγα την φέρνουν.
Η ευτυχία δεν είναι επιφανειακή, δεν είναι υλική να αγοράζεται γιατί αυτό που αγοράζουμε είναι στιγμές προσωρινές, η ευτυχία όμως είναι εσωτερική κατάσταση ενός ατόμου η οποία εξαρτάται μόνο από αυτόν χωρίς εξωτερικά ερεθίσματα, χωρίς γυναίκες, λεφτά, δουλειά, φίλους κλπ κλπ κλπ.
Κάποιοι που ασχολούνται με την αυτογνωσία ονομάζονται ειρωνικά από άλλους, ’’φιλόσοφοι’’.
Ξέρουν όμως πολλά τόσα πολλά που ούτε ο Ρόσι για την μηχανή του δεν ξέρει ας τρέχει 20 χρόνια σε τοπ επίπεδο.

Εμείς λέμε ευτυχία αυτές τις λίγες-κάποιες στιγμές ευφορίας που νιώθουμε κάνοντας κάτι συγκεκριμένο, πχ μια βόλτα με την μηχανή.

Είναι σημαντικό πράγμα να νιώθει ευλογημένος κάποιος και να είναι ταπεινός μόνο και μόνο επειδή είναι αρτιμελής και υγιής. Όταν το χάσει αυτό, με κάποιο τρόπο (βάναυσο πολλές φορές) τότε θα εκτιμήσει πόσο σημαντική είναι η σωματική αλλά πρωταρχικά η ψυχική υγεία.
τα συναισθηματα μας καθοριζονται απ τις σκεψεις μας
Η ευτυχια ειναι τροπος σκεψης
Υπαρχουν επαγγελματιες δυστυχισμενοι.Με μεταπτυχιακο
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.594
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
τα συναισθηματα μας καθοριζονται απ τις σκεψεις μας
Η ευτυχια ειναι τροπος σκεψης
Υπαρχουν επαγγελματιες δυστυχισμενοι.Με μεταπτυχιακο
Οι σκέψεις από που καθορίζονται; Από κάποιον έξω από εμάς;
Εντελώς διαφορετικό πράγμα η σκέψη και το συναίσθημα.
Το συναίσθημα το αισθάνεσαι(χωρίς λογική, χωρίς φιλτράρισμα, χωρίς σκέψη) ενώ η σκέψη είναι προϊόν του μυαλού.


Είναι σαν να λέμε καρμπυρατέρ είναι το ίδιο με το
injection.

Ακριβώς αυτό λέμε ότι το χρήμα δεν είναι ευτυχία, δλδ ο επαγγελματίας ή ο πτυχιούχος δεν ευτυχεί έτσι απλά επειδή δημιούργησε κάτι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγω εχω το καζερ να βγαζει το φιδι απ την τρυπα..
Θα μπορουσα να μεινω χωρις μηχανη και τοχω κανει ...αλλα οχι χωρις παπι..Ειναι σαν τα παπουτσια που φοραω...
Με τα μεκανακια μλκιζομαι....αμα ειναι και προπελατα εχει πιο σασπενς το καυλαντισμα..Τα τζαπαν επειδη δεν κοιταω γκαζια-κρατημα ειναι το ιδιο εργο με αλλο σκηνοθετη..
Απο ιταλικα ..δεν ξερω τιποτις..
Τα παλια motoguzzi μ αρεσουν ομως

Ιαπωνικά είχα πολλά. Όλα τους έδιναν αυτό που υπόσχονταν. Τίμια σχεδόν όλα και όσα είχαν θέματα ήταν μάλλον απο άγνοια τοπικών "μαστόρων" (πχ bandit 400). Τα Ιαπωνικά είναι το ασφαλές λιμάνι όταν δεν ξέρω τι να πάρω. Συνηθως παίρνοντας το μπεστ σελλερ της κατηγοράις που με ψήνει εκείνη την στιγμή, δεν βγαίνω ποτέ χαμένος. Τίμια όσο δεν πάει. Είμαι σίγουρος στο μέλλον θα περάσουν κι άλλα τζαπάν απο τα χέρια μου.

Γερμανικό ένα funduro πέρασε κάποτε από τα χέρια μου για λίγο, αλλά ήμουν πολύ νέος και "γληγορος" για να το εκτιμήσω όπως του έπρεπε. Καλό μηχανάκι. Το ξαναγόραζα ή και τον απόγονο του το F650. Αυτά τα BMW μου αρέσουν. Τίμια και ανεπιτήδευτα.
Για τα πιο μεγάλα Γερμανικά δεν μου έκανε ποτέ σοβαρό κλικ. Γιατί; Δεν ξέρω ακριβώς. Είμαι σίγουρος πάντως πως σε έναν βαθμό έχω προκαταληφθεί αρνητικά για αυτό που αντιπροσωπεύουν σαν κοινωνικό σύμβολο. Ή τουλάχιστον αυτό που προβάλουν κάποιοι κάτοχοι τους (θέλω να πιστεύω μειοψηφία). Καλώς η κακώς δεν μπορώ να με δω σαν ιδιοκτήτη μεγάλου BMW και ειδικά GS. Ελπίζω να αλλάξω κάποια στιγμή άποψη.
Τα Αυστριακά και τα Αγγλικά μου αρέσουν πολύ. Άνετα θα με έβλεπα με Triumph ή KTM. Πολύ συμπαθείς μάρκες. Μου κάνουν κλικ. Ίσως κάποια στιγμή.

Στα Ιταλικά τέλος έχω ιδιαίτερη αδυναμία. Μου αρέσουν όλα. Το κακό είναι πως όσο ερχόμαστε προς τα νεότερα χρόνια η αγαπημένη Ducati έχει γίνει κάτι αντίστοιχο της BMW και πουλάει και αυτή status. Καπελάκια , μπρελοκάκια, μπουφανάκια, καλτσοδέτες και στριγκάκια Ducati. Οκ, δεν θα πάρω φχαριστώ!

Τέλος τέλος τα Κινέζικα. Εδώ για κάποιον περίεργο λόγο όλα μου κάνουν κλικ. Θέλω να τα δοκιμάσω όλα. Οι ιστορίες από εταιρίες που τώρα γεννιούνται μου προκαλούν τεράστιο ενδιαφέρον. Να μπορώ να λέω στα 75 μου "είχα κι εγώ το τάδε όταν ξεκινούσε η τάδε εταιρία" όπως άκουσα μπαρμπάδια να λένε για τα πρώτα CB της Honda που αγόρασαν πριν 50 χρόνια. Γενικά γουστάρω να στηρίζω underdog!

Για παπι και σκουτερ δεν έχω να πω κάτι. Πάντα, ακόμη και χωρίς μοτό είχα ένα (125άρι συνήθως) σκουτερ ή παπί για εργάτη. Τελευταία ο Daytonas μου που τον πήρα και καινούριο με την λογική να τον κρατήσω καμια 20ετία. 6 χρόνια το έχω και ήδη είναι η μακροβιότερη μοτο στα χέρια μου.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.594
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
τα συναισθηματα μας καθοριζονται απ τις σκεψεις μας
Η ευτυχια ειναι τροπος σκεψης
Υπαρχουν επαγγελματιες δυστυχισμενοι.Με μεταπτυχιακο
Το συναίσθημα συναντάται σε όλα τα θηλαστικά ζώα, όχι μόνο στον άνθρωπο. Είναι αποτέλεσμα περίπλοκων ορμονικών επιδράσεων και του ασυνείδητου νου. Τα συναισθήματα είναι πολύ δύσκολο να ελέγχονται, με συνειδητή προσπάθεια.


Δλδ με λίγα απλά λόγια, το συναίσθημα δεν ελέγχεται από την σκέψη ή αν ελέγχεται δεν λέγεται συναίσθημα(εκεί μπερδεύονται πολλοί).
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η ευτυχία δεν είναι επιφανειακή, δεν είναι υλική να αγοράζεται γιατί αυτό που αγοράζουμε είναι στιγμές προσωρινές, η ευτυχία όμως είναι εσωτερική κατάσταση ενός ατόμου η οποία εξαρτάται μόνο από αυτόν χωρίς εξωτερικά ερεθίσματα, χωρίς γυναίκες, λεφτά, δουλειά, φίλους κλπ κλπ κλπ.
Bcdefghg

Είναι σημαντικό πράγμα να νιώθει ευλογημένος κάποιος και να είναι ταπεινός μόνο και μόνο επειδή είναι αρτιμελής και υγιής. Όταν το χάσει αυτό, με κάποιο τρόπο (βάναυσο πολλές φορές) τότε θα εκτιμήσει πόσο σημαντική είναι η σωματική αλλά πρωταρχικά η ψυχική υγεία.
Praising
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.528
Ηλικία
52
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Τα πολλά τη φέρνουν.
Τα πολλά φέρνουν προβλήματα και δυστυχία. Χρειάζονται τόσα ώστε να κανεις την τρέλα σου να μην αγχώνεσαι για λογαριασμούς και να μην δίνεις στόχο σε κανέναν ώστε να μπορείς να κυκλοφορείς χωρίς φόβο.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ιαπωνικά είχα πολλά. Όλα τους έδιναν αυτό που υπόσχονταν. Τίμια σχεδόν όλα και όσα είχαν θέματα ήταν μάλλον απο άγνοια τοπικών "μαστόρων" (πχ bandit 400). Τα Ιαπωνικά είναι το ασφαλές λιμάνι όταν δεν ξέρω τι να πάρω. Συνηθως παίρνοντας το μπεστ σελλερ της κατηγοράις που με ψήνει εκείνη την στιγμή, δεν βγαίνω ποτέ χαμένος. Τίμια όσο δεν πάει. Είμαι σίγουρος στο μέλλον θα περάσουν κι άλλα τζαπάν απο τα χέρια μου.

Γερμανικό ένα funduro πέρασε κάποτε από τα χέρια μου για λίγο, αλλά ήμουν πολύ νέος και "γληγορος" για να το εκτιμήσω όπως του έπρεπε. Καλό μηχανάκι. Το ξαναγόραζα ή και τον απόγονο του το F650. Αυτά τα BMW μου αρέσουν. Τίμια και ανεπιτήδευτα.
Για τα πιο μεγάλα Γερμανικά δεν μου έκανε ποτέ σοβαρό κλικ. Γιατί; Δεν ξέρω ακριβώς. Είμαι σίγουρος πάντως πως σε έναν βαθμό έχω προκαταληφθεί αρνητικά για αυτό που αντιπροσωπεύουν σαν κοινωνικό σύμβολο. Ή τουλάχιστον αυτό που προβάλουν κάποιοι κάτοχοι τους (θέλω να πιστεύω μειοψηφία). Καλώς η κακώς δεν μπορώ να με δω σαν ιδιοκτήτη μεγάλου BMW και ειδικά GS. Ελπίζω να αλλάξω κάποια στιγμή άποψη.
Τα Αυστριακά και τα Αγγλικά μου αρέσουν πολύ. Άνετα θα με έβλεπα με Triumph ή KTM. Πολύ συμπαθείς μάρκες. Μου κάνουν κλικ. Ίσως κάποια στιγμή.

Στα Ιταλικά τέλος έχω ιδιαίτερη αδυναμία. Μου αρέσουν όλα. Το κακό είναι πως όσο ερχόμαστε προς τα νεότερα χρόνια η αγαπημένη Ducati έχει γίνει κάτι αντίστοιχο της BMW και πουλάει και αυτή status. Καπελάκια , μπρελοκάκια, μπουφανάκια, καλτσοδέτες και στριγκάκια Ducati. Οκ, δεν θα πάρω φχαριστώ!

Τέλος τέλος τα Κινέζικα. Εδώ για κάποιον περίεργο λόγο όλα μου κάνουν κλικ. Θέλω να τα δοκιμάσω όλα. Οι ιστορίες από εταιρίες που τώρα γεννιούνται μου προκαλούν τεράστιο ενδιαφέρον. Να μπορώ να λέω στα 75 μου "είχα κι εγώ το τάδε όταν ξεκινούσε η τάδε εταιρία" όπως άκουσα μπαρμπάδια να λένε για τα πρώτα CB της Honda που αγόρασαν πριν 50 χρόνια. Γενικά γουστάρω να στηρίζω underdog!

Για παπι και σκουτερ δεν έχω να πω κάτι. Πάντα, ακόμη και χωρίς μοτό είχα ένα (125άρι συνήθως) σκουτερ ή παπί για εργάτη. Τελευταία ο Daytonas μου που τον πήρα και καινούριο με την λογική να τον κρατήσω καμια 20ετία. 6 χρόνια το έχω και ήδη είναι η μακροβιότερη μοτο στα χέρια μου.

το funduro σου αρεσε γιατι ηταν απριλια.Laugh
Δεν εισαι για προπελες.
Εχεις φτιαξει και την εξισωση ΒΜW= ψωναρες..
Σαν να λεμε ταριφες = ζωα.....δικηγοροι=λαμογια.....παπαδες=φουστηδες
Δε χρειαζεται να στο πω..το ξερεις οτι εκει την εχεις πατησει....
ΣΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΡΗΓΟΡΑabcdefghgabcde
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν εισαι για προπελες.
Εχεις φτιαξει και την εξισωση ΒΜW= ψωναρες..
Σαν να λεμε ταριφες = ζωα.....δικηγοροι=λαμογια.....παπαδες=φουστηδες
Δε χρειαζεται να στο πω..το ξερεις οτι εκει την εχεις πατησει....
ΣΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΡΗΓΟΡΑabcdefghgabcde

Δεν είμαι, όχι.

Αλλά δεν το γενικεύω και τόσο. Για μια μερίδα πενφεδων δεν θα τους πω ψωνάρες στο σύνολο. Παντού υπάρχουν απο όλων των ειδών οι άνθρωποι.
Όπως και στις υπόλοιπες κατηγορίες ανθρώπων που αναφέρεις.
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
τα λεφτά δεν είναι ευτυχία,όμως τα πολλά λεφτά μπορεί να τη φέρουν:D

ένα γκαράζ 1000τμ γεμάτο με 2τροχα κ 4τροχα όνειρα πχ
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
τα λεφτά δεν είναι ευτυχία,όμως τα πολλά λεφτά μπορεί να τη φέρουν:D

ένα γκαράζ 1000τμ γεμάτο με 2τροχα κ 4τροχα όνειρα πχ

Όποιος είπε τα λεφτά δεν φέρνουν ευτυχία, δεν έκανε φτωχός.
Δεν ξέρω πόσο φέρνουν την ευτυχία, αλλά σίγουρα διώχνουν την δυστυχία και την μιζέρια.
 
Top Bottom