Συμβαίνει τώρα....

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.709
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Οδηγάω το παπί από το 2016, πάνω από 100.000χλμ.

Για πρώτη φορά στα χρόνια με άφησε στον δρόμο...γυρνούσα από βόλτα, περιφερειακός, σταθερά 80.

Βάζω 4η, την πετάει μετά από λιγάκι, 3η...λόγο του καρμπυρατέρ ο κόφτης δνε δουλεύει, υπερστροφία λιγάκι, κατεβάζω σταδιακά 2α, 1η, νεκρά να πέσουν οι στροφές....με το που έκανα στην άκρη έσβησε, δεν ξαναπήρε μπροστά.

Η μίζα γυρνάει κανονικά, δεν σκάει όμως.

Η μανιβέλα δεν κάνει κάτι...πήρα τηλέφωνο τον πατέρα μου αναγκάστικα, ήρθε με το αμάξι με τράβηξε με σχοινί....καθώς τραβούσε έβαλα ταχύτητα, και πήρε! Σκαστό παίρνει! Δεν κρατάει ρελαντί όμως!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε...κάποια *****ιούλα θα είναι πάλι, 100% σίγουρος, αλλά δεν ξέρω τι. Να κόλλησε/κάρφωσε, το αποκλείω, η μανιβέλα δεν θα είχε καν επαναφορά ή θα είχε μηδέν αντίσταση όπως και η μίζα δεν θα γυρνούσε. Κάτι σε ρεύμα πάει ο νους μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Οδηγάω το παπί από το 2016, πάνω από 100.000χλμ.

Για πρώτη φορά στα χρόνια με άφησε στον δρόμο...γυρνούσα από βόλτα, περιφερειακός, σταθερά 80.

Βάζω 4η, την πετάει μετά από λιγάκι, 3η...λόγο του καρμπυρατέρ ο κόφτης δνε δουλεύει, υπερστροφία λιγάκι, κατεβάζω σταδιακά 2α, 1η, νεκρά να πέσουν οι στροφές....με το που έκανα στην άκρη έσβησε, δεν ξαναπήρε μπροστά.

Η μίζα γυρνάει κανονικά, δεν σκάει όμως.

Η μανιβέλα δεν κάνει κάτι...πήρα τηλέφωνο τον πατέρα μου αναγκάστικα, ήρθε με το αμάξι με τράβηξε με σχοινί....καθώς τραβούσε έβαλα ταχύτητα, και πήρε! Σκαστό παίρνει! Δεν κρατάει ρελαντί όμως!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε...κάποια *****ιούλα θα είναι πάλι, 100% σίγουρος, αλλά δεν ξέρω τι. Να κόλλησε/κάρφωσε, το αποκλείω, η μανιβέλα δεν θα είχε καν επαναφορά ή θα είχε μηδέν αντίσταση όπως και η μίζα δεν θα γυρνούσε. Κάτι σε ρεύμα πάει ο νους μου...
Η μίζα γυρνάει
Η μανιβέλα έχει επαναφορά
Τραβώντας παίρνει μπροστά , αλλά δεν κρατάει ρελαντί.
Χμμμ....
Πηνία;/βολάν
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πηνία;/βολάν
Αυτό φοβάμαι και εγώ...με τραβούσε με το αυτοκίνητο, μου φωνάζει να βάλω ταχύτητα μπας και.

Έβαλα 2α, πήρε, αλλά στις χαμηλές στροφές εκεί με το άνοιγμα του γκαζιού δυσκολεύεται αρκετά να ανεβάζει στροφές. Μετά δίνει κανονικά. Άπαξ και στο κοντέρ πέσει κάτω από 10-20 χλμ/ω τότε σβήνει...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αυτό φοβάμαι και εγώ...με τραβούσε με το αυτοκίνητο, μου φωνάζει να βάλω ταχύτητα μπας και.

Έβαλα 2α, πήρε, αλλά στις χαμηλές στροφές εκεί με το άνοιγμα του γκαζιού δυσκολεύεται αρκετά να ανεβάζει στροφές. Μετά δίνει κανονικά. Άπαξ και στο κοντέρ πέσει κάτω από 10-20 χλμ/ω τότε σβήνει...


Πάνε κάπου να στα μετρήσουν.
Εγώ από εκεί θα ξεκινούσα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πάνε κάπου να στα μετρήσουν.
Εγώ από εκεί θα ξεκινούσα.
Με πρώτη εκτίμηση ρεύματα τα αποκλείουμε τελικά...

Για να κατεβαίνει πανεύκολα με το χέρι η μανιβέλα, αυτό έπαθε ζημιά στον κινητήρα. Ίσως κάρφωσε βαλβίδες...το πιστόνι δεν νομίζω, είναι καινούριο ουσιαστικά, όπως και η μπιέλα.

Οι βαλβίδες είχανε να ρυθμιστούνε από τον Μάρτιο, δηλαδή 8000χλμ πριν. Θα δείξει η νεκροψία.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Με πρώτη εκτίμηση ρεύματα τα αποκλείουμε τελικά...

Για να κατεβαίνει πανεύκολα με το χέρι η μανιβέλα, αυτό έπαθε ζημιά στον κινητήρα. Ίσως κάρφωσε βαλβίδες...το πιστόνι δεν νομίζω, είναι καινούριο ουσιαστικά, όπως και η μπιέλα.

Οι βαλβίδες είχανε να ρυθμιστούνε από τον Μάρτιο, δηλαδή 8000χλμ πριν. Θα δείξει η νεκροψία.


Με μπερδεύει λίγο το <βάζω 4η ,την πετάει>
Μην έκανε κομμάτια σαζμαν, δισκάκια εξ ου και η άδεια μανιβέλα.
Τώρα για την λειτουργία μπορεί βαλβίδες μπορεί οτιδήποτε.
Φαίνεται σοβαρό πάντως
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μην έκανε κομμάτια σαζμαν, δισκάκια εξ ου και η άδεια μανιβέλα.
Γίνεται αν έχεις βλάβη σε σασμάν ή συμπλέκτη να μην σου δίνει αντίσταση η μανιβέλα;
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.837
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Γίνεται αν έχεις βλάβη σε σασμάν ή συμπλέκτη να μην σου δίνει αντίσταση η μανιβέλα;
Εννοείτε!
Αφού μέσω του σασμάν περνάει η κίνηση της μανιβέλας.

Παντως το ότι δεν κρατάει ρελαντί στις χαμηλές με το ότι η μανιβέλα πάει κούφια κάτω είναι 2 διαφορετικά προβλήματα!
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εννοείτε!
Αφού μέσω του σασμάν περνάει η κίνηση της μανιβέλας.

Παντως το ότι δεν κρατάει ρελαντί στις χαμηλές με το ότι η μανιβέλα πάει κούφια κάτω είναι 2 διαφορετικά προβλήματα!
Γιάννη αν έχεις νεκρά δεν πάει η κίνηση στο σασμάν,ο στρόφαλος γυρίζει και η καμπάνα.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Γιάννη αν έχεις νεκρά δεν πάει η κίνηση στο σασμάν,ο στρόφαλος γυρίζει και η καμπάνα.
Δεν έχω ανοίξει μοτέρ από Shogun.
Έχω ανοίξει όμως από αρκετά παπια.
Που νομίζω και του. Shogun,είναι της ίδιας φιλοσοφίας.
Αν τα δισκάκια τα έχουν παίξει η μανιβέλα πιάνει αέρα,δεν <σφίγγει> να γυρίσει ο στρόφαλος.
Αυτό επιγραμματικά για τα δισκάκια.
Που θα φανέρωναν ζημιά με έντονο πατιναρισμα.
Τώρα το πέταγμα της ταχύτητας μπορεί να είναι στιγμιαία ( όχι σωστή δύναμη στο πάτημα του λεβιέ) ή κάποια βλάβη σε φουρκέτα, γρανάζι κλπ.
Εντελώς άσχετο πρόβλημα νομίζω με την πτώση απόδοσης και την αδυναμία εκκίνησης
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πόρισμα κολλητού.... "εε μάλλον χάλασε"

No shit Sherlock Tooth Tooth Πήρα ένα τηλέφωνο τον μάστορα να τον πω, πάντως ότι είχα να ρυθμίσω βαλβίδες αρκετό καιρό, μήπως πχ στιγμιαία ξερυθμίστηκαν..."εγώ λέω πως στην κάρφωσε μάλλον" μου λέει.

Αν είναι βαλβίδες, τότε η ζημιά είναι σχετικά μικρή, υπάρχει έτοιμο σετάκι στα 20€.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Οδηγάω το παπί από το 2016, πάνω από 100.000χλμ.

Για πρώτη φορά στα χρόνια με άφησε στον δρόμο...γυρνούσα από βόλτα, περιφερειακός, σταθερά 80.

Βάζω 4η, την πετάει μετά από λιγάκι, 3η...λόγο του καρμπυρατέρ ο κόφτης δνε δουλεύει, υπερστροφία λιγάκι, κατεβάζω σταδιακά 2α, 1η, νεκρά να πέσουν οι στροφές....με το που έκανα στην άκρη έσβησε, δεν ξαναπήρε μπροστά.

Η μίζα γυρνάει κανονικά, δεν σκάει όμως.

Η μανιβέλα δεν κάνει κάτι...πήρα τηλέφωνο τον πατέρα μου αναγκάστικα, ήρθε με το αμάξι με τράβηξε με σχοινί....καθώς τραβούσε έβαλα ταχύτητα, και πήρε! Σκαστό παίρνει! Δεν κρατάει ρελαντί όμως!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε...κάποια *****ιούλα θα είναι πάλι, 100% σίγουρος, αλλά δεν ξέρω τι. Να κόλλησε/κάρφωσε, το αποκλείω, η μανιβέλα δεν θα είχε καν επαναφορά ή θα είχε μηδέν αντίσταση όπως και η μίζα δεν θα γυρνούσε. Κάτι σε ρεύμα πάει ο νους μου...
Τάσο δεν είναι από ρεύμα αν θέλεις μπορείς να το τσεκάρεις βγάζοντας το μπουζί και με την μίζα ή μανιβέλα να δεις αν φέρνει ρεύμα στο μπουζί. Αν η μανιβέλα κατεβαίνει αέρα ή βαλβίδες είναι ή πιστόνι.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το θέμα έχει ως εξής μετά από αρκετή σκέψη.

Αν απλά είναι βαλβίδες, δηλαδή τις κάρφωσε, τότε το κόστος θα είναι σχετικά μικρό. Στην συνέχεια, αγγελία και δρόμο.

Αν έχει αρπάξει και παραπέρα....δηλαδή πιστόνι, κύλινδρο, μπιέλα και το κόστος ανέβει στον Θεό, τότε ή θα το φτιάξω αναγκαστικά και θα το δώσω ή θα κάνω κατάθεση πινακίδων, διαγραφή οχήματος και θα το δώσω κομμάτι-κομμάτι για ανταλλακτικά.

Έχει καταντήσει "κίνδυνος-θάνατος" πλέον το συγκεκριμένο, και δεν έχω τα νεύρα να ασχοληθώ μαζί του άλλο. Ας μείνω και χωρίς όχημα για κάποιους μήνες. Αυτή είναι η τελική απόφαση. Δεν θέλω να ξαναδώ αυτό το μηχανολογικό σίχαμα μπροστά μου. Rebuild τον Μάρτιο, χαλασμένος ψεκασμός τον Ιούνιο, εν δυνάμει κάρφωσε τώρα. Α σιχτίρ...

1000 φορές να μείνω χωρίς όχημα όλον τον χειμώνα, να κάνω οικονομίες από δουλειά και να πάρω μηχανάρα την άνοιξη, παρά να τραβιέμαι με έναν κουμπαρά δίχως πάτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom