Συμβαίνει τώρα....

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Nα τον πιουμε...


οχι να τον πιω. Tooth

ειναι μπλεξιμο....αμα εχεις τον καλλο, προχωρα!
Ο αυτοκινηταδικος δισκος, αντεχει περισσοτερο φορτιο, δε γουσταρει ομως το πατιναρισμα.....θελει ...oν οφ εμπλοκη
Αμα τον δουλευεις οπως τα τζαπαν, στη ζωνη πατιναρισματος....τα φτυνει γρηγορα..
Περαν του προσδοκιμου ζωης, (που αν το δουλευεις σωστα ειναι μεγαλυτερο απ του υγρους συμπλεκτες), υπολογισε οτι ο δισκος αυτος ειναι ..............στεγνος.
Που σημαινει οποιαδηποτε υγρη ουσια τον αχρηστευει..
Μια διαρροη απ την τσιμουχα στροφαλου, η απ το κιβωτιο, η απ το τρομπακι του συμπλεκτη , και πας στη φωτο που ανεβασες Yes
Iσως εχεις ακουσει οτι τα πενφε δε γουσταρουν καθολου την ακινησια...its true
Bike
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.687
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.295
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Απλά συγκρίνεις μηχανάκι με μηχανάκι, αν ήμουν 30 χρονών μπορεί να μην άλλαζα την λαίλαπα, είχα πιάσει 100 φορές τον εαυτό μου να θέλει να τελειώσει το ταξίδι γιατί με κούραζε, τώρα δεν θέλω να κατέβω από την σέλα...
Παντός στο ταξίδι στην Νορβηγία όλοι οι κολοι το ίδιο πιανοντουσαν
Αααα και υπήρξαν κάτοχοι πενφε που λέγανε ότι οι δημοσιογράφοι που εκθειάζουν την άνεση και την λειτουργικότητα της σέλας λένε *****ιες
Πάνω κάτω η σέλες σε αυτές της κατηγορίες μηχανών είναι άνετες και με μικρορυθμισεις της φέρνεις στα μέτρα σου αλλά να λες ότι δεν θέλω να κατέβω και ότι μπορώ να κάνω 600 και 800 χλμ χωρίς πιαστώ είναι υπερβολικό
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Παντός στο ταξίδι στην Νορβηγία όλοι οι κολοι το ίδιο πιανοντουσαν
Αααα και υπήρξαν κάτοχοι πενφε που λέγανε ότι οι δημοσιογράφοι που εκθειάζουν την άνεση και την λειτουργικότητα της σέλας λένε *****ιες
Πάνω κάτω η σέλες σε αυτές της κατηγορίες μηχανών είναι άνετες και με μικρορυθμισεις της φέρνεις στα μέτρα σου αλλά να λες ότι δεν θέλω να κατέβω και ότι μπορώ να κάνω 600 και 800 χλμ χωρίς πιαστώ είναι υπερβολικό
Εγώ λέω αυτά που βλέπω εγώ, για την σέλα το έχω πει στο thread για το Πενφέ μου.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.646
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Θα συμφωνήσω με τον αποπαν.
Μόνο για μπινζινα κατεβαίνω ή γιατι με κάνουν σήμα οι υπόλοιποι.

Είχα το στρώμα ,καλό χρυσό ,αλλά ανά μιάμιση ώρα κατέβαινα γιατί γινόταν ο κωλος ξύλινος.
Βέβαια στρώμα ξαναπαιρνα αύριο ,καταπληκτικό μοτεράκι ,μιλάω για από του '17 και μετά
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.295
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Θα συμφωνήσω με τον αποπαν.
Μόνο για μπινζινα κατεβαίνω ή γιατι με κάνουν σήμα οι υπόλοιποι.

Είχα το στρώμα ,καλό χρυσό ,αλλά ανά μιάμιση ώρα κατέβαινα γιατί γινόταν ο κωλος ξύλινος.
Βέβαια στρώμα ξαναπαιρνα αύριο ,καταπληκτικό μοτεράκι ,μιλάω για από του '17 και μετά
Γιαννο και εγώ αντέχω αλλά δεν λέω πως στα τόσα χλμ που κάναμε ότι δεν πιάστηκα
Όπως πιάστηκαν το ίδιο και οι κάτοχοι πενφε
Και μάλιστα ένας κάτοχος είπε ότι δεν είναι και τόσο αναπαυτικη όσο την εκθειάζουν και πιάνεται ο κολος όπως σε όλες της σέλες
Αυτό που παίζει κατε με μεγαλυτερο ρόλο είναι η πιο ξεκούραστη στάση σώματος που έχουν όλες οι μεγαλες ον οφ που οντως η Πενφε ισως εχει κάνει καλυτερη δουλειά Από αλλες εταιρίες
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.606
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Γιαννο και εγώ αντέχω αλλά δεν λέω πως στα τόσα χλμ που κάναμε ότι δεν πιάστηκα
Όπως πιάστηκαν το ίδιο και οι κάτοχοι πενφε
Και μάλιστα ένας κάτοχος είπε ότι δεν είναι και τόσο αναπαυτικη όσο την εκθειάζουν και πιάνεται ο κολος όπως σε όλες της σέλες
Αυτό που παίζει κατε με μεγαλυτερο ρόλο είναι η πιο ξεκούραστη στάση σώματος που έχουν όλες οι μεγαλες ον οφ που οντως η Πενφε ισως εχει κάνει καλυτερη δουλειά Από αλλες εταιρίες
Η σέλα του οδηγού ρυθμίζει έτσι ώστε να μην πιάνεσαι. Έχει συγκεκριμένη θέση.
Πολλά παιδιά δεν ξέρουν το πως, ενώ γνωρίζουν ότι ρυθμίζει.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όσα mega on off έχω δοκιμάσει, έχουν σελάρες. Ακόμη και το varadero που είναι πλαδαρό σε αίσθηση, απο άνεση είναι εξαιρετικό.
Πιστευω κυρίως παίζει ρόλο η όρθια θέση οδήγησης και οι άνω του μετρίου σέλες (σε αντίθεση με μικρότερα ον οφ).
Δε πιστεύω πχ πως το GS έχει καλύτερη θέση απο το δικό μου σε καμία περίπτωση. Είναι βασιλικός θρόνος η σέλα του Κάπονορντ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το θεμα ανεση σελας, εχει βασικα 3 παραμετρους
1. Γλουτοι. Καθε οπισθια ειναι διαφορετικα. Οι πιο ...ευτραφεις κωλοι εχουν αβανταζ εδω. Το περισοοτερο κρεας +λιπος, δημιουργει ενα αναπαυτικο μαξιλαρακι..Στον αντιποδα, τα στεγνα κωλαρακια θα πονεσουν πιο γρηγορα.

2.θεση οδηγησης..Οι κατηγοριες Τουρινγκ και mega onoff, εχουν την πιο ξεκουραστη θεση για τουρισμο, ομως αυτο που θα πιαστει πρωτο ειναι ο κωλος..Εκει πεφτει το περισσοτερο βαρος, στους καρπους πεφτει ελαχιστο εως καθολου..
Μια πιο σκυφτη θεση, επιβαρυνει τον κωλο λιγοτερο.(κουραζει ομως αλλου)

3.ΣΕΛΑ
Σχημα
Πρεπει να ταιριαξει με την ανατομια των γλουτων..
Μια πολυ φαρδια σελα δειχνει ανετη, αλλα ενας μικρος κωλος δεν θα βολευτει καλα..Αυτο ειναι πιο εντονο στους συνεπιβατες...ελαφρες γυναικες ΔΕΝ βολευονται σε πολυ φαρδιες σελες.

Μηκος..
Πρεπει να εχεις χωρο να κινηθεις μπρος πισω...τα σημεια που δεχονται πιεση αλλαζουν λιγο, και αποφορτιζεσαι... Εαν σε κλειδωνει σε μια θεση, ο πονος θα ρθει γρηγοροτερα.

Σκληροτητα.
Οι *****ες σελες, στην αρχη φαινονται ανετες , ομως καποια στιγμη υποχωρουν απ το βαρος και εγκλωβιζουν τα οπισθια σε μια συγκεκριμενη θεση...Αδυνατουν να προσφερουν σωστη στηριξη στα οστα των γλουτων, και δεν επιτρεπουν μετακινηση μπρος- πισω

Εκτος απ το αφρωδες, καμπτεται και η βαση...γι αυτο και καποιες αφτερμαρκετ σελες εχουν μεταλλικη η πολυεστερικη βαση...για ακαμψια.
Ενα σκληρο αφρωδες (οι πανακριβες Corbin ειναι θεοσκληρες) δινει σωστη στηριξη σε πολυωρη οδηγηση, ομως δεν αποσβαινει κραδασμους οπως ενα παχυτερο-*****οτερο.

Το θεμα σελα ειναι πολυπλοκο και εντελως προσωπικο
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.615
Ηλικία
55
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Το θεμα ανεση σελας, εχει βασικα 3 παραμετρους
1. Γλουτοι. Καθε οπισθια ειναι διαφορετικα. Οι πιο ...ευτραφεις κωλοι εχουν αβανταζ εδω. Το περισοοτερο κρεας +λιπος, δημιουργει ενα αναπαυτικο μαξιλαρακι..Στον αντιποδα, τα στεγνα κωλαρακια θα πονεσουν πιο γρηγορα.

2.θεση οδηγησης..Οι κατηγοριες Τουρινγκ και mega onoff, εχουν την πιο ξεκουραστη θεση για τουρισμο, ομως αυτο που θα πιαστει πρωτο ειναι ο κωλος..Εκει πεφτει το περισσοτερο βαρος, στους καρπους πεφτει ελαχιστο εως καθολου..
Μια πιο σκυφτη θεση, επιβαρυνει τον κωλο λιγοτερο.(κουραζει ομως αλλου)

3.ΣΕΛΑ
Σχημα
Πρεπει να ταιριαξει με την ανατομια των γλουτων..
Μια πολυ φαρδια σελα δειχνει ανετη, αλλα ενας μικρος κωλος δεν θα βολευτει καλα..Αυτο ειναι πιο εντονο στους συνεπιβατες...ελαφρες γυναικες ΔΕΝ βολευονται σε πολυ φαρδιες σελες.

Μηκος..
Πρεπει να εχεις χωρο να κινηθεις μπρος πισω...τα σημεια που δεχονται πιεση αλλαζουν λιγο, και αποφορτιζεσαι... Εαν σε κλειδωνει σε μια θεση, ο πονος θα ρθει γρηγοροτερα.

Σκληροτητα.
Οι *****ες σελες, στην αρχη φαινονται ανετες , ομως καποια στιγμη υποχωρουν απ το βαρος και εγκλωβιζουν τα οπισθια σε μια συγκεκριμενη θεση...Αδυνατουν να προσφερουν σωστη στηριξη στα οστα των γλουτων, και δεν επιτρεπουν μετακινηση μπρος- πισω

Εκτος απ το αφρωδες, καμπτεται και η βαση...γι αυτο και καποιες αφτερμαρκετ σελες εχουν μεταλλικη η πολυεστερικη βαση...για ακαμψια.
Ενα σκληρο αφρωδες (οι πανακριβες Corbin ειναι θεοσκληρες) δινει σωστη στηριξη σε πολυωρη οδηγηση, ομως δεν αποσβαινει κραδασμους οπως ενα παχυτερο-*****οτερο.

Το συμπερασμα ειναι, οτι το θεμα σελα ειναι πολυπλοκο και εντελως προσωπικο
Εχω μεινει στην πρωτη παραγραφο......κληρονομικο απο την μητερα, και δεν ειχα ποτε προβλημα
με κανενα μηχανακι που ειχα στην κατοχη μου!! Tooth Tooth.....ακομη και στο Multistrada!
 
Τελευταία επεξεργασία:

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.456
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τα είπε ο Μπάμπης όλα.
+ μία παράμετρος ακόμα,για μένα σημαντική:
Στην απέραντη εθνική (Εγνατία πχ) θα πιαστείς πιο γρήγορα απ' ότι στον επαρχιακό,παλιά εθνική.
Στην τελευταία στρίβεις πιο συχνά,κουνάς το σώμα σου εν αντιθέσει με την αούτομπαν που καταπίνεις χιλιόμετρα ακίνητος! Και σε πολυθρόνα να είσαι θα πιαστείς.

Καρατσεκαρισμένο με πολλά μηχανάκια.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.871
Ηλικία
54
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Γι'αυτό υπάρχει και η συνοδηγός όταν έρθει ο πόνος στα *****ά μόρια μας να κάνουμε οδήγηση σε όρθια στάση με προσοχή και ξεκινάει το μασάζ χαχαχα το έχω κάνει και ειλικρινά δουλεύει. Αλλά σε κοιτάνε κάπως στον δρόμο χαχαχα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γι'αυτό υπάρχει και η συνοδηγός όταν έρθει ο πόνος στα *****ά μόρια μας να κάνουμε οδήγηση σε όρθια στάση με προσοχή και ξεκινάει το μασάζ χαχαχα το έχω κάνει και ειλικρινά δουλεύει. Αλλά σε κοιτάνε κάπως στον δρόμο χαχαχα.
Εννοείς πως σηκώνεσαι όρθιος και η συνοδηγός κάνει μασάζ στον κώλο; abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

ΚΛΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑ! ToothToothToothTooth

Καλά κάνω και δεν βάζω συνοδηγό καναν "μερακλή"! RollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γι'αυτό υπάρχει και η συνοδηγός όταν έρθει ο πόνος στα *****ά μόρια μας να κάνουμε οδήγηση σε όρθια στάση με προσοχή και ξεκινάει το μασάζ χαχαχα το έχω κάνει και ειλικρινά δουλεύει. Αλλά σε κοιτάνε κάπως στον δρόμο χαχαχα.
Και γω το χω κάνει, αλλά η συνοδηγός όχι μόνο δεν με ζουληξε... Στο τέλος γρινιαξε ότι κάθε τόσο της έκοβα.... Τη θέα.
Έπρεπε να έχω φάει φασολαδα
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.871
Ηλικία
54
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Εννοείς πως σηκώνεσαι όρθιος και η συνοδηγός κάνει μασάζ στον κώλο; abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

ΚΛΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑ! ToothToothToothTooth

Καλά κάνω και δεν βάζω συνοδηγό καναν "μερακλή"! RollingRollingRollingRollingRollingRolling
Όχι μόνο ο οδηγός σηκώνεται και τα φέρνει στα μούτρα τις του χαχαχ άμα σηκωθεί και η συνοδηγός τότε θα μας δεις στις ειδήσεις των 09:00 χαχααχ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παρατηράω τα ποστ του Ηρακλή.Όλα μα όλα έχουν μέσα 1 ή 2 χαχαχαχ.
Ρε φίλε πρέπει να είσαι πολύ έξω καρδιά! Smileys drinking beer Emoticon
δε σου περασε απ το μυαλο οτι δε του δουλευουν τα εικονιδια?
 
Top Bottom