Συμβαίνει τώρα....

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
και από ότι έμαθα χτες με μπαμπά ΧΑΣΑΠΗ...δεν είναι να παίζεις με αυτά τα πράγματα!
Όχι μπαμπάς ρε, παππούς...
 

tracer

member
Δημοσιεύσεις
1.152
Ηλικία
62
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
Μοτοσυκλέτα
TRACER 900 GT
HONDA C50 (1985)
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ
Μονο λόγια είναι οΥλοι τους...χτες στον καφέ o @apache ούτε βυζακι δεν μ αφηνε να πιάσω...."Μη, μας βλέπει ο κόσμος", έλεγε...

(κατά βάθος είναι άντρες αλλά το παίζουν...οι θεατρίνοι)
Σοφιανε εγω τον ειδα πρωτος Bcdef Bcdef Bcdef
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Κρίμα πραγματικά κρίμα η φωτιά που ξεκίνησε χθές απο τον Σχοίνο και έχει φτάσει εώς και ο Αλεποχώρι. Πανέμορφο δάσος καίγεται, άλλος ένας πνεύμονας της Αττικής χάνεται, άνθρωποι έχασαν τα σπίτια τους. Εύχομαι να σταματήσει το κακό όσο πιο γρήγορα γίνεται......
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.109
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Τόσα δισεκατομμύρια έχουν περάσει από αυτή τη χώρα εδώ κ χρόνια.
Θα έπρεπε τους καλοκαιρινούς μήνες να υπάρχουν χιλιάδες πυροσβέστες σε θέσεις που είναι πιθανό να εκδηλωθούν πυρκαγιές.
Κ φυσικά, νέα σύγχρονα πυροσβεστικά αεροπλάνα κ ελικόπτερα.
Δικαιολογίες δεν υπάρχουν.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πάνο την ξέρεις την περιοχή. Είναι παρθένο δάσος που δεν είχε καεί ποτέ. Θέλω να πάω στο εξοχικό μήπως μπορέσω και βοηθήσω σε κάτι αλλα δυστυχώς ή ευτυχώς είναι αποκλεισμένο....Το θετικό είναι ότι είναι η θάλασσα κοντά και γεμίζουν γρήγορα νερό. Το αρνητικό είναι ότι λόγω παρθενου δάσους είναι δυσβατη η περιοχή και κυρίως απο αέρα ότι μπορεί να γίνει. Δυστυχώς όμως ανεβαίνουν οι άνεμοι σε 6 μποφορ και μερικα απο τα εναέρια μέσα δεν μπορούν να βοηθήσουν με τόσο αέρα.....Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου......
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.600
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Κρίμα πραγματικά κρίμα η φωτιά που ξεκίνησε χθές απο τον Σχοίνο και έχει φτάσει εώς και ο Αλεποχώρι. Πανέμορφο δάσος καίγεται, άλλος ένας πνεύμονας της Αττικής χάνεται, άνθρωποι έχασαν τα σπίτια τους. Εύχομαι να σταματήσει το κακό όσο πιο γρήγορα γίνεται......
Άλλο ένα αιολικό πάρκο γεννιέται.
Τυχαία περιστατικά οι φωτιές σε συγκεκριμένα μέρη ; Δεν το λες τυχαίο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πάνο την ξέρεις την περιοχή. Είναι παρθένο δάσος που δεν είχε καεί ποτέ. Θέλω να πάω στο εξοχικό μήπως μπορέσω και βοηθήσω σε κάτι αλλα δυστυχώς ή ευτυχώς είναι αποκλεισμένο....Το θετικό είναι ότι είναι η θάλασσα κοντά και γεμίζουν γρήγορα νερό. Το αρνητικό είναι ότι λόγω παρθενου δάσους είναι δυσβατη η περιοχή και κυρίως απο αέρα ότι μπορεί να γίνει. Δυστυχώς όμως ανεβαίνουν οι άνεμοι σε 6 μποφορ και μερικα απο τα εναέρια μέσα δεν μπορούν να βοηθήσουν με τόσο αέρα.....Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου......
Τελειώνει ο Κορονοιός και γυρίσαμε στο bussiness as usual...
 
N

notakos600

Guest
Άλλο ένα αιολικό πάρκο γεννιέται.
Τυχαία περιστατικά οι φωτιές σε συγκεκριμένα μέρη ; Δεν το λες τυχαίο.
Είναι και τα λατομεία βωξίτη του Μυτιληναίου...
Κατά σύμπτωση βέβαια η φωτιά ξεκίνησε από ενενηνταχρονο που έκαιγε ξεροχορτα.
Έκαψαν παρθένο δάσος...
Οι βόλτες της ζωής μου όλης, Δερβενοχωρια, Πατέρας, Γεράνεια.
Καταραμένοι να είναι αυτοί και τα κέρδη τους...
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.600
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Κατά σύμπτωση βέβαια η φωτιά ξεκίνησε από ενενηνταχρονο που έκαιγε ξεροχορτα.
Ήμαρτον δηλαδή. Καλύτερα να μην το σχολιάσω
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Δυστυχώς δόθηκε εντολή εκκένωσης και στην περιοχή μου. Ας ελπίσω να βρω το σπίτι άκαυτο όπως και όλος ο κόσμος βέβαια... Τι να πω.......
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.109
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Πάνο την ξέρεις την περιοχή. Είναι παρθένο δάσος που δεν είχε καεί ποτέ. Θέλω να πάω στο εξοχικό μήπως μπορέσω και βοηθήσω σε κάτι αλλα δυστυχώς ή ευτυχώς είναι αποκλεισμένο....Το θετικό είναι ότι είναι η θάλασσα κοντά και γεμίζουν γρήγορα νερό. Το αρνητικό είναι ότι λόγω παρθενου δάσους είναι δυσβατη η περιοχή και κυρίως απο αέρα ότι μπορεί να γίνει. Δυστυχώς όμως ανεβαίνουν οι άνεμοι σε 6 μποφορ και μερικα απο τα εναέρια μέσα δεν μπορούν να βοηθήσουν με τόσο αέρα.....Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου......
Νομίζω πως είμαστε ακριβοί στα πίτουρα κ φτηνοί στο καλαμπόκι.
Από τη μια κόβουν εκατοντάδες δέντρα για να χτιστούν σπίτια κ από στην άλλη δεν σκέφτονται να φτιάξουν ελεγχόμενους δρόμους για αντιπυρικές ζώνες κ για διέλευση πυροσβεστικών οχημάτων.
Πρέπει να υπάρχουν σταθμοί της πυροσβεστικής περιμετρικά των δασικών εκτάσεων.
Θυμάστε την μεγάλη πυρκαγιά της Πάρνηθας το '07?
Από πού ξεκινούσαν τα πυροσβεστικά κ ΔΕΝ μπορούσαν να φτάσουν;
Από Μενίδι κ άνω Λιόσια.
Τρέχα γυρεύε.
Τεράστιες αποστάσεις κ δρόμοι κλειστοί.
Το περασμένο Σάββατο έκανα μεγάλη βόλτα στην περιοχή από Μάνδρα ως Μέγαρα, όπως πιθανόν να είδατε.
Απέραντες εκτάσεις με δάση.
Νομίζετε πώς είδα πυροσβέστες σε περιπολία;
Πυροσβεστικά οχήματα;
Εθελοντές;
Τίποτε απολύτως.
Κανένας έλεγχος, ελάχιστα αυτοκίνητα, ακόμη κ πολιτών.
Αν εγώ δεν ήμουν φυσιολάτρης κ δεν αγαπούσα τα δάση κλπ, ποιος θα με εμπόδιζε να κάνω κακό;
Ο κάθε δήμος πρέπει να κάνει αυστηρούς ελέγχους για την προστασία των δασών...
Όλα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.109
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Δυστυχώς δόθηκε εντολή εκκένωσης και στην περιοχή μου. Ας ελπίσω να βρω το σπίτι άκαυτο όπως και όλος ο κόσμος βέβαια... Τι να πω.......
Μακάρι φίλε να πάνε όλα καλά.
Το Σάββατο έχω πάλι ελεύθερο το πρωινό.
Αν πας στο εξοχικό κ είναι όλα οκ, αν θες να βρεθούμε για έναν καφέ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σαν να χάνεις ένα δικό σου άνθρωπο, όταν καίγεται το δάσος που το είχες σαν προσωπικό καταφύγιο μια ζωή..
Το βίωσα στην Παρνηθα το 2007...εκανα να ξαναπάω χρόνια.. νιώθω το Νοτη 100%
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.678
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Αυτή την στιγμή αιωρείται στάχτη στον Πειραιά και μυρίζει το καμμένο...γ@μώ το σπιτάκι τους...κακό ψόφο να έχουν όποιοι το έκαναν...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.109
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Πάντως, αν θέλουμε να δούμε κ μια αχτίδα αισιοδοξίας μέσα στη μαυρίλα, είναι πως το δάσος που καίγεται τώρα, δεν είχε ξανακαεί ποτέ.
Με τη φωτιά απελευθερώνονται οι σπόροι των δέντρων κ σε λίγα χρόνια φυτρώνει ένα νέο κ υγιές δάσος.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα σε όλη την Ελλάδα.
Φυσικά, δεν πρέπει για κανέναν λόγο να επιτραπεί η βόσκηση στα καμμένα, ώστε να μπορέσουν τα νεαρά δεντράκια να μεγαλώσουν.
Ας ελπίσουμε πως έτσι θα γίνει.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πάντως, αν θέλουμε να δούμε κ μια αχτίδα αισιοδοξίας μέσα στη μαυρίλα, είναι πως το δάσος που καίγεται τώρα, δεν είχε ξανακαεί ποτέ.
Με τη φωτιά απελευθερώνονται οι σπόροι των δέντρων κ σε λίγα χρόνια φυτρώνει ένα νέο κ υγιές δάσος.
Υπάρχουν πολλά παραδείγματα σε όλη την Ελλάδα.
Φυσικά, δεν πρέπει για κανέναν λόγο να επιτραπεί η βόσκηση στα καμμένα, ώστε να μπορέσουν τα νεαρά δεντράκια να μεγαλώσουν.
Ας ελπίσουμε πως έτσι θα γίνει.
Μακαρι να γίνει έτσι γιατί πραγματικά ήταν μια πράσινη όαση.....
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.454
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Στην καψαλισμενη γη είναι δύσκολο να πιάσει ξανά δέντρο, το χώμα από τις υψηλότατες θερμοκρασίες δεν ευνοεί τη ριζοβολία.
Ο Ταΰγετος ψηλά στο Τουριστικό είναι χερσος 15 χρονια τώρα, ενώ στο Καλογερικο στην Αρκαδία (κάτω από τις άνεμο γεννήτριες) δεν πιάνει δέντρο από τη φωτιά του 92.Κατηφοριζαμε το κομμάτι εκείνο και άναβαμε φώτα τα δέντρα έκλειναν τον ουρανό και τωρα ειναι ακόμα ίσιωμα.
 
Top Bottom