Συμβαίνει τώρα....

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έχει παίξει αυτή η απατεωνιά με τα λεφτά στο λεπτό τόσο πολύ στα μέσα, ακόμη και στα τοπικά, (επειδή κάθε πόλη έχει και 2-3 περιπτώσεις) που θεωρώ πως είναι δύσκολο πλέον να πέσει κάποιος θύμα.

Απο εκεί και πέρα όποιος δίνει κωδικούς απο τράπεζα σε κάποιον στο τηλέφωνο, τον μπελά του ψάχνει.
Κωδικούς δεν σου ζητάει τηλεφωνικά, καν εκπρόσωπος της ίδιας της τράπεζας

Προσοχή παιδιά. Προσωπικά αν μου ζητήσει κάποιος να μου βάλει λεφτά δίνω το iban και το όνομα που εμφανίζεται. Τίποτα περισσότερο.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Πριν κάποιο καιρό δέχτηκα ενα μνμ στο κινητό οτι πρέπει να επικαιροποιησω τα στοιχεία μου σε μια κάρτα τράπεζας που έχω στην κατοχή μού.
Υπήρχε λινκ που σε κατευθυνε σε σάιτ που ηταν ίδιο με το κανονικό.
Αυτό που είδα στο μνμ ήταν η κάρτα που έληγε στα νούμερα *** δεν ηταν δική μου δηλαδή θα εμπαινα και θα εβαζα κανονικά τα στοιχεία μου της δικής μου κάρτας δίνοντας πρόσβαση σε αυτον που τα ήθελε.
Λιγες μέρες πριν είχα διαβάσει οτι είχαν διαρρεύσει στοιχεία πελατών της εν λόγω τράπεζας και ζηταγε την προσοχή των πελατών στις συναλλαγές.
Αυτό μαζί με την παρατηρητικότητα με έσωσαν
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πριν κάποιο καιρό δέχτηκα ενα μνμ στο κινητό οτι πρέπει να επικαιροποιησω τα στοιχεία μου σε μια κάρτα τράπεζας που έχω στην κατοχή μού.
Υπήρχε λινκ που σε κατευθυνε σε σάιτ που ηταν ίδιο με το κανονικό.
Αυτό που είδα στο μνμ ήταν η κάρτα που έληγε στα νούμερα *** δεν ηταν δική μου δηλαδή θα εμπαινα και θα εβαζα κανονικά τα στοιχεία μου της δικής μου κάρτας δίνοντας πρόσβαση σε αυτον που τα ήθελε.
Λιγες μέρες πριν είχα διαβάσει οτι είχαν διαρρεύσει στοιχεία πελατών της εν λόγω τράπεζας και ζηταγε την προσοχή των πελατών στις συναλλαγές.
Αυτό μαζί με την παρατηρητικότητα με έσωσαν
Έχω τα τραπεζικά λινκ μου αποθηκευμένα. Οπότε και μήνυμα να λάβω, δεν θα μπω απο το λινκ που μου δίνει το μήνυμα, αλλά απο αυτό που έχω αποθηκευμένο.
Μέχρι στιγμής με έχει σώσει αυτό σε δύο περιπτώσεις.
Μια στο Netflix και μια στο Paypal που μου ζητούσαν επικαιροποίηση στοιχείων. eye
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.198
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχω τα τραπεζικά λινκ μου αποθηκευμένα. Οπότε και μήνυμα να λάβω, δεν θα μπω απο το λινκ που μου δίνει το μήνυμα, αλλά απο αυτό που έχω αποθηκευμένο.
Μέχρι στιγμής με έχει σώσει αυτό σε δύο περιπτώσεις.
Μια στο Netflix και μια στο Paypal που μου ζητούσαν επικαιροποίηση στοιχείων. eye
Στο PAYPAL?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Στο PAYPAL?
Ναι, μου ηρθε μήνυμα δήθεν απο το paypal για να επικαιροποιήσω τα στοιχεία μου. Κανονικά σελίδα σαν του Paypal, αλλά με "λαθάκια" σύνταξης της επιστολής σαν να την έγραψε κάποιος στο google translate. Πρωτο σημαιάκι κινδύνου αυτό. Βάρεσαν συναγερμοί!

Το site ίδιο σχεδόν, αλλά πιο λιτό σε σχεδίαση. Έλειπαν επιλογές, επειδή ο δικός μου λογαριασμός στο paypal είναι και εμπορικός. Μου ζητούσε να βάλω κωδικούς για να μπω μέσα. Δεν τους έβαλα, έκλεισα την σελίδα και μπήκα απο την σελίδα που έχω αποθηκευμένη. Βλέποντας τα δίπλα δίπλα σε ανοικτές καρτέλες, φάνηκαν οι μικροδιαφορές. Συνδέθηκα στο κανονικό στην μια καρτέλα και έκανα refresh της σελίδας στην δεύτερη. Κανονικά θα έπρεπε να με βγάζει και εκει συνδεμένο. Αλλά επρόκειτο για τελείως διαφορετική σελίδα.
 
N

notakos600

Guest
Ναι, μου ηρθε μήνυμα δήθεν απο το paypal για να επικαιροποιήσω τα στοιχεία μου. Κανονικά σελίδα σαν του Paypal, αλλά με "λαθάκια" σύνταξης της επιστολής σαν να την έγραψε κάποιος στο google translate. Πρωτο σημαιάκι κινδύνου αυτό. Βάρεσαν συναγερμοί!

Το site ίδιο σχεδόν, αλλά πιο λιτό σε σχεδίαση. Έλειπαν επιλογές, επειδή ο δικός μου λογαριασμός στο paypal είναι και εμπορικός. Μου ζητούσε να βάλω κωδικούς για να μπω μέσα. Δεν τους έβαλα, έκλεισα την σελίδα και μπήκα απο την σελίδα που έχω αποθηκευμένη. Βλέποντας τα δίπλα δίπλα σε ανοικτές καρτέλες, φάνηκαν οι μικροδιαφορές. Συνδέθηκα στο κανονικό στην μια καρτέλα και έκανα refresh της σελίδας στην δεύτερη. Κανονικά θα έπρεπε να με βγάζει και εκει συνδεμένο. Αλλά επρόκειτο για τελείως διαφορετική σελίδα.
Fishing mail για κλοπή κωδικών Απόστολε...
 
N

notakos600

Guest
Το πιο προχωρημένο είναι αν ξέρουν τον αριθμό του κινητού μας, όπου μας έρχεται ο κωδικός επιβεβαίωσης μεταφορών ή εμβασμάτων, πηγαίνουν με πλαστη ταυτότητα σε έναν Γερμανό και επικαλούνται απώλεια ή κλοπή του κινητού και ζητούν καινούρια sim.
Μέχρι να καταλάβεις πως το κινητό σου δεν πραγματοποιεί και δεν δέχεται κλήσεις έχουν μεταφέρει χρήματα ή έχουν αδειάσει τον λογαριασμό σου...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το πιο προχωρημένο είναι αν ξέρουν τον αριθμό του κινητού μας, όπου μας έρχεται ο κωδικός επιβεβαίωσης μεταφορών ή εμβασμάτων, πηγαίνουν με πλαστη ταυτότητα σε έναν Γερμανό και επικαλούνται απώλεια ή κλοπή του κινητού και ζητούν καινούρια sim.
Μέχρι να καταλάβεις πως το κινητό σου δεν πραγματοποιεί και δεν δέχεται κλήσεις έχουν μεταφέρει χρήματα ή έχουν αδειάσει τον λογαριασμό σου...
Ναι,έτσι κλέβουν πολύ μεγάλα ποσα γιατί δεν έχει όριο συναλλαγών...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.630
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Σάββα
Εγώ τα ξέρω ,της δουλειάς είμαι.
Και πολλές φορές κάνω αναφορές σε τέτοια περιστατικά προκειμένου να επιστήσω την προσοχή.
Δυστυχώς η αφέλεια και η βλακεία νικάει παρα πολλές φορές.
Αν αρχίσω να απαριθμώ περιστατικά θα γράφω για βδομάδες.
Αυτά που κατα γενική ομολογία μας αφορούν εδώ είναι οτι δεν πουλάνε και δεν αγοράζουμε μηχανάκια/ αυτοκίνητα κλπ σε ερημικές τοποθεσίες.
Οτι έχει να γίνει επ αυτου κοντά η μέσα σε αστυνομικό τμήμα.
Δεν δίνουμε κωδικούς web banking σε κανέναν που θα μας κάνει πρόταση συνεργασίας όντας ουρανοκατέβατος.
Δεν δημοσιοποιούμαι στα social ποτε πάμε σπίτι, ποτέ πάμε για δουλειά, διακοπές, βόλτες.
Ειδικα αν πίσω δεν υπάρχει κανεις και μένει η περιουσία ( σπίτι κλπ) αφύλακτη.
Πέφτουμε θύματα κλοπής η οτιδήποτε άλλο.
Ενημερώνουμε αμέσως την αστυνομία.
Έτυχε σε κάποιον να του κλέψουν φορτηγό, να τον πάρουν τηλέφωνο για λύτρα ,να του πουν οτι αν ειδοποιήσει αστυνομία δεν θα ξαναδεί το φορτηγό τού.
Κατέβηκε ως την Θήβα μόνος να πάρει το φορτηγό και μάντεψε....

Έχασε και τα λεφτά και το φορτηγό και το ι.χ που πήγε ως εκεί.
Και μετα ήρθε και ζηταγε τα ρέστα οτι δεν προστατευτούμε τον κόσμο
Giving GivingGiving
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα συνδεμένη στο paypal την κυρία κάρτα μισθοδοσίας μου.
Τις προάλλες για άλλο σκοπό μίλησα με εκπρόσωπο της Εθνικής τηλεφωνικά.
-Εχετε κι έναν λογαριασμό που δεν έχει κίνηση εδώ και χρόνια.Γιατι δεν κοιτάτε αν μπορείτε με την αφαρμογή να μεταφέρετε εκεί 1€;Αν γίνει,εκδώσετε μια visa από την εφαρμογή κι όποτε θέλετε να κάνετε την όποια ηλεκτρονική αγορά μεταφέρετε ανέξοδα μέσω της εφαρμογής ένα ποσό κίνησης.Ουτε prepaid με έξοδα φόρτισης ούτε τίποτα...

Το έκάνα.Μου ήρθε σε σκάρτη εβδομάδα και νιώθω πιο ήσυχος..
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.630
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα συνδεμένη στο paypal την κυρία κάρτα μισθοδοσίας μου.
Τις προάλλες για άλλο σκοπό μίλησα με εκπρόσωπο της Εθνικής τηλεφωνικά.
-Εχετε κι έναν λογαριασμό που δεν έχει κίνηση εδώ και χρόνια.Γιατι δεν κοιτάτε αν μπορείτε με την αφαρμογή να μεταφέρετε εκεί 1€;Αν γίνει,εκδώσετε μια visa από την εφαρμογή κι όποτε θέλετε να κάνετε την όποια ηλεκτρονική αγορά μεταφέρετε ανέξοδα μέσω της εφαρμογής ένα ποσό κίνησης.Ουτε prepaid με έξοδα φόρτισης ούτε τίποτα...

Το έκάνα.Μου ήρθε σε σκάρτη εβδομάδα και νιώθω πιο ήσυχος..
Κι αυτό σωστό! Για ποιο λόγο να δίνω "προμήθεια" στη φόρτιση της prepaid;
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.499
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Κι αυτό σωστό! Για ποιο λόγο να δίνω "προμήθεια" στη φόρτιση της prepaid;
Επειδή έχω δει πολλά παλικάρια λόγω της τράπεζας που δούλευα ποτέ δεν δίνουμε στοιχεία ή κωδικούς σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Έχω δει να σφάζονται αδέρφια ή γονείς με παιδιά για κάρτες που δίνανε να βγάζουν την σύνταξη ή ότι άλλο. Καλό είναι κατά δεύτερον να μην χρησιμοποιούμε την πιστωτική μας κάρτα σε αγορές μέσω ίντερνετ γιατί μπορεί η χρέωση να φτάσει στο όριο της κάρτας. Καλύτερα μια prepaid που θα φορτώνουμε εμείς το ποσό που θέλουμε και ας έχουμε χρέωση 1 ευρώ. Άλλη επιλογή είναι χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη σε δεύτερο λογαριασμό(μόνο αυτόν) όχι μισθοδοσίας ή κάποιο με τα χρήματα μας και να μεταφέρουμε εμείς το ποσό που θέλουμε να αγοράσουμε. Ότι παράξενο βλέπετε είναι καλό να ειδοποιείτε την τράπεζα υπάρχει ειδική υπηρεσία που ασχολείται με τις απάτες. Θέλει μεγάλη προσοχή ακόμη και στο ΑΤΜ γιατί βάζουν μηχάνημα αντιγραφής κάρτας και κάμερα για το pin.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.630
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Επειδή έχω δει πολλά παλικάρια λόγω της τράπεζας που δούλευα ποτέ δεν δίνουμε στοιχεία ή κωδικούς σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Έχω δει να σφάζονται αδέρφια ή γονείς με παιδιά για κάρτες που δίνανε να βγάζουν την σύνταξη ή ότι άλλο. Καλό είναι κατά δεύτερον να μην χρησιμοποιούμε την πιστωτική μας κάρτα σε αγορές μέσω ίντερνετ γιατί μπορεί η χρέωση να φτάσει στο όριο της κάρτας. Καλύτερα μια prepaid που θα φορτώνουμε εμείς το ποσό που θέλουμε και ας έχουμε χρέωση 1 ευρώ. Άλλη επιλογή είναι χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη σε δεύτερο λογαριασμό(μόνο αυτόν) όχι μισθοδοσίας ή κάποιο με τα χρήματα μας και να μεταφέρουμε εμείς το ποσό που θέλουμε να αγοράσουμε. Ότι παράξενο βλέπετε είναι καλό να ειδοποιείτε την τράπεζα υπάρχει ειδική υπηρεσία που ασχολείται με τις απάτες. Θέλει μεγάλη προσοχή ακόμη και στο ΑΤΜ γιατί βάζουν μηχάνημα αντιγραφής κάρτας και κάμερα για το pin.
Έκδοση λογαριασμού με δικαιούχο μόνο εμενα; δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με κανέναν αδερφό, μάνα, ξαδέρφια κλπ Άγγελε.
Όσο για τα ΑΤΜ εχουσι γνώση αι φυλακαι γιατί την έχω πατήσει στο παρελθόν από κάμερα σε συγκεκριμένο ΑΤΜ.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.499
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Έκδοση λογαριασμού με δικαιούχο μόνο εμενα; δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με κανέναν αδερφό, μάνα, ξαδέρφια κλπ Άγγελε.
Όσο για τα ΑΤΜ εχουσι γνώση αι φυλακαι γιατί την έχω πατήσει στο παρελθόν από κάμερα σε συγκεκριμένο ΑΤΜ.
Δεν κατάλαβες Κώστα δίνανε την κάρτα και pin σε αδέρφια ή παιδιά- εγγόνια να τους βγάλουν τον μισθό ή την σύνταξη και τους βγάζανε παραπάνω σε δύο αναλήψεις ή τους δίνανε τα χρήματα π.χ. 700 και τους λέγανε αυτά βάλανε ενώ είχαν βγάλει παραπάνω. Το έχω δει το έργο αρκετές φορές. Έχει γίνει με αντρόγυνο ή ακόμη και να τους παίρνει την κάρτα κρυφά ο γιός και να έρχονται τρελαμένοι να δουν τι έχει γίνει.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.630
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Δεν κατάλαβες Κώστα δίνανε την κάρτα και pin σε αδέρφια ή παιδιά- εγγόνια να τους βγάλουν τον μισθό ή την σύνταξη και τους βγάζανε παραπάνω σε δύο αναλήψεις ή τους δίνανε τα χρήματα π.χ. 700 και τους λέγανε αυτά βάλανε ενώ είχαν βγάλει παραπάνω. Το έχω δει το έργο αρκετές φορές. Έχει γίνει με αντρόγυνο ή ακόμη και να τους παίρνει την κάρτα κρυφά ο γιός και να έρχονται τρελαμένοι να δουν τι έχει γίνει.
Τότε μαζί σου.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.630
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
και γω εκλεβα την τσεπη του παντελονιου του πατερα μου,αλλα απ τις 15 δραχμες του αφηνα μεσα το ταλληρο για να μην με υποψιασθει. Rolling
Ποιες 15 δραχμές; εδώ μιλάμε για 1000ρικα police Hate

Θεός σχωρεστον...
 
Top Bottom