Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
αν λοιπόν υπάρχει φθορά μεταξυ βελόνας και "φλογέρας" το ισχυρό κενό λόγω φαινομένου Venturi θα τραβάει βενζίνα.
Μπορεί τότε να έφαγε την βελονοθήκη του, ξέρω τι εννοείς. Όχι αντιληπτό με το μάτι, αλλά αρκετό για να μπορέσει με την αναρρόφηση του κινητήρα να σηκώσει βενζίνη από το λεκανάκι του.

Στο σώμα του καρμπ δεν υπάρχουν ρογμές ή το οτιδήποτε. Στάθμη στα σωστά επίπεδα....εντάξει παιδιά πάνω από 30κατι € δεν κόστισε το καημένο. Επιμένω πως ίσως απλά τα έκλασε.

Δεν γίνεται με το ένα να "δουλεύει σωστά" και με αυτό να κάνει αυτό το κόλπο. Τέλος πάντων, απλά μου φάνηκε περίεργο.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Βρήκα τι έφταιγε

Το καρμπυρατέρ αυτό έχει και υποδοχές για λάδια, αν θελήσεις να το βάλεις σε 2Τ...σε 4Τ απλά είτε τις ταπώνεις, είτε παίρνεις ένα λεπτό σωληνάκι και τις γεφυρώνεις.

Σε εμένα το σωληνάκι δεν πατούσε καλά από την μια. Έκλεισα με τα δάχτυλα μου τις υποδοχές, και αν έχεις τέρμα χαμηλά την βίδα slide πλέον δεν δουλεύει. Πρέπει να την σηκώσεις για να δουλέψει. Ήτανε ίσα-ίσα για να τραβήξει αρκετό αέρα να δουλεύει "χωρίς ρελαντί"!

Δεν το παρατήρησα... Banging headBanging headBanging head

Έλα σταυρώστε με τώρα Tooth
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Βρήκα τι έφταιγε

Το καρμπυρατέρ αυτό έχει και υποδοχές για λάδια, αν θελήσεις να το βάλεις σε 2Τ...σε 4Τ απλά είτε τις ταπώνεις, είτε παίρνεις ένα λεπτό σωληνάκι και τις γεφυρώνεις.

Σε εμένα το σωληνάκι δεν πατούσε καλά από την μια. Έκλεισα με τα δάχτυλα μου τις υποδοχές, και αν έχεις τέρμα χαμηλά την βίδα slide πλέον δεν δουλεύει. Πρέπει να την σηκώσεις για να δουλέψει. Ήτανε ίσα-ίσα για να τραβήξει αρκετό αέρα να δουλεύει "χωρίς ρελαντί"!

Δεν το παρατήρησα... Banging headBanging headBanging head

Έλα σταυρώστε με τώρα Tooth
Γιατί να σε σταυρώσουμε;;!
Ίσα ίσα μάθαμε και κάτι μιας και βρήκες την αιτία!!!

#τωρα_ξερω!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Γιατί να σε σταυρώσουμε;;!
Γιατί ήτανε τόσο γελοίο που κρίντζαρα με τον εαυτό μου

Ήτανε αρκετό για να δουλέψει και με τέρμα κατεβασμένο slide. Για αυτό και με ζεστό μοτέρ έκανε κάτι χαζομπερδέματα στις μεσαίες και το κλείσιμο του γκαζιού....φτωχό μείγμα.

Δεν έκανα κάτι τώρα, βαριέμαι να ψάξω στα πράματα για σωληνάκι καινούριο. Θα το ταπώσω αύριο το πρωί.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ερώτηση ξανά, για όποιον τυχαίνει να ξέρει...

Γνωρίζει κανείς γιατί τα νούμερα ζιγκλέρ μεταξύ Keihin και Mikuni έχουν μια σχετικά μικρή-μεγάλη διαφορά;

Πχ το VM24 της Mikuni δηλώνει κεντρικό ζιγκλέρ #210 το οποίο φαίνεται αστεία τεράστιο, ενώ το αντίστοιχο ΡΕ24 της Κέχιν είναι με #115.

Το μόνο που ξέρω είναι πως στα Keihin το νούμερο έχει να κάνει με την διάμετρο της οπής σε χιλιοστά. Στα Mikuni δεν ισχύει το ίδιο;

Καθαρά από περιέργεια το ρωτάω αυτό τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.284
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μπορεί και να ισχύει το νούμερο (σε εκατοστά του mm) αν δεν είναι πανομοιότυπα κατασκευαστικά τα καρμπυρατέρ. Στο ίντερνετ ίσως υπάρχουν τα specs ... άμα ψάξεις.
Για το ίδιο μοτέρ είναι αυτά τα καρμπυρατέρ , τα δίνει ο κατασκευαστής του? .... ή να'χαμε να λέγαμε τώρα που χειμωνιασε? ....! Tooth
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι η Mikuni χρησιμοποιεί ως αριθμό τον ρυθμό ροής του καυσίμου που περνά από αυτό ενώ η Keihin χρησιμοποιεί την διάμετρο του ζιγκλέρ.


Πιο τεχνικά, η Mikuni λένε μέτρα την ροή καυσίμου σε ποσότητα κυβικών εκατοστών / ανά λεπτό που διέρχεται από το ζιγκλερ σε μια χαμηλή πίεση με ύψος 30 εκατοστά.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Λοιπόν, οι μισοί λένε πως στα εξάγωνα ζιγκλέρ Mikuni το "αντίστοιχο" νούμερο τους σε Keihin είναι το μέγεθος που δηλώνει δια δύο...πχ αν το ΤΜ24 έρχεται με 210 main jet, τότε μεταφράζεται σε #105.

Οι άλλοι μισοί πως τα Mikuni έχουν μεγαλύτερα ζιγκλέρ, διότι εργάζονται "ξέχωρα" για χαμηλές-ψηλές στροφές σε αντίθεση με Keihin (και Ντελόρτο) που οι ροές και των δυο ζιγκλέρ ενώνονται σε μια..
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα και πάλι

Επανέρχομαι με μια ακόμα πρηξοερώτηση...

Τα δισκάκια αρχίζουν το επαγγελματικό πατινάζ σιγά-σιγά. Έβγαλαν τίμια πάνω από 67.000χλμ από το 2018 ως σήμερα, νομίζω πως και πολύ άντεξαν. Ξανά τα γνήσια θα βάλω, με σκληρότερα ελατήρια όμως (παίρνει ίδια ελατήρια με το Astrea)

Αυτή τη φορά θα τα αλλάξω μόνος μου...είδα κάποια βίντεο και στο ίντερνετ, έχω και το manual μαζί, θαρρώ πως είναι μια δουλειά που μπορώ να την κάνω....θα βγω μια βόλτα έξω σε λιγάκι να δω μήπως έχει έτοιμα στα 2 ανταλλακτικάδικα του Βόλου, αλλιώς ίντερνετ....ερώτηση όμως!

Τα δισκάκια μπαίνουν με συγκεκριμένη σειρά;
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Καλησπέρα και πάλι

Επανέρχομαι με μια ακόμα πρηξοερώτηση...

Τα δισκάκια αρχίζουν το επαγγελματικό πατινάζ σιγά-σιγά. Έβγαλαν τίμια πάνω από 67.000χλμ από το 2018 ως σήμερα, νομίζω πως και πολύ άντεξαν. Ξανά τα γνήσια θα βάλω, με σκληρότερα ελατήρια όμως.

Αυτή τη φορά θα τα αλλάξω μόνος μου...είδα κάποια βίντεο και στο ίντερνετ, έχω και το manual μαζί, θαρρώ πως είναι μια δουλειά που μπορώ να την κάνω....ερώτηση όμως!

Τα δισκάκια μπαίνουν με συγκεκριμένη σειρά;
Λογικά ναι…
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Λογικα ναιαι.Οπως βγαζεις τα παλια ετσι ια βαλεις τα καινουργια.Ελατηρια βαλε μαμα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άρα έτσι όπως είναι τα παλιά, ακριβώς έτσι να μπουν και τα καινούρια...

Ελατηρια βαλε μαμα.
Το είχα παλιότερα με σκληρότερα ελατήρια δεν είχε θέματα ή το οτιδήποτε. Ίσα ίσα είχε και λίγο καλύτερο τράβηγμα...το κόστος είναι πάνω-κάτω το ίδιο στα ελατήρια.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τα δισκάκια μπαίνουν με συγκεκριμένη σειρά;
Αν αλλάξεις μόνο τα φιμπερένια όχι.Απλώς πρόσεξε την εναλλαγή -> ένα μεταλλικό-ένα fiber και ούτω καθ' εξής.
Θα δεις άλλωστε τα παλιά.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το ξέρω ότι είναι μέταλλο-δίσκος-μέταλλο, απλά δεν ήξερα αν πάνε με συγκεκριμένη σειρά.

Τις βίδες από το καπάκι συμπλέκτη (μιλάω για το κάρτερ), στο δέσιμο τις σφίγγω ως ένα όριο προρφανώς, να μην κλωτσήσουν.

Μετά θα ξαναθελήσουν σφίξιμο; Πχ μετά από 50χλμ ή μετά από 2-3 μέρες;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Άρα έτσι όπως είναι τα παλιά, ακριβώς έτσι να μπουν και τα καινούρια...


Το είχα παλιότερα με σκληρότερα ελατήρια δεν είχε θέματα ή το οτιδήποτε. Ίσα ίσα είχε και λίγο καλύτερο τράβηγμα...το κόστος είναι πάνω-κάτω το ίδιο στα ελατήρια.
Αν τα αλλαξεις ολα ναι αλλιως αυτο που σου εγραψε ο Νικος παραπανω.Επισης τα λαδωνεις πριν και τα αφηνεις λιγη ωρα πριν τα τοποθετησεις.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.494
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το ξέρω ότι είναι μέταλλο-δίσκος-μέταλλο, απλά δεν ήξερα αν πάνε με συγκεκριμένη σειρά.

Τις βίδες από το καπάκι συμπλέκτη (μιλάω για το κάρτερ), στο δέσιμο τις σφίγγω ως ένα όριο προρφανώς, να μην κλωτσήσουν.

Μετά θα ξαναθελήσουν σφίξιμο; Πχ μετά από 50χλμ ή μετά από 2-3 μέρες;

Εγω ποτε δεν ξαναεσφιξα γιατι δεν τραβαν και κανενα ζορι,αλλα για καλο και για κακο τσεκαρε τες μετα απο καμμια βδομαδα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αν τα αλλαξεις ολα ναι αλλιως αυτο που σου εγραψε ο Νικος παραπανω.Επισης τα λαδωνεις πριν και τα αφηνεις λιγη ωρα πριν τα τοποθετησεις.
Όχι όχι, τα μεταλλικά δεν θα αλλαχθούν, μόνο τα φίμπερ θα αλλάξω....άρα θέλουν και λάδωμα...έχω κάπου στα 700ml λάδι αυτοκινήτου όμως (10-40 και αυτό)...δεν νομίζω να πειράξει αν τα λαδώσω με αυτά.

Εγω ποτε δεν ξαναεσφιξα γιατι δεν τραβαν και κανενα ζορι,αλλα για καλο και για κακο τσεκαρε τες μετα απο καμμια βδομαδα.
Εννοείται πως θα τις τσεκάρω, κυρίως για να μην τρέχουν λάδια.

Λοιπόν κατέβηκα πριν, γνήσια δεν βρήκα....Federal δίσκοι/Newfren ελατήρια. Φλάντζα θα έχει από Δευτέρα όπως και ένα oring για το καπάκι της βαλβίδας εξαγωγής που του ζήτησα γιατί χάνει λίγο από εκεί.

Ενημερωτικά πάντως τα Federal δεν είναι καθόλου άσχημα, φίλος στην Αθήνα, με ίδιο μηχανάκι που το δουλεύει διανομή (αρκετά σκληρή χρήση) τα Federal τον έβγαλαν 3 χρόνια.

Μέσα στην εβδομάδα έχει μαστόρεμα λοιπόν!
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Όχι όχι, τα μεταλλικά δεν θα αλλαχθούν, μόνο τα φίμπερ θα αλλάξω....άρα θέλουν και λάδωμα...έχω κάπου στα 700ml λάδι αυτοκινήτου όμως (10-40 και αυτό)...δεν νομίζω να πειράξει αν τα λαδώσω με αυτά.


Εννοείται πως θα τις τσεκάρω, κυρίως για να μην τρέχουν λάδια.

Λοιπόν κατέβηκα πριν, γνήσια δεν βρήκα....Federal δίσκοι/Newfren ελατήρια. Φλάντζα θα έχει από Δευτέρα όπως και ένα oring για το καπάκι της βαλβίδας εξαγωγής που του ζήτησα γιατί χάνει λίγο από εκεί.

Ενημερωτικά πάντως τα Federal δεν είναι καθόλου άσχημα, φίλος στην Αθήνα, με ίδιο μηχανάκι που το δουλεύει διανομή (αρκετά σκληρή χρήση) τα Federal τον έβγαλαν 3 χρόνια.

Μέσα στην εβδομάδα έχει μαστόρεμα λοιπόν!
Βάλε τα καινούργια δισκάκια στο χρησιμοποιημένο λάδι που θα βγάλεις από το μοτέρ σου.
Μέχρι να λύσεις καμπάνα κλπ. θα έχουν πάρει το λάδι που πρέπει.
Μην τα βάλεις σε κανένα λάθος λάδι και δεν δουλεύουν μετά σωστά.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Βάλε τα καινούργια δισκάκια στο χρησιμοποιημένο λάδι που θα βγάλεις από το μοτέρ σου.
Δεν το σκέφτηκα αυτό....αυτό θα κάνω αν είναι θα το αδειάσω που θα το αδειάσω έτσι κι αλλιώς.

Από λάδι για το μηχανάκι έχω άλλα 2L (Belray EXP 10W-40 βάζω πλέον), έχω και ένα ακόμα φίλτρο λαδιού Hiflo θα τα βάλω και αυτά να είναι σωστό.
 

ΜΙΚΟΛ

new member
Δημοσιεύσεις
2
Ηλικία
24
Περιοχή
SKG
Όνομα
MI$HA
Καλησπέρες , πρώτη φορά στο φόρουμ

Αναζητώ trike η και μετατροπή σε trike γνωρίζεται συνεργείο με σοβαρή εμπειρία στον κλάδο στην Ελλάδα που να το κάνει αυτό διότι δεν κατάφερα να βρω κάποιο μέχρι στιγμής
Έχω μια honda shadow 600, η αρχική ιδέα είναι να την μετατρέψω και έπειτα και μεγαλύτερα μοντέλα 1100 αυτόματα.
Δυστηχώς η harley ξεφεύγει για εμένα

Συνεργείο υπάρχει στην Αγγλία αν και μακριά εδώ και ο μηχανισμός
1705433470189.png

Θα ήθελα να μπορέσω να οδηγήσω μηχανή, έβγαλα δίπλωμα, πήρα και την μηχανή, έπεσα και στις εξετάσεις και στον δρόμο αλλά δεν παράτησα το όνειρο να οδηγήσω κάποια μέρα μηχανή.
Το τρίκυκλο θεωρώ είναι το μόνο επόμενο που μένει
 
Top Bottom