Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
..να πάρεις και 15 ζελατίνες να στρώσεις για κουρελουδες.Έτσι αισθητικά...
Ουυυ θα μείνουν λεφτά και για ζελατίνες καργα , θα σου πάρω και εσένα καμία Tooth
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Δωσ'το τώρα που πιάνει κάνα φράγκο.
Να ξες ,έτσι ξεκινάτε όλοι.
Μία δεν κάνει η ζελατίνα ,μια δεν κάνει η σέλα μία το ένα ,μια το άλλο ,δωσ'το δρόμο ,θα με θυμηθεις
Μια χαρά κάνει η ζελατίνα ρε σι , απλά για ομορφιά .
Και τι άλλο να πάρω ; Τα gs του 08-09-10 κάνουν 8-11 χιλιάρικα . Να δώσω όσα πήρα το δικό μου για δεκαετίας + μηχανή ; Κρίμα δεν είναι :eek:
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όχι ,έτσι δεν αξίζει .
Έλεγα μήπως ανεβαίνες.
Τι θα εκανα εγώ;
Θα επαιρνα αυτή τη ζελατίνα που μ'αρεσει και φυσικά θα κρατούσα και την μαμά.
Να ξες ,στα χοντα ισχύει το κοντές ζελατίνες για ψηλούς και ψηλές για κοντούς .


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Όχι ,έτσι δεν αξίζει .
Έλεγα μήπως ανεβαίνες.
Τι θα εκανα εγώ;
Θα επαιρνα αυτή τη ζελατίνα που μ'αρεσει και φυσικά θα κρατούσα και την μαμά.
Να ξες ,στα χοντα ισχύει το κοντές ζελατίνες για ψηλούς και ψηλές για κοντούς .


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστό αυτό που λες , κάπως έτσι το σκέφτομαι , είδωμεν ! Θα κρατήσω και την μαμά εννοείται αν δεν κάνει ίσως την δώσω σε κάποιον άλλον Thank
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής....η αδερφή μου πριν 3 χρόνια πήρε μια κιθάρα, την οποία και δεν χρησιμοποίησε πολύ και τώρα επί έναν χρόνο απλά κάθεται. Άριστη κατάσταση, σχεδόν καινούρια ακόμα.

Και επειδή ψάχνω γενικά για ένα νέο χόμπι, με ενδιαφέρει η ιδέα του να μάθω να γρατζουνάω.....γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πχ εφαρμογή για κινητό που να βοηθάει αρχάριους; Οτιδήποτε free τέλος πάντων.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής....η αδερφή μου πριν 3 χρόνια πήρε μια κιθάρα, την οποία και δεν χρησιμοποίησε πολύ και τώρα επί έναν χρόνο απλά κάθεται. Άριστη κατάσταση, σχεδόν καινούρια ακόμα.

Και επειδή ψάχνω γενικά για ένα νέο χόμπι, με ενδιαφέρει η ιδέα του να μάθω να γρατζουνάω.....γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πχ εφαρμογή για κινητό που να βοηθάει αρχάριους; Οτιδήποτε free τέλος πάντων.

Δοκίμασα αρκετούς. Για online είναι ο καλύτερος. Τουλάχιστον για αρχή.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

Δοκίμασα αρκετούς. Για online είναι ο καλύτερος. Τουλάχιστον για αρχή.
Μλκ έτσι και κάνεις βόλτα το δκμ του 2018 θα το ρίξεις στην πρέζα, ειλικρινά σου λέω, ο ξάδερφος.ε το1290 του 17 το έβαλε στο car..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γλυκοκοιτάζω και σκέφτομαι πιο πολύ για αισθητικούς λόγους να αγόραζα αυτήν εδώ την ζελατίνα τις puig η οποία είναι σε dark smoke , αλλα είναι 5εκ πιο κοντή από την μαμά που έχω τώρα .
Λέτε να τρώω πολύ παραπάνω ξύλο ; Μπορεί μια πιο κοντή ζελατίνα αλλα πιο μελετημένη ας πούμε να αποφέρει ένα καλό αποτέλεσμα στην κάλυψη ;

View attachment 40882

** Με την μαμά ζελατίνα είμαι οκ με την κάλυψη
Θανο...
μιλας με τον μετρ της ζελατινας Bike

Οσο ψηλοτερη-φαρδυτερη η ζελατινα, τοσο λιγοτερος αερας θα σε χτυπαει...θα κρυωνεις λιγοτερο



Μια ζελατινα ισια(Χωρις flip στο τελος) πρεπει να ειναι στο υψος των ματιων σε μοτο με ορθια θεση οδηγησης για να μην εχεις στροβιλισμο

Εαν λοιπον εχεις στροβιλισμο με τη γνησια, μια χαμηλοτερη θα δημιουργησει πιο ομαλη ροη αερα σε κρανος - ωμους, μιας και η περιοχη στροβιλισμου κατεβαινει χαμηλοτερα στον κορμο

ολα αυτα ομως εξαρτωνται απο παραμετρους....
Η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν μπορει να σου πει....παρε αυτη και θασαι οκ.
Ουτε αυτοι που εχουν το ιδιο μηχανακι.
Μονο με δοκιμη θα ξερεις..
Εγω για το ΡΤ αν και εχει πολυ μελετημενη καλυψη... ....εχω παρει 4...
Με την καθε μια ....καπου κερδιζεις καπου χανεις

Δοκιμασε να σηκωθεις 2-3 ποντους απ τη σελα ..ωστε να ερθει η ζελατινα χαμηλοτερα...Βαλε στη σελα 2 πετσετες διπλωμενες..
Και δες τι γινεται σε ταχυτητες ταξιδιου
Aυξομειωνε το υψος μεχρι να βρεις το Sweet spot
 
Τελευταία επεξεργασία:

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Θανο...
μιλας με τον μετρ της ζελατινας Bike

Οσο ψηλοτερη-φαρδυτερη η ζελατινα, τοσο λιγοτερος αερας θα σε χτυπαει...θα κρυωνεις λιγοτερο



Μια ζελατινα ισια(Χωρις flip στο τελος) πρεπει να ειναι στο υψος των ματιων σε μοτο με ορθια θεση οδηγησης για να μην εχεις στροβιλισμο

Εαν λοιπον εχεις στροβιλισμο με τη γνησια, μια χαμηλοτερη θα δημιουργησει πιο ομαλη ροη αερα σε κρανος - ωμους, μιας και η περιοχη στροβιλισμου κατεβαινει χαμηλοτερα στον κορμο

ολα αυτα ομως εξαρτωνται απο παραμετρους....
Η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν μπορει να σου πει....παρε αυτη και θασαι οκ.
Ουτε αυτοι που εχουν το ιδιο μηχανακι.
Μονο με δοκιμη θα ξερεις..
Εγω για το ΡΤ αν και εχει πολυ μελετημενη καλυψη... ....εχω παρει 4...
Με την καθε μια ....καπου κερδιζεις καπου χανεις

Δοκιμασε να σηκωθεις 2-3 ποντους απ τη σελα ..ωστε να ερθει η ζελατινα χαμηλοτερα...Βαλε στη σελα 2 πετσετες διπλωμενες..
Και δες τι γινεται σε ταχυτητες ταξιδιου
Aυξομειωνε το υψος μεχρι να βρεις το Sweet spot
Μπαμπη μου ευχαριστώ πολύ με κάλυψες , θα κάνω δοκιμές τις επόμενες μέρες και θα δω. Τώρα δεν έχω ψηλή ζελατίνα , έχω την μαμά . Smileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπαμπη μου ευχαριστώ πολύ με κάλυψες , θα κάνω δοκιμές τις επόμενες μέρες και θα δω. Τώρα δεν έχω ψηλή ζελατίνα , έχω την μαμά . Smileys drinking beer Emoticon
Να κανεις αλλα παντα με προσοχη, γιατι δεν θα πατας καλα κατω..
Και μονο με πετσετες γιατι ειναι ασυμπιεστες και δεν χανεις πολυ σε στηριξη...οχι μαξιλαρακια κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
Καλημέρες σε όλους και καλή Κυριακή. Ότι έμεινε τουλάχιστον από αυτή. Μεσημέριασε...

Πήγα σήμερα να δω από περιέργεια τα λάδια και είδα αυτή την αηδία.
20220109_122210.jpg20220109_122153.jpg
Μάλλον είναι συσσώρευση υγρασίας λόγω κρύου. Έχει κρύο εδώ πάνω που είμαι είναι η αλήθεια και το μηχανάκι δουλεύει μια φορά τη βδομάδα για λίγο. Λάδια όμως παραφλού και χρώμα εξάτμισης είναι όλα όπως πρέπει. Μόνο εκεί πάνω έχει αυτή την κρέμα. Τι λετε;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@konstantinos_vita Κυρίως υγρασία, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί και από διαρροή ψυκτικού.

Το μοτέρ αυτό είναι υδρόψυκτο;
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλημέρες σε όλους και καλή Κυριακή. Ότι έμεινε τουλάχιστον από αυτή. Μεσημέριασε...

Πήγα σήμερα να δω από περιέργεια τα λάδια και είδα αυτή την αηδία.
View attachment 41039View attachment 41040
Μάλλον είναι συσσώρευση υγρασίας λόγω κρύου. Έχει κρύο εδώ πάνω που είμαι είναι η αλήθεια και το μηχανάκι δουλεύει μια φορά τη βδομάδα για λίγο. Λάδια όμως παραφλού και χρώμα εξάτμισης είναι όλα όπως πρέπει. Μόνο εκεί πάνω έχει αυτή την κρέμα. Τι λετε;
Το ειπες μονο σου φιλε
 

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ρε παιδιά, και εδώ, στον Βόλο, τρώμε αρκετή υγρασία (θάλασσα γαρ) αλλά δεν έχω δει ποτέ περίεργο χρώμα στα λάδια ή στο τζαμάκι του κάρτερ....βέβαια, στην περιοχή που μένω (περιφερειακό κοντά), απέχω αρκετά από θάλασσα.

Υδρο, ακριβώς

Αν η φλάντζα κεφαλής είναι οκ, τότε δεν νομίζω να έχεις λόγο ανησυχίας για διαρροές. Βέβαια δεν παίρνω και όρκο, αλλά φαντάζομαι υγρασία είναι.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Λαμπρά. Χαίρομαι. Καμιά φορά χρειαζόμαστε και την επιβεβαίωση Giving
Κωνσταντίνε αν μπορείς τσέκαρε την τρόμπα νερού(στην βίδα εξαέρωσης) αν σου έχει ασπρίσει και εκεί. Μάλλον δεν είναι τίποτα αλλά μήπως θέλει αλλαγή στην τσιμούχα τρόμπας νερού. Αν περνάει λίγο νερό στο λάδι θα φανεί μόνο στην αλλαγή λαδιού και όχι στο μάτι που τα τσεκάρεις. Δεν στο λέω φίλε για να σε τρομάξω αλλά για να προλάβεις καταστάσεις αν υπάρχουν.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ θα έβαζα ένα καλύτερο λάδι ,ιδανικά νομίζω 15/50 φοράει από την μάνα του το μοτεράκι αυτό.
Κάπου στο 50αρικο τα δίνει κι η πεμφε τα advance
 

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
Εγώ θα έβαζα ένα καλύτερο λάδι ,ιδανικά νομίζω 15/50 φοράει από την μάνα του το μοτεράκι αυτό.
Κάπου στο 50αρικο τα δίνει κι η πεμφε τα advance
Άλλαξα με 15/50 (5100) πριν κανένα μήνα. Στις 12 για την ακρίβεια. Ήταν όπως έπρεπε να είναι χωρίς άσπρες μυξες eye τώρα για την τρόμπα, θα το ελέγξω την άλλη Κυριακή πάλι
Σαν την πρόληψη δεν έχει.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Υγρασια σιγουρα για αρχη .... εκτος βεβαια των αλλων που ανεφεραν και οι προηγουμενοι.
Ερωτηξη εγκυκλοπαιδικη : Mενει εκτεθιμενο εξω υπο συνθηκες βαριας υγρασιας ή και βροχης για αρκετες μερες χωρις να δουλεψει ? cdefghig
 
Top Bottom