Πρωτο μηχανάκι/μηχανη για ξεκαθαρα ασχετο!

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
560
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Καλησπέρα και από εμένα!

Πρώτο μηχανάκι χωρίς καν να έχω παπί στην ζωή μου, είχα ένα Honda CB400 Super Four μοντέλο του 1992.
Αν και παλιό μηχανάκι, πολύ μοδάτο για την εποχή μας με τα custom να έχουν αναγκάσει τις εταιρίες σε πιο Classic σχεδιασμούς των νέων μοντέλων. Οδηγικά απίστευτο! Ροπή σε όλο το φάσμα και πάρα πολύ διαχειρίσιμη, πράγμα σημαντικό για έναν νέο οδηγό. Ταξίδεψα αρκετά με αυτό το μηχανάκι, δικάβαλος και μη και φορτωμένος. Λόγω ακινησίας και παλαιότητας μου έβγαλε προβληματάκια με καμένα τσιμουχάκια και διάφορα τέτοια, πράγματα που αν πιάνει το χέρι σου τα διορθώνεις και μόνος σου, Ανταλλακτικά υπάρχουν αν και η αξιοπιστία του μοτέρ δεν θα δυσκολέψει τον χρήστη με τέτοια θέματα. Αν αποφασίσεις να βελτιώσεις λίγο τις αναρτήσεις που λόγω παλαιότητας θα έχουν μία πτώση στην απόδοσή τους και με σωληνάκια υψηλής πίεσης μπροστά το μηχανάκι θα πετάει! Αν πιάνει πάλι το χέρι σου γίνονται απίστευτες μετατροπές στην εξωτερική εμφάνιση.

Αν θα επέλεγα άλλο, θα ήταν Kawasaki KLE 500 που είχε φίλος και ήταν στα ίδια περίπου στάνταρ αν και λιγότερα σε συντήρηση και πιο εύκολο να βάλεις χέρι μόνος σου. Άλλη μία επιλογή μου θα ήταν ένα BMW F650GS που και αυτό είναι τίμιο σε κατανάλωση και αναλώσιμα. Διαχειρίσιμο γκάζι και καλή συμπεριφορά στον δρόμο.
Τώρα καβαλάω ένα Honda CBR600F4i μοντέλο 2002 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και στο ταξίδι άνετο. Και φορτωμένο και δικάβαλος ταξιδεύει τίμια. Αν βέβαια έχεις όρεξη για Sport οδήγηση δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου, με τις αποδόσεις του ακόμα και μέσα σε πίστα να ξεπερνούν τις προσδοκίες πολλών!

Υ.Γ.
Το CB έχω βάλει και με 150 σε στροφή και δεν με πρόδωσε ποτέ! (Τελική ταχύτητα 180!)
Το μηχανάκι το χαίρεται ο αδερφός μου ο μικρός τώρα και συνεχίζει να μας μαθαίνει (όντας και αυτός άπειρος).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
293
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Έβγαλες άκρη;
Έχω πολλά μες το μυαλό μου.....οι συμφορουμιτες προσπαθούν τίμια

Να ας πούμε μου μπήκε τώρα το σαράκι για καινούργιο κινέζικο με ατοκες λιγες δωσεις.Τρέχα γύρευε είμαι
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Έχω πολλά μες το μυαλό μου.....οι συμφορουμιτες προσπαθούν τίμια

Να ας πούμε μου μπήκε τώρα το σαράκι για καινούργιο κινέζικο με ατοκες λιγες δωσεις.Τρέχα γύρευε είμαι
Όπου κι αν καταλήξεις εύχομαι να σε γεμίζει σε κάθε χιλιόμετρο με όνειρα

Δεν θέλει βιασύνη......σκέψου σοφά
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχω πολλά μες το μυαλό μου.....οι συμφορουμιτες προσπαθούν τίμια

Να ας πούμε μου μπήκε τώρα το σαράκι για καινούργιο κινέζικο με ατοκες λιγες δωσεις.Τρέχα γύρευε είμαι
στα πα εγω...θα σε παρασυρουν.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έχω πολλά μες το μυαλό μου.....οι συμφορουμιτες προσπαθούν τίμια

Να ας πούμε μου μπήκε τώρα το σαράκι για καινούργιο κινέζικο με ατοκες λιγες δωσεις.Τρέχα γύρευε είμαι
Θεόφιλε ο Γιάννης παραπάνω νομίζω έδωσε την καλύτερη συμβουλή με το <<σκέψου σοφά>> και μεταξύ άλλων εγώ θα σου πω να σκεφτείς καλά και το όλο θέμα <<μοτοσυκλέτα>>. Μην νομίσεις σε καμία περίπτωση πως πρόκειται για μια φθηνή εναλλακτική του αμαξιού. Αντιθέτως πρόκειται για ένα κοστοβόρο εργαλείο του οποίου η αγορά - συντήρηση κοστίζει και είναι αποκλειστικά για το γούστο μας.

Απλά βάλτο και αυτό στο μυαλό όταν κάνεις την τελική επιλογή σου.

Δεν θέλω να αποπέμψω κάποιον από τον χώρο, αντιθέτως μιας και προσωπικά είμαι βλαμμένος αρκούντως με τους δύο τροχούς πλην όμως νέα οικογένεια με υπέροχο παιδάκι που εύχομαι ολόψυχα νάναι γερό και τυχερό, χρόνος λίγος και μοτό είναι συνδυασμός που σε μένα όταν ήμουν σε παρόμοια κατάσταση απλά δεν έκατσε. Περίμενα πολλά χρόνια για να μου κάτσει.
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
293
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Σαββα κάτι σαν να ξέρεις εσύ. Ακριβώς έτσι είναι. Ο χρόνος είναι υπερελαχιστος τα έξοδα μεγαλώνουν και αν δεν θες να την δεις λες και ζούμε στο 50 και απλά ξυνεις παπαρακια σπίτι τότε η ενέργεια πέφτει κατακορυφα (σε συνδυασμό με την όλη κατάσταση καραντίνας που προσωπικά μου έχει κανει το μυαλό πουρέ) .....Οπότε η αίσθηση της μηχανής στο πήγαινε έλα δουλειά σε συνδυασμό με καμία μικρή παράκαμψη για την βόλτα θεωρώ ότι θα μου κάνει καλό ψυχολογικά και θα μου γεμίζει μπαταρίες για τα πρωτόγνωρα απαιτητικά δεδομένα.

Θα το δοκιμάσω ο κόσμος να χαλάσει κι αν δεν μου κάνει απλά θα παραδεχτώ ότι έχασα κάποια χρήματα και Τέλος.
Υ.γ αν μιλούσαμε πέρυσι ουσιαστικά δεν θα μιλούσαμε γιατί θα είχα πάρει ήδη μηχανή...αλλά τα δεδομένα θέλουν έρευνα όπως λες κ εσύ σωστά.
ΕΙΔΩΜΕΝ
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σαββα κάτι σαν να ξέρεις εσύ. Ακριβώς έτσι είναι. Ο χρόνος είναι υπερελαχιστος τα έξοδα μεγαλώνουν και αν δεν θες να την δεις λες και ζούμε στο 50 και απλά ξυνεις παπαρακια σπίτι τότε η ενέργεια πέφτει κατακορυφα (σε συνδυασμό με την όλη κατάσταση καραντίνας που προσωπικά μου έχει κανει το μυαλό πουρέ) .....Οπότε η αίσθηση της μηχανής στο πήγαινε έλα δουλειά σε συνδυασμό με καμία μικρή παράκαμψη για την βόλτα θεωρώ ότι θα μου κάνει καλό ψυχολογικά και θα μου γεμίζει μπαταρίες για τα πρωτόγνωρα απαιτητικά δεδομένα.

Θα το δοκιμάσω ο κόσμος να χαλάσει κι αν δεν μου κάνει απλά θα παραδεχτώ ότι έχασα κάποια χρήματα και Τέλος.
Υ.γ αν μιλούσαμε πέρυσι ουσιαστικά δεν θα μιλούσαμε γιατί θα είχα πάρει ήδη μηχανή...αλλά τα δεδομένα θέλουν έρευνα όπως λες κ εσύ σωστά.
ΕΙΔΩΜΕΝ
Σιγά σιγά, σκέψη ώριμη βάζοντας κάτω όλους τους παράγοντες και συνεκτιμώντας τους λέγοντας πάντα μα πάντα την αλήθεια στον εαυτό μας, οδηγούν στην σωστή απόφαση.

Πέραν των παραπάνω και για το θέμα της αγοράς θα προσθέσω στην όλη εκτίμηση ότι αν πάρεις καινούργια μοτό έχεις το κεφάλι σου συνήθως ήσυχο ανάλογα και με τα χλμ που κάνεις ετησίως για δύο χρόνια τουλάχιστον.
Κανένα έξοδο εκτός από τα τακτικά σέρβις.

Αν πάρεις μεταχειρισμένη λίγο δύσκολο να την βρεις έτοιμη για να φάει τους δρόμους και μιας και βλέπω ότι είσαι μερακλής θα ξεκινήσεις από τα βασικά ήτοι λάστιχα, φρένα, ανάρτηση. Θα συνεχίσεις με την αλλαγή στα λαδόξυδα, αντιπηκτικό, υγρά φρένων. Ε να μη θέλει και ένα σετ αλυσιδογράναζα? Ε περπατημένο είναι να μη βγάλει και καμιά βλαβούλα? Για βάλτα κάτω και κάνε σούμα αναλόγως του κυβισμού που θα πας που όσο ανεβαίνει τόσο ακριβότερα.

Ποιό είναι το ρεζουμέ αυτών που σου λέω, των δύο παραπάνω?
Ότι θα τα πληρώσεις ή έτσι ή αλλιώς.

Προτείνω λοιπόν μια ενδιάμεση λύση που για μένα είναι η καλύτερη αν και όχι στον προϋπολογισμό σου και αν τυχόν πεις <<χμμμ όχι έκανα λάθος, δεν είμαι τώρα για μοτό>> και αλλάξεις γνώμη, θα πουληθεί χθες και δεν θα χάσεις σχεδόν τίποτα : HONDA CB500 X.

Μην σκεφτείς αν κάνει για τα κιλά σου καν σου δείχνω φωτό αδερφού που συνταξιδεύουμε συνέχεια χρόνια τώρα και η σύζυγος είναι σχεδόν πάντα μαζί που είστε στις ίδιες διαστάσεις μην είναι και ποιο σωματώδης από σένα (ο πρώτος ):

 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
293
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Ιδανικο το honda. Μ αρεσει πολύ αν και ιδιαίτερη η μυτούλα της. Και χοντα. Πολλά όμως στη προκειμένη εκτός αν βρω κάτι με δώσεις. Τίμια πρόταση
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ιδανικο το honda. Μ αρεσει πολύ αν και ιδιαίτερη η μυτούλα της. Και χοντα. Πολλά όμως στη προκειμένη εκτός αν βρω κάτι με δώσεις. Τίμια πρόταση
Για μεταχειρισμένο μιλώ.
Με τις 16άρες ζάντες. Το νέο έχει 19άρα μπροστά.

Αν το πάρεις καινούργιο τότε πας πολλάααα απροβλημάτιστα χρόνια όλο χαμόγελο πλην αλυσίδας που θα χρειαστεί αλλαγή σχετικά γρήγορα λόγο του ότι δεν είναι της προκοπής η της πρώτης τοποθέτησης. Τα γρανάζια είναι άριστα, μετά τις 60.000 άντε να χρειαστείς σετ.
Κατά τα άλλα μεγάλο σέρβις με βαλβίδες σε επίσημο εξουσιοδοτημένο με 240 ευρώ. Κατανάλωση τίποτα, στην πόλη αίσθηση παπιού και ταξίδι δικάβαλο αξιοπρεπέστατα !
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Αμα δεν σε βάλουμε εδω μέσα να δώσεις 8k+ για καινούριο....να μην μας λένε μοτοπαρέα! ToothToothTooth
Εγω τον φιλο τον πηγα αδιαβαστο μαλλον! Λογω επαγγελματος το βλεπω απο αλλο
πρισμα το θεμα της παλιας μοτοσυκλετας (20τιας) !!!!...και του προτεινα TDM 850!
Συγνωμε Θεοφιλε,λαθος δρομο πηραμε καρδια! Bike Smileys drinking beer Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγω τον φιλο τον πηγα αδιαβαστο μαλλον! Λογω επαγγελματος το βλεπω απο αλλο
πρισμα το θεμα της παλιας μοτοσυκλετας (20τιας) !!!!...και του προτεινα TDM 850!
Συγνωμε Θεοφιλε μαλλον,λαθος δρομο πηραμε καρδια! Bike Smileys drinking beer Emoticon
Τι επαγγέλλεσαι φίλε Χρήστο;
Αρχαιολόγος;

Tooth Tooth Tooth
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Τι επαγγέλλεσαι φίλε Χρήστο;
Αρχαιολόγος;

Tooth Tooth Tooth
Απο Αρχαιο παντως ειναι! Αρχαιοκαπηλος! Tooth Tooth Tooth Tooth εβαλα 4 smilies κανω συλλογη!
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
293
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Αμα δεν σε βάλουμε εδω μέσα να δώσεις 8k+ για καινούριο....να μην μας λένε μοτοπαρέα! ToothToothTooth
Έχω κόψει τα ναρκωτικά και το ποτό για να γίνω πάτερ φαμίλιας.....ελλατωσα και το κάπνισμα γιατί κρύωσε ο καιρός.....μη ρε drake να χαρείς Όχι 8χιλιαρικα πολλά είναι. cdefabcdefghgkabcdefghgk
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.251
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Θεοφιλε αν σκεφτεσαι να παρεις καινουργιο και να βαλεις δοσεις πιστευω οτι το cf 650 ειναι οτι καλυτερο Στα 5000 χιλ. δεν υπαρχει λεμε
Πριν λιγο καιρο ειχε 6000χιλ + κατι ψιλα ισως ειναι προωθητικη ενεργεια της εταιρεις ισως να κανει αναβαθμιση το μοντελο οπως και να εχει κοιταξε αν σε ενδιαφερει να το εκμεταλευτεις
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θεοφιλε αν σκεφτεσαι να παρεις καινουργιο και να βαλεις δοσεις πιστευω οτι το cf 650 ειναι οτι καλυτερο Στα 5000 χιλ. δεν υπαρχει λεμε
Πριν λιγο καιρο ειχε 6000χιλ + κατι ψιλα ισως ειναι προωθητικη ενεργεια της εταιρεις ισως να κανει αναβαθμιση το μοντελο οπως και να εχει κοιταξε αν σε ενδιαφερει να το εκμεταλευτεις
Τρέχει ακόμη η προσφορά;
Αν ναι, μονόδρομος για καινούριο
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.251
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Τρέχει ακόμη η προσφορά;
Αν ναι, μονόδρομος για καινούριο
Σε μερικα μαγαζια τρεχει αλλα δεν ξερω για ποσο ακομα μερικα την εχουν 6000 + γιαυτο το θεωρο ευκαιρια και σε μεταπωληση θα χασει λιγοτερα
 
Top Bottom