Πρωτη επαφή με μηχανη!!!

Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Το μυστικό με την πτώση είναι να καβαλήσεις πάλι πολύ σύντομα.
Ο εγκέφαλος έχει την αξιοθαύμαστη δυνατότητα να κρατάει την όμορφη εμπειρία και να διαγράφει την κακή.
Όταν συσσωρεύεις όμορφες εμπειρίες, αυτόματα η κακή μένει πολύ πίσω και υπάρχει μόνο ως ανάμνηση.
Γ αυτό και εγώ θέλω να αγοράσω μηχανη στα κοντά...να τη μάθω και να με μάθει...δεν θέλω να μ μείνει και φόβος.. γτ από τα 18 μ ήθελα και τώρα κατάφερα να το βγάλω!!!
 
N

notakos600

Guest
Γ αυτό και εγώ θέλω να αγοράσω μηχανη στα κοντά...να τη μάθω και να με μάθει...δεν θέλω να μ μείνει και φόβος.. γτ από τα 18 μ ήθελα και τώρα κατάφερα να το βγάλω!!!
Όλα θα πάνε καλά Κωνσταντίνα μου.
Χρόνια πολλά με υγεία και όμορφες βόλτες να γουστάρεις καρδιά μου. Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Και η δικια μου αποψη ειναι οτι δεν χρειαζεται να κανεις ντε και καλα μαθηματα οδηγησης..
Δεν εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα...και οπως ειπαν....το youtube εχει πολυ πραγμα..

Καταρχην διευκρινησε τη φοβια σου
Φοβασαι οτι θα σε χτυπησει καποιο αμαξι?
Η οτι θα πεσεις μονη σου?
Φοβάμαι τους άλλους...με τον εαυτό μου έχω βρεθεί πολλές φορές σε δύσκολες καταστάσεις γ αρχάριο οδηγό μιλάω. Να μ κλειδώσουν τα φρένα...να κολλήσει το γκάζι..και πάντα γ κάποιο ανεξήγητο λογο έβρισκα τη λύση...εννοώ ότι εκείνη την ώρα το μυαλό μ λες και ξέρει ακριβώς...αλλά οι άλλοι δυστυχώς δεν σε προσέχουν... Banging head
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Δες αυτο βιντεάκι αν δεν το έχεις δει και ψάξε και για παρόμοιο υλικό.


Ψάξε και για το Twist of the wrist.
Το παρακάτω είναι το 2 αλλά κάπου μπορεί να βρεις και το 1!

Ευχαριστώ πολύ:)
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Καλημερα

Όταν έμαθα εγώ να οδηγώ, δεν υπήρχε γνώση/φόρουμ/youtube/σχολές ασφαλούς οδήγησης (και γι αυτό πιτσιρικάς έχασα το καλύτερο φιλαράκι μου). Τώρα όμως υπάρχουν κι έτσι κάνουμε λιγότερα λάθη σαν άνθρωποι. Φυσικά είναι ωραία τα σχολεία ασφαλούς οδήγησης αν έχεις τα φράγκα αλλά αν δεν τα έχεις, εντάξει, το να οδηγείς μηχανή δεν είναι και πυρηνική φυσική. Έχει όμως τα μυστικά της κι έχει να κάνει με το πόσο συνειδητοποιημένος είσαι εσύ σαν άνθρωπος. Γι αυτό θα σου πω τι θα ήθελα εγω να ακούσω για να μάθω να οδηγώ:

- Δες το σαν να είσαι πιλότος αεροπλάνου που τέλειωσε τη σχολή. Είναι πιλότος αλλά δεν θα του δινες αμέσως ενα F16 να κόβει βόλτες στο Αιγαίο. Χρειάζεται να ξεκινήσεις με κάτι απλό κι ελαφρύ και να μαζέψεις ώρες πτήσης. Στην δικιά σου περίπτωση χρειάζεσαι μια απλή, εύκολη κι ελαφριά μηχανή καθώς και παρέα ν' ακολουθείς. Εφόσον λοιπόν τη βρεις κι εφόσον έχεις δίπλωμα κι εξοπλισμό, βρες κανα δυο φιλαράκια με μηχανές και τις Κυριακές ξεκίνα μικρές βόλτες εξοικείωσης. Η εξοικείωση έχει να κάνει μ εσένα και τον χειρισμό της δικιάς σου μηχανής.

- Βρες κανα δυο καναλια στο youtube και μάθε όσα περισσότερα μπορείς, πχ https://www.youtube.com/c/MotoJitsu/videos Προσπάθησε να πάρεις όσες περισσότερες γνώσεις και να προετοιμάζεις τον εαυτό σου. Στις βόλτες θα εφαρμόζεις με ασφάλεια όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν αυτά που μαθαίνεις.

- Στην αρχή να αποφεύγεις τις καθημερινές μετακινήσεις στην πόλη καθώς και οδηγηση βράδυ. Βάλε ένα πλάνο, πχ για ένα μήνα ή/και 500 χλμ μόνο Κυριακές νωρίς το πρωί για καφέ/μπανακι κι επιστροφή πριν το μεσημερι που χει κινηση, τον δευτερο μηνα ή/και για 500χλμ πρόσθεσε 1-2 φορές τη βδομάδα καθημερινή μετακίνηση κ.ο.κ. Το πρόγραμμα θα το βάλεις εσύ και θα το τηρείς και θα το προσαρμόζεις ανάλογα με τη βελτίωση σου.



- ... γι αυτό πρέπει να μάθεις ν' ακούς τον εαυτό σου. Αν διστάζεις για κατι, τότε μην το επιχειρείς. Το ότι κάποιος άλλος το κάνει δεν σημαίνει τίποτα, μόνο ο εαυτός σου θα δίνει το πράσινο φως να κάνεις κάτι. Προετοιμάσου καλύτερα για την επόμενη φορά που θα νιώσεις έτοιμη.

- Δεν υπάρχει κακός καιρός για μηχανή, υπάρχουν μόνο κακά ντυμένοι/προστατευμένοι/απροετοιμαστοι αναβάτες. Να προετοιμάζεσαι πριν τις βόλτες, να έχεις πλάνο/πλάνα, να περνάς στις αρχές από μέρη που έχεις ήδη πάει και να προγραμματίζεις όσο μπορείς τον πρώτο καιρό.

- Υπάρχουν δυο ειδών αναβάτες, αυτοι που έπεσαν κι αυτοι που θα πέσουν. Να θυμάσαι πως πάντα θα υπάρχουν οι δύσκολες στιγμές και κάποιες φορές θα πέσεις. Προετοιμάσου όσο καλύτερα μπορείς γι αυτές. Άσε όσα λιγότερα μπορείς στην τύχη.

- Ποτέ δεν θα καταφέρεις να μάθεις τα πάντα, σίγουρα όμως θα νιωθεις αυτοπεποιθηση μετά από 5.000χλμ και σίγουρα θα νιώθεις μια σχετική ασφάλεια μετά από 50.000χλμ. Χρειάζεσαι λοιπόν χρόνο, χιλιόμετρα κι υπομονή.

- Ποτέ αλκοόλ, ΠΟΤΕ. Αν θες να πιεις, αφηνεις τη μηχανή σπίτι και γίνεσαι ντίρλα. Αν οι φίλοι σου πίνουν και οδηγούν, πλάκωσέ τους στο ξύλο ή άλλαξε φίλους. Απλά πράγματα.

Έτσι θα θελα εγω να μάθω να οδηγώ.
Ευχαριστώ πολύ!!Αλήθεια με βοήθησες!!!Bcdefghg
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Φοβάμαι τους άλλους...με τον εαυτό μου έχω βρεθεί πολλές φορές σε δύσκολες καταστάσεις γ αρχάριο οδηγό μιλάω. Να μ κλειδώσουν τα φρένα...να κολλήσει το γκάζι..και πάντα γ κάποιο ανεξήγητο λογο έβρισκα τη λύση...εννοώ ότι εκείνη την ώρα το μυαλό μ λες και ξέρει ακριβώς...αλλά οι άλλοι δυστυχώς δεν σε προσέχουν... Banging head
Λογικος ο φοβος σου
Να σε ρωτησω, αμαξι οδηγας?
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Οτι και αν σου πουν οι φίλοι σου, οι γνωστοί σου και εδώ μέσα η λύση είναι μια και έρχεται με την γνώση
Γράφεις ότι ξέρεις να οδηγάς. Εγώ θα πω το εξής: Το δίπλωμα οδήγησης σου δίνει την άδεια να οδηγήσεις και όχι την ικανότητα να οδηγήσεις! Η ικανότητα προέρχεται από την γνώση και την εμπειρία. Η εμπειρία όσο περισσότερο οδηγάς τόσο μεγαλύτερη έχεις άρα στην παρούσα φάση είναι η μικρή. Αυτό όμως είναι καλό. Διότι αν λόγω εμπειρίας μάθεις σε ένα λάθος αυτό πολύ δύσκολα θα σβήσει μετά. Απέκτησε γνώση μέσω μια σχολής τύπου CSS ή Riding School. Αυτοί δεν θα σου μάθουν να οδηγάς, αλλά θα βάλουν μέσα στο μυαλό σου τα πράγματα που πρέπει να γίνονται αυτόματα ώστε ο εγκέφαλος σου να είναι διαθέσιμος για άλλες επεξεργασίες την ώρα της οδήγησης. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα σχολείο τώρα που είναι νωρίς
(έχω πολλούς φίλους που αφού έκαναν το σχολείο μετά από 20 χρόνια οδήγησης, απορούσαν πως τόσο καιρό οδηγούσαν μοτοσυκλέτα και παρέμειναν ζωντανοί)

Τώρα σχετικά με την ερώτηση εγώ πως ξεκίνησα:



Περί οδήγησης γενικά ένας τυφλοσούρτης


Url 3






Eσυ φαινόσουν από μικρός γι'αυτό μεγαλώνοντας σε κέρδισε ο κλήρος. Προσπαθείς να σβήσεις τις αμαρτίες της νιοτης
Δεν εννοούσα ότι ξέρω να οδηγώ επειδή πήγα στη σχολή...προς Θεού αν περιμενει να μάθει κανείς ν οδηγεί από εκεί...όπως και γ το αμαξι αλλά ας μην την ανοίξω ΚΑΙ αυτή τη κουβέντα χαχαχαχχ!
Είχα χτχ660 οπότε πήρα μια καλή γεύση γ 8 μήνες...και παπάκι πριν και μετά από αυτό!αλλά δεν οδήγησα μέσα στη πόλη γτ δεν είχα το δίπλωμα προφανώς!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.466
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ ξεκίνησα με ένα σκούτερ Χέρκουλες (από Γερμανία).
Είχα πέσει και μόνος και με παρέα ,πάντα μετά κάποια στροφή ,λογικό ,αν σκεφτείς ότι είχε 12αρες ροδουλες .
Τότε (προ αμνημονεύτων χρόνων) δεν το ξέραμε αυτό γι'αυτό και πέφταμε .
Μετά με πάπια ,καλά εκεί μας φύλαξε ο Θεός στανταρακι.
Και μετά ανέβηκα ,στα 600 -650 κυβ.που ευτυχώς δεν είχα πέραν από κάτι ψιλά ατυχήματα .
Τώρα έφτασα στα 1200κ.,αλλά αν με ρωτήσεις θα πω ότι συνεχίζω να μην ξέρω να καβαλαω,από την άποψη ότι πάντα προσπαθώ να πηγαίνω επιφυλακτικά τις 9 φορές στις 10.
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Λογικος ο φοβος σου
Να σε ρωτησω, αμαξι οδηγας?
Τώρα έβγαλα και για το αμαξι το δίπλωμα...δεν έχω τον ίδιο φόβο.. είμαι πιο άνετη στο τιμόνι και ας τρώω τη κόρνα γιατί όλοι βιάζονται....facepalm 2
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Εγώ ξεκίνησα με ένα σκούτερ Χέρκουλες (από Γερμανία).
Είχα πέσει και μόνος και με παρέα ,πάντα μετά κάποια στροφή ,λογικό ,αν σκεφτείς ότι είχε 12αρες ροδουλες .
Τότε (προ αμνημονεύτων χρόνων) δεν το ξέραμε αυτό γι'αυτό και πέφταμε .
Μετά με πάπια ,καλά εκεί μας φύλαξε ο Θεός στανταρακι.
Και μετά ανέβηκα ,στα 600 -650 κυβ.που ευτυχώς δεν είχα πέραν από κάτι ψιλά ατυχήματα .
Τώρα έφτασα στα 1200κ.,αλλά αν με ρωτήσεις θα πω ότι συνεχίζω να μην ξέρω να καβαλαω,από την άποψη ότι πάντα προσπαθώ να πηγαίνω επιφυλακτικά τις 9 φορές στις 10.
Πόσα χρόνια οδηγας;;;;
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.829
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Λοιπόν εγώ πρώτη βόλτα με παπί, μετά αγόρασα ΧΤ550, μετά cbr400rr, xup1000,gsxr750,,lc4. 620, Busa1300 ,crf 1000 και τώρα ντρέπομαι να το πω χαχαχ st200 symphony προσοχή το αερόψυκτο έτσι!!!!
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Λοιπόν εγώ πρώτη βόλτα με παπί, μετά αγόρασα ΧΤ550, μετά cbr400rr, xup1000,gsxr750,,lc4. 620, Busa1300 ,crf 1000 και τώρα ντρέπομαι να το πω χαχαχ st200 symphony προσοχή το αερόψυκτο έτσι!!!!
Πέρασαν από τα χέρια σου διαφορά βλέπω...δίδυμος θα είσαι δεν εξηγείται Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τώρα έβγαλα και για το αμαξι το δίπλωμα...δεν έχω τον ίδιο φόβο.. είμαι πιο άνετη στο τιμόνι και ας τρώω τη κόρνα γιατί όλοι βιάζονται....facepalm 2

Κανεις δε θελει να σε σκοτωσει, απλα ...βιαζονται
Θα βοηθουσε παρα πολυ αν ειχες εμπειρια απο αυτοκινητο., γιατι θα κατανουσες την ψυχολογια ενος οδηγου αυτοκινητου , πως σκεφτεται και τι βλεπει και τι οχι..
.
Ο οδηγος του αυτοκινητου , περαν της οποιας βιασυνης -αφηρημαδας....μπορει να μη σε δει
Θα πρεπει λοιπον να εισαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι σε εχει δει..

Οτι και να σου πουμε, η πειρα θα ερθει με την τριβη...


Προς το παρον, εγω προτεινω να βγαινεις κανα βραδακι στη γειτονια στα δρομακια που δεν εχει κινηση..
Να παρεις σιγα σιγα τον αερα της μηχανης..(αυτης που θα αγορασεις)
Να νιωσεις εμπιστοσυνη στις δυνατοτητες σου οσο αφορα τον ελεγχο της μηχανης..

Σιγα -σιγα θα ψηθεις, οπως ολοι..
Σιγα σιγα θα αρχισεις να μπαινεις και σε κινηση...
Προσοχη , μη βιαζεσαι, ασε τι κανουν τα αλλα μηχανακια, Δεν σε αφορα τι κανουν τα αλλα μηχανακια.
ΔΕΝ σε αφορα, δεν κανεις τα ιδια
Εγω περασα μια περιοδο εκτος μηχανης, και εβλεπα τα μηχανακια αναμεσα στα αυτοκινητα και ελεγα....το κανα εγω αυτο καποτε??

Τριβη θελει...
Ολα στη ζωη ειναι θεμα συνηθειας...και ο τροπος σκεψης.

Παρε μια μηχανη, και εδω ειμαστε να βοηθαμε
Μην το πολυσκεφτεσαι, καντο
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Πρώτο ever 2τροχο που οδήγησα ήτανε ένα Honda GLX, ήμουν 15 χρονών τότε.

Αργότερα, μου μάθαινε ο πατέρας μου σιγά-σιγά με το μηχανάκι, το οποίο και πλέον έχω από το 2016 (Suzuki Address 125). Mε το που έβγαλα το Α1 στα 18, το πήρα. Από μοτοσυκλέτες είχα την τιμή να οδηγήσω KLE400, CBR250 και CBR600F4i. Και φυσικά το V-Strom το οποίο και παίρνω που και που για καμιά βόλτα.

Οι πτώσεις είναι δυστυχώς και αυτές μέσα στο παιχνίδι. Εγώ μέχρι στιγμής μετράω 3 στραβές...προσωπικά, κάνω να πιάσω τιμόνι για κανά 2-3 μέρες μετά το συμβάν, να ηρεμήσω λιγάκι.

Θεωρώ, σαν Τάσος, πως ο "καλύτερος" τρόπος είναι να οδηγάς "αμυντικά". Με ασφάλεια προς τον εαυτό σου, προς τον συνοδηγό (αν υπάρχει) και προς τους άλλους. Ο φόβος πάντα θα υπάρχει ως ένα σημείο, και είναι "καλό" να υπάρχει γιατί σε κρατάει από το να κάνεις απερίσκεπτες κινήσεις.

Έχει τύχει να δω τύπους να οδηγάνε σαν τρελοί μέσα στο κέντρο, κόβοντας απότομα μέσα από αυτοκίνητα, παντιλίκια, απότομα φρένα κλπ. Ε, εγω ΔΕΝ μπορώ να το κάνω αυτό. Όχι ότι επειδή δεν έχω την ικανότητα να το κάνω, αλλά γιατί φοβάμαι να το κάνω. Ο φόβος όμως αυτός, πηγάζει από το ότι θέλω να προστατεύσω τον εαυτό μου και τους γύρω μου. Ένστικτο επιβίωσης λέγεται, είναι ο ίδιος λόγος που όταν παίρνεις λάθος στροφή και σε πετάει έξω, η πρώτη (και λανθασμένη) αντίδραση σου είναι να πατήσεις απότομα φρένα και να κρατηθείς γερά από το τιμόνι.

Αν έχεις την δυνατότητα να πας σε riding school πήγαινε! Εγώ δυστυχώς στην επαρχία (Βόλος) δεν έχω αυτή την δυνατότητα...ότι μαθαίνω, το βλέπω καθαρά και μόνο από YouTube.
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Κανεις δε θελει να σε σκοτωσει, απλα ...βιαζονται
Θα βοηθουσε παρα πολυ αν ειχες εμπειρια απο αυτοκινητο., γιατι θα κατανουσες την ψυχολογια ενος οδηγου αυτοκινητου , πως σκεφτεται και τι βλεπει και τι οχι..
.
Ο οδηγος του αυτοκινητου , περαν της οποιας βιασυνης -αφηρημαδας....μπορει να μη σε δει
Θα πρεπει λοιπον να εισαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι σε εχει δει..

Οτι και να σου πουμε, η πειρα θα ερθει με την τριβη...


Προς το παρον, εγω προτεινω να βγαινεις κανα βραδακι στη γειτονια στα δρομακια που δεν εχει κινηση..
Να παρεις σιγα σιγα τον αερα της μηχανης..(αυτης που θα αγορασεις)
Να νιωσεις εμπιστοσυνη στις δυνατοτητες σου οσο αφορα τον ελεγχο της μηχανης..

Σιγα -σιγα θα ψηθεις, οπως ολοι..
Σιγα σιγα θα αρχισεις να μπαινεις και σε κινηση...
Προσοχη , μη βιαζεσαι, ασε τι κανουν τα αλλα μηχανακια, Δεν σε αφορα τι κανουν τα αλλα μηχανακια.
ΔΕΝ σε αφορα, δεν κανεις τα ιδια
Εγω περασα μια περιοδο εκτος μηχανης, και εβλεπα τα μηχανακια αναμεσα στα αυτοκινητα και ελεγα....το κανα εγω αυτο καποτε??

Τριβη θελει...
Ολα στη ζωη ειναι θεμα συνηθειας...και ο τροπος σκεψης.

Παρε μια μηχανη, και εδω ειμαστε να βοηθαμε
Μην το πολυσκεφτεσαι, καντο
Πριν το ατύχημα το μηχανάκι ήταν ένα με μενα...μετά συνειδητοποίησα ότι και με 20 μπορείς να πάθεις ζημιά μεγάλη...(σε στροφή πεταχτηκε πεζός μπλόκαρα και πήγα και καρφωθηκα σε ένα αμάξι...ασθενοφόρα κολάρο και όλα τα καλά....)
Πρέπει μα μου φύγει αυτό από το κεφάλι.. έχεις δίκιο...μέσα στο πρόγραμμα είναι όλα και πρέπει να το καταπολεμήσω!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.829
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.829
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Κοντά πέσατε είμαι καρκίνος χαχα
Μπάμπη τι γελάς ρε χαχα τι επόμενο ζώδιο είναι χαχααχα.
 
Top Bottom