Προσοχή στα μεταχειρισμένα

  • Thread starter notakos600
  • Ημερομηνία δημιουργίας

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Επειδη ξέρω πως το κόστος είναι αρκετό, το θεωρώ ψιλοδύσκολο να απαιτηθεί και να γίνει.
ποσο παει δηλ?
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
350ε για ολο το μηχανακι....αν ειναι ενα ακριβο μηχανακι το ποσο ειναι ασημαντο
αν ειναι για φθηνο..μετραει
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
350ε για ολο το μηχανακι....αν ειναι ενα ακριβο μηχανακι το ποσο ειναι ασημαντο
αν ειναι για φθηνο..μετραει
ΘΑ το ζητούσα να αγόραζα μοντέλο απο αυτά που καινούρια κάνουν 25κ και βρήκα κάποιο διετίας στα 16κ πχ.
Θα τα έχωνα για κάτι τέτοιο.
Αλλά επειδή δεν βρίσκομαι σε αυτή την αγοραστική κατηγορία, για εμένα είναι δύσκολο να χώσω το 10% επι της τιμής για ένα μοτο 3-4-5 χιλιάδων. Επίσης νομίζω ισχύει για την πλειοψηφία των αγοραστών που ανήκουν περισσότερο προς την δική μου κατηγορία, παρά αυτών που αγοράζουν μοτο των 20κ.

Αν κάποια στιγμή γίνει υποχρεωτικό, οπότε θα πέσει και η τιμή σε χαμηλότερα επίπεδα λόγω όγκου εργασιών, ναι, θα το ήθελα.
Για την ώρα μου δημιουργεί υποψίες αν κάποιος μου πει πως έχωσε 350 ευρώ για πιστοποιητικό. Θα ξεψαχνίσω να δω που έπαθε το ατύχημα και υπο ποιές συνθήκες.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αγοράζω μηχανή και της κάνω τα ακριβά της σέρβις στον Φ.
Κάποια στιγμή παθαίνω άτυχημα σοβαρό και την πάω για φτιαξιμο στον Φ που κάνω τα σέρβις.
Κοστίζει ???? και μαζεύεται η μηχανή.

Την πουλάει ο ιδιοκτήτης και ο έλεγχος γίνεται στον Φ.
Θα μεταφέρει στον υποψήφιο αγοραστή τα προηγούμενα ο Φ;Άπαξ και η δουλειά είναι σωστή;

Είναι η όχι πανεύκολο για τον οποίον Χ ή Ψ που δεν γινόταν εκεί η συντήρηση να "βγάλει βούκινο" τη μηχανή;

Από τα παραπάνω ακούω βερεσέ το ότι ο Χ ή ο Ψ είναι καλος.Δυστυχως συμφέροντα παντού.

Επίσης η εκάστοτε αντιπροσωπεία αρέσκεται να σπρώχνει μηχανάκια "δικά της" σε τιμές που εκείνη επιθυμεί.
Πολύ εύκολα θα κάνει "σούπερ εξαιρετικό" το δικό της και απλά "καλό" το όποιο άλλο.

Το ότι αλλάχτηκαν κάποια πράγματα,χωρίς να αναφερθουν ΠΟΙΑ,ΠΟΥ κι αν χρειάστηκε καλιμπρα πάλι δεν μου αρέσουν.
Το "τρέξε μακριά" θέλει πλήρη στοιχεία.

Το νου μας,ευχαριστώ.
 

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.274
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Αν σκεφτεις λογικά σαν πωλητης το να εχεις μια βεβαίωση απο motocert και την μηχανή σου θα κανεις πιο δελεαστική και μαλλον και τα λεφτα που ζητάς θα παρεις ...(σε λογικά παντα πλαίσια )

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν σκεφτεις λογικά σαν πωλητης το να εχεις μια βεβαίωση απο motocert και την μηχανή σου θα κανεις πιο δελεαστική και μαλλον και τα λεφτα που ζητάς θα παρεις ...(σε λογικά παντα πλαίσια )

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν θα έμπαινες σε υποψίες αν κάποιος έλεγε πως έχει κάνει motocert; cdefghigi
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Κι εγώ τη Μπουμπού την είδα στη γνωστή ιστοσελίδα. Την ερωτεύτηκα και μετά τις πρώτες συνεννοήσεις κανόνισα να ροβολήσω στο Βόλο, όπου βρισκόταν για τα περαιτέρω. Συνεννόηση με τον αείμνηστο πλέον Κώστα Γκας Καραΐσκο. Μόλις φτάνω το μηχανάκι ήταν ήδη εκεί. Πριν οτιδήποτε άλλο, το κοτσάρει στο διαγνωστικό, τυπώνει αναφορά και μου εξηγεί τι βλέπουμε. Μου εξηγεί το θέμα με το σερβομηχανισμό και τελικά λέει ότι κατά τη γνώμη του το μηχανάκι είναι σε καλή κατάσταση, οπότε και προχώρησα στην αγορά.
Επειδή με το που έδωσα το ΟΚ να προχωρήσουμε του ζήτησα να μου αλλάξει όλα τα αναλώσιμα, δε με χρέωσε τον έλεγχο. Εκτίμησα το ότι βήμα-βήμα βάσισε την άποψή του σε δεδομένα πριν πει ένα ναι ή ένα όχι.

Την ανάρτηση του θέματος τη διάβασα στο fb πριν ανέβει εδώ και σοκαρίστηκα. Δεν είναι επαγγελματισμός το «εντάξει είναι, πάρτο». Αμέσως θα μου ερχόταν στο μυαλό ότι οι δυο τους είναι μιλημένοι.

Δεν θα έμπαινες σε υποψίες αν κάποιος έλεγε πως έχει κάνει motocert; cdefghigi

Όχι. Σε καμία περίπτωση. Όπως με βάζουν σε υποψίες τα λίγα και όχι τα πολλά χιλιόμετρα στο κοντέρ.
 

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.274
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Δεν θα έμπαινες σε υποψίες αν κάποιος έλεγε πως έχει κάνει motocert; cdefghigi
Οχι βεβαια απλα θα εκνα μια ερωτηξη αν ειναι γνησιο το πιστοποιητικο....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.793
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Κάποτε, μου είχε κολλήσει η ιδέα να δώσω το Address και να πάω σε καρμπυρατεράτο μηχανάκι, μόνο και μόνο για να έχω την ευκολία της βελτίωσης και του πειράγματος. Ψάχνοντας στο καρ πέφτω πάνω σε ένα FX125. Εδω είμαστε σκέφτομαι...4βαλβιδο DOHC, αεροελαιόψυκτο, 5ταχυτο, πλαίσιο διπλής δοκού, monoshock και δεν συμμαζεύεται. Κλείνω ραντεβού να το δω απο κοντά. Απο κοντά όλα εντάξει εξωτερικά, αλλά το μοτέρ δεν με άφηνε ούτε καν μπρος να το βάλω. Εγω τότε 19μιση χρονών καγκουρό δεν με ένοιαζε καν, έκανα ήδη σχέδια για μεγαλύτερο καρμπυρατέρ, εξατμίσεις και βελτίωση. Μου είπε οτι δέχεται και ανταλλαγή με ψεκαστό παπί.

Ευτυχώς βρέθηκε ο πατέρας μου και μου έδειξε τον λογικό δρόμο του να το πάω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρώτα στον μάστορα και μετά να προχωρήσω στην τράμπα μόνο αν πάρω το ΟΚ απο το συνεργείο. Διστακτικός ο πωλητής να το πάμε αλλά τελικά δώσαμε το επόμενο πρωί συνάντηση στον μάστορα μου. Το άφησε εκεί και είπε οτι θα περάσει το μεσημέρι να το πάρει γιατί πρέπει να κάνει κάτι δουλειές...όχι οτι απλά δεν ήθελε να φάει ξεμπρόστιασμα απο όλο το συνεργείο και εμένα μαζί. Το μηχανάκι λοιπόν καταρχάς έκαιγε λάδια. Κουδούνιζε το κυλινδροπίστονο του, σημάδι κακής συντήρησης. Δεύτερον το καρμπυρατέρ του δεν ήτανε το γνήσιο Mikuni BS-26 που έβαλε η Suzuki αλλά ένα ιμιτασιόν Shark...ούτε καν με πλαϊνο slide και πεταλούδα! Απο αυτά τα κλασσικά 26αρια κινέζικα που βάζουν στα κ@λοφτιαγμένα GLX.

Μετά η μπροστά ζάντα ήτανε για αλλαγή και το πίσω αμορτισέρ για πέταμα, όπως επίσης και η δισκόπλακα που έχριζε αλλαγής...θέλει μου λέει τουλάχιστον ένα 600αρικο για να γίνει ανθρώπινο. Απλά έφυγα και δεν ξαναμίλησα με αυτόν τον χαζό, ας βρει άλλο κοροΐδο.

Το πρόβλημα είναι κατά την γνώμη μου οτι όσο υπάρχουν οι "χαζοί" αγοραστές άλλο τόσο θα υπάρχουν και οι πονηροί πωλητές. Τότε δεν είχα καν το μυαλό να μπω σε σκέψεις οτι μήπως κάποιο λάκο έχει η φάκα ή το οτιήποτε. Αυτός ουσιαστικά έψαχνε έναν κ**λωμένο πιτσιρικά να του πουλήσει ένα χρέπι και να πάρει κάτι καλύτερο ως αντάλλαγμα χωρίς να δώσει φράγκο. Και εγω μετά τρέχα δίνε λεφτά για κυλινδροπίστονα, καρμπυρατέρια, ζάντες και δισκόπλακες.

Πλέον και σε αγορά μηχανής όταν έρθει η ώρα να πάω, αν δεν πάρω 3, 4 και 14 οκ απο τον μάστορα δεν την αγγίζω. Ακόμα και ο κολλητός σου που απο νήπια να γνωρίζεστε να πουλάει την μηχανή έχε τον νου σου.

Γιατί παίζει και το εξής: το μηχανάκι να έχει κάποιο πρόβλημα που ο άλλος όντως να μην το κατάλαβε...όσο να ναι τα μάτια και τα αυτιά ενός μηχανικού είναι πολύ καλύτερα απο του οποιοδήποτε.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Πάντως εγώ κάνω κέφι τους φίλους του υποψήφιου αγοραστή, "γνώστες" ολκής οι οποίοι μόλις δουν καμμιά γρατζουνιά σε πλαστικό ή σίδερο του λένε με ζεματισμένο ύφος: Μλκα το μηχανάκι έχει φάει στούκα! (πέσιμο-χύμα κλπ) Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αγοράζω μηχανή και της κάνω τα ακριβά της σέρβις στον Φ.
Κάποια στιγμή παθαίνω άτυχημα σοβαρό και την πάω για φτιαξιμο στον Φ που κάνω τα σέρβις.
Κοστίζει ???? και μαζεύεται η μηχανή.

Την πουλάει ο ιδιοκτήτης και ο έλεγχος γίνεται στον Φ.
Θα μεταφέρει στον υποψήφιο αγοραστή τα προηγούμενα ο Φ;Άπαξ και η δουλειά είναι σωστή;

Είναι η όχι πανεύκολο για τον οποίον Χ ή Ψ που δεν γινόταν εκεί η συντήρηση να "βγάλει βούκινο" τη μηχανή;

Από τα παραπάνω ακούω βερεσέ το ότι ο Χ ή ο Ψ είναι καλος.Δυστυχως συμφέροντα παντού.

Επίσης η εκάστοτε αντιπροσωπεία αρέσκεται να σπρώχνει μηχανάκια "δικά της" σε τιμές που εκείνη επιθυμεί.
Πολύ εύκολα θα κάνει "σούπερ εξαιρετικό" το δικό της και απλά "καλό" το όποιο άλλο.

Το ότι αλλάχτηκαν κάποια πράγματα,χωρίς να αναφερθουν ΠΟΙΑ,ΠΟΥ κι αν χρειάστηκε καλιμπρα πάλι δεν μου αρέσουν.
Το "τρέξε μακριά" θέλει πλήρη στοιχεία.

Το νου μας,ευχαριστώ.
 

Attachments

  • dirac_equ1.jpg
    dirac_equ1.jpg
    28,5 KB · Προβολές: 26

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
σε μια φθνηνοτερη κατηγορια τιμης
Εγω έχω μια άλλη απορία...Τα κανούργια GS είναι μονοκόμματα; Γιατί στην δικιά μου σειρά είναι ΟΝΤΩΣ δύο κομμάτια!
εχουν υποπλαισιο και τα lc
 

Attachments

  • dsc_6012_2.jpg
    dsc_6012_2.jpg
    131,3 KB · Προβολές: 12
  • d4a33379afe25b6b3364368edb673fb4.jpg
    d4a33379afe25b6b3364368edb673fb4.jpg
    85,3 KB · Προβολές: 12

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ ξέρω ένα πράμα.
Άμα θέλω μεταχείρω θα αμολήσω τα σκυλιά του πολέμου :
-Δυτική Μακεδονία ένα πρώτο ξάδερφο και τον Αρκούδο μαζί
-Αττικοβοιωτία και γύρω γύρω τον Μπαμπίνο.

Από αλλού δεν παίρνω μέχρι να βρεθούν οι κατάλληλοι ανιχνευτές.

Νότη πολύ καλό θέμα ! Bcdefghg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ ξέρω ένα πράμα.
Άμα θέλω μεταχείρω θα αμολήσω τα σκυλιά του πολέμου :
-Δυτική Μακεδονία ένα πρώτο ξάδερφο και τον Αρκούδο μαζί
-Αττικοβοιωτία και γύρω γύρω τον Μπαμπίνο.

Από αλλού δεν παίρνω μέχρι να βρεθούν οι κατάλληλοι ανιχνευτές.

Νότη πολύ καλό θέμα ! Bcdefghg
Απο εμένα όποιος θέλει και ότι θέλει, απο την στιγμη που θα κάνω την δευτερη δόση του εμβολίου και μετά. Για την ώρα φυλάγομαι.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
62
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Απο εμένα όποιος θέλει και ότι θέλει, απο την στιγμη που θα κάνω την δευτερη δόση του εμβολίου και μετά. Για την ώρα φυλάγομαι.
Δεν σε φοβάμαι μετά τη δεύτερη δόση.
Ουρά έχεις ήδη, τι άλλο θα πάθεις?

Υ.Γ. Το ξέρουμε Αρκουδάκο !HugHugHug
 
Top Bottom