Περι BMW GS Αναγνωσμα!!

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
το μοτέρ το φοράνε εκτός απο αυτά της ανάκλησης και το ''πολιτικό RT (ίδια χαρακτηριστικά με το RTPolice ), και τα R -RS (με διαφορές σε μεταξόνιο), αφού βάλανε στην ανάκληση τα RTPolice(χρήση δρόμου), γιατί να μείνουν απ' έξω τα υπόλοιπα ?? cdefghigicdefghigi, Ο.Κ ίσως να δικαιολογήσω τα R- RS λόγω μακρύτερου μεταξονίoυ τα RT????
απο την μιά ρίχνουν την αιτία στα extreme χώματα....., απο την άλλη άς έρθουν και τα RTPolice...... ooops

Νικόλα abc Smileys drinking beer Emoticon
Τα RT police ομως τα πανε γamiontas τα μπατσονια... Τους πετάνε τα μάτια έξω ... Καμία σχέση με τον μέσο οδηγό rt rs...
Ασε που αμα αρχίσουν τα προβλήματα με τα police, και σπάνε στο δρομο
μετα τον πουλο...καβασακι κ χοντα θα πάρουν τα μπατσονια αχαχ
Τα υπόλοιπα έμειναν έξω για οικονομια, όλα αυτά έχουν και ένα κόστος!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Στο δικό μου σκεπτικό, ο μπαμπάς αυτής της κατηγορίας mega Οff -(Οn κατα την μαρκετίστικη εξέλιξη), ήταν το Daκar και οι ανάγκες του, όπου από το 1979 είχαμε και Yamaha(ΧΤ500 - Tenere), είχαμε Honda(XR600 - NXR - XLV), Βmw R - GS, Gagiva elefant 900, KTM.
Άρα δέν θα έδινα τα εύσημα της κατηγορίας στην BMW.
Όπως και με την αυτοκίνηση πρίν απο λίγα χρόνια ''μας έπεισαν'' - καθιέρωσαν τα SUV, έτσι και με τα μηχανάκια τα mega Οn - off, τώρα εάν το τμήμα marketing της BMW κάνει άριστα την δουλειά του είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο.....
Ομως το σκεπτικό suv της bmw πέτυχε.... έτσι επηρέασε και άλλους, για να διεκδικήσουν κομμάτι της πίττας.
Δεν νομίζω η επιτυχία αυτή να ήταν μόνο θέμα μάρκετινγκ, ήταν και γιατί η bmw προέβλεψε και κάλυψε τις αναγκες του σύγχρονου αναβάτη (ευκολία-ασφάλεια)
Χωρις το gs, πολλές μοτοσυκλέτες θα ήταν διαφορετικές σήμερα νομίζω.

Γι αυτό το θεωρώ σταθμό στην πορεία της μότοσυκλετας, άσχετα αν δεν μ αρέσει εμένα.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
ελπιζουν να σταθουν πιο τυχεροι απο τους προηγουμενους.
Θα σταθώ εδώ γράφοντας το δικο μου σκεπτικό και πως λειτουργώ.
Έχοντας αλλάξει 4 GSA ADV 2 ήταν 1200 και 2 ήταν 1250 μπορώ να πω ότι έχω αρκετά καλή εικόνα του τι εστι GS.
Αρχικά από συνεργείο είμαι ευχαριστημένος 5 χρόνια πελάτης της Βελμαρ σε υποστήριξη και εργασία. Κανένα μα κανένα από αυτά τα 4 δεν μου δημιούργησε απολύτως το παραμικρό πρόβλημα ή ανησυχία ειδικά σε αρκετά ταξίδια που έχω κάνει σε Ελλάδα και εξωτερικό. Είμαι τυπικός και τηρώ ότι λέει ο κατασκευαστής στο θέμα συντήρησης, τις περισσότερες φορές, χωρίς καν να έχω συμπληρώσει τα απαιτούμενα χιλιόμετρα.
Γιατί τα γράφω; Για να διευκρινήσω ότι αυτό δεν λέγεται τύχη. Αυτό λέγεται πρόληψη και σεβασμό σε αυτό το μηχάνημα, επειδή όλα τα μηχανήματα χαλάνε.
Τύχη δεν υπάρχει για εμένα, όλα είναι θέμα επιλογών και συγχρονισμού! (Τεράστια κουβέντα δεν το αναλύω)
Η εταιρία είναι πολύ αυστηρή με τις αντιπροσωπείες της στο να παρέχουν την καλύτερη δυνατή after sale support.

tips: οποίος αφήνει την ζωή του στην τύχη, καλύτερα να σκάψει ένα λάκκο να πηδήξει μέσα και να ηρεμήσει.


Την ζωή μας εμείς και μόνο εμείς, την ορίζουμε με τις επιλογές μας !
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Η BMW «τελειώνει» το F 850 GS για να φέρει το F 900 GS 2024;​

11352a55bd067700b29bd1313131e12d_XL.jpg

Τονωτική ένεση κυβισμού στην πλατφόρμα των F750/F800 GS.

Πρόκειται για μία είδηση που μας ξάφνιασε ευχάριστα, πρωινιάτικα, καθώς σύμφωνα με πληροφορίες από Γερμανία, η BMW ετοιμάζει ένα F 900 GS. Δηλαδή, αντιλαμβάνεται ότι ο ανταγωνισμός στην κατηγορία είναι πλέον σθεναρός και πιθανότατα ανεβάζει κυβικά στην F 850 GS, κάνοντας την F 900 GS.

Η είδηση προέρχεται από αποκλειστικό ρεπορτάζ του Γερμανικού περιοδικού Motorrad και είδε το φως της ιντερνετικής δημοσιότητας, μέσα από την δημοσιοποίηση του εξωφύλλου του νέου τεύχους, το οποίο θα φτάσει στα περίπτερα της χώρας στο τέλος του μήνα. Ας το δούμε και λίγο πιο λεπτομερώς: Μέχρι τώρα, η BMW διαθέτει στην αγορά το F 850 GS, στην κατηγορία των μεγαλομεσαίων on-off (Πως αλλιώς να τα πούμε, εδώ υπάρχουν και 1.300άρια πια), το οποίο αποδίδει 95 ίππους και 9,4 kgm ροπής, από 853 κ.εκ. μοτέρ.

Η BMW θα μπορούσε, πολύ απλά, να το εξοπλίσει με τον κινητήρα των F900XR και F900R, ο οποίος είναι κυβισμού 895 κ.εκ.. Η απόδοση του τελευταίου, αγγίζει τους 105 ίππους και η αύξηση κατά 10 αλογάκια δεν μας χάλασε ποτέ. Αν η BMW δεν κάνει και άλλες αλλαγές στον κινητήρα, η ροπή των δύο μοτέρ παραμένει η ίδια στα 9,4 kgm. Για αυτό και εμείς, φτιάξαμε την εικόνα που βλέπετε παραπάνω: Ένα F 850 GS, με το μαύρο μοτέρ των 895 κ.εκ., για να δείξουμε το πώς θα μπορούσε να είναι.

Είναι φυσικό ότι η Βαυαρική εταιρεία, θα έπιανε τον παλμό της φάσης και θα ανέβαινε τα σκαλιά του κυβισμού στην κατηγορία, καθώς ήδη υπάρχει σθεναρός ανταγωνισμός στα 900 κυβικά από Ευρώπας: Επί παραδείγματι, τα KTM 890 Adventure και Husqvarna 901 Norden, πιθανόν δε και ένα νέο Gasgas, όπως και το Tiger 900 της Triumph… Περιμένουμε περισσότερες, και επίσημες, πληροφορίες. Άντε να δούμε, και πότε η Yamaha θα παρουσιάσει Ténéré 900…

Πηγή
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

BMW R 1250 GS Ultimate Edition - Η τελευταία πριν την R 1300 GS;​

bmw_r1250gs_ultimate_2023_1.jpg

Μια νέα, περιορισμένης παραγωγής μοτοσυκλέτα, με την οποία η BMW ίσως αποχαιρετά τα 1.250 κυβικά.

Το ότι περιμένουμε την παρουσίαση της BMW R 1300 GS, πιθανώς κάποια στιγμή μέσα σε αυτό το έτος, είναι γνωστό εδώ και πολύ καιρό. Όπως αποκαλύπτουν ιταλικές πηγές –κάτι το οποίο μάλιστα η BMW δεν έχει ακόμα δημοσιεύσει, στο κέντρο υλικού τύπου που διατηρεί-, παρουσιάστηκε η R 1250 GS Ultimate Edition, η κορυφαία των κορυφαίων από την BMW.

H νέα μοτοσυκλέτα θα γίνει διαθέσιμη σε μόλις 2.100 κομμάτια σε όλο τον κόσμο, ενώ βασίζεται στην έκδοση Triple Black της R 1250 GS, με ακόμα περισσότερες προσθήκες. Το look παίζει πολύ σοβαρό ρόλο, καθώς η Ultimate Edition φέρει φιμέ ζελατίνα, αλλά και τμήματα από billet αλουμίνιο και ειδικά για την περίσταση φινιρίσματα στα σημεία, ώστε να επιτυγχάνεται το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η λέξη Ultimate τονίζει την ταυτότητα του, με εμφανίσεις σε σημεία όπως οι χούφτες του τιμονιού και το ειδικό μεταλλικό τμήμα ανάμεσα στα καβαλέτα του.

Σε θέμα εξοπλισμού, το μοντέλο έχει «τα πάντα όλα», αφού φέρει ηλεκτρονικές αναρτήσεις, τα πακέτα εξοπλισμού Dynamic, Comfort και Touring με όλα όσα περιλαμβάνουν για τους απαιτητικούς ταξιδιώτες, έξτρα φωτιστικά σώματα, προστατευτικά κάγκελα κινητήρα και σιγαστήρα εξάτμισης τιτανίου, από την Akrapovic. Οι ζάντες είναι ανοδιωμένες σε μαύρο χρώμα, ενώ οι ακτίνες τους είναι από γυαλισμένο ατσάλι.

Προς το παρόν, αναμένουμε αν το μοντέλο θα ντεμπουτάρει και για την δική μας αγορά. Στην Ιταλία, η τιμή του ανακοινώθηκε στα 26.900 ευρώ.


Πηγη www.bikeit.gr
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Να το πω ;;;
Λίγο φτισιδωμα από δω λίγο χρυσό σκόνη από κει ένα γραφικό παραπάνω νααααα η ultimate έκδοση του 1250....
Τρεχάτε να την πάρετε.....
Αγοράζω τρηπλ μπλακ 1250 αμμεσα ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Να το πω ;;;
Λίγο φτισιδωμα από δω λίγο χρυσό σκόνη από κει ένα γραφικό παραπάνω νααααα η ultimate έκδοση του 1250....
Τρεχάτε να την πάρετε.....
Αγοράζω τρηπλ μπλακ 1250 αμμεσα ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από την άλλη το άρθρο λέει (αν διάβασα σωστά) πως θα κοστίζει πιο φτηνά από το triple black με τον ίδιο εξοπλισμό.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Από την άλλη το άρθρο λέει (αν διάβασα σωστά) πως θα κοστίζει πιο φτηνά από το triple black με τον ίδιο εξοπλισμό.
Το απλό έχει τόσο.
Το αντβέ ,ε , καταλαβαίνεις :cool:
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Το απλό έχει τόσο.
Το αντβέ ,ε , καταλαβαίνεις :cool:
Σημειώστε πως 20 Ultimate Edition μοτοσυκλέτες θα βρουν τον δρόμο τους και για την ελληνική αγορά, όπου τις περιμένουμε στα τέλη Μαίου του 2023 -αναμείνατε στο περιοδικό σας για την πλήρη δοκιμή! Όσον αφορά στην τιμή του, αυτή θα ανακοινωθεί μέσα στις επόμενες ημέρες, ενώ λάβετε υπόψη σας πως θα είναι οικονομικότερη από ότι αν εξοπλίσετε τη δική σας Triple Black με τα συγκεκριμένα πακέτα εξοπλισμού που φορά υ "Υπέρτατη Έκδοση", ενώ φυσικά λόγω των ιδιαίτερων αισθητικών διαφοροποιήσεων Ultimate Edition η μοτοσυκλέτα θα έχει και συλλεκτικό χαρακτήρα.

 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Σημειώστε πως 20 Ultimate Edition μοτοσυκλέτες θα βρουν τον δρόμο τους και για την ελληνική αγορά, όπου τις περιμένουμε στα τέλη Μαίου του 2023 -αναμείνατε στο περιοδικό σας για την πλήρη δοκιμή! Όσον αφορά στην τιμή του, αυτή θα ανακοινωθεί μέσα στις επόμενες ημέρες, ενώ λάβετε υπόψη σας πως θα είναι οικονομικότερη από ότι αν εξοπλίσετε τη δική σας Triple Black με τα συγκεκριμένα πακέτα εξοπλισμού που φορά υ "Υπέρτατη Έκδοση", ενώ φυσικά λόγω των ιδιαίτερων αισθητικών διαφοροποιήσεων Ultimate Edition η μοτοσυκλέτα θα έχει και συλλεκτικό χαρακτήρα.

Παω να ανοιξω λεξικο Μπαμπινιωτη να ενημερωθω για τον ορο, υπερτατη! Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ περιμένω την 1300, αν είναι Μούφα με βλέπω να πέφτω στην αγκαλιά της Εγγλέζας.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ περιμένω την 1300, αν είναι Μούφα με βλέπω να πέφτω στην αγκαλιά της Εγγλέζας.
Α θα γελάσουμε πάλι Tooth abcdefghgkabcdefghgk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ περιμένω την 1300, αν είναι Μούφα με βλέπω να πέφτω στην αγκαλιά της Εγγλέζας.
Τράβα πάρε ένα multi κι άσε τα σωβρακα .
Η επόμενη αναβάθμιση σου ,αυτη ειναι
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τράβα πάρε ένα multi κι άσε τα σωβρακα .
Η επόμενη αναβάθμιση σου ,αυτη ειναι
Τι να το κάνω ρε; Αυτό είναι για Ντιντήδες...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αμ πως και δεν είναι.
Σε όλη την Αθήνα ένα άντε δύο εξουσιοδοτημένα υπάρχουν, άμα σου πώ τιμές για ανταλλακτικά θα σε πιάσει εγκεφαλικό, χώρια ο χρόνος παράδωσης, τι να τα κάνω τα 170 άλογα και οι αγωνιστικές καταβολές, έφτασα σε ηλικία που δεν θέλω να με αγχώνει τπτ.
Εγγλέζα και πάλι εγγλέζα ή Πενφέ φυσικά...
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
60000xlm σέρβις
Με τ τον ρυθμό του μέσου μοτοσυκλετιστη ανά 5 με 6 χρόνια σέρβις....δεν μιλάω για λάδια και υγρά φενων....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Σε όλη την Αθήνα ένα άντε δύο εξουσιοδοτημένα υπάρχουν, άμα σου πώ τιμές για ανταλλακτικά θα σε πιάσει εγκεφαλικό, χώρια ο χρόνος παράδωσης, τι να τα κάνω τα 170 άλογα και οι αγωνιστικές καταβολές, έφτασα σε ηλικία που δεν θέλω να με αγχώνει τπτ.
Εγγλέζα και πάλι εγγλέζα ή Πενφέ φυσικά...
Γιατί τα σουτιέν που λες έχουν σέρβις Πόιντς ;
60000xlm σέρβις
Με τ τον ρυθμό του μέσου μοτοσυκλετιστη ανά 5 με 6 χρόνια σέρβις....δεν μιλάω για λάδια και υγρά φενων....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μια χαρά ,λες και καβάλας χονδα .
 
Top Bottom