Περι BMW GS Αναγνωσμα!!

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μου αρέσει το δικό μου, με ανάβει όταν το οδηγάω, μετά από πολύ σημαντικές αποφάσεις, αποφασίστηκε ότι θα το κρατήσω μερικά χρόνια ακόμα....
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.649
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Είπε ο τύπος με τον Κινέζο...... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
τον κινεζος,τον κινεζο,
θα τον βλεπεις σε λιγακι
οπως το ευρωπουλακι
εβλεπε πριν καποια χρονια
τον κοντο τον γιαπωνεζο.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
τον κινεζος,τον κινεζο,
θα τον βλεπεις σε λιγακι
οπως το ευρωπουλακι
εβλεπε πριν καποια χρονια
τον κοντο τον γιαπωνεζο.
Aφτά να μην τα λές σε εμένα... Απλά όταν πιάνει να βρέξει ψάχνε γέφυρα να μπείς από κάτω, ο δικός μου ο Κινέζος είναι ευτυχώς από την Shanghaiguan και δεν μασάει ακόμα..... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.649
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Aφτά να μην τα λές σε εμένα... Απλά όταν πιάνει να βρέξει ψάχνε γέφυρα να μπείς από κάτω, ο δικός μου ο Κινέζος είναι ευτυχώς από την Shanghaiguan και δεν μασάει ακόμα..... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Της κανω προσομοιωσεις ισχυρης βροχης ,καθε μηνα που την πλενω με πιεση σε σελφ σερβις πλυντηριο.Δεν καταλαβαινει τιποτα.Εγω στο βρεγμενο προσπαθω να μην οδηγω.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Της κανω προσομοιωσεις ισχυρης βροχης ,καθε μηνα που την πλενω με πιεση σε σελφ σερβις πλυντηριο.Δεν καταλαβαινει τιποτα.Εγω στο βρεγμενο προσπαθω να μην οδηγω.
Να πάρεις KOVE.... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.175
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μπα δεν το KOVO.Aλλωστε τον ιδιο κινητηρα εχουμε.Η LONCIN σας τον εδωσε,πτωχαντζες.
Είμαι σαφώς ανώτερος σε όλα τα επίπεδα, τα Voge τα παίρνουν αυτοί στα Λιόσα του Πεκίνου.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.649
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Είμαι σαφώς ανώτερος σε όλα τα επίπεδα, τα Voge τα παίρνουν αυτοί στα Λιόσα του Πεκίνου.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Eγω στο κεντρο του πεκινου μενω. Στον αγιο Πεκινολεημονα.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.800
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Είμαι σαφώς ανώτερος σε όλα τα επίπεδα, τα Voge τα παίρνουν αυτοί στα Λιόσα του Πεκίνου.... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling
Έχουν και πάπια Πεκίνου στα Λιόσια αχαχαχαχ
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.602
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.602
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

BMW Motorrad - Δωρεάν αντικατάσταση άξονα κάθε 60.000 χλμ​

Ενισχύει το πρόγραμμα συντήρησης για μοντέλα της σειράς R​




Με σκοπό την αναβάθμιση της ικανοποίησης των πελατών και την τεχνική βελτίωση των οχημάτων της καθ’ όλη τη διάρκεια ζωής τους, η BMW Motorrad αποφάσισε να ενισχύσει το πρόγραμμα συντήρησης για όλα τα μοντέλα της σειράς K5x με σημαντικές αλλαγές

Φωτογραφία: Θοδωρής Ερμήλιος​

Πιο συγκεκριμένα, το ανανεωμένο πρόγραμμα αφορά τη συντήρηση και αντικατάσταση του άξονα μετάδοσης για οχήματα από την έναρξη της παραγωγής τους. Η αναδρομική ισχύ είναι για οχήματα που έχουν ήδη πωληθεί εντός του 2023 αλλά και νωρίτερα.
Τα μοντέλα που εμπίπτουν στην παραπάνω οδηγία είναι τα ακόλουθα:
R 1200 GS / R 1250 GS (K50)
R 1200 GS Adventure / R 1250 GS Adventure (K51)
R 1200 RT / R 1250 RT (K52)
R 1200 R / R 1250 R (K53)
R 1200 RS / R 1250 RS (K54)
Οι αλλαγές στο πρόγραμμα συντήρησης είναι οι εξής:
Αντικατάσταση του κεντρικού άξονα κίνησης κάθε 60.000 χλμ (χιλιομετρική διάρκεια του άξονα και όχι του οχήματος). Αυτή η αντικατάσταση θα πραγματοποιηθεί με έξοδα της BMW Motorrad καθ' όλη τη διάρκεια ζωής του οχήματος.

Σύσταση συντήρησης κάθε 20.000 χλμ με σκοπό τον έλεγχο της κατάστασης του κεντρικού άξονα κίνησης (νέα καθοδηγούμενη διαγνωστική μέθοδος) και λίπανσης του πολύσφηνου. Αυτή η σύσταση δεν αποτελεί τυπικό περιεχόμενο του νέου προγράμματος συντήρησης και θα πραγματοποιείται μόνο κατόπιν αιτήματός του κατόχου προς το συνεργείο και με ιδία χρέωση. Σε περίπτωση μη εκτέλεσης της ανωτέρω σύστασης συντήρησης δεν θα επηρεάζεται η προαναφερθείσα αντικατάσταση του κεντρικού άξονα με έξοδα της BMW Motorrad στα 60.000 χλμ.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στο Επίσημο Δίκτυο της BMW Motorrad Hellas.

Πηγη https://2wo.gr
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.156
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

BMW Motorrad - Δωρεάν αντικατάσταση άξονα κάθε 60.000 χλμ​

Ενισχύει το πρόγραμμα συντήρησης για μοντέλα της σειράς R​




Με σκοπό την αναβάθμιση της ικανοποίησης των πελατών και την τεχνική βελτίωση των οχημάτων της καθ’ όλη τη διάρκεια ζωής τους, η BMW Motorrad αποφάσισε να ενισχύσει το πρόγραμμα συντήρησης για όλα τα μοντέλα της σειράς K5x με σημαντικές αλλαγές

Φωτογραφία: Θοδωρής Ερμήλιος​

Πιο συγκεκριμένα, το ανανεωμένο πρόγραμμα αφορά τη συντήρηση και αντικατάσταση του άξονα μετάδοσης για οχήματα από την έναρξη της παραγωγής τους. Η αναδρομική ισχύ είναι για οχήματα που έχουν ήδη πωληθεί εντός του 2023 αλλά και νωρίτερα.
Τα μοντέλα που εμπίπτουν στην παραπάνω οδηγία είναι τα ακόλουθα:
R 1200 GS / R 1250 GS (K50)
R 1200 GS Adventure / R 1250 GS Adventure (K51)
R 1200 RT / R 1250 RT (K52)
R 1200 R / R 1250 R (K53)
R 1200 RS / R 1250 RS (K54)
Οι αλλαγές στο πρόγραμμα συντήρησης είναι οι εξής:
Αντικατάσταση του κεντρικού άξονα κίνησης κάθε 60.000 χλμ (χιλιομετρική διάρκεια του άξονα και όχι του οχήματος). Αυτή η αντικατάσταση θα πραγματοποιηθεί με έξοδα της BMW Motorrad καθ' όλη τη διάρκεια ζωής του οχήματος.

Σύσταση συντήρησης κάθε 20.000 χλμ με σκοπό τον έλεγχο της κατάστασης του κεντρικού άξονα κίνησης (νέα καθοδηγούμενη διαγνωστική μέθοδος) και λίπανσης του πολύσφηνου. Αυτή η σύσταση δεν αποτελεί τυπικό περιεχόμενο του νέου προγράμματος συντήρησης και θα πραγματοποιείται μόνο κατόπιν αιτήματός του κατόχου προς το συνεργείο και με ιδία χρέωση. Σε περίπτωση μη εκτέλεσης της ανωτέρω σύστασης συντήρησης δεν θα επηρεάζεται η προαναφερθείσα αντικατάσταση του κεντρικού άξονα με έξοδα της BMW Motorrad στα 60.000 χλμ.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθυνθούν στο Επίσημο Δίκτυο της BMW Motorrad Hellas.

Πηγη https://2wo.gr

Δηλαδή
Κάθε 60000 χλμ θα αντικαθιστάς τον άξονα;;; ελέω ΒMW ;;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.318
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Δηλαδή
Κάθε 60000 χλμ θα αντικαθιστάς τον άξονα;;; ελέω ΒMW ;;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ειναι παραλογη απαιτηση απο την στιγμη που καποιος δεν συντηρει ( δεν γρασσαρει συγκεκριμενα ) τα κινουμενα μεταξυ τους μερη.
Εδω και του αυτοκινητου π.χ. τα ημιαξονια που οι σταυροι τους ειναι και κλεισμενοι μεσα σε φουσκες με γρασσο καποια στιγμη θελουν αλλαγμα.

Αλλα και αλυσιδα να ειχες καθε 20.000 km θελει αλλαγμα ( για τους λογικα σκεπτομενους ...) οποτε ....!Stoned Emoticon
 
Top Bottom