Περι πομονας (boxer και όχι μονον ) ο λογος

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κύριοι...
24 χρόνια μπόξερ κινητήρας που δεν το είχε μόνο αυτός για να ξέρει τι,κάθε πότε του έβαζε,πως το πήγαινε και τι συντήρηση γενικότερα του έκανε ο προηγούμενος.

Εγώ νομίζω ότι κάποια στιγμή εφόσον θέλεις να το κρατήσεις Μπάμπη,επιβάλεται να το κάνεις βίδες αλλά @giamar . Θα δώσεις +-1500€ και θα το κάνεις πένα.
Θα μου πει κάποιος φρέσκος,γιατί +-1500€ ή γιατί να μην το δώσει για άλλο;

Όταν θες παλιο μηχανάκι να δουλεύει ρολόι,κάποια στιγμή θα τα ρίξεις πιο χοντρά και θα είσαι άρχοντας.Δεν είναι μόνο το μοτέρ..

Επίσης να πούμε ότι δουλεύοντας 20-50 ορυκτέλαιο για 5.000χλμ το βρίσκω λογικό να καίει.Καλοκαιρι ειχαμε..

Εσενα ποσο καιει το εργαλειο?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε συ Μπάμπη, έχω 2 ΧΤ600Ε εικοσαετίας.
Λες να καινε λάδι και να μην το ξέρω; Rolling
:(:(
Ρόμπα γίναμε πάλι στους Ιάπωνες...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
αερόψυκτα ;) δοκίμασε θα βρεις το λάδι που της ταιριάζει και θα ηρεμήσεις
Πλάκα πλάκα υπάρχει ένα λάδι που καίγεται δύσκολα...το χα σε άλλα μοτο Valvoline durablend
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εσενα ποσο καιει το εργαλειο?
To δικό μου είναι 11ος 02' έξοδος εργοστασίου,αγορασμενο 05'.
Δουλεύει με αυτοκινήτου 10-60 full synthetic liqui molly.Στα 5000χλμ όχι παραπάνω από 400/500ml.
Φοράει και chip stage 9 .

 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μην το κάνουμε και θέμα. Μονοκύλινδρα και δικύλινδρα (όποια διάταξη, άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο) τσιμπάνε λαδάκι.
Είναι οι κατασκευές των κινητήρων έτσι.

Μέχρι στιγμής μονο σε τετρακύλινδρο με λίγα χλμ στο οδόμετρο έχω τύχει να μην καίει. Με πολλά χλμ (άνω των 70000-80000χλμ) καίει και εκεί.

Για τρικύλινδρα δεν έχω γνώση, αλλά υποθέτω στην πορεία θα τσιμπάνε το κατι τις και αυτά.

Αναμενόμενα πράγματα είναι αυτά.

το Κ100 καθολου , το δικο μου με 190.000 ουτε χιλιοστο δεν κατεβαινε η σταθμη.Και αλλα που ηξερα το ιδιο.
στα κ1100 ολα τσιμπαγανε απο καινουρια..
η αποθεωση ειναι η πομονα 1100..αλλα καινε τον κολο τους και αλλα σχεδον τιποτα.Ειναι πως εγινε το στρωσιμο.
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα το φθηνότερο ορυκτελαιο 20w-50 και θα συμπληρωνα συχνά.
18 ευρω τετραλιτρο βαζω...πομονα και παπι να μη μπερδευομαι με μπιτονια
 
N

notakos600

Guest
το Κ100 καθολου , το δικο μου με 190.000 ουτε χιλιοστο δεν κατεβαινε η σταθμη.Και αλλα που ηξερα το ιδιο.
στα κ1100 ολα τσιμπαγανε απο καινουρια..
η αποθεωση ειναι η πομονα 1100..αλλα καινε τον κολο τους και αλλα σχεδον τιποτα.Ειναι πως εγινε το στρωσιμο.

18 ευρω τετραλιτρο βαζω...πομονα και παπι να μη μπερδευομαι με μπιτονια
Κάπου 15 ευρα έχει το Cyclon 20w-50.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα το φθηνότερο ορυκτελαιο 20w-50 και θα συμπληρωνα συχνά.
Ανάλογη πρόταση είχα από καλό φιλο.

Δεν το κάνω γιατί θεωρώ καλύτερη τη λίπανση με το δικό μου.Επισης νομίζω ότι μακροπρόθεσμα θα εχω λιγότερες επικαθήσεις..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
To δικό μου είναι 11ος 02' έξοδος εργοστασίου,αγορασμενο 05'.
Δουλεύει με αυτοκινήτου 10-60 full synthetic liqui molly.Στα 5000χλμ όχι παραπάνω από 400/500ml.
Φοράει και chip stage 9 .

αμαν αμαν
Στα μεγαρα τη βαζεις την πομονα??
 
N

notakos600

Guest
Ανάλογη πρόταση είχα από καλό φιλο.

Δεν το κάνω γιατί θεωρώ καλύτερη τη λίπανση με το δικό μου.Επισης νομίζω ότι μακροπρόθεσμα θα εχω λιγότερες επικαθήσεις..
Σε παλιά αεροψυκτα μοτερ μπορείς να βάλεις άφοβα φθηνό ορυκτελαιο. Γνώμη μου.
Άλλωστε όταν βγήκαν στη παραγωγή μόνο ορυκτελαιο υπήρχε.
Από την άλλη έγω στο ΧΤ βάζω Motul 5100... Άβυσσος η ψυχή.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ανάλογη πρόταση είχα από καλό φιλο.

Δεν το κάνω γιατί θεωρώ καλύτερη τη λίπανση με το δικό μου.Επισης νομίζω ότι μακροπρόθεσμα θα εχω λιγότερες επικαθήσεις..

ειδες διαφορα σε καταναλωση με αυτα σε σχεση με αλλα που ειχες πριν?
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
ειδες διαφορα σε καταναλωση με αυτα σε σχεση με αλλα που ειχες πριν?
Έβαλα μια φορά castrol 20 50 στο κίτρινο μπουκάλι στα πρώτα 5000χλμ που το είχα.
Ζήτησε το ανάλογο μετά τις 3000.
Το μηχανάκι μαμά δουλεύει σαν τρακτέρ.

Με το που άλλαξα το chip είναι αλλιώς τα πράγματα.Σωστά μιγματα,φτιαξιμο μεσαίες και σκορτσαρίσματα,επέμβαση στις κρυες εκκινήσεις.
Πρόταση το λάδι του βελτιωτή.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έβαλα μια φορά castrol 20 50 στο κίτρινο μπουκάλι στα πρώτα 5000χλμ που το είχα.
Ζήτησε το ανάλογο μετά τις 3000.
Το μηχανάκι μαμά δουλεύει σαν τρακτέρ.

Με το που άλλαξα το chip είναι αλλιώς τα πράγματα.Σωστά μιγματα,φτιαξιμο μεσαίες και σκορτσαρίσματα,επέμβαση στις κρυες εκκινήσεις.
Πρόταση το λάδι του βελτιωτή.
αυτα ειχα και γω βαλει..αλλα σε 15-50..τα helix 20-50 ειναι η δευτερη αλλαγη...ιδια καταναλωση βλεπω

Αν σου ρουφηξε μισο λιτρο στα 3000, στα ιδια ειμαστε.Γιατι μεχρι τα 3000χλμ δεν καιγεται ευκολα..καπου εκει σπαει και αρχιζει η μπυροποσια αχαχαχα...ρε που μπλεξαμε!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.599
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Κύριοι...
24 χρόνια μπόξερ κινητήρας που δεν το είχε μόνο αυτός για να ξέρει τι,κάθε πότε του έβαζε,πως το πήγαινε και τι συντήρηση γενικότερα του έκανε ο προηγούμενος.

Εγώ νομίζω ότι κάποια στιγμή εφόσον θέλεις να το κρατήσεις Μπάμπη,επιβάλεται να το κάνεις βίδες αλλά @giamar . Θα δώσεις +-1500€ και θα το κάνεις πένα.
Θα μου πει κάποιος φρέσκος,γιατί +-1500€ ή γιατί να μην το δώσει για άλλο;

Όταν θες παλιο μηχανάκι να δουλεύει ρολόι,κάποια στιγμή θα τα ρίξεις πιο χοντρά και θα είσαι άρχοντας.Δεν είναι μόνο το μοτέρ..

Επίσης να πούμε ότι δουλεύοντας 20-50 ορυκτέλαιο για 5.000χλμ το βρίσκω λογικό να καίει.Καλοκαιρι ειχαμε..
Παίδες εγώ μοτέρ δεν πειραξα(ρυθμίσεις κλπ γίναν) ,κάτι κολιεδες στα σώματα ψεκασμού ,press direct στο σασμάν άλλαξα (αν και μπορούσα να το αφήσω).
Αλλαχθηκαν όμως όλες οι περιφερειακές μλκιες που ή πολυμερισαν ή τις πήρε η Μπαλα για να μην τρέχουμε.
Το μοτέρ ξυρίζει ,γενικά δεν βγάζουν πράγματα αυτή η σειρά ,όσο βίτσα κι αν το πας.
Άντε και να συμπληρώσω κάνα 300ml ανά αλλαγη ,αλλά όχι πάντα .
Για την ιστορία έχω καλύψει σχεδόν και το σέρβις στα 80χ.χιλιομετρα με τις εργασίες που γίναν .
Άντε και να δώσω κάνα 250αρι για αξονα στα 100plus Χ χιλιομετρα (ΑΝ βγάλει θέμα ο δικός μου και δεν επισκευάζεται).
Θα με πει ο μάστορας γι'αυτό ,άσε που το καταλαβαίνεις και μόνος αν πάει να τα κλάσει ,από τον κραδασμό στο δεξί ποδαναρι που φέρνει σε τέτοιες καταστάσεις.
Αλλά κλαήν ,τόσα δίνουν ανά 30-35 Χ χιλιομετρα οι αλυσιδατοι για αλυσογραναζα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Παίδες εγώ μοτέρ δεν πειραξα(ρυθμίσεις κλπ γίναν) ,κάτι κολιεδες στα σώματα ψεκασμού ,press direct στο σασμάν άλλαξα (αν και μπορούσα να το αφήσω).
Αλλαχθηκαν όμως όλες οι περιφερειακές μλκιες που ή πολυμερισαν ή τις πήρε η Μπαλα για να μην τρέχουμε.
Το μοτέρ ξυρίζει ,γενικά δεν βγάζουν πράγματα αυτή η σειρά ,όσο βίτσα κι αν το πας.
Άντε και να συμπληρώσω κάνα 300ml ανά αλλαγη ,αλλά όχι πάντα .
Για την ιστορία έχω καλύψει σχεδόν και το σέρβις στα 80χ.χιλιομετρα με τις εργασίες που γίναν .
Άντε και να δώσω κάνα 250αρι για αξονα στα 100plus Χ χιλιομετρα (ΑΝ βγάλει θέμα ο δικός μου και δεν επισκευάζεται).
Θα με πει ο μάστορας γι'αυτό ,άσε που το καταλαβαίνεις και μόνος αν πάει να τα κλάσει ,από τον κραδασμό στο δεξί ποδαναρι που φέρνει σε τέτοιες καταστάσεις.
Αλλά κλαήν ,τόσα δίνουν ανά 30-35 Χ χιλιομετρα οι αλυσιδατοι για αλυσογραναζα.


Το press direct στα ποσα χλμ το αλλαξες? και ποσα εχεις κανει με το καινουριο?
ξερω οτι ειχαν θεμα καποια 1150 εκει..μεχρι και παντεντα στο δισκο συμπλεκτη εκαναν με μακρυτερο πολυσφηνο για καλυτερη εφαρμογη..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Στα τρανσαλπ συμπλήρωνα 200ml κάθε 2500-3000 χλμ . Και στα δύο που είχα.
Παραπάνω όταν έκανα ταξίδια Ε.Ο και το πήγαινα τάπα.

Δεν πειράζει αν τσιμπάει και λίγο
αγορι μου ουτε του δεσποτα να μην το πεις..
Το πρωτο μου αφρικα εκαψε μισο λιτρο αθηνα-χαλκιδα κ πισω...170χλμ..αχαχαα γαμα τα.
το σουταρα πανω στο μηνα..(υπαρχει και τωρα στο car)
Το δευτερο το κρατησα ..εκαιγε καπου 400μλ στα 1000χλμ
Ε μετα εμαθα να ψωνιζω...τα υπολοιπα εκαιγαν ελαχιστα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.599
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το press direct στα ποσα χλμ το αλλαξες? και ποσα εχεις κανει με το καινουριο?
ξερω οτι ειχαν θεμα καποια 1150 εκει..μεχρι και παντεντα στο δισκο συμπλεκτη εκαναν με μακρυτερο πολυσφηνο για καλυτερη εφαρμογη..
Στα 78 γιατί ακούγονταν ,όχι πολύ αλλά είπα να το κάνω.
35 ευρώ το μανισιο έβαλα .
Ίσως να παίζει κι έξω (σίγουρα φθηνότερα),δεν το έψαξα .
Συν 80 εργασία ,αν γίνει έξτρα .
 
Top Bottom