Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
@panGS Ευχαριστούμε Πάνο για τον κόπο σου! Smileys drinking beer Emoticon

ΥΓ Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να μοιράσεις ένα μεγάλο αρχείο, για να μην μπαίνεις στον κόπο να το σπας ανέβασέ το στο google drive πχ και δώσε το λινκ να πάει ο άλλος να το πάρει αυτούσιο από κει.(Μόνο το συγκεκριμένο,τα υπόλοιπα αρχεία σου/backup ΔΕΝ τα βλέπει.)
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Mαθήματα για pole dancing έχει κανείς που θέλω να ξεκινήσω άμεσα;
Ελα σου βαζω τον στυλο εγω ....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
@panGS Ευχαριστούμε Πάνο για τον κόπο σου! Smileys drinking beer Emoticon

ΥΓ Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να μοιράσεις ένα μεγάλο αρχείο, για να μην μπαίνεις στον κόπο να το σπας ανέβασέ το στο google drive πχ και δώσε το λινκ να πάει ο άλλος να το πάρει αυτούσιο από κει.(Μόνο το συγκεκριμένο,τα υπόλοιπα αρχεία σου/backup ΔΕΝ τα βλέπει.)

Τι να πρωτοανεβάσω βρε Νικόλα .Είναι περίπου 66GB με βιβλία ,παρτιτούρες και άλλα . Τα πολλά με ένα στικάκι από κοντά και καφεδάκι , όταν μας το επιτρέψει ο virus...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ένα πολύ καλό site που το χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα είναι αυτό

https://www.ultimate-guitar.com/

Πλεονέκτημα: Τεράστια βιβλιοθήκη με πολλά τραγούδια να έχουν ταμπλαδούρες για όλα τα έγχορδα
Μειονέκττημα: Είναι τύπου community upload στην ελεύθερη του έκδοση. Δηλαδή βγάζω έγώ ένα τραγούδι με το αυτί και το κάνω ταμπλατούρα και το ανεβάζω. ΘΑ δειτε πχ για το τραγούδι που ψάχνετε version 1, 2...5....27 κλπ. Συνηθως η έκδοχη με την καλύτερη βαθμολογία θα είναι ή η ευκολότερη να πάιξεις, ή η καλύτερη και πιο λεπτομερής.


Για εμένα αξίζει τον κόπο

επίσης, όσοι γουστάρουν Ελληνική μουσική και κυρίως για να μάθουν να κρατάνε ρυθμό με ακομπανιαμέντα και συγχορδίες. Οτι πρέπει να βγάλεις τραγουδια για την παρέα.

https://kithara.to/index.php

Ισχύουν τα ίδια με παραπάνω στα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Εδώ ένα-δυο κλίκ κάτω σε ποιότητα αλλά βγαίνει άκρη.


Καλά παιξίματα!
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τι να πρωτοανεβάσω βρε Νικόλα .Είναι περίπου 66GB με βιβλία ,παρτιτούρες και άλλα . Τα πολλά με ένα στικάκι από κοντά και καφεδάκι , όταν μας το επιτρέψει ο virus...
Με όλα αυτά που μου στειλες θα φάω κάτι μηνάκια!
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Το ukulele πήγε στον Παναγιώτη @panGS για την ταλεντάρα το γιόκα του! Καλόπαιχτο!



Πολύ δυνατός ο τυπάκος! Το ξανάπιασα όλο από την αρχή κι ελπίζω να το κρατήσω. Αν τα καταφέρω, μέχρι να βγούμε απ'την καραντίνα θα'χω γίνει παίχτουρας!
@EvangeloSKG Βαγγελάρα ευχαριστούμε πάρα πολύ . Με το που το είδε χτες ούτε ρώτησε τι κάνω μόλις μπήκα μέσα . Τι είναι αυτό στην θήκη με ρώτησε , το πήρε και ξεκίνησε . Σήμερα το πρωί πριν το σχολείο έπαιζε κανά μισάωρο .
Το ενσωμάτωσε με τα υπόλοιπα...



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
O μικρός μου ο Γιός 14 χρονών...

Σαν τα μούτρα σου τον έχεις κάνει. abcdefghgkabcdefghgkHug

ΥΓ Δαχτυλάρες όμως ο βενιαμίν,θα γίνει καλός.
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
O μικρός μου ο Γιός 14 χρονών...


Ωραίος Μάνο ο γιός σου . Έχει ωραία δάχτυλα . Μελέτη , μελέτη , μελέτη να του πεις .
Εγώ δεν μπορώ να ανεβάσω βίντεο του μικρού είναι 9 χρονών...
Από κοντά...
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Για όποιον θέλει να ασχοληθεί ή το θέλει απλά ως διακοσμητικό, χαρίζω το ukulele που είχα πάρει από Thomann, μαζί με θήκη και σφραγισμένο σετ χορδών της Martin.
Είναι ένα οργανάκι εύκολο να το κουβαλάς ακόμα και σε ταξίδια με τη μοτοσυκλέτα. Δεν είναι ό,τι καλύτερο σαν κατασκευή, αλλά για όποιον θέλει, παίζει.

Το ukulele έχει διάφορα χορδίσματα. Τα πιο δημοφιλή είναι:
Soprano D : A – D – F# - B
Soprano C : G - C - E – A
Tenor/low G-C : G - C - E – A (αυτό χρησιμοποιούσα εγώ. Είναι σαν κιθάρα με καποτάστο στο 5ο τάστο).
BARITONE G : D - G - B – E

Για περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.ukulele.nl/chordfinder.php



Μπράβο Βαγγέλη!!!

Praising
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
@EvangeloSKG Βαγγελάρα ευχαριστούμε πάρα πολύ . Με το που το είδε χτες ούτε ρώτησε τι κάνω μόλις μπήκα μέσα . Τι είναι αυτό στην θήκη με ρώτησε , το πήρε και ξεκίνησε . Σήμερα το πρωί πριν το σχολείο έπαιζε κανά μισάωρο .
Το ενσωμάτωσε με τα υπόλοιπα...



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι και μ'αυτά που μου γράφεις και μ'αυτά που βλέπω!
Ωραίο set-up ο μικρός σου!

@Drake Ramore @johnnie βασικό για να μην πονάς στην ακουστική, αλλά και για την καλή κατάσταση του οργάνου, να είναι σεταρισμένο για το πάχος χορδών που φοράει. Αν σ'ένα όργανο σεταρισμένο για 11άρες χορδές του βάλεις 12άρες, πιθανότατα θα υποφέρεις. Στη δική μου (Takamine Santa Fe) έχω βάλει 13άρες από τότε που έπαιζα σε μαγαζί και ήθελα όγκο, αλλά σέταρα το όργανο γι'αυτές τι χορδές και είναι βούτυρο!

Υ.Γ: Αφού το ukulele βρήκε το δρόμο του, τα υπόλοιπα μηνύματα θα μπορούσαν ίσως μεταφερθούν σ'ένα άλλο νήμα περί μουσικής.
 
Top Bottom