Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Οταν βλέπω άνθρωπο να παίζει μουσική,όποιο όργανο,"μένω".
Νοιωθω ότι είναι ή μπορεί να είναι αλλού!

Εύχομαι στην παρέα και τον καθένα σας ξεχωριστά να βρείτε/έχετε τη θέληση να πάτε μπροστά και καλή επιτυχία..

Βαγγέλη @EvangeloSKG μια ευγενική πράξη που έβγαλε κι άλλα πέραν της παραδοχής γι'αυτή.
Μήπως ήρθε η ώρα για το βήμα;
Καλό "δρόμο" παιδιά... cdefg

Smileys drinking beer Emoticon
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Θα σου πω.
Ξεκίνησα μικρός. Ήθελα να μάθω ηλεκτρική. Ο πατέρας μου ανένδοτος να μάθω κλασική. Δεν με έστελνε ηλεκτρική. Ε, ειπα ας πάω κλασική, ιδια φάση, ότι μάθω θα το κάνω στην ηλεκτρική. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! ΑΛΛΟ ΟΡΓΑΝΟ.
Πήγα ωδείο στα 15 μου. Εκεί είναι σαν τον στρατό τα πράγματα. Δεν σου μαθαίνουν κιθάρα, σου μαθαίνουν μουσική. Είναι έτσι δομημένο το πράγμα. Το παράτησα σε 3 μήνες δεν ήταν για εμένα. Όταν μεγάλωσα και με ξαναέπιασε το μεράκι πήγα να μάθω με τους δικούς μου όρους. Έπιασα τον δάσκαλο και του είπα θέλω να μπορώ να κάνω αυτό, αυτό και αυτό. Τέλος. Και έμαθα αυτά που ήθελα να μάθω. Για να μάθεις να παίζεις κιθάρα χρειάζεται μεν να ξέρεις κάποια θεωρία, αλλά πολύ συγκεκριμένα πράγματα.

Ξεκινάς σε σωστή βάση. Για να μάθεις βασικές συγχορδίες ή κάποια βασικά πράγματα θεωρίας δεν χρειάζεσαι δάσκαλο σε πρώτη φάση. Ο Justin είναι ωραίος τύπος.
Κοίτα να δεις αν αυτό είναι για σένα πρώτα και μετά προχωράς σε δάσκαλο και ιδιαίτερα. Επειδή μονο με ιδιαίτερα θα πας μπροστά σε αυτή την ηλικία. Δεν μπορείς να παίξεις μπάλα σε τμήμα με άλλους.
Επίσης να ξέρεις υπάρχει μια διαφορά στο πως θα μάθεις να διαβάζεις. Το ΔυτικόΑγγλοΑμερικανικό σύστημα είναι με γράμματα (E-D-G-B κλπ) το Ελληνικό και Ευρωπαϊκό είναι Ντο- Ρε-Μι -Φα κλπ. Εγώ έμαθα με το δυτικού τύπου και ακόμη μπερδεύομαι όταν λένε τις νοτες αλλιώς. Πάντως όλα σχεδόν τα βιντεάκια στο youtube είναι με Αγγλικά γράμματα το designation απο τις νοτες.
Άντε καλή αρχή και αν θες στην πορεία πληροφορίες για κιθάρες εδώ είμαστε. Yes
Ακουστική ή ηλεκτρική σκέφτεσαι να μάθεις;
Έκανα 1 χρόνο θεωρία, οπότε κάτι καταλαβαίνω στο να διαβάζω τις νότες, τους χρόνους, τα μετρα κλπ. Δεν μπορώ να διαβάσω μουσική και να την παίξω στην κιθάρα. Στην κιθάρα μπορώ να παίξω μόνο με tabs. Κλασσική - ακουστική θέλω να μάθω και έχω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έκανα 1 χρόνο θεωρία, οπότε κάτι καταλαβαίνω στο να διαβάζω τις νότες, τους χρόνους, τα μετρα κλπ. Δεν μπορώ να διαβάσω μουσική και να την παίξω στην κιθάρα. Στην κιθάρα μπορώ να παίξω μόνο με tabs. Κλασσική - ακουστική θέλω να μάθω και έχω.
Αν ξέρεις, χρόνους, μέτρα, παύσεις, νότες, είσαι ήδη σε πολύ καλό επίπεδο για να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Τώρα μένει η πρακτική πάνω στο όργανο.

Στην ακουστική θα πονέσεις. Αλλά για εμένα αξίζει περισσότερο απο την κλασσική. Είναι το κατεξοχήν όργανο της παρέας η ακουστική.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Αν ξέρεις, χρόνους, μέτρα, παύσεις, νότες, είσαι ήδη σε πολύ καλό επίπεδο για να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.
Τώρα μένει η πρακτική πάνω στο όργανο.

Στην ακουστική θα πονέσεις. Αλλά για εμένα αξίζει περισσότερο απο την κλασσική. Είναι το κατεξοχήν όργανο της παρέας η ακουστική.
Πονάει μαναμ πονάει η ακουστική Yes Τώρα το ξεκίνησα πάλι εντελώς απο την αρχή με τον Justin και βλέπουμε!
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Στην ακουστική θα πονέσεις. Αλλά για εμένα αξίζει περισσότερο απο την κλασσική. Είναι το κατεξοχήν όργανο της παρέας η ακουστική.

Η ακουστική ήταν κι εμένα η μεγάλη μου αγάπη: από Bob Dylan και blues μέχρι ρεμπέτικα. Πέρασα στα παραδοσιακά των Άνδεων και τις αργεντίνικες milonga, όπου χρειάστηκα την κλασική (με ιδιαίτερη τεχνική) και τελικά, πριν τα παρατήσω είχα αρχίσει να εξερευνώ τον κόσμο της κλασικής κιθάρας, που με είχε συνεπάρει. Η κλασική όμως θέλει σύστημα και συνέπεια, πράγμα που όταν είσαι συνέχεια στο δρόμο είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Η ενασχόληση με τη λατινοαμερικάνικη παράδοση με έκανε ν'ασχοληθώ και μ'ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον όργανο, το charango. Ελπίζω να το ξαναπιάσω και αυτό.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εμένα ο δάσκαλος την ηλεκτρικής μόλις έμαθε πως έχω και ακουστική στο σπίτι με έβαλε να κάνω ασκήσεις πανω στην ακουστική για να δυναμώσουν τα δάκτυλα. abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

ΠΟΝΟΟΟΟΟΟΣ!!!:p
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Η ακουστική ήταν κι εμένα η μεγάλη μου αγάπη: από Bob Dylan και blues μέχρι ρεμπέτικα. Πέρασα στα παραδοσιακά των Άνδεων και τις αργεντίνικες milonga, όπου χρειάστηκα την κλασική (με ιδιαίτερη τεχνική) και τελικά, πριν τα παρατήσω είχα αρχίσει να εξερευνώ τον κόσμο της κλασικής κιθάρας, που με είχε συνεπάρει. Η κλασική όμως θέλει σύστημα και συνέπεια, πράγμα που όταν είσαι συνέχεια στο δρόμο είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Η ενασχόληση με τη λατινοαμερικάνικη παράδοση με έκανε ν'ασχοληθώ και μ'ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον όργανο, το charango. Ελπίζω να το ξαναπιάσω και αυτό.
Εσύ βρε φίλε είσαι επιστήμονας τότε!!!!! Να μην σου πώ πυρηνικός επιστήμονας!!! Smileys drinking beer Emoticon Στο σπίτι έχω και κλασσική και ακουστική οπότε καλύπτω όλα τα γούστα και τις προτιμήσεις!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Εμένα ο δάσκαλος την ηλεκτρικής μόλις έμαθε πως έχω και ακουστική στο σπίτι με έβαλε να κάνω ασκήσεις πανω στην ακουστική για να δυναμώσουν τα δάκτυλα. abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

ΠΟΝΟΟΟΟΟΟΣ!!!:p
RollingRollingRolling
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Εξαιρετικός ο τρίχας :eek::eek:

(κρίνοντας από τις αντιδράσεις του κοινού θα έβγαλε και γκόμενα :p:D:p)
Χαχαχαχαχα, όντως εξαιρετικός Άγγελε. Τώρα για την γκόμενα δεν ξέρω. Πάντως αυτός λέει ότι πάνω απο έναν χρόνο δεν μένει ποτέ στο ίδιο σημείο οπότε λογικά θα είναι κάθε λιμάνι και καημός καθε καημός και δάκρυ που ελεγε και το λαικον ασμα.....:D:D
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για μενα η ενασχοληση με τη μουσικη ειναι οπως ενα μπανιο στην παραλια, μια βολτα με την μηχανη, σουβλακια με φιλους..
Δηλ. πρεπει να περναω καλα.Οι ψυχαναγκασμοι δε μου ταιριαζουν.
Να πω οτι αν και ημουν σε κυκλο μουσικων με ελαχιστους εκανα παρεα, γιατι στην πλειοψηφια τους ειναι κομπλεξικοι.
Για να κλειστεις σε ενα δωματιο να μελετας 6ωρα, εχεις θεματα.Αλλιως δεν το κανεις, βγαινεις εξω για γκομενακια κ μπυρες
Το κανα και γω καποτε...οταν ψαχνομουν, περναγα μια φαση.

θα μου πεις εμαθες κατι καλα...ε και? εχασα αλλα κλεισμενος μεσα σ ενα δωματιο

Τεχνη ειναι οτιδηποτε, μεχρι και μια συζητηση.
Ξερω μουσικους επαγγελματιες που ουδεμια σχεση εχουν με τεχνη, ακρως συντηρητικους,
Τεχνη βιωνω και οταν κατσαβιδιαζω την πενφε, γι αυτο και ποτε δεν θα ειχα μια μηχανη αν την εφτιαχνε αλλος.Θα χα ενα ποδηλατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Για μενα η ενασχοληση με τη μουσικη ειναι οπως ενα μπανιο στην παραλια, μια βολτα με την μηχανη, σουβλακια με φιλους..
Δηλ. πρεπει να περναω καλα.Οι ψυχαναγκασμοι δε μου ταιριαζουν.
Να πω οτι αν και ημουν σε κυκλο μουσικων με ελαχιστους εκανα παρεα, γιατι στην πλειοψηφια τους ειναι κομπλεξικοι.
Για να κλειστεις σε ενα δωματιο να μελετας 6ωρα, εχεις θεματα.Αλλιως δεν το κανεις, βγαινεις εξω για γκομενακια κ μπυρες
Το κανα και γω καποτε...οταν ψαχνομουν, περναγα μια φαση.

θα μου πεις εμαθες κατι καλα...ε και? εχασα αλλα κλεισμενος μεσα σ ενα δωματιο

Τεχνη ειναι οτιδηποτε, μεχρι και μια συζητηση.
Ξερω μουσικους επαγγελματιες που ουδεμια σχεση εχουν με τεχνη, ακρως συντηρητικους,
Τεχνη βιωνω και οταν κατσαβιδιαζω την πενφε, γι αυτο και ποτε δεν θα ειχα μια μηχανη αν την εφτιαχνε αλλος.Θα χα ενα ποδηλατο.

σου εχω πει την αποψη του μεγιστου billy Cobham καποτε στα "καμαρινια" του Σπορτινγκ ;;;;;
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Το ukulele πήγε στον Παναγιώτη @panGS για την ταλεντάρα το γιόκα του! Καλόπαιχτο!

Επειδή βρίσκομαι στην ίδια ακριβώς φάση Νίκο, έχω ξεκινήσει πάλι και ελπίζω να τα καταφέρω αυτή την φορά! Βρήκα λοιπόν ένα site στο Internet που το έχει ένας άγγλος και είναι δωρεάν μαθήματα κιθάρας. Επισυνάπτω το Link και εύχομαι καλές συγχορδίες!!! Eίναι δωρεάν ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση, αν ναι παρακαλώ να διαγραφεί! https://www.justinguitar.com/

Πολύ δυνατός ο τυπάκος! Το ξανάπιασα όλο από την αρχή κι ελπίζω να το κρατήσω. Αν τα καταφέρω, μέχρι να βγούμε απ'την καραντίνα θα'χω γίνει παίχτουρας!
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Για μενα η ενασχοληση με τη μουσικη ειναι οπως ενα μπανιο στην παραλια, μια βολτα με την μηχανη, σουβλακια με φιλους..
Δηλ. πρεπει να περναω καλα.Οι ψυχαναγκασμοι δε μου ταιριαζουν.
Να πω οτι αν και ημουν σε κυκλο μουσικων με ελαχιστους εκανα παρεα, γιατι στην πλειοψηφια τους ειναι κομπλεξικοι.
Για να κλειστεις σε ενα δωματιο να μελετας 6ωρα, εχεις θεματα.Αλλιως δεν το κανεις, βγαινεις εξω για γκομενακια κ μπυρες
Το κανα και γω καποτε...οταν ψαχνομουν, περναγα μια φαση.

θα μου πεις εμαθες κατι καλα...ε και? εχασα αλλα κλεισμενος μεσα σ ενα δωματιο

Τεχνη ειναι οτιδηποτε, μεχρι και μια συζητηση.
Ξερω μουσικους επαγγελματιες που ουδεμια σχεση εχουν με τεχνη, ακρως συντηρητικους,
Τεχνη βιωνω και οταν κατσαβιδιαζω την πενφε, γι αυτο και ποτε δεν θα ειχα μια μηχανη αν την εφτιαχνε αλλος.Θα χα ενα ποδηλατο.

Εσένα σου το ξανάγραψα: έχουμε πραγματάκια να πούμε...
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πολύ δυνατός ο τυπάκος! Το ξανάπιασα όλο από την αρχή κι ελπίζω να το κρατήσω. Αν τα καταφέρω, μέχρι να βγούμε απ'την καραντίνα θα'χω γίνει παίχτουρας!
Αφού ήσουν τόσο καλός φιλαρακι, δεν θα δυσκολευτείς να φτάσεις και πάλι σε ένα αξιόλογο επίπεδο και σύντομα μάλιστα!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για όποιον θέλει να ασχοληθεί ή το θέλει απλά ως διακοσμητικό, χαρίζω το ukulele που είχα πάρει από Thomann, μαζί με θήκη και σφραγισμένο σετ χορδών της Martin.
Είναι ένα οργανάκι εύκολο να το κουβαλάς ακόμα και σε ταξίδια με τη μοτοσυκλέτα. Δεν είναι ό,τι καλύτερο σαν κατασκευή, αλλά για όποιον θέλει, παίζει.

Το ukulele έχει διάφορα χορδίσματα. Τα πιο δημοφιλή είναι:
Soprano D : A – D – F# - B
Soprano C : G - C - E – A
Tenor/low G-C : G - C - E – A (αυτό χρησιμοποιούσα εγώ. Είναι σαν κιθάρα με καποτάστο στο 5ο τάστο).
BARITONE G : D - G - B – E

Για περισσότερες λεπτομέρειες: http://www.ukulele.nl/chordfinder.php



Είσαι μεγάλος παίκτης τελικά .
Χαίρομαι πολύ που σε έχουμε στην οικογένεια αυτή abc
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
σου εχω πει την αποψη του μεγιστου billy Cobham καποτε στα "καμαρινια" του Σπορτινγκ ;;;;;
ναι μου τοπες
τι να κανουμε εχουμε ωραια χωρα και ωραιες γυναικες εμεις..Laugh
 
Top Bottom