Πανελλήνια συγκεντρωση μοτοσυκλετιστων

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δυστυχώς τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφετε.
Μια εκδήλωση χωρίς κανένα σκοπό .
Για εμένα δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κανένα σημείο χρυσής τομής ,εντελώς άκυρο το όλο σκηνικό της.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Για να μην σας πω σε πόση εκτίμηση έχουν τα forum καλή ώρα όπως αυτό...Shot
Λες και οι άνθρωποι που δεν είναι σε λέσχη αλλά είναι σε forum μοτοσυκλέτας είναι κατώτεροι από δαύτους...
Θανάση άκου να γελάσεις φίλε μου και ένα άλλο ωραίο, τώρα που σε είδα και το θυμήθηκα....

Εκείνη η μέρα δεν με ήθελε προφανώς, συνεχίζοντας την παραπάνω ιστορία....

Οπότε μετά το σοκ των παραπάνω αναφερομένων επιστρεφόντων από την Πανελλήνια, βγαίνουμε από την εθνική ξανά υπό βροχή αλλά μικρότερης έντασης πλέον και μέσω επαρχιακού τραβάμε για Καλαμπάκα όπου έχουμε κλείσει για διανυκτέρευση.

Σε μια πολύ ανοικτή στροφή αριστερή για μένα βλέπω ένα ΚΤΜ νάρχεται μπούνια ΠΑΝΩ μου και αρχίζω να σκέφτομαι πού να βγω έξω να γλυτώσω....μιλάμε ότι είχε πάθει TARGET FIXATION πάνω μου το φελέκι μου μέσα....

Τι να κάνω το σηκώνω από το γύρσιμο αριστερά και κατευθείαν δεξιά με κατεύθυνση την άκρη της λωρίδας μου μέχρι που τον βλέπω να κάνει διόρθωση να μπαίνει στη λωρίδα του και να σηκώνει το χέρι ζητώντας συγγνώμη...ήταν η μέρα μου λέμε κείνη εκεί...

Δεν είχε τελειώσει όμως το λάδι από το καντήλι μας.

Τώρα αν μας έχουν σε εκτίμηση ή όχι ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικά.
Ούτε εγώ τους έχω οπότε αμοιβαία τα αισθήματα. Κατά τα άλλα μοτοσυκλετισμός, πράσινα άλογα και κόκκινες φοράδες.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Δυστυχώς τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφετε.
Μια εκδήλωση χωρίς κανένα σκοπό .
Για εμένα δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κανένα σημείο χρυσής τομής ,εντελώς άκυρο το όλο σκηνικό της.
Εδώ είσαι λάθος φίλε Γιάννη...
80 ευρώ (ίσως και παραπάνω) το κεφάλι εάν δεν είχες κάρτα της ΜΟΤΟΕ για να συμμετάσχεις στην χειμερινή ή στην πανελλήνια...
Μόνο για ύπνο αυτό και όχι σε μονόκλινο ή δίκλινο άντε και κάνα-δυο αναμνηστικά...
Με κάρτα πλήρωνες κανένα 10ευρω παρακάτω.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Σε μια πολύ ανοικτή στροφή αριστερή για μένα βλέπω ένα RT νάρχεται μπούνια ΠΑΝΩ μου και αρχίζω να σκέφτομαι πού να βγω έξω να γλυτώσω....μιλάμε ότι είχε πάθει TARGET FIXATION πάνω μου το φελέκι μου μέσα....

Τι να κάνω το σηκώνω από το γύρσιμο αριστερά και κατευθείαν δεξιά με κατεύθυνση την άκρη της λωρίδας μου μέχρι που τον βλέπω να κάνει διόρθωση να μπαίνει στη λωρίδα του και να σηκώνει το χέρι ζητώντας συγγνώμη...ήταν η μέρα μου λέμε κείνη εκεί...
Οχι ρε σαββα εσυ ησουν?? συγνωμη ρε φιλε
Αλλαζα σταθμο
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ρε βρεθηκα στους Φιλιππαιους πριν απο λιγα χρονια,χωρις να γνωριζω οτι ειχαν Χειμερινη συγκεντρωση,και δεν με αφησαν να μπω στο ξενοδοχειο για να παρω ενα καφεδακι στο χερι και να φυγω.Κατεβαινα απο Σαμαρινα,δεν μπορουσα να κουνησω τα χερια μου απο το κρυο και μου λεγαν οτι πρεπει να πληρωσω συνδρομη για να περασω.Κατι αλλοι παλιοι ¨μοτοσυκλετιστες" αντι να τους πλακωσουν στα κατακεφαλα σφυριζαν αδιαφορα.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Ρε βρεθηκα στους Φιλιππαιους πριν απο λιγα χρονια,χωρις να γνωριζω οτι ειχαν Χειμερινη συγκεντρωση,και δεν με αφησαν να μπω στο ξενοδοχειο για να παρω ενα καφεδακι στο χερι και να φυγω.Κατεβαινα απο Σαμαρινα,δεν μπορουσα να κουνησω τα χερια μου απο το κρυο και μου λεγαν οτι πρεπει να πληρωσω συνδρομη για να περασω.Κατι αλλοι παλιοι ¨μοτοσυκλετιστες" αντι να τους πλακωσουν στα κατακεφαλα σφυριζαν αδιαφορα.
Δυστυχώς αλλάζουν τα δεδομένα όταν η μοτοσυκλέτα φέρνει κέρδη.
Πριν από δύο χρόνια έγινε στην περιοχή μου το 3ο αντάμωμα μοτοσυκλέτας.
Έπεσα με τα μπούνια να βοηθήσω όπου και όπως μπορούσα χωρίς να έχω κανένα προσωπικό όφελος από όλο αυτό.
Έως την Παρασκευή το απόγευμα παλεύαμε να τελειώσουμε τις δουλειές που είχανε μείνει μισές παρόλο που οι πρώτοι μοτοσικλετιστές είχαν αρχίσει να φτάνουν από το μεσημέρι...
Πάνω από όλα ήταν ηθική ικανοποίηση ότι όλοι πέρασαν καλά και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ξανανταμώσουμε στο ίδιο μέρος.
Και τα μπλουζάκια μου τα πλήρωσα και τις μπύρες μου και τα σουβλάκια επίσης.
Αυτό που με ενόχλησε είναι ότι ήρθαν κάποιοι άνθρωποι της ομοσπονδίας που δεν είχε καμία σχέση με την εκδήλωση για να κλέψουν ιδέες για το πώς είναι δυνατόν να μαζευτεί τόσος κόσμος μέσα από ένα κάλεσμα του facebook...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για να μην σας πω σε πόση εκτίμηση έχουν τα forum καλή ώρα όπως αυτό...Shot
Λες και οι άνθρωποι που δεν είναι σε λέσχη αλλά είναι σε forum μοτοσυκλέτας είναι κατώτεροι από δαύτους...
Νομίζω πως κάπου ανεβαίνοντας προς τα πάνω σε θεσμικό όργανο χαλάει η συνταγή.
Δηλαδή μέχρι το επίπεδο των τοπικών λεσχών συνήθως τα πράγματα και καλά είναι, και δράσεις διοργανώνονται και γενικότερα τα πράγματα είναι πιο ανθρώπινα. Δεν μπορώ να πιστεψω πως το σκηνικό που περιγράφει ο Πάνος θα συνέβαινε αν υπήρχε σε εκείνο το ξενοδοχείο η οποιαδήποτε μεμονωμένη λέσχη.

Αλλά το ανώτατο όργανο η ΜΟΤΟΕ, για κάποιον λόγο θαρρείς και είναι αποκομμένη απο την πραγματικότητα. Θαρρείς και απαρτίζεται απο διαφορετικούς ανθρώπους απο αυτούς που είναι στις κατα τόπους λέσχες.ooops
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Για να μην σας πω σε πόση εκτίμηση έχουν τα forum καλή ώρα όπως αυτό...Shot
Λες και οι άνθρωποι που δεν είναι σε λέσχη αλλά είναι σε forum μοτοσυκλέτας είναι κατώτεροι από δαύτους...

Φυσικο ειναι να μην εχουν σε εκτιμηση τα φορουμ,γιατι λενετα πραγματα χωρις περικοκλαδες.

Νομίζω πως κάπου ανεβαίνοντας προς τα πάνω σε θεσμικό όργανο χαλάει η συνταγή.
Δηλαδή μέχρι το επίπεδο των τοπικών λεσχών συνήθως τα πράγματα και καλά είναι, και δράσεις διοργανώνονται και γενικότερα τα πράγματα είναι πιο ανθρώπινα. Δεν μπορώ να πιστεψω πως το σκηνικό που περιγράφει ο Πάνος θα συνέβαινε αν υπήρχε σε εκείνο το ξενοδοχείο η οποιαδήποτε μεμονωμένη λέσχη.

Αλλά το ανώτατο όργανο η ΜΟΤΟΕ, για κάποιον λόγο θαρρείς και είναι αποκομμένη απο την πραγματικότητα. Θαρρείς και απαρτίζεται απο διαφορετικούς ανθρώπους απο αυτούς που είναι στις κατα τόπους λέσχες.ooops

Σιγουρα οχι,αλλα δεν μου λεει κατι αυτο.Ατομα λεσχων αποτελουν την ΜΟΤΟΕ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οι Πανελλήνιες δεν ήταν πάντα έτσι, ήμουν στην Πρώτη ή Δεύτερη Πανελλήνια στην Ιτέα, καμμία σχέση ή στο Πεταλίδι, μιλάω για την Ιουράσια περίοδο, η φάση άρχισε να χαλάει από την Πανελλήνια στα Καμμένα Βούρλα το 1992 αν θυμάμαι καλά, τελευταία που πήγα ήταν το 2000 στο Γύθειο και είπα ποτέ ξανά, δεν είχε καμμία σχέση με την γιορτή της μοτοσυκλέτας που αντιπροσώπευαν οι πρώτες Πανελλήνιες...
Μέχρι κόντρες μέσα στο κάμπινγκ έκαναν.
Και τότε είχαμε μετρήσει 3-4 νεκρούς.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Να παραιτηθεί ποιός?? Ο ισόβιος επαγγελματίας πρόεδροςτης μοτοε????
Να ταν ο μονος .....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
563
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Καλησπέρα κι από εμένα, θα παραθέσω την γνώμη μου.

Με το να γράφουμε μερικοί σε ένα φορουμ και να λέμε, να λέμε και να ξαναλέμε όλη μέρα ότι πληροφορία διαβάζουμε ή κατέχουμε δεν γινόμαστε μηχανόβιοι.
Με το να μην συμμετέχουμε σε λέσχες της περιοχής μας, μπαίνουμε αυτόματα απέναντί τους και δεν πρόκειται ποτέ να τις βοηθήσουμε να βελτιωθούν βάζοντας το δικό μας λιθαράκι. Το ίδιο ισχύει εν μέρη και με την ΜΟΤΟΕ, την οποία όλοι μας έχουμε ευθύνη που την έχουμε αφήσει στο έλεός της.
Όσον αφορά την Πανελλήνια, είναι κάποια περιστατικά που γίνονται εκτός κάμπινγκ κυρίως και δεν εκφράζουν το σύνολο. Και αυτό διορθώνεται με την συμμετοχή όλων μας. Δεν γίνετε να επιβάλει ο καθένας όμως στον άλλον αν θα στήσει κόντρα ή αν θα κάνει σούζα γιατί δεν είμαστε τροχονόμοι. Και αν μη τι άλλο όλοι μας κουβαλάμε λίγο καγκουριά πάνω μας και όποιος πει το αντίθετο, για εμένα να βάλει αγγελία το μηχανάκι του απόψε. Το θέμα κόστους είναι τσιμπημένο αδικαιολόγητα με βάση τιε συναυλίες που ανακοινώνουν. Καλό θα ήταν να πέσουν οι τιμές.

Συνοψίζοντας, ΟΛΟΙ μας έχουμε ευθύνη γιατί αφήνουμε τα πράγματα να εξελίσσονται χωρίς εμάς. Μια δυνατή ομοσπονδία θα μπορούσε να διεκδικήσει πράγματα που θα μας βοηθούσαν όλους! Ας σταματήσουμε να γράφουμε λοιπόν στα φόρουμ, στο Facebook και γενικά να σχολιάζουμε όλη μέρα και ας δοκιμάσουμε να αλλάξουμε έστω και ελάχιστα τα πράγματα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλησπέρα κι από εμένα, θα παραθέσω την γνώμη μου.

Με το να γράφουμε μερικοί σε ένα φορουμ και να λέμε, να λέμε και να ξαναλέμε όλη μέρα ότι πληροφορία διαβάζουμε ή κατέχουμε δεν γινόμαστε μηχανόβιοι.
Με το να μην συμμετέχουμε σε λέσχες της περιοχής μας, μπαίνουμε αυτόματα απέναντί τους και δεν πρόκειται ποτέ να τις βοηθήσουμε να βελτιωθούν βάζοντας το δικό μας λιθαράκι. Το ίδιο ισχύει εν μέρη και με την ΜΟΤΟΕ, την οποία όλοι μας έχουμε ευθύνη που την έχουμε αφήσει στο έλεός της.
Όσον αφορά την Πανελλήνια, είναι κάποια περιστατικά που γίνονται εκτός κάμπινγκ κυρίως και δεν εκφράζουν το σύνολο. Και αυτό διορθώνεται με την συμμετοχή όλων μας. Δεν γίνετε να επιβάλει ο καθένας όμως στον άλλον αν θα στήσει κόντρα ή αν θα κάνει σούζα γιατί δεν είμαστε τροχονόμοι. Και αν μη τι άλλο όλοι μας κουβαλάμε λίγο καγκουριά πάνω μας και όποιος πει το αντίθετο, για εμένα να βάλει αγγελία το μηχανάκι του απόψε. Το θέμα κόστους είναι τσιμπημένο αδικαιολόγητα με βάση τιε συναυλίες που ανακοινώνουν. Καλό θα ήταν να πέσουν οι τιμές.

Συνοψίζοντας, ΟΛΟΙ μας έχουμε ευθύνη γιατί αφήνουμε τα πράγματα να εξελίσσονται χωρίς εμάς. Μια δυνατή ομοσπονδία θα μπορούσε να διεκδικήσει πράγματα που θα μας βοηθούσαν όλους! Ας σταματήσουμε να γράφουμε λοιπόν στα φόρουμ, στο Facebook και γενικά να σχολιάζουμε όλη μέρα και ας δοκιμάσουμε να αλλάξουμε έστω και ελάχιστα τα πράγματα.
Ναι, σε πρώτη φάση να μην πηγαίνουμε σε πανελλήνιες..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλησπέρα κι από εμένα, θα παραθέσω την γνώμη μου.

Με το να γράφουμε μερικοί σε ένα φορουμ και να λέμε, να λέμε και να ξαναλέμε όλη μέρα ότι πληροφορία διαβάζουμε ή κατέχουμε δεν γινόμαστε μηχανόβιοι.
Με το να μην συμμετέχουμε σε λέσχες της περιοχής μας, μπαίνουμε αυτόματα απέναντί τους και δεν πρόκειται ποτέ να τις βοηθήσουμε να βελτιωθούν βάζοντας το δικό μας λιθαράκι. Το ίδιο ισχύει εν μέρη και με την ΜΟΤΟΕ, την οποία όλοι μας έχουμε ευθύνη που την έχουμε αφήσει στο έλεός της.
Όσον αφορά την Πανελλήνια, είναι κάποια περιστατικά που γίνονται εκτός κάμπινγκ κυρίως και δεν εκφράζουν το σύνολο. Και αυτό διορθώνεται με την συμμετοχή όλων μας. Δεν γίνετε να επιβάλει ο καθένας όμως στον άλλον αν θα στήσει κόντρα ή αν θα κάνει σούζα γιατί δεν είμαστε τροχονόμοι. Και αν μη τι άλλο όλοι μας κουβαλάμε λίγο καγκουριά πάνω μας και όποιος πει το αντίθετο, για εμένα να βάλει αγγελία το μηχανάκι του απόψε. Το θέμα κόστους είναι τσιμπημένο αδικαιολόγητα με βάση τιε συναυλίες που ανακοινώνουν. Καλό θα ήταν να πέσουν οι τιμές.

Συνοψίζοντας, ΟΛΟΙ μας έχουμε ευθύνη γιατί αφήνουμε τα πράγματα να εξελίσσονται χωρίς εμάς. Μια δυνατή ομοσπονδία θα μπορούσε να διεκδικήσει πράγματα που θα μας βοηθούσαν όλους! Ας σταματήσουμε να γράφουμε λοιπόν στα φόρουμ, στο Facebook και γενικά να σχολιάζουμε όλη μέρα και ας δοκιμάσουμε να αλλάξουμε έστω και ελάχιστα τα πράγματα.
Δεν πιστεύω πως απαραίτητα αυτός που γράφει σε φόρουμ έχει το προφίλ του μηχανόβιου, ούτε και επιθυμεί τέτοια ταμπέλα. Ούτε και υπάρχουν πράγματα που πρέπει να κάνει για θεωρείται σωστός μηχανόβιος πέραν του να τηρεί τον Κ.Ο.Κ Επίσης αν ήθελε να είναι σε σύλλογο παράλληλα, δεν θα τον εμπόδιζε κάτι. Γενικά οι σύλλογοι και οι λέσχες έχουν και μια εκλογική διαδικασία και ένα πλαίσιο που δεν ταιριάζει σε όλους για να αναμειχθούν.
Προσωπικά η λογική του «αφού όλοι οδηγάμε μηχανή είμαστε μια φυλή και ελάτε να ενισχύσουμε την ΜΟΤΟΕ» δεν με βρίσκει σύμφωνο. Το βλέπω σε αναλογία του «Δεν σου αρέσουν τα πράγματα στην χώρα; Κατέβα για βουλευτής και άλλαξε τα». Δεν είναι όλοι σε τέτοιο mood.

Anyway, εσυ μια χαρά τα βλέπεις, κι ελπίζω στην πορεία όλοι εσείς οι νέα γενιά να φέρετε την ΜΟΤΟΕ σε ένα επίπεδο πολύ καλύτερο απο αυτό που είναι σήμερα.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Λιγο πολλοι ολοι περασαμε. Αλλος πηγε σε μια, αλλος σε δυο, αλλος στις παλιες, αλλος στις φρεσκες.
Καθομαστε και γραφουμε τα κακως κειμενα απο τις πανελληνιες, τι ειδαμε τι ακουσαμε, κλπ.
Ας προβληματιστουμε τι φταιει, και δεν "μπορουμε" να αλλαξουμε κατι.
Πιθανον και μικρη αναφορα στο συγκεκριμενο γεγονος, οπως η τωρινη, οφελος να εχουν οι συγκεκριμενοι "ιδιοκτητες"
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Λιγο πολλοι ολοι περασαμε. Αλλος πηγε σε μια, αλλος σε δυο, αλλος στις παλιες, αλλος στις φρεσκες.
Καθομαστε και γραφουμε τα κακως κειμενα απο τις πανελληνιες, τι ειδαμε τι ακουσαμε, κλπ.
Ας προβληματιστουμε τι φταιει, και δεν "μπορουμε" να αλλαξουμε κατι.
Πιθανον και μικρη αναφορα στο συγκεκριμενο γεγονος, οπως η τωρινη, οφελος να εχουν οι συγκεκριμενοι "ιδιοκτητες"
Νομίζω πως φταίει πως οι πανελλήνιες πλέον γινονται στον αυτόματο πιλότο με την ίδια συνταγή δεκαετιών που δείχνει να απωθεί μεγάλη μερίδα του μοτοσυκλετιστικού κόσμου (τους μη οργανωμένους σε λέσχες θα το πω και ας το πάρει ο καθένας όπως νομίζει για ποιον λόγο συμβαίνει αυτό και δεν οργανώνονται)

Την θέλει αυτή την μερίδα; Αν ναι, πρέπει να γίνει πιο οργανωμένη, περισσότερο μοτοσυκλετιστική, περισσότερο επιμορφωτική, περισσότερο ασφαλής για τους συμμετέχοντες.
Δεν την θέλει αυτή την μερίδα και θεωρεί πως αριθμητικά αρκούν τα μέλη των λεσχών που πηγαίνουν + όποιοι άλλοι κατα καιρούς; Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα.

Δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλή η κακή η πανελλήνια. Για κάποιους που συμμετέχουν κάθε χρόνο προφανώς και είναι πολύ καλή.

Το Θέμα είναι τι ταυτότητα θέλουν να δώσουν οι διοργανωτές Και ποιους θέλουν να εκπροσωπούν.

Υ.Γ Αφήνω τελείως απέξω την συζήτηση για τυχόν οικονομικά οφέλη. Δεν θέλω καν να αναφερθώ σε τέτοια, είτε συμβαίνουν είτε όχι.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πανελλήνια.....μεγάλη ιστορία οπότε θα σας πω μια ιστορία και εγώ.

Το 2019 λοιπόν με την παρέα πήγαμε μεταξύ άλλων μια φορά ακόμη στον Μπάρο.
Στην Μονή της Κηπίνας βλέπουμε νάρχεται μεγάλη μπόρα και αντάρα οπότε κατευθυνόμαστε προς Πράμαντα και χωνόμαστε σε ωραίο μαγέρικο για να φάμε και να περάσει και η καταιγίδα.

Αμ δε που πέρασε οπότε αδιάβροχα και καίγοντας την επιστροφή μέσω Κατάρας προς Καλαμπάκα κατευθυνόμαστε για εθνική.

Με τέτοια καταιγίδα πηγαίναμε σταθερά με 120-130 ώσπου σε λίγο χρόνο αρχίζουν να μας περνούν διάφορα μηχανάκια που μιας και είχε σουρουπώσει το ελάχιστο από πλευράς συντηρήσεως που είδαμε ήταν ότι φώτα δεν είχαν ούτε μπρος ούτε πίσω.
Να φανταστώ την λοιπή κατάστασή τους? Όχι φανταστείτε την εσείς...

Οι αναβάτες?
Πώς είμασταν εμείς με μοτορούχα - αδιάβροχα πάνω κάτω?
Καμία σχέση.

Με κοντομάνικα μέσα στην καταιγίδα με κάτι κοριτσάκια συνεπιβάτες που τρέμανε σύγκορμα και φαινόταν στα 120-130 χλμ που πηγαίναμε να σταματάνε μέσα στα τούνελ ΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ της εθνικής και να παλεύουνε με σακούλες σκουπιδιών να προστατευθούν λίγο...

Πάθαμε πλάκα.

Αφού γυρίσαμε πίσω ψάξαμε τι και πως και ήταν αυτοί που γύριζαν από την τότε Πανελλήνια στην Ηγουμενίτσα πούχε γίνει αν θυμάμαι καλά και μάλιστα είχε σκοτωθεί και ένα νέο παλικάρι που φημολογείται πως οδηγούσε μεθυσμένο.

Έχω δει βίντεο στο σωλήνα δε με burn out και ότι καγκουριλίκι μπορεί να φανταστεί οποιοσδήποτε.

Αν τα παραπάνω περιγράφουν τον μοτοσυκλετισμό και αν αυτές είναι οι περιβόητες Πανελλήνιες να τις χαίρονται και δεν θέλω νάχω καμία σχέση ούτε με αυτού του είδους τον μοτοσυκλετισμό ούτε με αυτού του είδους αναβάτες ή να πω καλύτερα κάγκουρες χειρίστης μορφής?
Δεν με ωθεί απολύτως τίποτα να συμμετάσχω σε τέτοια διοργάνωση, αντιθέτως με αποθαρρύνει και ο μόνος λόγος που με ενδιαφέρει να μάθω πού γίνεται είναι για να διαλέξω νάμαι σε άλλο μέρος εντελώς αντίθετο.

Αίσχος.
Το βράδυ εκείνο ταξίδευα από Ηγουμενίτσα προς Ανκόνα. Είχα κάτσει για φαγητό στις 22:30 περιμένοντας το πλοίο, σε ένα ψητοπωλείο και το είχε ένα παλικάρι που δούλευε στο ΕΚΑΒ. Μου είπε: για εμάς εδώ τους ντόπιους είναι ότι χειρότερο αυτή η οργάνωση της πανελλήνιας και για την δουλειά μου λέει θα είμαι σταντ μπάι 3 ημέρες για να μην σκοτωθεί κανένα *****ισμενο. Τελικά σκοτώθηκε έμαθα φτάνοντας Ιταλία.

ΚΑΝΕΝΑΣ και το γράφω με κεφαλαία, δεν φορούσε κράνος.



Στο δια ταύτα.
Δεν εδώ παρευρεθεί ποτέ σε τέτοια μάζωξη ούτε σκοπεύω ΠΟΤΕ στη ζωή μου. Δεν έχει να προσφέρει τίποτε μα τίποτε απολύτως και αυτό είναι κατάντια.
 
Top Bottom