ΟΙ ΔΗΘΕΝ...... ΓΝΩΣΤΕΣ

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Εμένα πήγε να με ξεγελάσει ένας ξερόλας πριν 2-3 χρόνια με το crypton.
Τυχαία έβαλα το χέρι μου κάτω από τον λαιμό της εξάτμισης ενώ ήταν στο ρελαντί.
Ένιωσα να βγαίνει αέρας από κει κ πίστεψα πως έχει τρύπα η εξάτμιση.
Το πήγα σε έναν μάστορα στη γειτονιά μου κ αμέσως έβγαλε τη διάγνωση.
Τρύπια εξάτμιση κ θέλει άμεση αντικατάσταση.
Μου έβγαλε κ τιμή για το κοστούμι.
Δεν πείστηκα βέβαια κ πήγα στον Μάκη Σιφναίο στον Γέρακα.
Είμαστε γνωστοί κ έριξε μια ματιά.
Αν ήταν άλλος στη θέση του θα έβαζε τα γέλια.
Κρατήθηκε όμως.
Μου εξήγησε πως η εξάτμιση είναι μια χαρά.
Η τρύπα υπήρχε από την αρχή για να φεύγουν οι υδρατμοί όταν είναι ακόμη κρύο το μηχανάκι.
Απλά πράγματα κ τίμια...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εμένα πήγε να με ξεγελάσει ένας ξερόλας πριν 2-3 χρόνια με το crypton.
Τυχαία έβαλα το χέρι μου κάτω από τον λαιμό της εξάτμισης ενώ ήταν στο ρελαντί.
Ένιωσα να βγαίνει αέρας από κει κ πίστεψα πως έχει τρύπα η εξάτμιση.
Το πήγα σε έναν μάστορα στη γειτονιά μου κ αμέσως έβγαλε τη διάγνωση.
Τρύπια εξάτμιση κ θέλει άμεση αντικατάσταση.
Μου έβγαλε κ τιμή για το κοστούμι.
Δεν πείστηκα βέβαια κ πήγα στον Μάκη Σιφναίο στον Γέρακα.
Είμαστε γνωστοί κ έριξε μια ματιά.
Αν ήταν άλλος στη θέση του θα έβαζε τα γέλια.
Κρατήθηκε όμως.
Μου εξήγησε πως η εξάτμιση είναι μια χαρά.
Η τρύπα υπήρχε από την αρχή για να φεύγουν οι υδρατμοί όταν είναι ακόμη κρύο το μηχανάκι.
Απλά πράγματα κ τίμια...


Αυτό το έχω πάθει κι εγώ! Και μάλιστα έβαλα ερώτηση εδω μέσα!abcdefghgk

Ευτυχώς τα παιδιά μου άνοιξαν τα μάτια πριν πάω να αγοράσω άλλη εξάτμιση!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Έχεις δίκιο Σάββα σε αυτά πού γράφεις αλλά δεν έχω στοιχεία καθότι αυτό πού ήθελα τότε ήταν να μην τον ξαναδώ ποτέ ξανά. Όπως είπα δεν ήμουν μέλος τότε στη motoparea για να δώσω πληροφορίες σχετικά ή και να ακούσω γνώμες.

Δεν υπαρχει λογος να σβηστει κατι,αλλα και να υπηρχε παλι δεν θα σβηνοταν.

Ενας απο τους λογους υπαρξης των φορουμ ειναι να μαθαινουμε απο τις καλες αλλα και τις απο τις ασχημες εμπειριες ολων μας.

Μοναδικη μου ενσταση ειναι η συνδεση των πραξεων καποιων ατομων με αλλα φορουμ ακομη και με πλαγιο τροπο.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έχεις δίκιο Σάββα σε αυτά πού γράφεις αλλά δεν έχω στοιχεία καθότι αυτό πού ήθελα τότε ήταν να μην τον ξαναδώ ποτέ ξανά. Όπως είπα δεν ήμουν μέλος τότε στη motoparea για να δώσω πληροφορίες σχετικά ή και να ακούσω γνώμες.
Έτσι είναι Άγγελε.
Κάτι τέτοιους που νομίζουν ότι σε δουλεύουνε, όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά σε οτιδήποτε, ψιλό γαζί ούτε να τους ξαναδείς ποτέ δεν θέλεις έστω και κατά τύχη.
Προσωπικά πάντως τους τα λέω φάτσα κάρτα τα πάντα όλα και αμαρτία ουκ έχω και πληρώνω ότι συμφώνησα αν τύχει αλλά πετώντας τα στη μούρη. Η αλήθεια βέβαια είναι πως κανα δύο φορές που μούχει τύχει σε μοτό έχω μυριστεί τη δουλειά άμεσα και η απάντηση ήταν εξαρχής και φάτσα κάρτα ανάλογη.

Στη συζήτηση πέφτει το θέμα της συμφωνίας εξαρχής πότε θα παραδοθούν, πως θα δοθούν τα λεφτά και τι θα γίνει αν δεν μείνω ευχαριστημένος. Αν δω ξύνισμα ή τέτοια άντε γεια.

Μηχανάκι που χτύπησα με αυτό και ήθελε βαψίματα ζόρικα, ματ κλπ το φόρτωσα και το πήγα επαρχία όπου υπήρχε εμπιστοσύνη. Και ήμουνα με Π ακόμα με δυσκολία κουνιόμουνα.
Μέχρι σήμερα που τόχει φίλος το βάψιμο είναι αθάνατο !

Μία και μοναδική που συνέβη κάτι τέτοιο με αμάξι έγιναν και άλλα που δεν είναι επί του παρόντος ούτε με την τωρινή πείρα τα κρίνω σωστά πλέον να τα αναφέρω κρινόμενα ως λάθη νεανικής ηλικίας για τα οποία όμως δυστυχώς δεν έχω φτάσει προσωπικά στο επίπεδο να μετανιώσω ακόμα. Σε μερικούς αξίζει το οτιδήποτε μη μπας και στρώσουν αλλά μπααα...χαμένος κόπος. Μόνος τρόπος η κοινοποίηση και το κλείσιμο. Τέρμα τα λαμόγια οιουδήποτε είδους πρέπει να εκλείψουν αλλιώς αλίμονο σε κανά παιδάκι των 500-600 που μαζεύει φράγκο φράγκο να φτιάξει κάτι και όχι μόνο.

Μεταξύ άλλων προσωπικά πιστεύω ότι και αυτό είναι το νόημα των μοτοπαρεών όπως και να λέγονται ήτοι όχι η άνθιση τέτοιων λαμόγιων αλλά η εξαφάνισή τους.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κακοί επαγγελματίες, ειδικά μάστορες υπάρχουν πολλοί σε όλους τους χώρους και ειδικότητες.
Είναι μη σου τύχει.

Το θέμα άγγελε δεν είναι τι κάνουν αυτοί, το θέμα είναι τι κάνεις εσυ και γω.
Για να το πω απλά, είσαι ένας δυσαρεστημένος πελάτης, που έδωσες τα ωραία σου λεφτά, ενάμιση μήνα αναμονή τηλέφωνα κ πέρα δωθε.. Και δουλειά δεν έγινε..
Εγω όταν θέλω να επιλέξω μάστορα για κάτι θα ψάξω στο ίντερνετ κ στα φορουμ
Που θέλω να καταλήξω?
Πες ονομα
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Κακοί επαγγελματίες, ειδικά μάστορες υπάρχουν πολλοί σε όλους τους χώρους και ειδικότητες.
Είναι μη σου τύχει.

Το θέμα άγγελε δεν είναι τι κάνουν αυτοί, το θέμα είναι τι κάνεις εσυ και γω.
Για να το πω απλά, είσαι ένας δυσαρεστημένος πελάτης, που έδωσες τα ωραία σου λεφτά, ενάμιση μήνα αναμονή τηλέφωνα κ πέρα δωθε.. Και δουλειά δεν έγινε..
Εγω όταν θέλω να επιλέξω μάστορα για κάτι θα ψάξω στο ίντερνετ κ στα φορουμ
Που θέλω να καταλήξω?
Πες ονομα
Καλημέρα Μπάμπη. Ο συγκεκριμένος δεν διαφημίζεται ούτε στο ίντερνετ ούτε σε κάποιο forum για βαφή moto αλλά με άλλη ενασχόληση και εγώ τυχαία έμαθα ότι κάνει και βαφή σε μηχανές. Δεν πρόκειται λοιπόν να τον βρεις από εκεί. Ο λόγος που δεν βάζω όνομα είναι γιατί δεν έχω στοιχεία καθόλου διότι δεν ασχολήθηκα τότε πήρα τα κουστούμια της μηχανής και έφυγα. Πλέον είναι αργά για το οτιδήποτε γιατί δεν μπορώ να αποδείξω καν ότι μου έκανε μ@λ@κι@. Εκείνο τον καιρό έτρεχα και το μόνο που δεν ήθελα ήταν να ασχοληθώ. Για να καταλάβεις το κόστος επιδιόρθωσης στον φαναρτζή πού τα πήγα μετά ήταν 70 ευρώ. Ο λόγος που έγραψα το θέμα ήταν γιατί αν τον ακούσεις είναι πυρηνικός επιστήμονας που τετραγωνίζει τον κύκλο και αυτό είναι που μου σπάει τα νεύρα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καλημέρα Μπάμπη. Ο συγκεκριμένος δεν διαφημίζεται ούτε στο ίντερνετ ούτε σε κάποιο forum για βαφή moto αλλά με άλλη ενασχόληση και εγώ τυχαία έμαθα ότι κάνει και βαφή σε μηχανές. Δεν πρόκειται λοιπόν να τον βρεις από εκεί. Ο λόγος που δεν βάζω όνομα είναι γιατί δεν έχω στοιχεία καθόλου διότι δεν ασχολήθηκα τότε πήρα τα κουστούμια της μηχανής και έφυγα. Πλέον είναι αργά για το οτιδήποτε γιατί δεν μπορώ να αποδείξω καν ότι μου έκανε μ@λ@κι@. Εκείνο τον καιρό έτρεχα και το μόνο που δεν ήθελα ήταν να ασχοληθώ. Για να καταλάβεις το κόστος επιδιόρθωσης στον φαναρτζή πού τα πήγα μετά ήταν 70 ευρώ. Ο λόγος που έγραψα το θέμα ήταν γιατί αν τον ακούσεις είναι πυρηνικός επιστήμονας που τετραγωνίζει τον κύκλο και αυτό είναι που μου σπάει τα νεύρα.
Ρε μήπως ητανε της nasa? abcdefghgk
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Παιδες απατεωνες και λαμογια υπαρχουν παντου συνηθως ξεχωριζουν απο της πολλες φανφαρες που λενε
Ποτε προκαταβολες σε μαστορια μονο με το τελειωμα της εργασιας , Συνηθως προκατοβολη για υλικα ζητανε οταν τα υλικα εχουν μεγαλο κοστος
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Έτσι είναι Άγγελε.
Κάτι τέτοιους που νομίζουν ότι σε δουλεύουνε, όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά σε οτιδήποτε, ψιλό γαζί ούτε να τους ξαναδείς ποτέ δεν θέλεις έστω και κατά τύχη.
Προσωπικά πάντως τους τα λέω φάτσα κάρτα τα πάντα όλα και αμαρτία ουκ έχω και πληρώνω ότι συμφώνησα αν τύχει αλλά πετώντας τα στη μούρη. Η αλήθεια βέβαια είναι πως κανα δύο φορές που μούχει τύχει σε μοτό έχω μυριστεί τη δουλειά άμεσα και η απάντηση ήταν εξαρχής και φάτσα κάρτα ανάλογη.

Στη συζήτηση πέφτει το θέμα της συμφωνίας εξαρχής πότε θα παραδοθούν, πως θα δοθούν τα λεφτά και τι θα γίνει αν δεν μείνω ευχαριστημένος. Αν δω ξύνισμα ή τέτοια άντε γεια.

Μηχανάκι που χτύπησα με αυτό και ήθελε βαψίματα ζόρικα, ματ κλπ το φόρτωσα και το πήγα επαρχία όπου υπήρχε εμπιστοσύνη. Και ήμουνα με Π ακόμα με δυσκολία κουνιόμουνα.
Μέχρι σήμερα που τόχει φίλος το βάψιμο είναι αθάνατο !

Μία και μοναδική που συνέβη κάτι τέτοιο με αμάξι έγιναν και άλλα που δεν είναι επί του παρόντος ούτε με την τωρινή πείρα τα κρίνω σωστά πλέον να τα αναφέρω κρινόμενα ως λάθη νεανικής ηλικίας για τα οποία όμως δυστυχώς δεν έχω φτάσει προσωπικά στο επίπεδο να μετανιώσω ακόμα. Σε μερικούς αξίζει το οτιδήποτε μη μπας και στρώσουν αλλά μπααα...χαμένος κόπος. Μόνος τρόπος η κοινοποίηση και το κλείσιμο. Τέρμα τα λαμόγια οιουδήποτε είδους πρέπει να εκλείψουν αλλιώς αλίμονο σε κανά παιδάκι των 500-600 που μαζεύει φράγκο φράγκο να φτιάξει κάτι και όχι μόνο.

Μεταξύ άλλων προσωπικά πιστεύω ότι και αυτό είναι το νόημα των μοτοπαρεών όπως και να λέγονται ήτοι όχι η άνθιση τέτοιων λαμόγιων αλλά η εξαφάνισή τους.
Το γέλιο Σάββα ήταν με το φαναρτζή που μου έφτιαξε τα κουστούμια τελικά. Μπαίνω στο μαγαζί του με νεύρα και μου λέει εντάξει βρίσε με αλλά πες μου τι σου έκανα. Μου είχε βάψει ολική το αυτοκίνητο 2-3 μήνες πριν και νόμιζε ότι έβριζα αυτόν. Αποδείχτηκε πολύ ωραίος τύπος και δεν πήρε πολλά λεφτά. Όταν τον ρώτησα αν βάφει μοτό μου είπε χαρακτηριστικά ως και προφυλακτικ@ αρκεί να μην είναι χρησιμοποιημένα Rolling
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το γέλιο Σάββα ήταν με το φαναρτζή που μου έφτιαξε τα κουστούμια τελικά. Μπαίνω στο μαγαζί του με νεύρα και μου λέει εντάξει βρίσε με αλλά πες μου τι σου έκανα. Μου είχε βάψει ολική το αυτοκίνητο 2-3 μήνες πριν και νόμιζε ότι έβριζα αυτόν. Αποδείχτηκε πολύ ωραίος τύπος και δεν πήρε πολλά λεφτά. Όταν τον ρώτησα αν βάφει μοτό μου είπε χαρακτηριστικά ως και προφυλακτικ@ αρκεί να μην είναι χρησιμοποιημένα Rolling
Ωραίος !
Αυτόν πρέπει να τον έχουμε υπόψη αχρείαστος νάναι. Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το γέλιο Σάββα ήταν με το φαναρτζή που μου έφτιαξε τα κουστούμια τελικά. Μπαίνω στο μαγαζί του με νεύρα και μου λέει εντάξει βρίσε με αλλά πες μου τι σου έκανα. Μου είχε βάψει ολική το αυτοκίνητο 2-3 μήνες πριν και νόμιζε ότι έβριζα αυτόν. Αποδείχτηκε πολύ ωραίος τύπος και δεν πήρε πολλά λεφτά. Όταν τον ρώτησα αν βάφει μοτό μου είπε χαρακτηριστικά ως και προφυλακτικ@ αρκεί να μην είναι χρησιμοποιημένα Rolling



Ψιτ κύριος
Τα προφυλακτικά τα γυρνας το μέσα εξω και είναι σαν καινούργια.
Μην σε κοροϊδέψουν παλι με βαφές
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Ψιτ κύριος
Τα προφυλακτικά τα γυρνας το μέσα εξω και είναι σαν καινούργια.
Μην σε κοροϊδέψουν παλι με βαφές
Δημήτρη σε ευχαριστώ για την παρατήρηση σου δεν το θυμόμουν και λογικό μετά από πολλά χρόνια γάμου. Αχχχχχχ!!!! abcdefghgk
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Ποτέ δεν κατάλαβα (ούτε θέλω) γιατί όταν γράφουμε για μια κακή εμπειρία από έναν επαγγελματία ερασιτέχνη, να συζητάμε για να σβηστεί ένα θέμα, που ειδικά αυτό δεν αναφέρθηκε σε κανέναν ονομαστικά.
Διαφωνώ κάθετα ορίζονται και ξάπλα.

Οι εμπειρίες μας καλό είναι να αναφέρονται είτε καλές είτε κακές, από εκεί και πέρα όταν δεν θίγονται πρόσωπα, ο καθένας κάνει τα κουμάντα του.


To αυτο.....

ολα τα αλλα ειναι απλα φιμωση....
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.497
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Δεν υπαρχει λογος να σβηστει κατι,αλλα και να υπηρχε παλι δεν θα σβηνοταν.

Ενας απο τους λογους υπαρξης των φορουμ ειναι να μαθαινουμε απο τις καλες αλλα και τις απο τις ασχημες εμπειριες ολων μας.
Θα συμφωνησω μαζι σου αλλα επικινδυνο απο νομικης πλευρας και για το φορουμ που φιλοξενει αλλα πολυ περισσοτερο για το μελος που θα "κραξει".
Δεν θα σου πω τους λογους. Τα ευκολως εννοουμενα...κλπ κλπ
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Θα συμφωνησω μαζι σου αλλα επικινδυνο απο νομικης πλευρας και για το φορουμ που φιλοξενει αλλα πολυ περισσοτερο για το μελος που θα "κραξει".
Δεν θα σου πω τους λογους. Τα ευκολως εννοουμενα...κλπ κλπ

Δεν καταλαβα Κωστα τι εννοεις.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.497
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Δεν καταλαβα Κωστα τι εννοεις.
Το "απο νομικης πλευρας" που ειπα τα λεει ολα. Εχεις ακουσει φανταζομαι περι δυσφημισης. Κατι το οποιο εχει γινει (και δεν ξερω αν βρηκανε ακρη η συνεχιζεται το δικαστικο μερος) σε φορουμ με την ιδια θεματολογια!

Τσεκαρε και το ποστ του Αγγελου #26 περι αποδειξεων που αναφερει και πιστευω να σε καλυψα!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.434
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δεν καταλαβα Κωστα τι εννοεις.
Εννοεί ότι ο ....θυγομενος μπορεί να απευθύνθει δια της νομικής οδού εναντίον των διαχειριστών του φόρουμ αν θέλει.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το "απο νομικης πλευρας" που ειπα τα λεει ολα. Εχεις ακουσει φανταζομαι περι δυσφημισης. Κατι το οποιο εχει γινει (και δεν ξερω αν βρηκανε ακρη η συνεχιζεται το δικαστικο μερος) σε φορουμ με την ιδια θεματολογια!

Γνωριζω μια περιπτωση που ο χαμενος,μελος φορουμ ,αναγκαστηκε να πληρωσει ενα αρκετα μεγαλο ποσο για δυσφημιση επιχειρησης.Αυτο ειναι το νομικο σκελος και ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του.

Το αλλο σκελος σχετιζεται με την αναφορα σε αλλα φορουμ και αφορα την δεοντολογια.Δεν θεωρω οτι τα φορουμ ειναι υπευθυνα για τις πραξεις καποιων μελων τους,ακομη και αν καποιοι με τις πραξεις τους στηριζουν τα λαθος ατομα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εννοεί ότι ο ....θυγομενος μπορεί να απευθύνθει δια της νομικής οδού εναντίον των διαχειριστών του φόρουμ αν θέλει.

Οχι Γιαννη.Ο θυγμενος μπορει να κανει προσφυγη σε ατομα και οχι φορουμ.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Αφού ρε παιδιά δεν έχουν αναφερθεί πουθενά στοιχεία πως θα προχωρήσει ο άλλος σε νομικές ενέργειες; Σίγουρα καλό είναι να μην αναφέρονται δημόσια και νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα δεν αναφέρθηκαν πουθενά.
 
Top Bottom