Νέο CF moto στην παρέα!

Giorgos-Patra

well know member
Δημοσιεύσεις
3.081
Ηλικία
54
Περιοχή
Πατρα
Μοτοσυκλέτα
VSTROM DL 650
YAMAHA A 100
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Πάτρα
ΠΑΡΤΟΟΟΟΟΟΟ!abcdefghg
Δεν χανεται αυτη η προσφορά σε όποιον ψάχνει σε αυτη την κατηγορία
Καλορίζικο και καλοτάξιδο !!
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Μέτα από 2 σύντομες βόλτες οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι εξής:

Άνετη σέλα για τον αναβάτη και καλές γωνίες για τα γόνατα τουλάχιστον για το δικό μου ύψος (1.80)
και για τον συνεπιβάτη δεν είναι κακή αλλά ίσως να χρειάζεται λίγη δουλειά.

Καλά φρένα (ανάλογα με το τι τα συγκρίνεις πάντα)



Ροπάτο μοτέρ, χωρίς κραδασμούς, δισταγμούς, κομπιάσματα, την τετάρτη την κρατάει απο τις 2000 στροφές (40 χλμ περίπου) η πέμπτη και η έκτη θέλουν τουλάχιστον 2500 στροφές (50 χλμ περίπου) κάτω από αυτές σκορτσάρει.

Τα 100 χλμ τα έχει στις 4000 στροφές περίπου και τα 120 στις 6000-6500.

Επιταχύνει γραμμικά από τις 2500 στροφές και με έκτη.

Στους δρόμους που το δοκίμασα δεν μπορούσα και δεν αισθανόμουν άνετα να το ζορίσω...

Αλλά με νορμάλ ταχύτητες είχε αρκετή δύναμη για να μην χρειάζεται να κατεβάσεις ταχύτητα απο την έκτη για να κάνεις προσπέραση σε ένα πιο αργό όχημα...


Στο πρώτο τεστ που είχα κανει σε ένα μαυρο-μπλέ μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση ότι δεν ήθελε να πλαγιάσει, στις στροφές είχε μια τάση να μένει όρθιο ...
Το άσπρο είχε τελείως διαφορετική συμπεριφορά, έμπαινε στις στροφές όπως του έλεγες και κράταγε την τροχιά του και την κλίση του χωρίς διαμαρτυρίες ...


Μάλλον το ασπρόμαυρο είναι καλύτερο ;) ;) ;)


Τα πλαστικά του έχουν καλή συναρμογή, αν και είναι σκληρά και όταν τα χτυπάς με το χέρι (αλά κόκκινα φεγγάρια) δεν δείχνουν ποιοτικά, εν τούτης δεν τρίζουν, κοπανάνε κτλ. έχω πολλά χρόνια να πάρω μηχανή ντυμένη με πλαστικό (και ούτε τις δοκίμαζα) οπότε δεν έχω άποψη για τα πλαστικά σε άλλες μηχανές ...

Αυτό που δοκίμασα τα είχε τα χιλιομετράκια του (πάνω απο 15000) και δεν έτριζε δεν κοπάναγε και γενικά δεν είχε σκορπίσει ...
Το μόνο που έδειχνε ότι είχε ταλαιπωρηθεί ήταν οι λαιμοί της εξάτμισης ...

Οι αναρτήσεις του είναι *****ές και αποσβένουν καλά, σε ένα ανηφορικό χωματόδρομο που μπήκα στρωμένος με χαλίκι που το είχε ξεπλύνει η βροχή και είχε και τα νεροφαγωματάκια του με εξέπληξε ευχάριστα, δεν θα πει όχι αν βρεθεί ένας βατός χωματόδρομος μπροστά σου.

Στην όρθια θέση θα ήθελα να έχω το τιμόνι πιο ψηλά (ίσως να πρέπει απλά να το φέρεις πιο μπροστά) τα γόνατα κλειδώνουν ωραία το ρεζερβουάρ, αλλά είπαμε δεν είναι χωμάτινο ...

Δεν καταλαβαίνεις το βάρος του, ούτε όταν το σηκώνεις από το πλαϊνό, ούτε σε χαμηλές ταχύτητες ...

Το κιβώτιο κάνει θόρυβο στο κούμπωμα της πρώτης και μερικές φορές και απο πρώτη σε δευτέρα στις υπόλοιπες είναι νορμάλ τα πράγματα, αν και ο λεβιές έχει μεγάλες διαδρομές, είναι θετικός και καταλαβαίνεις ότι αλλάζεις ταχύτητα, την νεκρά την βρίσκεις και σταματημένο... (συγκριτικά θα έλεγα οτι το Himalayan έχει πολύ καλύτερο κιβώτιο)

Θα ήθελα να έρχονταν με σχάρα και κεντρικό ορθοστάτη (υπάρχουν σαν αξεσουαρ) ...

Όλο το διάστημα που αμφιταλαντευόμουν για την αγορά το Himalayan ακα “το βουνό” από εδώ και στο εξής με κοίταγε με ένα παράπονο με το ένα του μάτι ...
Ήταν σαν να μου έλεγε δεν σου έκανα όλα τα χατίρια; και που δεν σε πήγα, σε βουνά σε λαγκάδια σε ξένες χώρες, χωρίς να διαμαρτυρηθώ, με φόρτωνες, με λάσπωνες, με έριχνες κάτω και δεν έβγαλα κιχ.
Καλά του έλεγα όχι και δεν έβγαλες κιχ, την κεφαλή που σου άλλαξα την ξέχασες!!! και χαμήλωνε το βλέμμα ...

Πέρα από την πλάκα ο μεγαλύτερος ενδοιασμός μου για την αγορά νέας μηχανής ήταν ότι θα πρέπει να μοιράζω τον χρόνο μου και σε αυτή και όχι μόνο στο “βουνό” ...
Το να πουληθεί το “βουνό” δεν το συζητάμε δεν υπάρχει ούτε σαν σκέψη ...

Αλλά το βουνό το περιμένει η “Αφρική” και η “Ασία” και θα το ταλαιπωρούσα χωρίς λόγο στην “Ευρώπη”
Υπάρχουν όνειρα ....

Επίσης για να εγκριθεί το αίτημα απο την υπουργό οικονομικών υπήρξε στενό μαρκάρισμα με υποσχέσεις, πράξεις κτλ. περισσότερες λεπτομέρειες δεν λέμε ...
Και στο τέλος το κάστρο έπεσε ....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Υπάρχουν κάποιοι που θα πάρουν μόνο honda ή Yamaha ή μονο Japan.
Υπάρχουν κάποιοι που θα κάνουν ένα βήμα μακρύτερα (κοντύτερα δηλαδή) προς Ευρώπη μεριά.

Και υπάρχουν και κάποιοι που αγοράζουν Ινδικά, Κινέζικα και τα ταξιδεύουν και τα φωτογραφίζουν και γράφουν για αυτά.Greeting

τους τελευταίους τους γουστάρω πιο πολύ από όλους!
Χτίζουν brand (η και τα διαλύουν αν χρειαστεί) χωρίς να χρειαστεί οι υπόλοιποι να δοκιμάσουν οι ίδιοι ή να βασιστούν σε "πληροφορίες" απο τον "ειδικό" τύπο.

Λιώστο στα χλμ!

Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Υπάρχουν κάποιοι που θα πάρουν μόνο honda ή Yamaha ή μονο Japan.
Υπάρχουν κάποιοι που θα κάνουν ένα βήμα μακρύτερα (κοντύτερα δηλαδή) προς Ευρώπη μεριά.

Και υπάρχουν και κάποιοι που αγοράζουν Ινδικά, Κινέζικα και τα ταξιδεύουν και τα φωτογραφίζουν και γράφουν για αυτά.Greeting

τους τελευταίους τους γουστάρω πιο πολύ από όλους!
Χτίζουν brand (η και τα διαλύουν αν χρειαστεί) χωρίς να χρειαστεί οι υπόλοιποι να δοκιμάσουν οι ίδιοι ή να βασιστούν σε "πληροφορίες" απο τον "ειδικό" τύπο.

Λιώστο στα χλμ!

Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Όταν με το καλό μας ξεκλειδώσουν θα κάνει και αυτό τα χιλιομετράκια του ...
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Καλορίζικο κ καλοταξιδο!
Δεν εχει σημασια το έμβλημα στο ρεζερβουαρ αλλα η όρεξή σου κ η καλη διαθεση!
Ολα τα μηχανακια πανε παντού, εμεις δεν παμε!!
Οπως σου ειπαν τα παιδια λιωστο στα χλμ κ δεν θα σε απογοητευσει..
Το Himalayan ήταν μια απλα ατυχη στιγμή μπορει να συμβει κ σε honda δε λεει κατι..
Η καλυτερη διαφημιση ή δυσφήμηση για μια μοτο ειναι ο κάτοχός της κ κανενας άλλος, οποτε αναμενουμε feedbacks εν καιρώ!!
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Όσον αφορά το βουνό, δεν με έχει απογοητεύσει και ακόμα χαίρομαι να το καβαλάω, τό ότι έβγαλε ζημιά οκ, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, το αφήσαμε πίσω μας ... απλά του το θυμίζω απο καμιά φορά ...



Όσον αφορά το cfmoto ο χρόνος θα δείξει, απλά στην τιμή που το προσφέρουν είναι σχεδόν κλοπή ...
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Καλοτάξιδο και απεφτο να είναι.
Πόσο το πήρες;

Το ενφιντ αν επιτρέπεται τι ζημιά εβγαλε;
4890 + έξοδα πινακίδας που δεν τα έχω δώσει ακόμα, νομίζω είναι 75 ευρώ.

το "βουνό" είχε φθορά στον εκκεντροφόρο, το ανακαλύψαμε σε ανάκληση για την φλάντζα καύσεως...
αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχα ανεβάσει φωτογραφίες στο αντίστοιχο νήμα.
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Το ενφιντ αν επιτρέπεται τι ζημιά εβγαλε;
το βρήκα
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.485
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα abcdefghgk
ένα βήμα την φορά abcdefghgk
Παναγιώτη καλοτάξιδο και καλές τσάρκες ψάξου για μανιτάρια μήπως κουμπώνουν Yes
 
Top Bottom