ΜΙΚΡΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ & ΠΑΠΙΑ

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Honda CBR250RR SP 2023: Με 42 hp και quick shifter​

Για την Ασιατική αγορά​


H Honda ανανεώνει το CBR250RR για το 2023 προσθέτοντας στη γκάμα και μια έκδοση SP με αυξημένη απόδοση, quick shifter και νέο πιρούνι

Κείμενο: Μένιος Κατής​

Το νέο μικρό supersport παρουσιάστηκε στην Ινδονησία όπου άλλωστε κατασκευάζεται και προορίζεται, προς το παρόν τουλάχιστον, για τις Ασιατικές αγορές.
Το νέο CBR250RR έρχεται με σειρά αναβαθμίσεων αισθητικής φύσεως κατά κύριο λόγο που εστιάζονται στα νέα πάνελς του φέρινγκ και στο νέο, πιο μυώδες ρεζερβουάρ.
Οι προβολείς είναι LED, όπως και τα φλας που βρίσκονται πλέον ακριβώς από πάνω τους.
honda cbr 250rr sp 2023 2

Ο δικύλινδρος σε σειρά 8βάλβιδος κινητήρας χωρητικότητας 249.7 κ. εκ. φέρει ανασχεδιασμένες κυλινδροκεφαλές, νέους εκκεντροφόρους και διαφορετική ECU με τρεις χαρτογραφήσεις.
Στη βασική έκδοση η απόδοση ανέρχεται στους 38.7 hp @ 12.500 σ.α.λ. και στα 23.3 Nm ροπής @ 11.000 σ.α.λ. ενώ στην SP η ισχύς ανεβαίνει στους 42 hp @ 13.000 σ.α.λ. και η ροπή στα 25 Nm @ 11.000 σ.α.λ.
To νέο CBR250RR έρχεται με συμπλέκτη ολίσθησης και μηχανικό κιβώτιο έξι σχέσεων, ενώ η έκδοση SP εφοδιάζεται με quick-shifter.
honda cbr 250rr sp 2023 3

Την εικόνα συμπληρώνει το νέο αντεστραμμένο πιρούνι Showa SFF-PB που υπόσχεται ακόμα πιο σπορ συμπεριφορά. Την επιβράδυνση αναλαμβάνουν δύο δισκόφρενα που συνδυάζονται με δικάναλο ABS. Οι τροχοί, τέλος, είναι 17 ιντσών, από κράμα αλουμινίου και έρχονται με ελαστικά διαστάσεων 110/70 μπροστά και 140/70 πίσω.
Το βάρος του είναι στα 166 κιλά, με την έκδοση SP να έχει δύο κιλά παραπάνω.
Το νέο Honda CBR250RR διατίθεται σε τέσσερα χρώματα (Black Freedom, Mystic Blue, Bravery Red Black, Tricolor HRC με πιο εντυπωσιακό να είναι αναμφισβήτητα το τελευταίο.

Το πρώτο (τετρακύλινδρο) CBR250...​

Για την ιστορία να πούμε πως το πρώτο CBR250 ήρθε το 1986 αποτελώντας προάγγελο της race replica CBR250R. Η πλήρης ονομασία του ήταν CBR250 Four και εφοδιαζόταν με τετρακύλινδρο σε σειρά κινητήρα που είχε όριο περιστροφής τις 17.000 σ.α.λ. Απέδιδε 45 ίππους στις 14.500 σ.α.λ. και 2,5 kgm ροπή στις 10.500 σ.α.λ.


Πηγη https://2wo.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

KLX230SM 2023. Μαχητής πόλεων!​

23KLX230R_370BK1DRF3CG_A.jpg23KLX230R_370GN1DLS3CG_A.jpg

Η Supermoto KLX230SM επιστρέφει για το 2023, βασισμένη στο KLX230S με πολύ στυλ για να ξεπεράσει όλα τα εμπόδια που μπορεί κάποιος να συναντήσει στον δρόμο του στην αστική κίνηση.
Όμορφο, λεπτό και κομψό το νέο Supermotard θα μαγνητίσει τα βλέμματα και σίγουρα θα εντυπωσιάσει με την ευελιξία του.
Blackengine.110737.jpg
Η νέα Kawasaki έρχεται με 17άρηδες τροχούς, μπροστινό πιρούνι με διαδρομή 204mm και 168mm πίσω. Το ύψος της σέλας είναι 845mm και βάρος μόλις 135 κιλά εγγυώνται την παιχνιδιάρικη αίσθηση.

Το εμπρός δισκόφρενο είναι 300mm με διπίστονη δαγκάνα και στάνταρ ABS που είναι σωτήριο τις βροχερές μέρες και όχι μόνο.

Το εμπρός φωτιστικό σώμα είναι LED και από τα 233cc του κινητήρα αποδίδει 18,7 ίππους και 19,8Nm ροπής. Επίσης έχει γίνει επέμβαση στη χαρτογράφηση του κινητήρα ώστε να αποδίδει καλύτερα κρύος.

Αναμένουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δούμε αν θα κάνει την επίσημη εμφάνισή του και στην ευρωπαϊκή ήπειρο.

Πηγη www.bikeit.gr
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Mε 18,7 αλογα θα σε περνανε και τα .... παπιά στο φαναρι οποτε μετα θα κανεις διηθηση με την ησυχια σου ....! ooops
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Mε 18,7 αλογα θα σε περνανε και τα .... παπιά στο φαναρι οποτε μετα θα κανεις διηθηση με την ησυχια σου ....! ooops
Είναι για την ακρια του δρόμου Στέλιο Rolling
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex

Honda CBR250RR SP 2023: Με 42 hp και quick shifter​

Για την Ασιατική αγορά​


H Honda ανανεώνει το CBR250RR για το 2023 προσθέτοντας στη γκάμα και μια έκδοση SP με αυξημένη απόδοση, quick shifter και νέο πιρούνι

Κείμενο: Μένιος Κατής​

Το νέο μικρό supersport παρουσιάστηκε στην Ινδονησία όπου άλλωστε κατασκευάζεται και προορίζεται, προς το παρόν τουλάχιστον, για τις Ασιατικές αγορές.
Το νέο CBR250RR έρχεται με σειρά αναβαθμίσεων αισθητικής φύσεως κατά κύριο λόγο που εστιάζονται στα νέα πάνελς του φέρινγκ και στο νέο, πιο μυώδες ρεζερβουάρ.

Οι προβολείς είναι LED, όπως και τα φλας που βρίσκονται πλέον ακριβώς από πάνω τους.
honda cbr 250rr sp 2023 2

Ο δικύλινδρος σε σειρά 8βάλβιδος κινητήρας χωρητικότητας 249.7 κ. εκ. φέρει ανασχεδιασμένες κυλινδροκεφαλές, νέους εκκεντροφόρους και διαφορετική ECU με τρεις χαρτογραφήσεις.
Στη βασική έκδοση η απόδοση ανέρχεται στους 38.7 hp @ 12.500 σ.α.λ. και στα 23.3 Nm ροπής @ 11.000 σ.α.λ. ενώ στην SP η ισχύς ανεβαίνει στους 42 hp @ 13.000 σ.α.λ. και η ροπή στα 25 Nm @ 11.000 σ.α.λ.
To νέο CBR250RR έρχεται με συμπλέκτη ολίσθησης και μηχανικό κιβώτιο έξι σχέσεων, ενώ η έκδοση SP εφοδιάζεται με quick-shifter.
honda cbr 250rr sp 2023 3

Την εικόνα συμπληρώνει το νέο αντεστραμμένο πιρούνι Showa SFF-PB που υπόσχεται ακόμα πιο σπορ συμπεριφορά. Την επιβράδυνση αναλαμβάνουν δύο δισκόφρενα που συνδυάζονται με δικάναλο ABS. Οι τροχοί, τέλος, είναι 17 ιντσών, από κράμα αλουμινίου και έρχονται με ελαστικά διαστάσεων 110/70 μπροστά και 140/70 πίσω.
Το βάρος του είναι στα 166 κιλά, με την έκδοση SP να έχει δύο κιλά παραπάνω.
Το νέο Honda CBR250RR διατίθεται σε τέσσερα χρώματα (Black Freedom, Mystic Blue, Bravery Red Black, Tricolor HRC με πιο εντυπωσιακό να είναι αναμφισβήτητα το τελευταίο.

Το πρώτο (τετρακύλινδρο) CBR250...​

Για την ιστορία να πούμε πως το πρώτο CBR250 ήρθε το 1986 αποτελώντας προάγγελο της race replica CBR250R. Η πλήρης ονομασία του ήταν CBR250 Four και εφοδιαζόταν με τετρακύλινδρο σε σειρά κινητήρα που είχε όριο περιστροφής τις 17.000 σ.α.λ. Απέδιδε 45 ίππους στις 14.500 σ.α.λ. και 2,5 kgm ροπή στις 10.500 σ.α.λ.


Πηγη https://2wo.gr
Με αυτό το μοτέρ η Honda πρέπει να φτιάξει πλήρη σειρά 250 από cb μέχρι rebel και τύπου adventure.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Malaguti Drakon 125 - Έφτασε στην Ελλάδα​

Προσεγμένο design και υψηλό επίπεδο εξοπλισμού

Το νέο Drakon 125 της Malaguti διακρίνεται για το επιθετικό design και το υψηλό επίπεδο εξοπλισμού του, οδηγείται με Α1 δίπλωμα και είναι άμεσα διαθέσιμο στους dealer της επίσημης αντιπροσωπείας KSR Hellas.
Με το Drakon η Malaguti δείχνει πως μπορεί να δημιουργήσει νέες μοτοσυκλέτες με προσεγμένο design, που η ίδια χαρακτηρίζει ιταλικό, μοτοσυκλέτες που για την ώρα αφορούν στην Α1 κατηγορία, χτίζουν όμως τα θεμέλια για τα επόμενα βήματα της αναγεννημένης ιστορικής εταιρείας.

Ο σχεδιασμός του προβολέα είναι εντυπωσιακός, τα DRL LED φώτα ξεχωρίζουν, όπως ξεχωρίζουν και τα ιδιαίτερα μινιμαλιστικά φλας. Η ουρά είναι ιδιαίτερα κοντή με τη βάση πινακίδας να τονίζει το αποτέλεσμα καθώς πιάνει στο ψαλίδι. Η κοντή εξάτμιση είναι και αυτή διακριτική, καθώς βγαίνει κάτω από τον κινητήρα και συνδυάζεται με μια καλόγουστη καρίνα.

Ο Δράκοντας μπορεί να είναι ιδιαίτερα δυναμικός σε εμφάνιση, όμως παράλληλα διαθέτει και αξιόλογο εξοπλισμό, όπως υγρόψυκτο κινητήρα με ηλεκτρονικό ψεκασμό Bosch, ανεστραμμένο πιρούνι, μεγάλα δισκόφρενα 300 mm μπροστά και 218 mm πίσω, έγχρωμη ψηφιακή TFT οθόνη οργάνων που μπορεί να ρυθμιστεί σε τρία χρωματικά σχέδια (κόκκινο, λευκό, μπλε) , full LED φώτα, USB θύρα φόρτισης με διπλή έξοδο και ελαστικά Maxxis σε διαστάσεις 100/80-17 εμπρός και 130/70-17 πίσω.

Ο υγρόψυκτος τετράχρονος και μονοκύλινδρος κινητήρας των 125cc αποδίδει 13,4 hp στις 9.500 rpm και 1,16 kgm ροπής στις 7.500 rpm. Η σέλα βρίσκεται στα 810 mm από το έδαφος ενώ το βάρος της μοτοσυκλέτας ανακοινώνεται στα 145 κιλά.

Η θέση οδήγησης είναι όρθια για άνεση στην καθημερινή οδήγηση, και το τιμόνι φαρδύ για καλούς μοχλούς.
Το Malaguti Drakon 125 είναι διαθέσιμο σε δύο χρωματισμούς, λευκό και ανθρακί, με προτεινόμενη τιμή λιανικής πώλησης στα 3.795 €.
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Κινητήρας4Τ, 1Κ, Υ/Ψ
Κυβισμός124,8 cc
Μέγιστη Ιπποδύναμη13,4 hp / 9.500 rpm
Μέγιστη Ροπή1.16 kgm / 7.500 rpm
ΕκκίνησηΜίζα
Κιβώτιο6 σχέσεων
Φρένο εμπρόςΥδραυλικό δισκόφρενο με ABS, δίσκος 300mm
Φρένο πίσωΥδραυλικό δισκόφρενο με ABS, δίσκος 218mm
Ανάρτηση μπροστάΑνεστραμμένο πιρούνι
Ανάρτηση πίσωΜονό αμορτισέρ με μοχλικό




Ελαστικό μπροστά
100/80-17
Ελαστικό πίσω130/70-17
Ζάντα εμπρός2,75x17
Ζάντα πίσω3,50x17
Βάρος σε κατάσταση λειτουργίας145 kg
Μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος320 kg
Μήκος2050 mm
Πλάτος810 mm
Ύψος1100 mm
Ύψος σέλας805 mm
Αριθμός θέσεων2
Μέγ. χωρητικότητα ρεζερβουάρ10,5 L
Μέγιστη ταχύτητα99 km/h
Κατανάλωση καυσίμου2,6l / 100km
Εκπομπές CO259g / km


Πηγη www.motomag.gr
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

man25

new member
Δημοσιεύσεις
42
Ηλικία
35
Περιοχή
Greece
Όνομα
man25
Με μια επιφύλαξη, νομίζω πως δεν εισάγεται (ή παράγεται) πλέον..είχα ρωτήσει σε αντιπρόσωπο και μου είπε μόνο αν έχει μείνει κάπου σε στοκ σε άλλο μαγαζί. Κρατάω την επιφύλαξη γιατί δεν ρώτησα σε δεύτερη αντιπροσωπεία.

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το άρθρο είναι φρέσκο πάντως .
Το αμέσως επόμενο είναι το dy 125 στα 2χιλιαρικα.
Με μια πρόχειρη ψαχτικη ο επίσημος Καβάλα το αναφέρει ότι εχει https://www.motoracing.gr/mixanes/scooters-keeway-c-25.html
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Το άρθρο είναι φρέσκο πάντως .
Το αμέσως επόμενο είναι το dy 125 στα 2χιλιαρικα.
Με μια πρόχειρη ψαχτικη ο επίσημος Καβάλα το αναφέρει ότι εχει https://www.motoracing.gr/mixanes/scooters-keeway-c-25.html
To Target δεν εισάγεται πια, δεν έγινε Ε5 και δεν το φέρνει ο Καπράνης, έχουν κάμποσο στοκ Ε4 ακόμα. Ωραία τυπική αξιόπιστη πάπια.
Θα αγόραζα το Velos για τα tubeless ελαστικά του, το μόνο στην κατηγορία.
Εχω δει και το Popz πανέμορφο και με καλή ποιότητα κατασκευής αλλά το λυπάμαι τόσο όμορφο να το κυκλοφορώ μέσα στο χάος της πόλης, θα προτιμούσα το Rock από την ίδια εταιρεία, που έρχεται το Δεκέμβριο. Στα συν ότι το φέρνει η KSR, είναι ευγενικοί και δεν έχουν τα ξινά μούτρα των Γκοργκολαίων.


 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
To Target δεν εισάγεται πια, δεν έγινε Ε5 και δεν το φέρνει ο Καπράνης, έχουν κάμποσο στοκ Ε4 ακόμα. Ωραία τυπική αξιόπιστη πάπια.
Θα αγόραζα το Velos για τα tubeless ελαστικά του, το μόνο στην κατηγορία.
Εχω δει και το Popz πανέμορφο και με καλή ποιότητα κατασκευής αλλά το λυπάμαι τόσο όμορφο να το κυκλοφορώ μέσα στο χάος της πόλης, θα προτιμούσα το Rock από την ίδια εταιρεία, που έρχεται το Δεκέμβριο. Στα συν ότι το φέρνει η KSR, είναι ευγενικοί και δεν έχουν τα ξινά μούτρα των Γκοργκολαίων.


Κι εμένα αυτό το ποπζ,αυτή την εντύπωση μου δίνει .
Κυριακάτικο .
Είναι μπιμπελό ,δεν θα το έπαιρνα για εργάτη
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Το CBFάκι του γιού μου...περιμένω να βγάλει το Α το '23 για να του το τζουρνέψω Tooth
Λίγο infotainment...το μηχανάκι είχε πέσει και ήταν παρατημένο σε αυλή κοντά από εκεί που μένει, στην πόλη που σπουδάζει τη Σπάρτη.
Το έβλεπε κάθε μέρα και του γυάλισε. Το καλοκαίρι μου είπε να πάω να το δω και αν μας συμφέρει να το αγοράσουμε και σιγά σιγά να το φτιάξουμε.
Δεν ήθελε κάτι καινούριο, το παπί μου το πάει καλά, αλλά κρατήσαμε μια καβάτζα αν παρ' ευχή του πέσει ξερωγώ, αφού τώρα μαθαίνει μηχανή, να μη κλαίμε, εγώ δηλαδή που πληρώνω, μέχρι να φτιαχτεί.
Πήγα στη Σπάρτη και το είδα, το μηχανάκι έπαιρνε μπρός και το μοτεράκι ακουγόταν καλά, αλλά ήθελε φτιαξίματα σε όλα τα πλαστικά, στο τιμόνι και σε αναλώσιμα. Τα βρήκα με τον ιδιοκτήτη σε καλή τιμή (500 ευρώ) έκλεισα μια φορτωτική και αρχές Ιουνίου το είχα στη γιάφκα μου και ξεκίνησα τα λυσίματα.
Ανταλλακτικά υπάρχουν πολλά στα μεταχειρισμένα οπότε δεν ανησύχησα, τι χρειάστηκε να φτιάξω λοιπόν...
Δέρμα στις 2 σέλες (45 ευρώ)
Κεντρικό σταντ (25 ευρώ)
Πλαϊνό σταντ με διακόπτη λειτουργίας (20 ευρώ)
Ντίζα κοντέρ γνήσια-ατέρμονας κοντέρ-γρανάζι ατέρμονα (60 ευρώ)
Βάση μπροστινού φτερού (10 ευρώ)
Γκριπ τιμονιού-αντίβαρα-κόκκαλο γκαζιού (22 ευρώ)
Δίσκοι συμπλέκτη φιμπερένιοι και μεταλλικοί (100 ευρώ),
Φίλτρο αέρα (7 ευρώ),
Ροδέλες καμπάνας συμπλέκτη (5 ευρώ)
Μπαταρία (50 ευρώ)
Φλάντζα καπακιού βαλβίδων (11 ευρώ)
Φλάντζα καπακιού συμπλέκτη (11 ευρώ)
Λάδια-μπουζί (15 ευρώ)
Ρύθμιση βαλβίδων (τζάμπα)
...και δεκάδες ώρες σε μαζέματα-καλωδιάκια-πλεξούδες-σκατουλάκια.
Πολλά από τα αναλώσιμα τα περίμενα αεροπορική αφού ο Σαρακάκης δεν έχει στοκ και ειδικά για τους δίσκους πήγα σε 3 διαφορετικά μαγαζιά. Τα μεταχειρισμένα τα πήρα από ανταλλακτικάδικα στα Πετράλωνα και την Καλλιθέα.
Δεδομένου ότι έπεσε καλοκαίρι, διακοπές και λοιπά, άρχισα να το φτιάχνω στα μέσα Ιουλίου, με τις αναμονές και το ψάξιμο στα ανταλλακτικά το μηχανάκι ήταν έτοιμο και τσούλησε αρχές Σεπτεμβρίου.
Ο γιός μου δεν το έχει πάρει μαζί του εκεί που σπουδάζει, θα το πάρει κατά την άνοιξη για να το χαρεί σε βολτίτσες στη Λακωνία, προς το παρόν το έχω κουκουλωμένο και αν το χρειαστώ το καβαλάω εγώ και το κινώ.
Οπως είπα απλά περιμένω να πάρει το Α το '23 και αφού πάρει μοτοσυκλέτα, θα το κρατήσω εγώ, να γουστάρουμε με τη μάνα του :cool:

311599522_645342783766369_8301573277784741957_n.jpgIMG_20221017_110322.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το CBFάκι του γιού μου...περιμένω να βγάλει το Α το '23 για να του το τζουρνέψω Tooth
Λίγο infotainment...το μηχανάκι είχε πέσει και ήταν παρατημένο σε αυλή κοντά από εκεί που μένει, στην πόλη που σπουδάζει τη Σπάρτη.
Το έβλεπε κάθε μέρα και του γυάλισε. Το καλοκαίρι μου είπε να πάω να το δω και αν μας συμφέρει να το αγοράσουμε και σιγά σιγά να το φτιάξουμε.
Δεν ήθελε κάτι καινούριο, το παπί μου το πάει καλά, αλλά κρατήσαμε μια καβάτζα αν παρ' ευχή του πέσει ξερωγώ, αφού τώρα μαθαίνει μηχανή, να μη κλαίμε, εγώ δηλαδή που πληρώνω, μέχρι να φτιαχτεί.
Πήγα στη Σπάρτη και το είδα, το μηχανάκι έπαιρνε μπρός και το μοτεράκι ακουγόταν καλά, αλλά ήθελε φτιαξίματα σε όλα τα πλαστικά, στο τιμόνι και σε αναλώσιμα. Τα βρήκα με τον ιδιοκτήτη σε καλή τιμή (500 ευρώ) έκλεισα μια φορτωτική και αρχές Ιουνίου το είχα στη γιάφκα μου και ξεκίνησα τα λυσίματα.
Ανταλλακτικά υπάρχουν πολλά στα μεταχειρισμένα οπότε δεν ανησύχησα, τι χρειάστηκε να φτιάξω λοιπόν...
Δέρμα στις 2 σέλες (45 ευρώ)
Ντίζα κοντέρ γνήσια-ατέρμονας κοντέρ-γρανάζι ατέρμονα (60 ευρώ)
Βάση μπροστινού φτερού (10 ευρώ)
Γκριπ τιμονιού-αντίβαρα-κόκκαλο γκαζιού (22 ευρώ)
Δίσκοι συμπλέκτη φιμπερένιοι και μεταλλικοί (100 ευρώ),
Φίλτρο αέρα (7 ευρώ),
Ροδέλες καμπάνας συμπλέκτη (5 ευρώ)
Μπαταρία (50 ευρώ)
Φλάντζα καπακιού βαλβίδων (11 ευρώ)
Φλάντζα καπακιού συμπλέκτη (11 ευρώ)
Λάδια-μπουζί (15 ευρώ)
Ρύθμιση βαλβίδων (τζάμπα)
...και δεκάδες ώρες σε μαζέματα-καλωδιάκια-πλεξούδες-σκατουλάκια.
Πολλά από τα αναλώσιμα τα περίμενα αεροπορική αφού ο Σαρακάκης δεν έχει στοκ και ειδικά για τους δίσκους πήγα σε 3 διαφορετικά μαγαζιά. Τα μεταχειρισμένα τα πήρα από ανταλλακτικάδικα στα Πετράλωνα και την Καλλιθέα.
Δεδομένου ότι έπεσε καλοκαίρι, διακοπές και λοιπά, άρχισα να το φτιάχνω στα μέσα Ιουλίου, με τις αναμονές και το ψάξιμο στα ανταλλακτικά το μηχανάκι ήταν έτοιμο και τσούλησε αρχές Σεπτεμβρίου.
Ο γιός μου δεν το έχει πάρει μαζί του εκεί που σπουδάζει, θα το πάρει κατά την άνοιξη για να το χαρεί σε βολτίτσες στη Λακωνία, προς το παρόν το έχω κουκουλωμένο και αν το χρειαστώ το καβαλάω εγώ και το κινώ.
Οπως είπα απλά περιμένω να πάρει το Α το '23 και αφού πάρει μοτοσυκλέτα, θα το κρατήσω εγώ, να γουστάρουμε με τη μάνα του :cool:

View attachment 45510View attachment 45511
Τι Μανάρι είναι αυτό !
Είσαι άρχοντας ,τέλεια και -
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Τι Μανάρι είναι αυτό !
Είσαι άρχοντας ,τέλεια και -
Μου βγήκε η πίστη, αλλά το συνέφερα.
ενα τέλειο μηχανάκι-σχολείο φτηνό και αξιόπιστο, για νεαρούς αναβάτες
που δεν θέλουν να κλαίνε σε μια στραβή με ένα καινούριο είναι ταμάμ.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το CBFακι ίσως από τα πιο τίμια 125αρια που έχουν βγει.

Αξιόπιστο, πολύ οικονομικό και ροπάτο για 125αρι και στιβαρό στην οδήγηση.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Voge 125R 2023: Νέο μονοκύλινδρο streetfighter​

Το μικρότερο μέλος της σειράς street​


Με νέο μέλος εμπλουτίζει την οικογένεια των σπορ γυμνών (Street την ονομάζει) η Voge, καθώς δίπλα στο δικύλινδρο 500R και το μονοκύλινδρο 300R, έρχεται να προστεθεί ο «Βενιαμίν» 125R

To Voge 125R παρουσιάστηκε επίσημα στην EICMA 2022 και απευθύνεται σε νέους αναβάτες καθώς μπορεί να οδηγηθεί με δίπλωμα κατηγορίας Α1.
Το μικρό streetfighter της Κινεζικής μάρκας διαθέτει εντυπωσιακή πρόσοψη στην οποία δεσπόζουν τα full LED φωτιστικά σώματα σε διάταξη που θυμίζουν… Transformers.
Voge 125R 2023 2

Τροφοδοτείται από τετράχρονο μονοκύλινδρο υγρόψυκτο κινητήρα 124.8 κ. εκ. που αποδίδει 14.1 hp @ 9.500 σ.α.λ. ενώ η μετάδοση γίνεται μέσω μηχανικού κιβωτίου έξι ταχυτήτων.
Το πλαίσιο είναι ατσάλινο σωληνωτό, ενώ οι αλουμινένιοι τροχοί είναι 17 ιντσών.
Σε επίπεδο αναρτήσεων το 125R εφοδιάζεται με αντεστραμμένο πιρούνι μπροστά και μονό αμορτισέρ κεντρικά τοποθετημένο πίσω. Την πέδηση αναλαμβάνουν δύο δισκόφρενα -διαμέτρου 275 χλστ μπροστά και 220 χλστ πίσω- που εξοπλίζονται με δικάναλο ABS.
Voge 125R 2023 9

H χωρητικότητα του ρεζερβουάρ είναι στα 10 λίτρα, με το «στεγνό» βάρος της μοτοσυκλέτας να ανακοινώνεται στα 128 κιλά. Η απόσταση της σέλας του οδηγού από το έδαφος είναι στα 795 χλστ.
Ο εξοπλισμός της περιλαμβάνει επίσης πλήρως ψηφιακό πάνελ οργάνων με έγχρωμη οθόνη LCD και θύρα USB για φόρτιση smartphone.
Το Voge 125R θα είναι διαθέσιμο σε δύο χρωματικούς συνδυασμούς: μαύρο με κίτρινα γραφικά και διχρωμία λευκό/γαλάζιο, ενώ το εμπορικό του λανσάρισμα αναμένεται να γίνει την άνοιξη του 2023.
Θυμίζουμε ότι επίσημος εισαγωγέας της Voge στην Ελλάδα είναι η εταιρεία MOTO TREND SA.

Πηγη https://2wo.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

KL Duel 125 2023 - Nέο μοντέλο στη μικρή κατηγορία από μία νέα εταιρεία​

DUEL-125-dx-fluo-green.jpg


Η πίτα της αγοράς μοτοσυκλέτας όσο πάει και μικραίνει. Καινούριες εταιρείες ξεπετάγονται σε ολόκληρο τον κόσμο είτε ως νεοφυείς, δηλαδή start-up, ή ακόμη και αναβιώσεις παλιών με βαριά ονόματα της μοτοσυκλετιστικής βιομηχανίας.

Τώρα στο παιχνίδι των 125 cc μπαίνει η KL με τη γυμνή σπορ μοτοσυκλέτα της ονόματι Duel. Πρόκειται για επέκταση της μικρής γκάμας της εταιρείας που μέχρι στιγμής περιλαμβάνει τα μεγάλα σκούτερ Brera και Brera X και μία on-off 125 cc. Σε αντίθεση με τις τρέχουσες τάσεις μεταξύ μικρότερων, λιγότερο καθιερωμένων, κατασκευαστών που κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες κατηγορίας 125, το Duel δεν είναι ηλεκτρικό και χρησιμοποιεί έναν παραδοσιακό μονοκύλινδρο τετράχρονο κινητήρα εσωτερικής καύσης. Έχει δύο εκκεντροφόρους στην τετραβλαλβιδη κεφαλή και παράγει μέγιστη ισχύ 12,7 ίππων στις 9.500 rpm και 10,5 Nm στις 7.500 rpm. Ο κινητήρας διαθέτει ηλεκτρονικό ψεκασμό καυσίμου και τροφοδοτείται από δεξαμενή καυσίμου 12 λίτρων.
DUEL-125-dx-fluo-red.jpg


Το ατσάλινο πλαίσιο αναρτάται σε ανεστραμμένο πιρούνι 37 mm και ένα πίσω αμορτισέρ, στα φρένα συναντάμε δίσκο 270 mm με δαγκάνα τριών εμβόλων μπροστά και ένα δίσκο 220 mm πίσω με μονοπίστονη δαγκάνα, ενώ το κύκλωμα πέδησης υποστηρίζεται και με σύστημα συνδυασμένης πέδησης (CBS).

Τα μεγέθη των τροχών είναι 17 ίντσες μπροστά (με ελαστικό 110/70) και πίσω (140/70), οι διαστάσεις του KL Duel μετρούν μήκος 2.000 mm, πλάτος 775 mm και ύψος 995 mm, με μεταξόνιο 1.380 mm και ύψος σέλας 770 mm, ενώ ζυγίζει 142 κιλά.

Η KL θα διαθέσει το Duel σε δύο διαφορετικές χρωματικές επιλογές: μαύρο, γκρι και πράσινο. και μια γκρι, μαύρη και κόκκινη επιλογή. Τέλος, η τιμολόγηση δεν έχει επιβεβαιωθεί επί του παρόντος, αλλά ενδεικτικά το περιοδικό Motociclismo αναφέρει μια αναμενόμενη τιμή 3.440 € στην Ιταλία.

Πηγή: Visordown
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

MBP T125 & T125X 2023: Εισαγωγή στην περιπέτεια​

Με υγρόψυκτο κινητήρα 15 ίππων​



Η νέα μάρκα, που ανήκει στην Keeway, παρουσίασε στην EICMA δύο όμορφα 125άρια σε εκδόσεις enduro και adventure
Μπορεί τα φώτα της δημοσιότητας να τράβηξαν τα εντυπωσιακά adventure και cruiser με τον V2 των 1000 κ.εκ. χιλιάρια, όμως η Moto Bologna Passione, όπως είναι το πλήρες όνομα της MBP, παρουσίασε μοτοσυκλέτες και για νέους σε ηλικία αναβάτες που ψάχνουν να βρουν την πρώτη τους μοτοσυκλέτα.
MBP T125 2023 2

To Τ125 είναι το «ψηλόφτερο» και το 125Χ το Rally της οικογένειας των 125αριων της MBP στην οποία περιλαμβάνονται ακόμη, ένα streetfighter, ένα retro roadster και ένα scrambler.
Τα δύο «Τ» βασίζονται στην ίδια πλατφόρμα και αναμένεται να είναι οικονομικά προσιτές μοτοσυκλέτες.
Ο κινητήρας των 124 cc είναι μονοκύλινδρος, υγρόψυκτος, τετράχρονος με τέσσερεις βαλβίδες. Η ισχύ του είναι 15 ίπποι στις 10.000 rpm και η μέγιστη ροπή 11 Nm στις 8.000 rpm.
MBP T125 2023 6

Οι μοτοσυκλέτες έχουν σωληνωτό χαλύβδινο πλαίσιο και ατσάλινο ψαλίδι με μεταξόνιο 1.350 χλστ. Το «Χ» διαθέτει ανεστραμμένο πιρούνι και το T125 συμβατικό. Η διαδρομή τους είναι 180 mm και πίσω υπάρχει κεντρικά τοποθετημένο αμορτισέρ. Οι τροχοί είναι 19 ιντσών μπροστά και 17 ιντσών πίσω και τα ελαστικά έχουν διαστάσεις 90/90 και 110/90. Τα κυματιστά δισκόφρενα έχουν διάμετρο 265 και 220 χλστ.
Το βάρος του T125 είναι 135 κιλά και του «Χ» 140 κιλά . Το ύψος σέλας είναι 835 mm και για τα δύο.
MBP T125 2023 9

Η λειτουργία γεωεντοπισμού είναι ενσωματωμένη στον πίνακα οργάνων και, μέσω της εφαρμογής MBP Connect, είναι δυνατή η λήψη ειδοποιήσεων για κινήσεις της σταθμευμένης μοτοσυκλέτας (και επομένως απόπειρες κλοπής) χάρη στην σύνδεση στο διαδίκτυο.
Η διάθεση και των δύο ξεκινά το δεύτερο τρίμηνο του 2023.

Πηγη https://2wo.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

SWM Varez 125 ABS - Το νέο τέκνο της ιταλικής οικογένειας​

SWM_Varez125_rossa.jpgSWM_Varez125_nera.jpg

Ένα καινούργιο μοντέλο στην κατηγορία των μοτοσυκλετών 125cc έρχεται από την SWM, συμπληρώνοντας την παρουσία του Ιταλικού εργοστασίου στη χώρα μας.
Το SWM Varez 125 είναι μια sports – naked μοτοσυκλέτα σύγχρονης τεχνολογίας, με κορυφαία χαρακτηριστικά:
  • Κινητήρας: μονοκύλινδρος 4χρονος με 2 εκκεντροφόρους επικεφαλής και 4 βαλβίδες, υδρόψυκτος με ψεκασμό και κιβώτιο 6 σχέσεων.
  • Σκελετός: χωροδικτύωμα με αλουμινένιο ψαλίδι.
  • Ανάρτηση εμπρός: ανεστραμμένο πιρούνι με διάμετρο 41 mm.
  • Ανάρτηση πίσω: μονό αμορτισέρ με ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου.
  • Φρένα: δισκόφρενα εμπρός και πίσω, με ABS.
  • Βάρος: 136 κιλά.
  • Απόδοση: 15 Hp (11Kw).
  • LED φώτα, ψηφιακό πολυόργανο με πλήρεις ενδείξεις.
SWM-Varez_125_dettaglio_1.jpgSWM-Varez_125_dettaglio_7.jpg

Τιμή γνωριμίας: 3.290,00€ (με ΦΠΑ & τέλος ταξινόμησης).
Δέλτα Μοτοσυκλέτες: Καλλιρρόης 17 Αθήνα 11743, 210-9248996, 210-2756706, info@delta-motorcycles.gr

Πηγη https://2wo.gr
 
Top Bottom