Λαστιχολογιες

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Για το δικό μου μηχανάκι, ποια λάστιχα θα μου προτείνατε με βασικό κριτήριο να μην τετραγωνίζουν εύκολα;
Νικο μενεις διπλα στον μπραλο και σου τετραγωνιζουν τα λαστιχα ?
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Για το δικό μου μηχανάκι, ποια λάστιχα θα μου προτείνατε με βασικό κριτήριο να μην τετραγωνίζουν εύκολα;
Αν θες να σου βγαζουν και χιλ τα pireli angel gt 2 η τα brigestone t31 νομιζω ειναι καλες επιλογες
Και εγω αναμεσα σε αυτα τα δυο ειμαι
Αυτα που φοραω τωρα ειναι τα brigestone t 31 δεν εχω παραπονο εκτος απο κανα δυο χαζογλιστρηματα που ολα τα λαστιχα θα ειχανε κανει
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Χα χα! Να σου πω την αλήθεια, επειδή ο Μπράλος θέλει να έχεις μεγάλες, για τα γούστα μου με αυτό το μηχανάκι, ταχύτητες για να ευχαριστηθείς τις στροφές του, προτιμώ Ιτέα-Ναύπακτο. Πιο σφικτές στροφές και πιστεύω πιο ωραία διαδρομή, με όμορφες ενδιάμεσες στάσεις!
Με εξαίρεση το φετινό καλοκαίρι, προσπαθώ να κάνω ένα ταξιδάκι το χρόνο εκτός. Επειδή λοιπόν τουλάχιστον την πρώτη, αν όχι και τη δεύτερη ημέρα και σίγουρα και την τελευταία, οδηγώ συνεχώς ευθεία για αρκετά χλμ φορτωμένος, καταλήγω να αλλάζω 2 ζευγάρια λάστιχα το χρόνο. Ένα πριν το ταξίδι, για να έχω καινούρια λάστιχα στο ταξίδι και ένα δεύτερο αμέσως μετά γιατί έχουν τετραγωνίσει και δεν οδηγούνται ευχάριστα.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου! Δεν το διευκρίνισα από την αρχή, αλλά θέλω να πατάω και λίγο χώμα. Δεν περιμένω να έχει καμιά σοβαρή πρόσφυση, αλλά τουλάχιστον να έχει κάποια σχετική αντοχή.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Νίκο τα touring αντέχουν περισσότερο με τα όποια μειονεκτήματα του αργού ζεστάματός τους.
Αν βέβαια οδηγείς πολύ εθνική και ευθεία όλα τετραγωνίζουν.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Το αργό ζέσταμα δε με πειράζει γιατί το μηχανάκι το παίρνω μόνο για βόλτες εκτός πόλης. Φοβάμαι όμως ότι σε λίγο δύσκολους χωματόδρομους θα διαλυθούν εντελώς.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το αργό ζέσταμα δε με πειράζει γιατί το μηχανάκι το παίρνω μόνο για βόλτες εκτός πόλης. Φοβάμαι όμως ότι σε λίγο δύσκολους χωματόδρομους θα διαλυθούν εντελώς.
Αν βάλεις στη συνταγή και χώμα Νίκο αλλάζει το πράγμα και πας σε 90/10 κλπ
Εκεί ακόμα χειρότερα τα πράγματα με ζέσταμα, αργή κορώνα.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Τα on-off λάστιχα έχουν πιο αργή κορώνα συνήθως; Πίστευα το αντίθετο. Γενικά, θεωρούσα ότι για δεδομένη γόμα, όσο πιο γρήγορη είναι η κορώνα τόσο πιο γρήγορη η φθορά στο κέντρο, άρα εύκολο και το τετραγώνισμα.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τα on-off λάστιχα έχουν πιο αργή κορώνα συνήθως; Πίστευα το αντίθετο. Γενικά, θεωρούσα ότι για δεδομένη γόμα, όσο πιο γρήγορη είναι η κορώνα τόσο πιο γρήγορη η φθορά στο κέντρο, άρα εύκολο και το τετραγώνισμα.
Έτσι είναι.
Γρήγορη κορώνα που στρίβεις με την σκέψη έχουν τα HYPERSPORT. Λένε βέβαια τα BRIDGESTONE S22 για παράδειγμα ότι γι' αυτό το λόγο από τις 5 γόμες πούχει το πίσω η κεντρική είναι σκληρότερη και όσο πας πλάγια *****ώνει πλην όμως στην πράξη αποδεικνύεται ότι τετραγωνίζουν ευκολότερα αν τα χρησιμοποιείς εθνική φουλ με όρθια συνεχώς τη μοτό.

Γενικά υπάρχουν λάστιχα για την κάθε χρήση αλλά όλα σε ένα με πλεονεκτήματα μόνο δεν υπάρχουν.
Επιπρόσθετα το κάθε μοτό αρέσκεται σε κάποια λάστιχα όπως έχω δει εγώ τουλάχιστον οπότε κάθε φορά που αλλάζω μοτό δοκιμάζω διαφορετικά στυλ μέχρι να βρω το επιθυμητό για μένα.

Συμπερασματικά Νίκο το λάστιχο είναι προσωπική υπόθεση και το κατάλληλο βγαίνει μόνο με δοκιμές.
Υπάρχουν σίγουρα παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη όπως το βάρος, άλλο να πηγαίνεις μονοκάβαλος άλλο δικάβαλος με τριβάλιτσο.
Το τερέν που θα οδηγείς. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και ένα HYPERSPORT δεν θα πάει χωματόδρομο και κάτι βλαμμένοι σαν και μένα το βάζουν αλλά αν πέσεις σε λίγο βρεγμένο χορταράκι θα σαβουρδιαστείς και σε πέτρα θα τα ξεσκίσεις ιδιαίτερα αν μπεις με ζεστά λάστιχα.
Το είδος οδήγησης που προτιμάς. Αν θες να στρίβεις και βάλεις μικτό πχ 80 άσφαλτο 20 χώμα θα βγαίνεις όλος στο πλάι για να στρίψεις σβέλτα κλπ. Μπορεί όμως σε ένα άλλο μοτό να μην συμβαίνουν αυτά και να στρίβει άνετα και με 80/20 και με 50/50.

Δεν είναι εύκολη απάντηση κατά τη γνώμη μου στο ερώτημα <<τι λάστιχο να πάρω?>>.
Ίσως κάποιος σύντροχος με ίδιο μοτό με σένα να ξέρει καλύτερα αλλά και πάλι πρέπει να ταιριάζει το στυλ οδηγήσεώς του κλπ με τα δικά σου.
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Ευχαριστώ για την απάντηση! Συμφωνώ σε όλα. Στην προκειμένη περίπτωση κοιτάζω να βρω κάποιο λάστιχο που να έχει μια σχετική αντοχή στο χώμα και να τετραγωνίζει όσο γίνεται πιο δύσκολα προκειμένου να το δοκιμάσω και να δω αν μου ταιριάζει για τη χρήση που του κάνω.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ευχαριστώ για την απάντηση! Συμφωνώ σε όλα. Στην προκειμένη περίπτωση κοιτάζω να βρω κάποιο λάστιχο που να έχει μια σχετική αντοχή στο χώμα και να τετραγωνίζει όσο γίνεται πιο δύσκολα προκειμένου να το δοκιμάσω και να δω αν μου ταιριάζει για τη χρήση που του κάνω.
Τι μηχανάκι είπαμε έχεις?
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ευχαριστώ για την απάντηση! Συμφωνώ σε όλα. Στην προκειμένη περίπτωση κοιτάζω να βρω κάποιο λάστιχο που να έχει μια σχετική αντοχή στο χώμα και να τετραγωνίζει όσο γίνεται πιο δύσκολα προκειμένου να το δοκιμάσω και να δω αν μου ταιριάζει για τη χρήση που του κάνω.
Εν τοιαύτη περιπτώση προσωπικά θα κοιτούσα ΑΥΤΑ (ΛΙΝΚ).
Για το τετραγώνισμα ότι και να βάλεις με συνταγή <<Βαρύ φόρτωμα και ταξίδι όρθιος στην εθνική>> τετραγωνίζουν όλα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
90/10 μονο anakee adventure.
Το 18αρι χ.χιλιομετρα χαλαρα θα το χεις
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Εγώ θα ήμουν της άποψης να μη βάλεις καθαρά ασφαλτινο/Turing και να έβαζες λάστιχο on off!!
Πιστεύω Θα κερδίσεις πολλά περισσότερα με το vstromακι που πάει και το πας (το βασικό) σε όλα τα τερέν με ένα τέτοιο ελαστικό, παρά με το κάτι λίγο παραπάνω που θα προσφέρει το ασφαλτινο, μόνο στην ασφαλτο εννοείται!!
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Σίγουρα το θέλω και το χωματάκι μου! Δεν πολυσκέφτομαι για αυστηρά ασφάλτινο.
Το Anakee adventure δεν έχει τύχει να τα φοράει κανένας γνωστός μου και επειδή με τα ΑΝΑΚΕΕ 3 δεν την πάλευα καθόλου, είμαι λίγο επιφυλακτικός. Βέβαια, εδώ μέσα διαβάζω πολύ καλά λόγια, οπότε το σκέφτομαι αρκετά.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τα ανακιι 3 δεν έχουν καμία σχέση με τα anakee adve .
Εκείνα τα φόρεσα 3 διαδοχικές ή 4 ,δε θυμάμαι καλά.
Ένα λάστιχο που σου έλεγε :"θα σε ρίξω ρε πουστη ,που θα μου πας."
Βέβαια τα έβαζα συνειδητά ,γιατί με βγάζανε 20 χ.χιλιομετρα πριν αρχίσουν μην με εμπνέουν εμπιστοσύνη.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Ερωτηση παιδιά και γνωμες. Τα λάστιχα πανω στο gs ( Pirelli angel gt) είναι του 2015, εχουν γυρω στις 10000 χιλιόμετρα και τον τελευταίο χρόνο λόγω της επιδημίας δεν κυκλοφόρησαν πολυ. Προχθες πηγα να το βγάλω από το γκαραζ το οποίο έχει ανηφορικη κλήση και γλίστρησε λίγο, πραγμα που γινόταν πρώτη φορά. Θεωρηται ότι καλυτερα να τα αλλάξω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ερωτηση παιδιά και γνωμες. Τα λάστιχα πανω στο gs είναι του 2015, εχουν γυρω στις 10000 χιλιόμετρα και τον τελευταίο χρόνο λόγω της επιδημίας δεν κυκλοφόρησαν πολυ. Προχθες πηγα να το βγάλω από το γκαραζ το οποίο έχει ανηφορικη κλήση και γλίστρησε λίγο, πραγμα που γινόταν πρώτη φορά. Θεωρηται ότι καλυτερα να τα αλλάξω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο?
Εννοείτε ναι . Το λάστιχο είναι παλιό ας μην έχει χιλιόμετρα. Προσωπικά ελαστικά στην μηχανή έχω το πολύ μέχρι 2 ετών. Αν περάσουν τα 2, φεύγουν, άκλαυτα.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ερωτηση παιδιά και γνωμες. Τα λάστιχα πανω στο gs είναι του 2015, εχουν γυρω στις 10000 χιλιόμετρα και τον τελευταίο χρόνο λόγω της επιδημίας δεν κυκλοφόρησαν πολυ. Προχθες πηγα να το βγάλω από το γκαραζ το οποίο έχει ανηφορικη κλήση και γλίστρησε λίγο, πραγμα που γινόταν πρώτη φορά. Θεωρηται ότι καλυτερα να τα αλλάξω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο?
Να σε πω τι θα έκανα εγώ.
Θα το καβαλουσα σφιγμένος να δω αν εμπνέουν εμπιστοσύνη .
Κι αυτό επειδή το έχεις φυλαγμενο σε κλειστό χώρο.
Αν έβλεπα ότι δεν,τότε θα έβαζα ένα φρέσκο απαν.
Στο όριο είσαι ,δες και πράξε αναλογως
 
Top Bottom