Λαστιχολογιες

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Σύμφωνα με τον ekos,που είπε :


Ekos
Τα βριζεστονε πρέπει να είναι τα απολύτως χειρότερα λάστιχα που έχω βάλει.
Ούτε στον εχθρό μου

Αναφορικά με ενα στιγμιαίο χάσιμο που μου έκανε το τρανσαλπ,με batlewing

Shooter045
Τώρα
Πως να το πω.
Ένστικτο?
Εμπειρία ?
Να φταίει που έχω δει τον mm να το κάνει?
Κάτι άλλο??
Χτες φεύγοντας απο την δουλειά με το ΤΑ σε κλειστή αριστερή ,με πούλησε.
Εντάξει μου είχαν πει και άλλοι για τα batlewing ( bridgestone)
Οτι κρύα θα σε πουλήσουν.
Και το έκαναν.
Μπαίνοντας στην στροφή έχασα μπροστινό, διπλωσε για κάποιες μοίρες το τιμόνι και ταυτόχρονα αρχισε να φεύγει και το πίσω μέρος.
Ποδι κάτω και τίναγμα / κλωτσιά στην άσφαλτο.
Σηκώθηκε η μηχανή και γλίτωσα την σαβουρδα ...
Παμε γι άλλα λέμε


Το σκεπτικό μου γι αυτό το θέμα είναι ,τι λάστιχα φοράμε, φόρεσαμε.
Απο ποια μείνανε ευχαριστημένοι.
Ποια θα πρότειναμε ανεπιφύλακτα
Ποια διαολιζουμε.
Και για να είμαστε ποιο αντικειμενικοι.
Στυλ οδήγησης
Κατάσταση μότο
Φόρτωμα κλπ

*επειδή διαβάζω οτι ενα λάστιχο που θεωρούμε καλό εμείς, είναι χάλια για κάποιον άλλο, αν έχουμε και σχετικές εμπειρίες με καλές η άσχημες στιγμές με συγκεκριμένα ελαστικά ,καλό θα ηταν να μπουν.
Δεν παραλείπουμε να αναφέρουμε και την κατάσταση του δρόμου, ώστε να υπάρχει ένας μπουσουλας για κάποιον που είναι σε αναζήτηση ελαστικών




 
Last edited by a moderator:

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Για TRANSALP 700
Κατα σειρά
1)DUNLOP TR91 trailsmart
2)METZELER tourance ( πρώτης τοποθέτησης)
3)MICHELIN anakee 3
4) BRIDGESTONE batlewing
5)MICHELIN anakee 2

Οδηγηση κάτω απο όλες τις καιρικές συνθήκες,.
Συχνα δικαβαλο, με σχετικό φορτίο.
Στυλ οδήγησης γρήγορο ως επιθετικό
Τακτικό τσεκαρισμα σε πιέσεις
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Σε V STROM 650
1) BRIDGESTONE a 40
2) BRIDGESTONE traiwing( πρώτης τοποθέτησης)

Τα υπολοιπα όπως και παραπάνω
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για Tracer Bridgestone S21 τέλος
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Για παγκόσμιους με SS/SBK και συχνές επισκέψεις στην πίστα, συνιστώ Dunlop D212 GP Racer. Δουλεύουν και χωρίς κουβέρτες με 2 γύρους ζέσταμα και 1 γύρο κρύωμα. Το πίσω το πας «ξεφούσκωτο», με 20psi.

Πριν είχα βάλει 'stone RS10 και το πίσω το έτρωγε για πλάκα στην πίστα. Με τα R10 φίλος έκανε το πίσω φυτίλια σε ένα μόνο track day, δεν συμφέρει καθόλου. Το μπροστινό ήταν καλό αλλά υπερευαίσθητο και είχε μια αστάθεια στο μπάσιμο των στροφών με trail braking. Επίσης ακουγόταν πολύ ο θόρυβος κύλισης από το μπροστινό. Πριν με άλλα λάστιχα, μεταξύ των οποίων τα D211 αλλά και τώρα με τα D212 βρήκε πάλι την ησυχία του και έχει λιγότερους κραδασμούς. Γενικά φαίνεται ότι τα sport ελαστικά της Bridgestone έχουν πολύ τριγωνική κορώνα και είναι πιο σκληρά στο κέντρο τους. Πάντως όταν τελειώνει το πίσω, δεν το βάζει σκοπό να σε πετάξει κάτω όπως κάτι Pirelli και Michelin.
Αλλά αν σου τελειώνει το πίσω σε ένα μόνο track day, τι να το κάνεις το καλό μπροστινό.
Τα S20Evo (S21) μόνο για χρήση δρόμου, είναι OK. Δεν προβληματίζουν, διαρκούν, δεν θέλουν πολύ ζέσταμα για να δουλέψουν, αποδίδουν καλά στη βροχή και για την κατηγορία τους ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Τον γύρο του θανάτου αριστερόστροφα έκανες και το επαθες?

Έλα μου ντε. Νομίζω ότι κανονικά οδήγησα! Αυτό το πράγμα και επίτηδες να ήθελα να το κάνω, δεν νομίζω να μπορούσα. Έχει αποκολληθεί η *****ή γόμα σε λωρίδες ακριβώς εκεί που ενώνεται με την σκληρή και προς τα έξω και είναι το endurance λάστιχο, το σκληρό, που το έβαλα για να κρατήσει λόγω υψηλών θερμοκρασιών του καλοκαιριού.
Ο λαστιχάς απλά μου έκοψε 50 ευρώ από την τιμή του καινούργιου, δηλαδή σαν να έβγαλα από την τσέπη μου 135 € και τα πέταξα στον δρόμο.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Έλα μου ντε. Νομίζω ότι κανονικά οδήγησα! Αυτό το πράγμα και επίτηδες να ήθελα να το κάνω, δεν νομίζω να μπορούσα. Έχει αποκολληθεί η *****ή γόμα σε λωρίδες ακριβώς εκεί που ενώνεται με την σκληρή και προς τα έξω και είναι το endurance λάστιχο, το σκληρό, που το έβαλα για να κρατήσει λόγω υψηλών θερμοκρασιών του καλοκαιριού.
Ο λαστιχάς απλά μου έκοψε 50 ευρώ από την τιμή του καινούργιου, δηλαδή σαν να έβγαλα από την τσέπη μου 135 € και τα πέταξα στον δρόμο.


Δεν είσαι ο μοναδικός.
Δυστυχώς η DUNLOP τελευταία τον images (2).jpeg

Άγρια
Ουκ ολίγες περιπτώσεις και σε καινούργια και σε φορεμενα λάστιχα
 

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
Cb500x .Mαμά είχε τα Scorpion Trail .Δεν είχα να τους προσάψω κάτι πέρα απο κάποια πολύ μικρή ασάφεια στο πίσω .Δικάβαλο φορτωμένο μια χαρά παντού
, με χαλάρό στύλ οδήγησης και οχι έντονα πλαγιάσματα .Μετά μπήκαν τα Scorpion Trail 2 , ακόμα καλύτερα απ το 1, ζεσταίνονται απίστευτα γρήγορα , στο βρεγμένο νιώθεις οτι έχεις λάστιχο .Στην μπόρα που με πέτυχε την Κυριακή ποτάμια οι δρόμοι , 4 ώρες με βροχή και το λάστιχο ήταν μια χαρά , δεν πα να περνούσα πανω απο λιμνούλες πανω απ οτιδήποτε αυτό εκεί , ούτε χαζογλυστρίματα ούτε τίποτα και το abs δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ και πουθενά.Σε χαλίκι έχει θέμα
Στο δίχρονο 80Cc Scooter Μichelin Μ45 σκύλος μαύρος. Δεν συμπαθεί ιδαίτερα τους ζεστούς δρόμους
 
Τελευταία επεξεργασία:

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
vstrom 1000

1. Pirelli Scorpion .... (αρκετές αλλαγές) : ΠΟΛΥ καλό λάστιχο, έστριβε, κράταγε ... πολύ ευχαριστημένος. Γι αυτό έβαζα πάντα το ίδιο
2. Mitas terra foce. Αναγκαστική επιλογή (εκεί που ήμουν δεν είχαν άλλο). Στην αρχή το φοβόμουν πολύ, δεν του είχα εμπιστοσύνη κλπ. κλπ. Στην πορεία όμως μου απέδειξε ότι κρατάει πάρα πολύ καλά σε στεγνό (φέτες το vstrom) χωρίς κουνήματα κλπ. Στο βρεγμένο κράταγε πολύ καλά. Μέχρι που έδωσα το μηχανάκι με πάνω από 10.000χλμ δεν με πρόδωσε ποτέ, ποτέ δεν έκανε ούτε κιχ, έστω το μπροστά ή το πίσω λίγο γλίστρημα. Αυτό όμως είναι και το γεγονός ότι με φόβιζε, μήπως δεν πάρω καμία προειδοποίηση πριν το χάσω τελείως. Ειλικρινά δεν ξέρω εάν θα το ξαναέβαζα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά ... ψυχολογικά κάτι με κρατάει πίσω.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@evangelos έχω βάλει κι εγώ τα mitas E07 στο παρελθόν. Γι'αυτό που ήταν (50/50) ήταν αξιοπρεπέστατα. Πάντα όμως είχα έναν ενδοιασμό. Ίσως επειδή τα είχα πληρώσει 160 το ζευγάρι. Αν τα είχα πληρώσει 250 μπορεί να ένιωθα μια άλλη ασφάλεια... cdefghigcdefghig
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Tα terra force τα έβαλα στο gs πριν 1,5 χρόνο.Εχουν κάνει 10.000 χλμ,έχουν ακόμα πολύ ψωμί και δεν με έχουν προδώσει έως τώρα ποτέ!
Κόστισαν 190€ το ζευγάρι και αποδείχτηκαν vfm. Είδαμε και τα χαΐρια του trailsmart (230€) που στα 6.000χλμ είχαν γίνει εντελώς τετράγωνα και τα χαζογλυστριματα ήταν συνέχεια στο μενού.

Εννοείται ότι Mitas θα ξαναμπούν,αν λιώσουν ποτέ αυτά!
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Τελικά νομίζω πως η Mitas έχει να πει πολλά! Αντίστοιχα εγώ στο 990 είχα βάλει τα Continental TrailAttack τα οποία πέραν του ότι τετραγώνισαν από τα πρώτα 4000χλμ σε κάθε υποψία χαλικιού στις στροφές ή νερών με φοβίζανε! Τα άλλαξα στα 6-7000χλμ και είπα "ποτέ ξανα!¨
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Στο klr 600 παλι έχω φορέσει τα mitas mc 30,υποτιθεται είναι 80-20 αλλά στην πράξη το kawasaki συμπεριφέρεται σαν μοταρντ,παρ' όλο τον 21" μπροστα,κρατάει άψογα!
 

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
@evangelos έχω βάλει κι εγώ τα mitas E07 στο παρελθόν. Γι'αυτό που ήταν (50/50) ήταν αξιοπρεπέστατα. Πάντα όμως είχα έναν ενδοιασμό. Ίσως επειδή τα είχα πληρώσει 160 το ζευγάρι. Αν τα είχα πληρώσει 250 μπορεί να ένιωθα μια άλλη ασφάλεια... cdefghigcdefghig
Επειδή σκέψεις περνάνε απτό μυαλό μου,στην άσφαλτο πως ήταν η συμπεριφορά τους;
Υγ.νομιζω πως πρέπει να μεταφερθει το θέμα στον τομέα μοτοσυκλέτα γιατί είναι στον αναβάτη τώρα.
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Επειδή σκέψεις περνάνε απτό μυαλό μου,στην άσφαλτο πως ήταν η συμπεριφορά τους;
Υγ.νομιζω πως πρέπει να μεταφερθει το θέμα στον τομέα μοτοσυκλέτα γιατί είναι στον αναβάτη τώρα.
@Akis69 θα σου πω για τα mitas τα E07 να τα βάλεις με κλειστά τα μάτια. Δοκιμασμένα στην άσφαλτο με πολύ καλή χιλιομετρική απόδοση περίπου 13-15 χλμ και όταν έβαλα μπροστά το dakar μου έβγαλε 19,5k. Στο βρεγμένο θέλει προσοχή. Τα έχω βάλει δύο φορές σετ. Τώρα έχω βαλει πίσω το E07+ γιατί το νέο μοντέλο δεν βγαίνει σε 21" και έβαλα το TKC80 που σου δίνει πολύ καλή αίσθηση και κράτημα για τακουνάτο ελαστικό.
Για τις ανησυχίες σου περί χώματος είναι πολύ αξιοπρεπείς στο στεγνό στην κροκάλα αλλά στην λάσπη στομώνουν πολύ γρήγορα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
@Akis69 θα σου πω για τα mitas τα E07 να τα βάλεις με κλειστά τα μάτια. Δοκιμασμένα στην άσφαλτο με πολύ καλή χιλιομετρική απόδοση περίπου 13-15 χλμ και όταν έβαλα μπροστά το dakar μου έβγαλε 19,5k. Στο βρεγμένο θέλει προσοχή. Τα έχω βάλει δύο φορές σετ. Τώρα έχω βαλει πίσω το E07+ γιατί το νέο μοντέλο δεν βγαίνει σε 21" και έβαλα το TKC80 που σου δίνει πολύ καλή αίσθηση και κράτημα για τακουνάτο ελαστικό.
Για τις ανησυχίες σου περί χώματος είναι πολύ αξιοπρεπείς στο στεγνό στην κροκάλα αλλά στην λάσπη στομώνουν πολύ γρήγορα.
Παιδιά για την λάσπη δεν είναι κανένα μόνο πολυ λιγα και καθαρα off
 
Top Bottom