Κλιματισμός και λύσεις ψύξης θέρμανσης

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Θα σταματήσει η τηλεθέρμανση στην Πτελεμαΐδα Απόστολε;

Το ιδεατό θα ήταν να μπεις σε πρόγραμμα "εξοικονομώ κατ'οίκον" και με άλλες προσθήκες να βάλεις κι αντλία θερμότητας για να ξεμπερδεύεις παιδί..
Το πήγα μακριά;
και το κλιματιστικο που λεει .... αντλια θερμοτητας ειναι...
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Ναι μετά την απαγόρευση του R12 πέρισυ χρησιμοποιούν R32, το καλύτερο ψυκτικό γιατί δεν είναι τόσο οικολογικό, σαφώς πιό ακριβό από το 410Α.
το r12 κατεργηθηκε το 1987Yes
το r32 einai systatiko toy r410 σαφως πιο φτηνο..
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Κανένα aircondition με άλλαγή κατάστασης μέσου δεν δουλεύει κάτω από 7°C, υπάρχει ένα γράφημα (καμπάνα) δηλαδή ένα πλαίσιο που δουλεύουν είτε σαν ψύξη είτε σαν θέρμανση, στα βαπόρια οι θερμαντήρες είναι με ατμό και τα aircondition με φρέον κανονικά.
Για τις θερμοκρασίες της Νότιας Ελλάδας το aircondition αρκεί και για θέρμανση αλλά για Β.Ελλάδα δεν...
μην μπερδευεσαι με τα βαπορια....και ειδικα τα βαπορια του 70και του 80

απο τα βαπορια του 17 και μετα πες μας...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
το r12 κατεργηθηκε το 1987Yes
το r32 einai systatiko toy r410 σαφως πιο φτηνο..
Ναι το R22 καταργήθηκε πέρισυ, τουλάχιστον στα Βαπόρια, εμείς γιατι παίρνουμε το 410 πιο ακριβά; ε;
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Ρε συ Αποστόλη μου, τα συγχρονα κλιματιστικά χρησιμοποιούν freon 410A το οποίο μετά την εκτονωτική άντε να ανεβάσει 70-90°C και το περνάει από έναν εξαερωτήρα/ανεμιστήρα και σου πετάει το ζεστό αέρα το σπίτι, δεν είναι ικανό να σου ζεστάνει χώρο που έχει -5 και να στο ανεβάσει πχ στους +25, φαντάσου ότι στα ηλεκτρικά αερόθερμα οι αντιστάσεις ανεβάζουν +300°C.
Tα inverter δουλεύουν και δεν χαλάνε γιατί έχουν την ικανότητα αναλόγως θερμοκρασίας να σου ανεβοκατεβάζουν την ταχύτητα του κομπρεσέρ και γίνεται παγοφραγμός αν υπάρχει η παραμικρή υποψία υγρασίας στο κύκλωμα.
Τα σταθερών στροφων με -10 έξω κάνουν παγοφραγμό αμέσως...
Μια ζωή με αυτά τα μπουρδέλα τρέχουμε στα βαπόρια...
ενα μαθηματακι το χρειαζεσαι η δεν στα λενε καλα η στα λενε με λαγκαβουλινStoned Emoticon
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Εγω εχω 3-4 σε γραφειο και σπιτι.Ολα επωνυμα αλλα κανενα δεν κανει την δουλεια που θα ηθελα και δεν μιλαω για καλυψη 50 τετραγωνικων.
τι στοιχημα βαζεις??? οτι εχεις λαθος
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ενα μαθηματακι το χρειαζεσαι η δεν στα λενε καλα η στα λενε με λαγκαβουλινStoned Emoticon
Λές; Σήμερα έφτιαξα το aircondition control room, η αλήθεια είναι πως με αυτά τα παπάρια οικιακής χρήσης δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, αλλά η αρχή λειτουργίας δεν νομίζω να διαφέρει.. Ε;
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Λές; Σήμερα έφτιαξα το aircondition control room, η αλήθεια είναι πως με αυτά τα παπάρια οικιακής χρήσης δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, αλλά η αρχή λειτουργίας δεν νομίζω να διαφέρει.. Ε;
κοιτα αν πιουμε τσιπουρο θα σου πω πολλα
και γιοα εντουρο
και για κλιματισμο
και για τον φιλο σου τον στελιο....


Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
οποιος θελει ρωταει εδω ειμαι να σας λυσω καθε απορια

ξεκινησα να διαβαζω το νημα

αλλα κατερευσαν οι γνωσεις μου και τα παρατησα funny funny funny abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

.....

Καλησπέρα Ηλία. Ισχύει το αρχικό μου ερώτημα για το οποίο ακόμη δεν πήρα απάντηση
Ποιο είναι καλύτερο οικιακό κλιματιστικό για θέρμανση;
Έχουμε κάποια πρόταση;
Ψύξη λίγο πολύ έχω διαπιστώσει πως όλα κάνουν.
Αλλά σε θέρμανση έχω δει πως τα μη inverter όταν πάει κάτω απο μηδέν δεν κάνουν σωστή δουλειά και όταν πάει αρκετά κάτω απο μηδέν δεν κάνουν καθόλου δουλειά. Ιδέα μου είναι;
Τα inverter όλα είναι ίδια στην θέρμανση ή κάποια καλύτερα απο άλλα;
Τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά;

Ρωτάω κυρίως για θέρμανση. Θέλω να έχω εναλλακτικό αλλά αξιόλογο σύστημα θέρμανσης τον χειμώνα.
Στα της ψύξης διαπίστωσα πως με καλύπτουν τα πάντα.

Αν μπορείς απάντησε μου ποιο κλιματιστικό να προτιμήσω για επικουρικό σύστημα θέρμανσης όταν καμία φορά πέφτει το σύστημα της τηλεθέρμανσης στην περιοχή μου. Έχουμε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες στην Πτολεμαΐδα και θα πρέπει να δουλευει σωστά και με μείον του μηδενός βαθμούς

Δεν θα δουλεύει πέρα απο 10-20-30 μέρες σαν θέρμανση, όταν θα έχει πρόβλημα ή θα λειτουργεί με μειωμένη δύναμη το κύριο σύστημα θέρμανσης

Χώρος 50 τμ
και με ενδιαφέρει και η ποιότητα του αέρα σε μεγάλο βαθμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
κοιτα αν πιουμε τσιπουρο θα σου πω πολλα
και γιοα εντουρο
και για κλιματισμο
και για τον φιλο σου τον στελιο....


Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Λέγε ρε διαφέρει;
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Νομίζω οτι έρχεται το φυσικό αέριο στα μέρη σου.
Ως εκ τούτου δεν θα πήγαινα σε κάτι μόνιμο και ακριβό ( αντλία θερμότητας π.χ)
Αν εχεις σώματα καλοριφέρ ,κουμπωσε στην γραμμή μια σόμπα /λέβητα πελετ
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Καλησπέρα Ηλία. Ισχύει το αρχικό μου ερώτημα για το οποίο ακόμη δεν πήρα απάντηση


Αν μπορείς απάντησε μου ποιο κλιματιστικό να προτιμήσω για επικουρικό σύστημα θέρμανσης όταν καμία φορά πέφτει το σύστημα της τηλεθέρμανσης στην περιοχή μου. Έχουμε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες στην Πτολεμαΐδα και θα πρέπει να δουλευει σωστά και με μείον του μηδενός βαθμούς

Δεν θα δουλεύει πέρα απο 10-20=30 μέρες σαν θέρμανση, όταν θα έχει πρόβλημα ή θα λειτουργεί με μειωμένη δύναμη το κύριο σύστημα θέρμανσης

Χώρος 50 τμ
και με ενδιαφέρει και η ποιότητα του αέρα σε μεγάλο βαθμό.
Αποστόλη για αντίστοιχη χρήση (+ ψύξη το καλοκαίρι, αλλά όχι συχνά) αγόρασα τέλος Ιουλίου ΑΥΤΟ στα 689€ + δωρεάν εγκατάσταση + 100€ δωροεπιταγή (βέβαια για να την πάρω άφησα ένα αρχαίο στη Πυλαία ο ίδιος, δεν παραλαμβάνουν οι τοπικοί εγκαταστάτες όσα είναι για ανακύκλωση). Επίσης να σημειώσω πως λόγω του ότι είναι 18.000 BTU, στην δωρεάν εγκατάσταση δεν περιλαμβάνεται η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (μια που θέλει δική του γραμμή από τον πίνακα, εκτός και αν υπάρχει ανάλογη πρόβλεψη).

Στα + η τιμή του και το ότι είναι MITSUBISHI το εσωτερικό.... (σε κακές μέρες της τηλεθέρμανσης μια χαρά ανταποκρίθηκε).
Αν θες να βγάλεις τα μάτια σου, διάβασε και ΕΔΩ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αποστόλη για αντίστοιχη χρήση (+ ψύξη το καλοκαίρι, αλλά όχι συχνά) αγόρασα τέλος Ιουλίου ΑΥΤΟ στα 689€ + δωρεάν εγκατάσταση + 100€ δωροεπιταγή (βέβαια για να την πάρω άφησα ένα αρχαίο στη Πυλαία ο ίδιος, δεν παραλαμβάνουν οι τοπικοί εγκαταστάτες όσα είναι για ανακύκλωση). Επίσης να σημειώσω πως λόγω του ότι είναι 18.000 BTU, στην δωρεάν εγκατάσταση δεν περιλαμβάνεται η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (μια που θέλει δική του γραμμή από τον πίνακα, εκτός και αν υπάρχει ανάλογη πρόβλεψη).

Στα + η τιμή του και το ότι είναι MITSUBISHI το εσωτερικό.... (σε κακές μέρες της τηλεθέρμανσης μια χαρά ανταποκρίθηκε).
Αν θες να βγάλεις τα μάτια σου, διάβασε και ΕΔΩ.
Πολύ χρήσιμη η πληροφορία για το ότι τα 18000BTU θέλει δική του γραμμή.

Ευχαριστώ Βασίλη, θα το ψάξω το μηχάνημα.
Σε τέτοιο εύρος τιμής και BTU κοιτάω. Απο 18000 έως 24000 btu. και περίπου εκεί σε χρήματα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
τι στοιχημα βαζεις??? οτι εχεις λαθος

Δεν γνωριζω οποτε ειναι πολυ πιθανο.


Παρολα αυτα μπαινω στον πειρασμο να παω μια σειρα τσιπουρα,οχι σαν αυτες που πινουν Αγρινιωτες και Πρωτευουσιανοι,αλλα σαν αυτες που πινουμε τις Αντρικες.Αν κανω κατι λαθος ετσι και αλλιως μου κοστιζει ακριβοτερα.Tooth
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Αποστόλη για αντίστοιχη χρήση (+ ψύξη το καλοκαίρι, αλλά όχι συχνά) αγόρασα τέλος Ιουλίου ΑΥΤΟ στα 689€ + δωρεάν εγκατάσταση + 100€ δωροεπιταγή (βέβαια για να την πάρω άφησα ένα αρχαίο στη Πυλαία ο ίδιος, δεν παραλαμβάνουν οι τοπικοί εγκαταστάτες όσα είναι για ανακύκλωση). Επίσης να σημειώσω πως λόγω του ότι είναι 18.000 BTU, στην δωρεάν εγκατάσταση δεν περιλαμβάνεται η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (μια που θέλει δική του γραμμή από τον πίνακα, εκτός και αν μυπάρχει ανάλογη πρόβλεψη).

Στα + η τιμή του και το ότι είναι MITSUBISHI το εσωτερικό.... (σε κακές μέρες της τηλεθέρμανσης μια χαρά ανταποκρίθηκε).
Αν θες να βγάλεις τα μάτια σου, διάβασε και ΕΔΩ.
Αποστόλη για αντίστοιχη χρήση (+ ψύξη το καλοκαίρι, αλλά όχι συχνά) αγόρασα τέλος Ιουλίου ΑΥΤΟ στα 689€ + δωρεάν εγκατάσταση + 100€ δωροεπιταγή (βέβαια για να την πάρω άφησα ένα αρχαίο στη Πυλαία ο ίδιος, δεν παραλαμβάνουν οι τοπικοί εγκαταστάτες όσα είναι για ανακύκλωση). Επίσης να σημειώσω πως λόγω του ότι είναι 18.000 BTU, στην δωρεάν εγκατάσταση δεν περιλαμβάνεται η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (μια που θέλει δική του γραμμή από τον πίνακα, εκτός και αν υπάρχει ανάλογη πρόβλεψη).

Στα + η τιμή του και το ότι είναι MITSUBISHI το εσωτερικό.... (σε κακές μέρες της τηλεθέρμανσης μια χαρά ανταποκρίθηκε).
Αν θες να βγάλεις τα μάτια σου, διάβασε και ΕΔΩ.
Συγνωμη φίλε μου

αλλά θα ήθελε πολύ να είναι κάτι από Mitsubishi
Αλλά δεν του έκατσε ....

Δεν παύει να είναι ένα καλουτσικο μηχανημα
Με μια εταιρία από πίσω του που έχει καλή υποστηρίξη ...εάν χρειαστει
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Καλησπέρα Ηλία. Ισχύει το αρχικό μου ερώτημα για το οποίο ακόμη δεν πήρα απάντηση


Αν μπορείς απάντησε μου ποιο κλιματιστικό να προτιμήσω για επικουρικό σύστημα θέρμανσης όταν καμία φορά πέφτει το σύστημα της τηλεθέρμανσης στην περιοχή μου. Έχουμε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες στην Πτολεμαΐδα και θα πρέπει να δουλευει σωστά και με μείον του μηδενός βαθμούς

Δεν θα δουλεύει πέρα απο 10-20-30 μέρες σαν θέρμανση, όταν θα έχει πρόβλημα ή θα λειτουργεί με μειωμένη δύναμη το κύριο σύστημα θέρμανσης

Χώρος 50 τμ
και με ενδιαφέρει και η ποιότητα του αέρα σε μεγάλο βαθμό.
Μάρκα δεν θα σου πω
Γιατί;;
Επειδή σε κάθε μάρκα υπάρχουν πολλά μοντέλα
Αλλά καλά
Αλλά μέτρια
Αυτό που μπορω να σου πω
Είναι ότι πρέπει να ψάξεις να βρεις μηχανημα με υψηλό scop που είναι ο βαθμός απόδοσης σε θέρμανση αφού αυτό είναι το κύριο που σε ενδιαφέρει
Ξεκινά από το ευκολο να είναι A+++
Θα χρειαστείς για τα 50 τετραγωνικά περίπου 21-24 χιλιάδες btu
Και καλό είναι να έχει εσωτερικό ανεμιστήρα inverter για να μπορείς να περνεις την πλήρη απόδοση από το μηχανημα
Όσο για την ηλεκτρική σύνδεση

μην αγχωνεσαι
δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από καλή γείωση στο σπίτι
Όλα τα αλλά είναι μύθοι και συζητήσεις για το καφενείο

αυτά σε πρώτη φάση
Όταν κανείς έρευνα αγοράς
Αποφασίσεις ποσά λεφτά θέλεις να δώσεις
Και καταλήξεις ανάμεσα σε κάποια

εδώ είμαι να σε βοηθησω
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Συγνωμη φίλε μου

αλλά θα ήθελε πολύ να είναι κάτι από Mitsubishi
Αλλά δεν του έκατσε ....

Δεν παύει να είναι ένα καλουτσικο μηχανημα
Με μια εταιρία από πίσω του που έχει καλή υποστηρίξη ...εάν χρειαστει
O συμπιεστής διάβασα ότι είναι Mitsubishi στο συγκεκριμένο, my bad, δε το διατύπωσα σωστά.
Άλλωστε ούτε ειδικός είμαι (κάθε άλλο, μασημένη τροφή πήρα...) ούτε έχω κάποια σχέση με το κλάδο.
Επιπλέον + τα 5 χρόνια εγγύηση του Haier που δεν απαιτεί η ετήσια συντήρηση του να γίνεται από πιστοποιημένο τεχνικό της εταιρείας (+$$$) για να ισχύει...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μάρκα δεν θα σου πω
Γιατί;;
Επειδή σε κάθε μάρκα υπάρχουν πολλά μοντέλα
Αλλά καλά
Αλλά μέτρια
Αυτό που μπορω να σου πω
Είναι ότι πρέπει να ψάξεις να βρεις μηχανημα με υψηλό scop που είναι ο βαθμός απόδοσης σε θέρμανση αφού αυτό είναι το κύριο που σε ενδιαφέρει
Ξεκινά από το ευκολο να είναι A+++
Θα χρειαστείς για τα 50 τετραγωνικά περίπου 21-24 χιλιάδες btu
Και καλό είναι να έχει εσωτερικό ανεμιστήρα inverter για να μπορείς να περνεις την πλήρη απόδοση από το μηχανημα
Όσο για την ηλεκτρική σύνδεση

μην αγχωνεσαι
δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από καλή γείωση στο σπίτι
Όλα τα αλλά είναι μύθοι και συζητήσεις για το καφενείο

αυτά σε πρώτη φάση
Όταν κανείς έρευνα αγοράς
Αποφασίσεις ποσά λεφτά θέλεις να δώσεις
Και καταλήξεις ανάμεσα σε κάποια

εδώ είμαι να σε βοηθησω
Ευχαριστώ πολύ!
Διάβαζα για seer και scop αλλά δεν καταλάβαινα τι σημαίνουν!
Ξεκινάει η ψαχτική λοιπόν! Giving
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
O συμπιεστής διάβασα ότι είναι Mitsubishi στο συγκεκριμένο, my bad, δε το διατύπωσα σωστά.
Άλλωστε ούτε ειδικός είμαι (κάθε άλλο, μασημένη τροφή πήρα...) ούτε έχω κάποια σχέση με το κλάδο.
Επιπλέον + τα 5 χρόνια εγγύηση του Haier που δεν απαιτεί η ετήσια συντήρηση του να γίνεται από πιστοποιημένο τεχνικό της εταιρείας (+$$$) για να ισχύει...
Η συντηρηση φίλε μου είναι κάτι που πρέπει να κανεις για την δικιά σου υγεία και όχι για το μηχανημα
5 χρόνια το μηχανημα έχει στα λογια
2 είναι η εγγύηση δωρεάν (παγκόσμια )και μετά πληρώνεις τον τεχνικό εάν αποδείξεις ότι φταίει το μηχανημα..μην σου τύχει Και στο λέω σιγουρα
γιατι είναι ένας από τους τεχνικούς τις εταιρίας
 
Top Bottom