Κλιματισμός και λύσεις ψύξης θέρμανσης

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγω εχω 3-4 σε γραφειο και σπιτι.Ολα επωνυμα αλλα κανενα δεν κανει την δουλεια που θα ηθελα και δεν μιλαω για καλυψη 50 τετραγωνικων.
Για πες, πιο αναλυτικά.
Οταν λες δεν μιλάς για κάλυψη 50 τετραγωνικών εννοείς μιλάς για περισσότερα ή για λιγότερα τετραγωνικά;
Τι δεν σου κάνουν;
Επίσης επειδή λες για δουλειά, και γνωρίζω περίπου τι κάνεις. Τα γραφεία είναι μπετό ή σιδεροκατασκευή μεγάλο κτίριο; Επειδή στην δεύτερη περίπτωση οι απώλειες είναι τρομακτικά μεγάλες.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μια ερώτηση από εμένα, πόσο αγοράζετε τον τόνο, ένα καλό πέλλετ εκεί?
Δεν ξέρω. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτή την λύση, οπότε δεν το έψαξα ποτέ. ooops
Ξέρω πάντως πως αρκετοί φέρνουν απο Σκόπια ή απο Βουλγαρία αρκετά φτηνά.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ενιαιος χωρος στο σπιτι τουμπανο μονωση 40 τετρ μιτσουμπισι 21000 btu αγκομαχαει και δεν.

Στο γραφειο μετρια μονωση 20 τετρ χαμηλοταβανο carrier 12αρι κατι κανει.Στο αλλο γραφειο σε ιδιο χωρο media 12αρι καλουτσικα.Εαν ειχαν μεγαλυτερο ογκο θα βαραγαν γκασμα ολη μερα.Ενα inventor που ειχα 11αρι δεν εκανε τιποτε.Ευτυχως το χτυπησε κεραυνος και εγινα αιτια να το αλλαξω.
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Άποψη μου, εφόσον μιλάμε για θέρμανση, μείνε μακριά από κλιματιστικά.
Τα κλιματιστικά κάνουν πολλή ξηρή την ατμόσφαιρα στο σπίτι κάτι που είναι ανθυγιεινό ενώ μόλις τα κλείσεις η θερμότητα πάει περίπατο σε χρόνο dt.
Η μόνη ζέστη που κρατάνε τα σπίτια, είναι η θέρμανση από σώματα. Ας λειτουργούν με λέβητα αερίου, λέβητα πετρελαίου, λέβητα πελετ ή αντλία θερμότητας.
Τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει εγώ, μπορεί ένα σπίτι με βαρβάτη μόνωση, ενεργειακά αλουμίνια κλπ, να κρατάει τη ζέστη και ας είναι από κλιματιστικά, σόμπες, θερμοπομπους κ.α.
Στο δικό μου, ένα διαμέρισμα 92 τμ, μπαλκόνι εμπρός, πίσω και στο πλάι ενώ από κάτω έχω το γκαράζ μου (25 τμ) με ανοιχτή όμως όλη την πυλωτή (διαμπερής και αυτή), έφυγα από την κεντρική θέρμανση και έβαλα 9αρα αντλία. Κρατάει το σπίτι ζεστό και την έχω στους 19 βαθμούς ενώ από ρεύμα υπολογίζω μια επιβάρυνση περίπου 80€/μήνα στο λογαριασμό.
Όμως δεν την κλείνω καθόλου. Δουλεύει οοοοοοολο το 24ωρο.
Βασικά δε συμφέρει να την κλείσεις. Μόλις πιάσει θερμοκρασία τραβάει αραιά και που και για λίγη διάρκεια. Η μεγάλη κατανάλωση είναι στην αρχή, μέχρι να ζεστάνει το νερό.
Μεγάλη δαπάνη είναι η αλήθεια αλλά αν έχεις σώματα με μια 5αρα θα είσαι κομπλέ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ενιαιος χωρος στο σπιτι τουμπανο μονωση 40 τετρ μιτσουμπισι 21000 btu αγκομαχαει και δεν.

Στο γραφειο μετρια μονωση 20 τετρ χαμηλοταβανο carrier 12αρι κατι κανει.Στο αλλο γραφειο σε ιδιο χωρο media 12αρι καλουτσικα.Εαν ειχαν μεγαλυτερο ογκο θα βαραγαν γκασμα ολη μερα.Ενα inventor που ειχα 11αρι δεν εκανε τιποτε.Ευτυχως το χτυπησε κεραυνος και εγινα αιτια να το αλλαξω.
Με προβλημάτισες τώρα, για το Mitsubishi κυρίως.
Επειδή έχω παρατηρήσει πως όταν ο χώρος είναι γύρω στα 20 τετραγωνικά, ακόμη και με λίγα BTU κάνουν δουλειά όλοι όσοι ρώτησα, αλλά όσο μεγαλώνουν τα τετραγωνικά μάλλον υπάρχει θέμα.
Μου το ειπε κι άλλος με χώρο 50 τμ που δεν του τα ζέσταινε ένα 22άρι.

cdefghigi
και τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
Αντι για ένα 24 άρι πχ βάζω ένα 18άρι και ένα 12άρι με κοινή εξωτερική μονάδα;cdefghigi
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Δεν ξέρω. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτή την λύση, οπότε δεν το έψαξα ποτέ. ooops
Ξέρω πάντως πως αρκετοί φέρνουν απο Σκόπια ή απο Βουλγαρία αρκετά φτηνά.
Επειδή από ότι ακούω, αγοράζετε φθηνα, 230+-ε μου είχαν πει τον τόνο, εδώ αγοράζουμε 300+, θα σου έλεγα πέλλετ σόμπα για χώρο ενιαίο. Αν κρίνω από φιλο σε μαγαζί που την δουλεύει, θα θες 1.5 σακί την ημέρα, δηλ 6ε περίπου, αλλά μιλάμε για ζέστη. Εγώ έχω καυστήρα μετατροπή κ θέλω για 3 ορόφους από 1,5 έως 3 σακιά. Το ξύλο το έχεις βγάλει έξω?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Άποψη μου, εφόσον μιλάμε για θέρμανση, μείνε μακριά από κλιματιστικά.
Τα κλιματιστικά κάνουν πολλή ξηρή την ατμόσφαιρα στο σπίτι κάτι που είναι ανθυγιεινό ενώ μόλις τα κλείσεις η θερμότητα πάει περίπατο σε χρόνο dt.
Η μόνη ζέστη που κρατάνε τα σπίτια, είναι η θέρμανση από σώματα. Ας λειτουργούν με λέβητα αερίου, λέβητα πετρελαίου, λέβητα πελετ ή αντλία θερμότητας.
Τουλάχιστον αυτό έχω διαπιστώσει εγώ, μπορεί ένα σπίτι με βαρβάτη μόνωση, ενεργειακά αλουμίνια κλπ, να κρατάει τη ζέστη και ας είναι από κλιματιστικά, σόμπες, θερμοπομπους κ.α.
Στο δικό μου, ένα διαμέρισμα 92 τμ, μπαλκόνι εμπρός, πίσω και στο πλάι ενώ από κάτω έχω το γκαράζ μου (25 τμ) με ανοιχτή όμως όλη την πυλωτή (διαμπερής και αυτή), έφυγα από την κεντρική θέρμανση και έβαλα 9αρα αντλία. Κρατάει το σπίτι ζεστό και την έχω στους 19 βαθμούς ενώ από ρεύμα υπολογίζω μια επιβάρυνση περίπου 80€/μήνα στο λογαριασμό.
Όμως δεν την κλείνω καθόλου. Δουλεύει οοοοοοολο το 24ωρο.
Βασικά δε συμφέρει να την κλείσεις. Μόλις πιάσει θερμοκρασία τραβάει αραιά και που και για λίγη διάρκεια. Η μεγάλη κατανάλωση είναι στην αρχή, μέχρι να ζεστάνει το νερό.
Μεγάλη δαπάνη είναι η αλήθεια αλλά αν έχεις σώματα με μια 5αρα θα είσαι κομπλέ.
Καλά τα λες και έχω σώματα.

Το κλιματιστικό το θέλω σαν εναλλακτική λύση για τις περιπτώσεις που χαλάει η κύρια θέρμανση.
Δεν έχω σκοπό να κάνω δεύτερο εναλλακτικό σύστημα θέρμανσης ένα κύριο σύστημα με λέβητες και τέτοια. Ψάχνω μια απλή λύση χωρίς πολλά πολλά, αλλά να μην καίω ηλεκτρικά σώματα που καταναλώνουν πολύ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επειδή από ότι ακούω, αγοράζετε φθηνα, 230+-ε μου είχαν πει τον τόνο, εδώ αγοράζουμε 300+, θα σου έλεγα πέλλετ σόμπα για χώρο ενιαίο. Αν κρίνω από φιλο σε μαγαζί που την δουλεύει, θα θες 1.5 σακί την ημέρα, δηλ 6ε περίπου, αλλά μιλάμε για ζέστη. Εγώ έχω καυστήρα μετατροπή κ θέλω για 3 ορόφους από 1,5 έως 3 σακιά. Το ξύλο το έχεις βγάλει έξω?
Η απόφαση μου έχει κλειδώσει σε κλιματιστικό
Δεν έχω λόγο για κάτι τόσο ογκώδες και τόσο δύσχρηστο με στάχτες και μπουριά, όπως μια σόμπα πέλετ ή ξύλου

Όπως γράφω και πάνω το θέλω για εναλλακτικό σύστημα τις 5-10-20 μέρες τον χρόνο που θα χαλάσει ή θα υπολειτουργεί το κύριο σύστημα θέρμανσης. (ακόμη και χαλασμένο το δίνουν ανα 3-4 ώρες απο λίγο απο το εφεδρικό τους για να μην παγώσουν τα σπίτια)

Αν μπορείτε βοηθήστε με στο "Ποιο κλιματιστικό;" eye
 

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Στο δικό μου, ένα διαμέρισμα 92 τμ, μπαλκόνι εμπρός, πίσω και στο πλάι ενώ από κάτω έχω το γκαράζ μου (25 τμ) με ανοιχτή όμως όλη την πυλωτή (διαμπερής και αυτή), έφυγα από την κεντρική θέρμανση και έβαλα 9αρα αντλία. Κρατάει το σπίτι ζεστό και την έχω στους 19 βαθμούς ενώ από ρεύμα υπολογίζω μια επιβάρυνση περίπου 80€/μήνα στο λογαριασμό.
Όμως δεν την κλείνω καθόλου. Δουλεύει οοοοοοολο το 24ωρο.
Βασικά δε συμφέρει να την κλείσεις. Μόλις πιάσει θερμοκρασία τραβάει αραιά και που και για λίγη διάρκεια. Η μεγάλη κατανάλωση είναι στην αρχή, μέχρι να ζεστάνει το νερό.
όταν λες την έχω στους 19 βαθμούς, προφανώς εννοείς τον θερμοστάτη χώρου.
το νερό στους πόσους βαθμούς το έχεις ρυθμίσει ?
η αντλία θέλει αρκετό πειραματισμό μέχρι να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και κόστος χρήσης
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Ζητώντας προκαταβολικά συγνώμη που θα προτείνω κάτι άλλο εκτός από κλιματιστικά στα οποία έχεις καταλήξει, θα πω ότι δεν είναι απαραίτητο να έχεις μπουριά, στάχτες κλπ.
Πως;;; Kerosun! Την έχει αδελφικός φίλος (συμπληρωματικα μιας και έχει ατομική πετρελαίου) σε σπίτι 100 τμ και με 5 παιδιά και είναι σούπερ! Ακόμα και όταν δουλεύει μόνη της!
Πιάνει ελάχιστο χώρο και το καλοκαίρι τη βάζει στην αποθήκη του.
 

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Η απόφαση μου έχει κλειδώσει σε κλιματιστικό
Δεν έχω λόγο για κάτι τόσο ογκώδες και τόσο δύσχρηστο με στάχτες και μπουριά, όπως μια σόμπα πέλετ ή ξύλου

Όπως γράφω και πάνω το θέλω για εναλλακτικό σύστημα τις 5-10-20 μέρες τον χρόνο που θα χαλάσει ή θα υπολειτουργεί το κύριο σύστημα θέρμανσης. (ακόμη και χαλασμένο το δίνουν ανα 3-4 ώρες απο λίγο απο το εφεδρικό τους για να μην παγώσουν τα σπίτια)

Αν μπορείτε βοηθήστε με στο "Ποιο κλιματιστικό;" eye
Απόστολε, δεν μπορώ να βοηθήσω, γιατί δεν μου αρέσει αυτή η θέρμανση και δεν ξέρω,
προσωπικά θα έβαζα μια kerosun, την έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν με άριστα αποτελέσματα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ζητώντας προκαταβολικά συγνώμη που θα προτείνω κάτι άλλο εκτός από κλιματιστικά στα οποία έχεις καταλήξει, θα πω ότι δεν είναι απαραίτητο να έχεις μπουριά, στάχτες κλπ.
Πως;;; Kerosun! Την έχει αδελφικός φίλος (συμπληρωματικα μιας και έχει ατομική πετρελαίου) σε σπίτι 100 τμ και με 5 παιδιά και είναι σούπερ! Ακόμα και όταν δουλεύει μόνη της!
Πιάνει ελάχιστο χώρο και το καλοκαίρι τη βάζει στην αποθήκη του.
Μυρίζει
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
όταν λες την έχω στους 19 βαθμούς, προφανώς εννοείς τον θερμοστάτη χώρου.
το νερό στους πόσους βαθμούς το έχεις ρυθμίσει ?
η αντλία θέλει αρκετό πειραματισμό μέχρι να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και κόστος χρήσης
Στους 55. Σωστά λες για θερμοστάτη χώρου.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Δεν κανουν για θέρμανση σε χαμηλες θερμοκρασιες τα κλιματιστικά


Παρε μια πελετ σομπα....εχει αυτόματη ταιστρα κ ειναι πολυ αποδοτική
 
Τελευταία επεξεργασία:

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μυρίζει
Όσες φορές έχω πάει στο σπίτι του φίλου και είναι σε λειτουργία, δεν έχω καταλάβει κάποια μυρωδιά.
Όντως ενδέχεται να βγάλουν μια μυρωδιά αλλά αυτό είναι μόνο την ώρα που παίρνει μπροστά.
Ο φίλος την έχει μάθει και δεν έχει τέτοια θέμα καθώς με τον κατάλληλο χειρισμό στην εκκίνηση δεν μυρίζει ούτε τότε.
Εναλλακτικά, αρκετοί που δεν το καταφέρνουν με αυτό, τη βάζουν μπροστά σε άλλο μέρος, στο μπάνιο για παράδειγμα αρκεί να έχει παράθυρο για να το αφήσεις 5 λεπτά ανοικτό και να φύγει η μυρωδιά και μετά την μεταφέρουν στο χώρο που θέλουν.
 

bugsbunny

new member
Δημοσιεύσεις
300
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
VOGE 500 DS
Όνομα
George
Μυρίζει
οι καινούργιες όχι, ακόμα και οι πιο παλιές αν είσαι τυπικός στην περιποίηση του φυτιλιού δεν έχουν πρόβλημα
η kerosun έχει πετρέλαιο που το δίνει σαν άοσμο
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Με προβλημάτισες τώρα, για το Mitsubishi κυρίως.
Επειδή έχω παρατηρήσει πως όταν ο χώρος είναι γύρω στα 20 τετραγωνικά, ακόμη και με λίγα BTU κάνουν δουλειά όλοι όσοι ρώτησα, αλλά όσο μεγαλώνουν τα τετραγωνικά μάλλον υπάρχει θέμα.
Μου το ειπε κι άλλος με χώρο 50 τμ που δεν του τα ζέσταινε ένα 22άρι.

cdefghigi
και τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;
Αντι για ένα 24 άρι πχ βάζω ένα 18άρι και ένα 12άρι με κοινή εξωτερική μονάδα;cdefghigi
Δεν εχει να κανει με την δυναμη αλλα με την ποιοτητα της ζεστης.Σιγουρα θα ζεστανει τον χωρο οτι και να βαλεις,το ζητημα ειναι αν θα σε καλυψει.

Αν δεν δει ο Ηλιας ο VaraS το νημα στειλτου πμ.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εχουμε κανεναν που ασχολειται με κλιματιστικα για μαγαζι φιλου στην Αθηνα;
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
οποιος θελει ρωταει εδω ειμαι να σας λυσω καθε απορια

ξεκινησα να διαβαζω το νημα

αλλα κατερευσαν οι γνωσεις μου και τα παρατησα funny funny funny abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

.....
 
Top Bottom