Τεχνικό Κατασκευή ανεμοθώρακα (ζελατίνα) μοτοσυκλέτας, για Voge 300acx

Lakisss

new member
Δημοσιεύσεις
49
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Άλλη μια κατασκευή πάνω στο Voge που πήγε αρκετά καλά. Δυστυχώς σας παραπέμπω αλλού αφού έχει γίνει πριν αρκετό καιρό. Για κάθε απορία στη διάθεσή σας.

 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Άλλη μια κατασκευή πάνω στο Voge που πήγε αρκετά καλά. Δυστυχώς σας παραπέμπω αλλού αφού έχει γίνει πριν αρκετό καιρό. Για κάθε απορία στη διάθεσή σας.

Πολύ όμορφη δουλειά ,εύγε !
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.393
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στους πόσους βαθμούς και πόση ώρα στον φούρνο;
Αυτό με το φούρνο δουλεύει !
Όταν στο ταηγκερ 800 ο μάστορας έκανε βλακεία σε αλλαγή υγρά φρένων και έκαψε το κρύσταλλο του κοντέρ ,από μια παλιά ζελατίνα και με Τσερκι στο φούρνο πήραμε κομμάτι της και έγινε εργοστασιακή δουλειά
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.509
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Συγχαρητήρια όμορφη δουλειά γεμάτη μεράκι και ένα πανέμορφο αποτέλεσμα.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lakisss

new member
Δημοσιεύσεις
49
Ηλικία
46
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Στους πόσους βαθμούς και πόση ώρα στον φούρνο;
Να πω αρχικά ότι δεν έχει καμία σχέση το πολυκαρβονικό με το plexiglass τόσο στην επεξεργασία, όσο και στο φούρνισμα.
Το plexi παίρνει σχήμα πολύ πιο γρήγορα και εύκολα.

Βάζεις τον φούρνο τέρμα και να έχει ζεσταθεί καλά. Το μυστικό είναι να εκτεθεί το υλικό σε θερμότητα γρήγορα, για να μην καταστραφεί.
Η πρώτη ζελατίνα είχε πάχος 4 χιλιοστά, ενώ η δεύτερη 3. Το ένα χιλιοστό κάνει μεγάλη διαφορά στον φούρνο., αργεί περισσότερο η 4άρα και κινδυνεύει να χαλάσει.

Όλα αυτά είναι πατέντες, οι εταιρίες διαμορφώνουν τις ζελατίνες σε καλούπια ψυχρές, υπό μεγάλη πίεση. Ίσως είναι και η σύσταση του υλικού λίγο διαφορετική. Αναγκαστικά σε οικιακές καταστάσεις πας σε φούρνο. Η πρώτη μου έκανε μια θαμπή γραμμή στο μέσον της που ακουμπούσε στην κορυφή της καμπύλης του αλουμινίου, μέχρι να ζεσταθεί πλήρως και να κουρμπάρει. Μικρό το κακό, αν την συνηθίσεις την ξεχνάς.

Στην δεύτερη απόπειρα, σκέφτηκα να βάλω έναν "μονωτή" ώστε να μην ακουμπάει απευθείας στο αλουμίνιο, έτσι έβαλα ένα λευκό t-shirt.
Προς απογοήτευσή μου η ζελατίνα καταστράφηκε αφού άσπρισε! Λες και τράβηξε μπογιά απο το μπλουζάκι, ενώ η επιφάνεια της ήταν απόλυτα λεία! Παράξενο...

Στην τρίτη έβαλα ριζόχαρτο και πέτυχε. Μου έκανε λίγες ραγάδες στις δύο άκρες κάτω χαμηλά, αλλά εκτός του οπτικού πεδίου.
Στο Voge 525dsx που αναμένω, θα επιχειρήσω μάλλον με φιμέ plexiglass και να δούμε πως θα βγει...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Παλια ... καποιος γνωστος μου ανεφερε καλουπι απο γυψο και μολις στεγνωνε εμπαινε στο ταψι με την ζελατινα επανω του ... για φουρνισμα.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Άλλη μια κατασκευή πάνω στο Voge που πήγε αρκετά καλά. Δυστυχώς σας παραπέμπω αλλού αφού έχει γίνει πριν αρκετό καιρό. Για κάθε απορία στη διάθεσή σας.

Μπράβο άξιος πιάνουν τα χέρια σου
 
Top Bottom