Καλπάζουν οι Κινέζοι!

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

QJMotor QJ650 - Νέα V2 On-Off μοτοσυκλέτα​





Τα χαρτιά των προδιαγραφών “πρόδωσαν” τη νέα QJ650 της Qjmotor, μια On-Off μοτοσυκλέτα με V2 και όχι δικύλινδρο εν σειρά κινητήρα. Και η ήδη τεράστια γκάμα των Κινέζων συνεχώς διευρύνεται.
Ο κωδικός της νέας μοτοσυκλέτας είναι QJ650-16A, ενώ θα παραχθεί σε 2 εκδόσεις.

Να πούμε καταρχήν πως η υιοθέτηση V2 κινητήρα αντί για του επικρατέστερου στη σημερινή εποχή δικύλινδρου εν σειρά προκαλεί εντύπωση και γεμίζει χαρά τους παλαιότερους, φίλους της συγκεκριμένης V διάταξης.
Στη συνέχεια, να τονίσουμε πως η νέα μοτοσυκλέτα δεν θα έχει ακραίες Off-Road τάσεις, καθώς αντί για τροχό 21 ιντσών μπροστά θα έρχεται με 19άρη, και τροχό 17 ιντσών πίσω.

Η πρώτη έκδοση θα είναι με αλουμινένιους τροχούς και τριβάλιτσο, ενώ η δεύτερη θα έχει ακτινωτούς τροχούς και τριβάλιτσο.
Ο V2 κινητήρας έχει χωρητικότητα 645 κ.εκ. και μέγιστη ονομαστική ισχύ 56 kW, ήτοι 75 hp. Καθόλου άσχημα.
Όπως εικάζεται, ο V2 κινητήρας είναι εντελώς καινούργιος για τα δίκυκλα της εταιρείας, ενώ έχει διαστάσεις που φέρνουν στο μυαλό το Suzuki V-Strom 650 -για το οποίο η Suzuki ανακοινώνει 70 hp.

Ο εξοπλισμός της μοτοσυκλέτας είναι πολύ καλός, με φρένα της Brembo, ρυθμιζόμενη ζελατίνα, κάγκελα προστασίας και χούφτες, μεγάλη TFT οθόνη οργάνων, δικάναλο ABS, ποδιά κινητήρα, full LED φώτα, φωτιζόμενους διακόπτες, συμπλέκτη περιορισμένης ολίσθησης, κ.α.
Χάρη στον V2 κινητήρα, η μοτοσυκλέτα αναμένεται να είναι αρκετά πιο λεπτή από τις δικύλινδρες εν σειρά μοτοσυκλέτες της Qjmotor, και να έχει χορταστική ροπή χαμηλά.
Στα χαρτιά των προδιαγραφών, πέρα από τη διάσταση των τροχών και τα κυβικά και τη διάταξη του κινητήρα, βλέπουμε το ανακοινώσιμο βάρος της μοτοσυκλέτας στα 219 κιλά, την τελική της ταχύτητα στα 185 χλμ/ώρα, το μεταξόνιο των 1.520 mm, κ.α.

Αναμένουμε με ενδιαφέρον τα επίσημα στοιχεία, καθώς η QJMotor εξαπλώνεται και στην Ευρώπη, ενώ θα μπορούσαμε να δούμε τη μοτοσυκλέτα και με το σήμα της θυγατρικής Benelli.

Πηγη www.bikeit.gr
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Zontes 350GK - Έρχεται στην Ελλάδα, ανακοινώθηκε η τιμή του​











Η νέα café sport της Zontes είναι έτοιμη να αλλάξει τα σημεία αναφοράς σε όλους τους τομείς, για την κατηγορία των μεσαίου κυβισμού roadsters.
Με δυναμική εμφάνιση που καθηλώνει τα βλέμματα και με έναν ολοκαίνουργιο κινητήρα σχεδιασμένο από λευκό χαρτί, αποτελεί μία δελεαστική και ολοκληρωμένη πρόταση. Οι 39.5 ίπποι στις 9,500 στροφές, τα διαφορετικά Power Modes και ο τεχνολογικός εξοπλισμός που καινοτομεί στη συγκεκριμένη κατηγορία με σύστημα Keyless, full LED φώτα, έγχρωμη TFT οθόνη, δύο θύρες USB και αισθητήρες πίεσης και θερμοκρασίας των ελαστικών, θέτουν τα νέα στάνταρ.







Τα ποιοτικά και επώνυμα περιφερειακά, όπως τα φρένα της J.Juan (που ανήκει πλέον στην Brembo μετά την εξαγορά της) και το ABS της Bosch, σε συνδυασμό με το εξαιρετικό πακέτο πλαισίου-αναρτήσεων, καθιστούν τη νέα Zontes 350GK την πιο πολυαναμενόμενη άφιξη του φετινού καλοκαιριού!

En2021YB
Με τιμή στα €4,785 ευρώ, το νέο μηχανολογικό αριστούργημα της Zontes θα διατίθεται στη χώρα μας στις αρχές Ιουνίου, μέσα από το δίκτυο συνεργατών EVOMOTO της ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ Α.Ε.

Ιστοσελίδα Zontes 350GK

Πηγη www.bikeit.gr
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
To 350GK το περιμένω να το δω από κοντά εδω και καιρό ......
(αν και δεν καταλαβαίνω την κίνηση να μειώσουν τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ από τα 20L που έχει το μικρό του αδερφάκι)
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
To 350GK το περιμένω να το δω από κοντά εδω και καιρό ......
(αν και δεν καταλαβαίνω την κίνηση να μειώσουν τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ από τα 20L που έχει το μικρό του αδερφάκι)

Γνωρίζουμε αν ο κινητήρας είναι αντιγραφή ή συνεργασία με κάποιον άλλον κατασκευαστή? Πολλά άλογα για τα κυβικά του και κοντό μεταξόνιο ...σχετικά ...cdefghigi
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Γνωρίζουμε αν ο κινητήρας είναι αντιγραφή ή συνεργασία με κάποιον άλλον κατασκευαστή? Πολλά άλογα για τα κυβικά του και κοντό μεταξόνιο ...σχετικά ...cdefghigi
Έχουν και ένα σκούτερ σφήνα το λένε 310κυβικα m309 αν δεν κάνω λάθος είναι σφαίρα 34 άλογα σχεδόν
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Έχουν και ένα σκούτερ σφήνα το λένε 310κυβικα m309 αν δεν κάνω λάθος είναι σφαίρα 34 άλογα σχεδόν
Πήγα και το είδα έχει πολύ τεχνολογία πάνω του αν και το είδα από μακριά και αυτό, μάλλον με φοβήθηκε τι να πω χαχαχ αλλά είναι και όμορφο σαν σκούτερ και 4450 είναι μια χαρά πιστεύω
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Γνωρίζουμε αν ο κινητήρας είναι αντιγραφή ή συνεργασία με κάποιον άλλον κατασκευαστή? Πολλά άλογα για τα κυβικά του και κοντό μεταξόνιο ...σχετικά ...cdefghigi
Λογικά είναι εξέλιξη του 310 κινητήρα τους που το έχουν σε διάφορα μοντέλα -και το σκούτερ που αναφέρει ο Ηρακλής παραπάνω -. Δεν γνωρίζω από που κρατάει η σκούφια του αρχικού concept.

Το μικρό μοντέλο πάντως (το 155) φαίνεται να είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό και αξιόπιστο - το έχει ο Magelanos και μέχρι και Σερβία μου ήρθε με αυτό !!!!
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Λογικά είναι εξέλιξη του 310 κινητήρα τους που το έχουν σε διάφορα μοντέλα -και το σκούτερ που αναφέρει ο Ηρακλής παραπάνω -. Δεν γνωρίζω από που κρατάει η σκούφια του αρχικού concept.

Το μικρό μοντέλο πάντως (το 155) φαίνεται να είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό και αξιόπιστο - το έχει ο Magelanos και μέχρι και Σερβία μου ήρθε με αυτό !!!!
Το μοτέρ είναι δικιά τους κατασκευή και έχει γίνει ντόρος στο γιού τιουμπ αν θέλεις ρίξε μια ματιά βασικά στα ξένα κανάλια θα βρεις αρκετά βιντεάκια. Είναι τούμπανο και ελαφρύ μπανικο που λένε
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Το μοτέρ είναι δικιά τους κατασκευή και έχει γίνει ντόρος στο γιού τιουμπ αν θέλεις ρίξε μια ματιά βασικά στα ξένα κανάλια θα βρεις αρκετά βιντεάκια. Είναι τούμπανο και ελαφρύ μπανικο που λένε

Όμορφο είναι πράγματι και τουμπανάκι. Εμένα μου έκατσε καλά το μαυρο-μπλεδάκι !!!!!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τελικά στην μικρομεσαία κατηγορία γίνονται τα θαύματα μου φαίνεται...

"Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ "

Αρχισαμεεεε ....! Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
"Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ "

Αρχισαμεεεε ....! Tooth
Ανησυχώ με το πώς έχω βολευτεί το 360, το Σάββατο ταξιδεύαμε με την Νίκη με 120 χαλαρά και έκαψε 3.5 λίτρα....
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Όμορφο είναι πράγματι και τουμπανάκι. Εμένα μου έκατσε καλά το μαυρο-μπλεδάκι !!!!!
Έχει και λευκό με κάτι κόκκινες γραμμές πολύ καλό αλλά δεν εισάγεται στο Ελλάδα
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ανησυχώ με το πώς έχω βολευτεί το 360, το Σάββατο ταξιδεύαμε με την Νίκη με 120 χαλαρά και έκαψε 3.5 λίτρα....
Μπράβο ρε φίλε αφού σε καλύπτει έκανες σωστή επιλογή.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ανησυχώ με το πώς έχω βολευτεί το 360, το Σάββατο ταξιδεύαμε με την Νίκη με 120 χαλαρά και έκαψε 3.5 λίτρα....
Έεεεεετσι!

Εγω το πήρα απόφαση. Το δικό μου μοτομέλλον λέει σκούτερ. Ήδη ψάχνω προς τα που θα πάω.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Έεεεεετσι!

Εγω το πήρα απόφαση. Το δικό μου μοτομέλλον λέει σκούτερ. Ήδη ψάχνω προς τα που θα πάω.
Σωστός!! Πάρε ένα φορζα 750 για μια ζωή.. λέμε τώρα έτσι αχαχαχα. Πάντως αυτή για εμένα είναι μια πολύ καλή επιλογή μετά πάω σε xadv πάλι σε φτερό
 
Top Bottom