Καλοκαιρινά γάντια και όλα τα σχετικά με αυτά.

mike_4

new member
Δημοσιεύσεις
13
Ηλικία
38
Όνομα
Μιχαλης
Σαββα εχω εχω τα revit desert τα εχει ο γιασαρης απο 66 ευρω στα 49 ευρω ειμαι ευχαριστημενος για καλοκαιρινο γαντι ειναι διατρητα και δεν αισθανομαι ζεστη ποιοτηκος ειναι αρκετα καλα

Φίλε τα έχω από το 2017. Το πρώτο χρόνο ευχαριστημένος, από το δεύτερο άρχισαν οι φθορές. Ξεκόλλησαν αρκετά προστατευτικά και παρατήρησα φθορά σε κανα δυο ραφές. 2 χρόνια βγάλαν σε κανονική χρήση, τώρα τα έχω σχεδόν παροπλίσει και τα παίρνω σε καμια μεγάλη βόλτα για 2ο ζευγάρι μπας κ χρειαστεί. Τότε τα είχα πάρει 45.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.253
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Φίλε τα έχω από το 2017. Το πρώτο χρόνο ευχαριστημένος, από το δεύτερο άρχισαν οι φθορές. Ξεκόλλησαν αρκετά προστατευτικά και παρατήρησα φθορά σε κανα δυο ραφές. 2 χρόνια βγάλαν σε κανονική χρήση, τώρα τα έχω σχεδόν παροπλίσει και τα παίρνω σε καμια μεγάλη βόλτα για 2ο ζευγάρι μπας κ χρειαστεί. Τότε τα είχα πάρει 45.
Eμενα ο δευτερος χρονος θα ειναι τωρα μεχρι στιγμης εχω μεινη ευχαριστημενος οσο για την αξιοπιστιατους στο χρονο η αυτοψια θα δειξη
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
επισης Κοιταχτε την ΜΑΚΑΝ τι προσφορες εχει σε καλοκαιρινα KLIM..........
Πέρασα απ’τη ΜΑΚΑΝ και τα είδα, αλλά απογοητεύτηκα. Περίμενα κάτι καλύτερο από την Klim. Δες τα FIVE, που λένε και οι παραπάνω τι προστατευτικά έχουν, πως αγκαλιάζουν το χέρι από καρπό μέχρι δάχτυλα και θα καταλάβεις ότι πολλές καλές εταιρείες πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αν συγκρίνεις δε και τιμή (είχα πάρει τα RS3 30€), δεν υπάρχει ανταγωνισμός κατά τη γνώμη μου.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πέρασα απ’τη ΜΑΚΑΝ και τα είδα, αλλά απογοητεύτηκα. Περίμενα κάτι καλύτερο από την Klim. Δες τα FIVE, που λένε και οι παραπάνω τι προστατευτικά έχουν, πως αγκαλιάζουν το χέρι από καρπό μέχρι δάχτυλα και θα καταλάβεις ότι πολλές καλές εταιρείες πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αν συγκρίνεις δε και τιμή (είχα πάρει τα RS3 30€), δεν υπάρχει ανταγωνισμός κατά τη γνώμη μου.
Δεν φόρεσες τα Klim με το δέρμα Βαγγέλη, φόρεσες τα Klim τα φούλ συνθετικά....
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Δεν φόρεσες τα Klim με το δέρμα Βαγγέλη, φόρεσες τα Klim τα φούλ συνθετικά....

Ακριβώς. Αποφεύγω τα δερμάτινα γενικά.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
και εγώ με five είμαι τον τελευταίο καιρό και τα έχω βολευτεί πολύ
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σήμερα βγαίνει επιτροπή αξιολογήσεως παγανιά....Stoned Emoticon

Υπόψη ότι με το να πετάμε ένα γάντι σκέτο σαν πρόταση δεν λέμε τίποτα σύντροχοι.
Το θέμα είναι να λέμε και δύο λογάκια ήτοι πόσα χρόνια τόχετε αν τόχετε φορέσει πολύ, τι παρατηρήσατε ήτοι αν μπάζει αρκετό αέρα (μιλάμε για καλοκαιρινά, μου φαίνεται ότι παραπάνω έβαλε κάποια ο Βασίλης που δεν τα βλέπω για καλοκαιρινά) αν είχε φθορά και που μετά από πόσο καιρό κλπ.

Εγώ για παράδειγμα έχω για αεράτα τα NORDCUP και αυτά θέλω να αλλάξω τώρα διότι μετά από δύο χρόνια χρήσης το εσωτερικό σουέντ πούχουν ξεφτίζει και στο αριστερό στον δείκτη, στην επιστροφή από Ρουμανία σκίστηκε.

Τάχω ξεσκίσει όμως στο φόρεμα, τα έλιωσα που λέμε από το πολύ φόρεμα.

Γενικά πολύ αεράτα γάντια για χρήση σε πολύ ζέστη, άνετα, ευαίσθητα κάπως στο βγάλε στο σημείο του καρπού πάνω που τελικά άρχισαν και εκεί να σκίζονται. Καλά σε αίσθηση σε μανέτες κλπ. Κάπως περίεργα στην εφαρμογή μεταξύ αντίχειρα και δείκτη, τεντώνουν εκεί περίεργα. Από προστασία τώρα το πάνω μέρος ναι έχει καλή αλλά το κάτω δεν θα τόλεγα και τόσο. Εύκολα γάντια όμως για καλοκαίρι που δεν κολλάνε στο χέρι σου να σου σπάνε τα νεύρα αν είστε νευρόσπαστα σαν και μένα πούχω πετάξει γάντια στον κάδο των σκουπιδιών και έφυγα...tongue
Καλά γενικά για τα 30 ευρώ πούχουν. Δεν έχω μείνει δυσαρεστημένος αλλά θέλω κάτι αντίστοιχο αλλά καλύτερης ποιότητας - αντοχής που να μη με κάνει να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι και να ψάχνω. Δεν τα αποκλείω όμως να τα ξαναπάρω. Είναι και αυτά στην λίστα μου ξανά.
Αυτά είναι τα τωρινά που υπάρχουν :
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Σήμερα βγαίνει επιτροπή αξιολογήσεως παγανιά....Stoned Emoticon

Υπόψη ότι με το να πετάμε ένα γάντι σκέτο σαν πρόταση δεν λέμε τίποτα σύντροχοι.
Το θέμα είναι να λέμε και δύο λογάκια ήτοι πόσα χρόνια τόχετε αν τόχετε φορέσει πολύ, τι παρατηρήσατε ήτοι αν μπάζει αρκετό αέρα (μιλάμε για καλοκαιρινά, μου φαίνεται ότι παραπάνω έβαλε κάποια ο Βασίλης που δεν τα βλέπω για καλοκαιρινά) αν είχε φθορά και που μετά από πόσο καιρό κλπ.

Εγώ για παράδειγμα έχω για αεράτα τα NORDCUP και αυτά θέλω να αλλάξω τώρα διότι μετά από δύο χρόνια χρήσης το εσωτερικό σουέντ πούχουν ξεφτίζει και στο αριστερό στον δείκτη, στην επιστροφή από Ρουμανία σκίστηκε.

Τάχω ξεσκίσει όμως στο φόρεμα, τα έλιωσα που λέμε από το πολύ φόρεμα.

Γενικά πολύ αεράτα γάντια για χρήση σε πολύ ζέστη, άνετα, ευαίσθητα κάπως στο βγάλε στο σημείο του καρπού πάνω που τελικά άρχισαν και εκεί να σκίζονται. Καλά σε αίσθηση σε μανέτες κλπ. Κάπως περίεργα στην εφαρμογή μεταξύ αντίχειρα και δείκτη, τεντώνουν εκεί περίεργα. Από προστασία τώρα το πάνω μέρος ναι έχει καλή αλλά το κάτω δεν θα τόλεγα και τόσο. Εύκολα γάντια όμως για καλοκαίρι που δεν κολλάνε στο χέρι σου να σου σπάνε τα νεύρα αν είστε νευρόσπαστα σαν και μένα πούχω πετάξει γάντια στον κάδο των σκουπιδιών και έφυγα...tongue
Καλά γενικά για τα 30 ευρώ πούχουν. Δεν έχω μείνει δυσαρεστημένος αλλά θέλω κάτι αντίστοιχο αλλά καλύτερης ποιότητας - αντοχής που να μη με κάνει να τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι και να ψάχνω. Δεν τα αποκλείω όμως να τα ξαναπάρω. Είναι και αυτά στην λίστα μου ξανά.
Αυτά είναι τα τωρινά που υπάρχουν :
Γαντι καλοκαιρινο δεν ειναι για πολλά χρονια....αν φαει δε και καμμιά βρόχα....χψ και α τοτενες

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Γαντι καλοκαιρινο δεν ειναι για πολλά χρονια....αν φαει δε και καμμιά βρόχα....χψ και α τοτενες

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστό.
Ας δοκιμάσω ίσως και καμιά άλλη μάρκα μη μπας και ....
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.702
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Σωστό.
Ας δοκιμάσω ίσως και καμιά άλλη μάρκα μη μπας και ....
Άμα δοκιμάσεις τίποτα ενδιαφέρον να μας πεις εντυπώσεις σαββα ! Καλημέρα Smileys drinking beer Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Άμα δοκιμάσεις τίποτα ενδιαφέρον να μας πεις εντυπώσεις σαββα ! Καλημέρα Smileys drinking beer Emoticon
Καλημέρα Θάνο.
Εννοείται, βγαίνει επιτροπή γερόντων σήμερα για αξιολόγηση.
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Έχω αυτά απίστευτα καλοκαιρινά γάντια και στην αντοχή και στη δροσιά
Τα προτείνω ανεπιφύλακτα είμαι πολύ ευχαριστημένος


 
Last edited by a moderator:

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
@Σάββας η Κnox για καλοκαιρινό το πουλάει, τώρα για χρήση στη πόλη (και ειδικά σε ελληνικό καλοκαίρι) μπορεί να ζορίσει....
Από το review που παρέθεσα...
"
As far as ventilation goes, they are about average for a hot-weather leather glove. The perforations do a reasonable job of flowing air but the overall number and placement of those perforations mean they can only do so much. On the other hand, having more perforations and/or mesh material would reduce the overall protectiveness of the gloves.

Conclusion

The Orsa Leather MKII’s are a standout for a summer/hot-weather glove. Considering their short-cuff design, they offer a lot of protection, to the point of passing the 15 tests needed for CE certification. Not a bad place to keep one’s hands when riding though I would like to see some extra protection for the little finger area on the gloves."

Έχει και αυτά η Knox https://www.planet-knox.com/product/orsa-or3-mx-gloves/ που σίγουρα είναι πιο δροσερά, αλλά με αντίκρισμα στην ασφάλεια... You win some, you lose some...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αρίκο δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον αυτά σε μαγαζί να τα δω κλπ.

Βασίλη λάθος μου φίλε, τώρα τάδα όντως καλοκαιρινά είναι αλλά επίσης εδώ δεν μπορώ να τα βρω σε μαγαζί για να τα δω - δοκιμάσω κλπ.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Σάββα τελικά ένα δρομολόγιο με έβγαλε έξω από μαγαζί με αξεσουάρ και δεν μπόρεσα να αντισταθώ!! Tooth
Τα χτύπησα τα five RS3 (μιας και το audi RS3 είναι άπιαστο όνειρο)
Ωραίο καλοκαιρινο γαντακι, ελαφρύ με τις προστασιες του διακριτικές και με άριστη εφαρμογή, τουλάχιστον στο δικό μου χέρι!!
Μένει μα δοκιμαστεί και αυτό σε όλες τις συνθήκες της εποχής!! IMG_20210428_162045_copy_2595x2073.jpg

Κανα 15ημερο πριν είχα, περάσει πάλι έξω από μαγαζί με αξεσουάρ Tooth και είχα πάρει το five E 3 Evo για το εντουρακι!!
Μπορεί και αυτό να φορεθεί σαν καλοκαιρινό και τούμπαλιν δηλαδή με το παραπάνω!! Άλλη μια επιλογή λοιπόν αν θες να τσεκάρεις και το Ε 3 Evo
IMG_20210428_162207.jpg
Ξέχασα τις τιμές!
39 το RS3 και 35 το Ε3 Evo !
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Σάββα τελικά ένα δρομολόγιο με έβγαλε έξω από μαγαζί με αξεσουάρ και δεν μπόρεσα να αντισταθώ!! Tooth
Τα χτύπησα τα five RS3 (μιας και το audi RS3 είναι άπιαστο όνειρο)
Ωραίο καλοκαιρινο γαντακι, ελαφρύ με τις προστασιες του διακριτικές και με άριστη εφαρμογή, τουλάχιστον στο δικό μου χέρι!!
Μένει μα δοκιμαστεί και αυτό σε όλες τις συνθήκες της εποχής!! View attachment 31242

Κανα 15ημερο πριν είχα, περάσει πάλι έξω από μαγαζί με αξεσουάρ Tooth και είχα πάρει το five E 3 Evo για το εντουρακι!!
Μπορεί και αυτό να φορεθεί σαν καλοκαιρινό και τούμπαλιν δηλαδή με το παραπάνω!! Άλλη μια επιλογή λοιπόν αν θες να τσεκάρεις και το Ε 3 Evo
View attachment 31243
Ξέχασα τις τιμές!
39 το RS3 και 35 το Ε3 Evo !
Καλοφόρετα, Αποστόλη! Πολύ όμορφα γραφικά, κρίμα που δεν υπήρχαν πέρυσι που πήρα τα δικά μου.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Σάββα τελικά ένα δρομολόγιο με έβγαλε έξω από μαγαζί με αξεσουάρ και δεν μπόρεσα να αντισταθώ!! Tooth
Τα χτύπησα τα five RS3 (μιας και το audi RS3 είναι άπιαστο όνειρο)
Ωραίο καλοκαιρινο γαντακι, ελαφρύ με τις προστασιες του διακριτικές και με άριστη εφαρμογή, τουλάχιστον στο δικό μου χέρι!!
Μένει μα δοκιμαστεί και αυτό σε όλες τις συνθήκες της εποχής!! View attachment 31242

Κανα 15ημερο πριν είχα, περάσει πάλι έξω από μαγαζί με αξεσουάρ Tooth και είχα πάρει το five E 3 Evo για το εντουρακι!!
Μπορεί και αυτό να φορεθεί σαν καλοκαιρινό και τούμπαλιν δηλαδή με το παραπάνω!! Άλλη μια επιλογή λοιπόν αν θες να τσεκάρεις και το Ε 3 Evo
View attachment 31243
Ξέχασα τις τιμές!
39 το RS3 και 35 το Ε3 Evo !
Δε μας λες και το καταστημα που περασες,μηπως περασουμε κι εμεις ...κατα λαθος!!!




ΥΓ. Δινουν κανα αλογο αυτα τα γαντια,η μπα??
 
Top Bottom