Θερμαινόμενα Γάντια Εσωτερικά Pekatherm-Χουφτες

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Τελευταία επεξεργασία:
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Έχει δυο πρίζες, 10Α , μια κάτω από την σέλα, και μια κάτω από το κοντέρ, καλύτερα από εκεί κατά την γνώμη μου. Γνωρίζω πως κλείνουν μόνα τους αν δουν πτώση τάσης, αλλά καλύτερα να κλείνουν με το που γυρίσεις το κλειδί.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Φτου κι απ'την αρχή νέο .... χριστουγεννιάτικο στησιμο ....! Tooth

Ε ναι ρε φίλε .
Επειδή είναι πολύ το ρεύμα ,από μπαταρία και ο ρελες από το μπριζακι που λέει ο Θοδωρής ο εντερπράης
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Δοκιμάστηκαν σήμερα τα κινέζικα ... πετσετακια σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 17 βαθμοι. Ψοφια πραγματα σε θέρμανση περί τους 40 βαθμούς max.
Δεν τα συνιστώ για αγορά.



Ποια μάρκα είναι αυτά? Μήπως τα Iztoss?
1702720581537.png
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ποια μάρκα είναι αυτά? Μήπως τα Iztoss?

Όχι , κάτι παραφερες... αλλά πάντως χρειάζονται πάνω από 3Α πράγμα που δεν είναι σύνηθες στα περισσότερα τροφοδοτικά USB των 5V.
Και αν δουλέψουν ικανοποιητικά ... αναμένεται πειραμα οσονουπω ...! cdefghigiabcde
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Έχει δυο πρίζες, 10Α , μια κάτω από την σέλα, και μια κάτω από το κοντέρ, καλύτερα από εκεί κατά την γνώμη μου. Γνωρίζω πως κλείνουν μόνα τους αν δουν πτώση τάσης, αλλά καλύτερα να κλείνουν με το που γυρίσεις το κλειδί.

Που αναφέρεσαι για τις δύο πρίζες ? Πάνω στο CBR ? eye
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Που αναφέρεσαι για τις δύο πρίζες ? Πάνω στο CBR ? eye
Κατά 99% είναι ίδιο με το δικό μου, έχει μια κάτω από την σέλα, την οποία χρησιμοποιώ γιατί αυτή κάτω από το κοντέρ θέλει να βγάλεις πράμα , φερινγκ και πλαστικά, οπότε βαριέμαι να την χρησιμοποιώ.
Σε αυτήν κάτω από την σέλα έχω πάρει ρεύμα για USB φορτιστή και προβολια.



O δεξιά, ο αριστερά είναι για δεδομένα ODB κλπ.

Τώρα αν το ψάξεις, θα δεις οτι λένε οτι αγοράζεις Sumitomo συνδέσμους, για να γίνει ωραία δουλειά. Εγώ έβαλα καλάι στα καλώδια για να γίνουν σκληρά και τα έχωσα μέσα Tooth
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ίσως είναι πολιτική της Honda για τα δικα της αξεσουάρ να κουμπωσουν άμεσα ... όπως π.χ. τα θερμαινόμενα γκρίπ στο Sh 350.
Πάντως προβολια και USB τα έβαλα από μπαταρία με τις δικές τους ξεχωριστές ασφάλειες.

Τhanks ... eye
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Πάντως πέραν του καλαμπουριου η απόλυτη λύση όπως αναφέρεται και στα ξένα φόρουμ για πολύωρο συνεχες ταξίδι .... είναι αυτή...!


Όσο και να το γελάμε, όσο χάλια και να είναι οπτικά, όπως το θυμάμαι από τους χειμώνες στα Λονδίνα, μόνο τα muffs κάνουν πραγματικά δουλειά για παρατεταμένο σοβαρό κρύο. Τσίμπησα και ένα ζευγάρι της OJ προχτές που μπαίνει (σχετικά) εύκολα πάνω από τις εργοστασιακές χούφτες στο GSάκι για τα χειμερινά δρώμενα που έχω υπόψη ........
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Όσο και να το γελάμε, όσο χάλια και να είναι οπτικά, όπως το θυμάμαι από τους χειμώνες στα Λονδίνα, μόνο τα muffs κάνουν πραγματικά δουλειά για παρατεταμένο σοβαρό κρύο. Τσίμπησα και ένα ζευγάρι της OJ προχτές που μπαίνει (σχετικά) εύκολα πάνω από τις εργοστασιακές χούφτες στο GSάκι για τα χειμερινά δρώμενα που έχω υπόψη ........
Ακριβως Αγγελε κανουν πολυ δουλεια και στο κρυο και στη βροχη εγω τα εχω μονιμα πανω στο παπι λογω της δουλειας
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
παρακολουθώ (και αυτό) το θέμα διακριτικά, καθώς με ενδιαφέρει 110%....
ακόμα και με τα χοντρά dainese που έχω και τις χούφτες του voge
τα χέρια μου παγώνουν γρήγορα (σπίτι-δουλειά, 10km από το σπίτι και με θερμοκρασίες μονοψήφιες...)
δοκίμασα αυτές τις χούφτες, αλλά για να ταιριάξουν θα πρέπει να βγάλω τις πλαστικές.
Θερμαινόμενα γάντια, στον ALI που έχω δει, παίζουν στα 100€
θερμαινόμενα χερούλια, στα 80€, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ζεσταίνει σωστά το χέρι,
αφού θα ζεσταίνει την εσωτερική πλευρά και όχι την εξωτερική που θα τρώει όλο το κρύο.

επειδή τραίνο εδώ στον Βόλο δεν προβλέπεται να έχουμε πριν από το 2025 (και νωρίς λέω), κάτι πρέπει να γίνει.....
θερμαινόμενα γάντια Θοδωρή, μη με κάνεις να το ξαναπώ. Τα θερμαινόμενα γκριπ είναι βέβαια ποιο φθηνά. Αλλά προκειμένου να πετάξεις 80 ευρώ στον άνεμο είναι ποιο χρήσιμο νομίζω να βάλεις κάτι παραπάνω και να πάρεις αυτό για το οποίο πλήρωσες. Δηλαδή να παραμένει το χέρι ζεστό, και όταν λεμέ ζεστό εννοούμε ζεστό και όχι κατά φαντασία ζεστό, γιατί με τα θερμαινόμενα γκριπ το χέρι είναι κατά φαντασία ζεστό. Στη μεγάλη σκάλα μπορεί μέχρι και να καίγεται η παλάμη να μην μπορεί να σφίξεις το γκριπ αλλά η ράχη και τα ακροδάχτυλα του χεριού είναι κοκαλωμένα.
 

todor

new member
Δημοσιεύσεις
70
Ηλικία
45
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Μοτοσυκλέτα
KTM 640 ΦΡΑΠΕΔΙenture 03
Όνομα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
θερμαινόμενα γάντια Θοδωρή, μη με κάνεις να το ξαναπώ. Τα θερμαινόμενα γκριπ είναι βέβαια ποιο φθηνά. Αλλά προκειμένου να πετάξεις 80 ευρώ στον άνεμο είναι ποιο χρήσιμο νομίζω να βάλεις κάτι παραπάνω και να πάρεις αυτό για το οποίο πλήρωσες. Δηλαδή να παραμένει το χέρι ζεστό, και όταν λεμέ ζεστό εννοούμε ζεστό και όχι κατά φαντασία ζεστό, γιατί με τα θερμαινόμενα γκριπ το χέρι είναι κατά φαντασία ζεστό. Στη μεγάλη σκάλα μπορεί μέχρι και να καίγεται η παλάμη να μην μπορεί να σφίξεις το γκριπ αλλά η ράχη και τα ακροδάχτυλα του χεριού είναι κοκαλωμένα.

έχεις να προτείνεις κάποια?? έχω σταμπάρει (εδώ και 2 μηχανές...) αυτά (αγαπάμε Ali) αλλά φοβάμαι μέγεθος και απόδοση...
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
Εγω Θοδωρή έχω αυτά. Τα χέρια παραμένουν πραγματικά ζεστά. Τα έχω τώρα 4-5 χρονια


Στάλθηκε από το SM-A546B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας

έχεις να προτείνεις κάποια?? έχω σταμπάρει (εδώ και 2 μηχανές...) αυτά (αγαπάμε Ali) αλλά φοβάμαι μέγεθος και απόδοση...
Τωρα για την αποδοση τους δεν μπορω να ξερω, Στο ματι τωρα δεν φαινονται χοντροκοπιες, στιλατα ειναι
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
έχεις να προτείνεις κάποια?? έχω σταμπάρει (εδώ και 2 μηχανές...) αυτά (αγαπάμε Ali) αλλά φοβάμαι μέγεθος και απόδοση...
Κοίτα και στο ideahellas έχει κάτι τέτοια στο 50αρικο .
Επιστρέφεις αν δεν σε κάνουν .
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
θερμαινόμενα γάντια Θοδωρή, μη με κάνεις να το ξαναπώ. Τα θερμαινόμενα γκριπ είναι βέβαια ποιο φθηνά. Αλλά προκειμένου να πετάξεις 80 ευρώ στον άνεμο είναι ποιο χρήσιμο νομίζω να βάλεις κάτι παραπάνω και να πάρεις αυτό για το οποίο πλήρωσες. Δηλαδή να παραμένει το χέρι ζεστό, και όταν λεμέ ζεστό εννοούμε ζεστό και όχι κατά φαντασία ζεστό, γιατί με τα θερμαινόμενα γκριπ το χέρι είναι κατά φαντασία ζεστό. Στη μεγάλη σκάλα μπορεί μέχρι και να καίγεται η παλάμη να μην μπορεί να σφίξεις το γκριπ αλλά η ράχη και τα ακροδάχτυλα του χεριού είναι κοκαλωμένα.

Η αληθεια ειναι οτι τα θερμαινομενα grips ειναι πολυ πιο πλακτικα,αλλα το μισο χερι υποφερει.Αυτος ειναι και ο λογος που δεν καθισα να ασχοληθω και να φτιαξω τα δικα μου.Αν δεν βαριομουν την διαδικασια της φορτισης στα γαντια θα τα ειχα παρει χθες.Τα δικα σου ειναι μονιμα συνδεδεμανα στο usb?
 

naftilos

new member
Δημοσιεύσεις
84
Ηλικία
111
Περιοχή
αναλογα που φυσα, Φαιστος - Λαυρεωτικη
Μοτοσυκλέτα
Aprilia RST 1000 futura - Caponord 1000 RR - Pegaso 650 ie
Όνομα
Θωμας
στην 12Volt πρίζα τα συνδέω όλη την ημέρα, σε μικρές στάσεις δεν τα κλείνω καθόλου προκειμένου να νοιώσω τη θαλπωρή βάζοντας ξανά μέσα το χέρι. Έχει 4 θέσεις ισχύος και η 4η είναι για θερμοκρασίες 2-3 βαθμών χωρίς χούφτες σε μεγάλες πορείες
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχετε δοκιμάσει θερμαινόμενα γκρίπς με θερμαινόμενα γάντια; η απόλυτη χλιδή ιδρώνουν τα δάκτυλα...
 
Top Bottom