ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Πως ψήνουμε το αρνί…



Φίλες και φίλοι, λόγω Πάσχα θα μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας που αφορούν το ψήσιμο του πασχαλινού αρνιού.


Για όσους από εσάς σκέφτεστε να ψήσετε αρνάκι για πρώτη φορά, μπορεί το όλο εγχείρημα να σας φαίνεται βουνό. Εγώ θα έλεγα ότι το ψήσιμο του δικού σας αρνιού, θα αποτελέσει κορυφαία στιγμή στην καριέρα σας σαν ψήστης. Κάτι σαν πτυχίο στο πανεπιστήμιο. Το παραδοσιακό ρουμελιώτικοψήσιμο είναι μια εμπειρία την οποία άμα τα καταφέρεις την πρώτη φορά, κάθε χρόνο περιμένεις να έρθει το πάσχα για να το ξανακάνεις.

Αρχίζοντας από κάπου θα λέγαμε ότι χρειάζεται μια βασική υποδομή…


http://www.lovecooking.gr, θα έρθετε στο κείμενό μας και όταν θα βγείτε ξανά στον κήπο θα είσαστε έτοιμοι για να διαπρέψετε.

Γύρω στις 14:00 θα αρχίσουν να σπάνε οι κλειδώσεις και να φαίνονται τα κόκαλα. Μην βιαστείτε να το βγάλετε, πρέπει να ροδοκοκινήσει καλά και να είσαστε σίγουροι ότι θα σας μιλήσει, όταν θα είναι έτοιμο.

Αφού έχουμε δοκιμάσει πετσούλες που κρέμονται και τσίμπάμε διάφορα μεζεδάκια, πιάνουμε με τη βοήθεια ενός φίλου τη σούβλα και βάζουμε το αρνί πάνω σε μια λαμαρίνα. Μ’ έναν κόφτη κόβουμε το σύρμα στην κοιλιά για να αρχίσει να κρυώνει και το αφήνουμε για 10 λεπτά. Μόλις ξεκουραστεί το κρέας, λύνουμε τα μπούτια και το λαιμό από το σύρμα, ξεβιδώνουμε τους μεταλλικούς σφιχτήρες και τραβάμε τη σούβλα.

Μ’ ένα καλό μαχαίρι ή και ένα μπαλταδάκι αν έχουμε θα σπάσουμε τα άκρα και θα κόβουμε σε μικρές μερίδες το μοσχομυριστό και λαχταριστό αρνάκι. Θα γεμίσουμε 3- 4 πιατέλες και θα πάμε τροπαιούχοι πλέον στο τραπέζι. Ο θαυμασμός και τα σχόλια είναι εξίσου απολαυστικά με το κρέας, γι’ αυτό θα το ξαναψήσουμε και του χρόνου.

http://exomatiakaivlepo.blogspot.gr/2012/04/blog-post_8927.html

:D:D:D:D:D:D:D:D:D
μηπως επρεπε να το βανω στα τεχνικά ;;;;;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Γατάκια
Κάτσε να κατεβω Βόλο μεθαύριο και θα σας δείξω

πες μας τωρα οτι σουβλίζεις και με την μύτη .....
Samurai suicideSamurai suicideSamurai suicideSamurai suicideSamurai suicideabcdefghabcdefghabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
καλα τα φαγητα..αλλα ολος ο κοσμος ψηνει...
πασχα ειναι τα εθιμα μας....που ειναι διασκορπισμενα σε ολη την επαρχια και τη νησιωτικη ελλαδα...
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Τι αρνί μας τσαμπουνάς ρε φίλε......

Με το ζόρι βγαίνουμε να σουβλίσουμε κοτόπουλο.......
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης


Μ’ ένα καλό μαχαίρι ή και ένα μπαλταδάκι αν έχουμε θα σπάσουμε τα άκρα και θα κόβουμε σε μικρές μερίδες...

Βάρβαρε abcdefghgk


Αν και παραδοσιακός εν τούτοις δεν μ' αρέσει καθόλου το Πάσχα, τσίκνες πιώματα αρνιά κοκορέτσια μαζώξεις με συγγενολόγια και τα συναφή...πάντα δουλεύω αυτές τις μέρες βάρδιες που οι άλλοι δεν θέλουν.

Αντίθετα μ' αρέσουν πολύ οι γιορτές των Χριστουγέννων.

:)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Βάρβαρε abcdefghgk


Αν και παραδοσιακός εν τούτοις δεν μ' αρέσει καθόλου το Πάσχα, τσίκνες πιώματα αρνιά κοκορέτσια μαζώξεις με συγγενολόγια και τα συναφή...πάντα δουλεύω αυτές τις μέρες βάρδιες που οι άλλοι δεν θέλουν.

Αντίθετα μ' αρέσουν πολύ οι γιορτές των Χριστουγέννων.

:)
Πές μου ότι περιμένεις τον Αγ. Βασίλη...
 

Revenger

new member
Δημοσιεύσεις
410
Περιοχή
Αγία Παρασκευή
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF 600S ABS
Όνομα
Γρηγόρης
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Πές μου ότι περιμένεις τον Αγ. Βασίλη...

Ναι, αλλά δεν έρχεται ποτέ ο άτιμος abcdefghgk φέτος άργησε, ήρθε τέλος Φεβρουαρίου :D
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ναι, αλλά δεν έρχεται ποτέ ο άτιμος abcdefghgk φέτος άργησε, ήρθε τέλος Φεβρουαρίου :D

Και να πεις οτι σου εφερε κατι που να αξιζει τον κοπο;

Εγω θα περιμενω να εξαντλησετε το πρωτο σκελος και ναπερασετε στο αλλο που ειναι το πιο ενδιαφερον: πως τρωτε το αρνι του Πασχα.:D
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το δικό μου το αρνί δεν πιστεύω να προλαβει να κατέβει απο την σουβλα...Οι μισοι να περάσουν από αυτους που μου είπαν οτι θα περάσουν για ένα κρασάκι...Παπαλα........
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Το δικό μου το αρνί δεν πιστεύω να προλαβει να κατέβει απο την σουβλα...Οι μισοι να περάσουν από αυτους που μου είπαν οτι θα περάσουν για ένα κρασάκι...Παπαλα........[

Sent from matrakas phone

Σαν τον πύραυλο κιαυτο θα σκορπίσει πριν την ωρα του ....θα το γλεντήσουν πολλοί ....,





Μα πως τα λέω μα πως τα λέω αχαχαχαχαχα αχαχΧα
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το δικό μου το αρνί δεν πιστεύω να προλαβει να κατέβει απο την σουβλα...Οι μισοι να περάσουν από αυτους που μου είπαν οτι θα περάσουν για ένα κρασάκι...Παπαλα........


Πάρε και εσύ πενφε να σωθείς


φωτο 2.JPG
 

User P

new member
Δημοσιεύσεις
0
Όνομα
User P
Βάρβαρε abcdefghgk


Αν και παραδοσιακός εν τούτοις δεν μ' αρέσει καθόλου το Πάσχα, τσίκνες πιώματα αρνιά κοκορέτσια μαζώξεις με συγγενολόγια και τα συναφή...πάντα δουλεύω αυτές τις μέρες βάρδιες που οι άλλοι δεν θέλουν.

Αντίθετα μ' αρέσουν πολύ οι γιορτές των Χριστουγέννων.

:)

abcdefghgk

ενταξει, λιγο κοκορετσι με μια κουπα κρασι την επινα με καναν καλο φιλο.... στα υπολοιπα και γω μια απο τα ιδια...
 
Top Bottom