Για να περναει η ωρα...Προεκταση χουφτας τιμονιου.

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αντι να καθομαι στον καναπε και να τσακιζω μελομακαρονα ειπα να βρω κατι να περασει η ωρα μου.

Επικαιρο το θεμα με τα παγωμενα δαχτυλα οποτε ειπα να βαλω και εγω ενα λιθαρακι στην τεραστια προσπαθεια που κανει συσσωμος ο μοτοσυκλετιστικος κοσμος για να κρατησει τα χερια του ζεστα τις κρυες μερες του χειμωνα.

Ξερουμε πλεον ολοι οτι η αισθηση της θερμοκρασιας πανω στην μηχανη μας ειναι λιγο πολυ δεκα βαθμοι κατω απο την πραγματικη.Χονδρικα οταν το θερμομετρο δειχνει +5 αισθανομαστε οτι εχει -5 και αυτο εχει να κανει με τον αερα που ερχεται κατα πανω μας.Αρα "κοβοντας" τον αερα λογικα θα βελτιωθει η κατασταση και θα μικρυνει η ψαλιδα αναμεσα στην πραγματικη θερμοκρασια και σε αυτη που νοιωθουμε.

Λυσεις υπαρχουν εδω και χρονια αλλα ολες πολυ χοντροκομμενες και καταλληλες για μικροτερα μηχανακια.Μιας και απ οτι ειδα δεν υπαρχει κατι αναλογο,ειπα να κανω κατι ενδιαμεσο που να βολευει και για μεγαλυτερες μηχανες.

Οπως βλεπετε στις περισσοτερες χουφτες ο αερας περναει και απο πανω και απο κατω με αποτελεσμα να παγωνουν τα χερια μας ακομη και αν φοραμε χειμερινα γαντια η εχουμε θερμαινομενα grips.






Σκοπος μου η κατασκευη να προφυλαξει τα χερια μου απο τον αερα αλλα παραλληλα να μην με δυσκολευει στις κινησεις,οπως οι γνωστες θερμικες χουφτες που βλεπουμε να εχουν καποια σκουτερ η οι ντελιβεραδες.

Το "θυμα" ηταν μια κουκουλα απο ενα παλιο μου μπουφαν.Την πηρα,την εκοψα στα δυο,της εδωσα σχημα,εβαλα μερικα λαστιχα για να τεντωνει και βγηκα στον δρομο να δω τι πουλια θα πιασω...ηλπιζα να μην πιασω το δικο μου γιατι η αληθεια ειναι οτι μου πηρε καποιες ωρες και δεν ηθελα να παει η προσπαθεια απατη.






Αισθητικα το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απ οτι φαινεται στις φωτογραφιες.









Πολυ χρησιμα και τα λαστιχα της κουκουλας.Βαλε-βγαλε σε πεντε δευτερολεπτα.



Δεν ξερω αν φαινεται καλα αλλα το χερι μπαινει ανετα και δεν ακουμπαει πουθενα.



Για την δοκιμη χρησιμοποιησα φθινοπωρινα γαντια για να δω πιο γρηγορα το αποτελεσμα.




Η δοκιμη λοιπον εγινε με θερμοκρασιες λιγο κατω απο τους δεκα βαθμους με αρκετη γιαννιωτικη υγρασια.Εβαλα μονο το ενα καλυμα στην μια χουφτα και εκανα περιπου 50χλμ με ταχυτητες κοντα στα 100.Απο τα πρωτα χιλιομετρα το δεξι χερι που δεν ειχε την προστασια αρχισε να κρυωνει.Στα μεσα της διαδρομης το κρυο αρχισε να γινεται ενοχλητικο στο δεξι και στο τελος της διαδρομης που εβγαλα τα γαντια το δεξι ηταν αρκετα παγωμενο ενω το αριστερο απλα κρυο.

Η διαφορα ηταν αισθητη σε τετοιο βαθμο που δεν το περιμενα.Αντιθετα με τις ντελιβεραδικες που ζεσταινουν λογω υλικου,εγω εκοψα μονο τον αερα.Εκτιμω οτι ολη η ιστορια μου μειωσε 4-5 βαθμους την θερμοκρασια που δεχονται τα χερια.Καποιοι μπορει να μην τους θεωρουν σημαντικους αλλα οταν καποιος κινειται σε θερμοκρασιες κοντα στο μηδεν αυτη η διαφορα ειναι τεραστια.

Αισθητικα δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα μπαινουν-βγαινουν πανευκολα και δεν πιανουν χωρο στην μπαγαζιερα.Αν βρω χρονο θα προσπαθησω να τις κανω πιο κομψες και πιο πρακτικες.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Σωστή προσπάθεια. Giving

Η ανάγκη της καθημερινής πρακτικότητας μετακινήσεως στο κρύο δεν συνάδει ποτέ με την ομορφιά.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σωστή προσπάθεια. Giving

Η ανάγκη της καθημερινής πρακτικότητας μετακινήσεως στο κρύο δεν συνάδει ποτέ με την ομορφιά.
Μπορει να γινει και ομορφοτερο Στελιο.Δεν ξερω αν αξιζει η φασαρια ομως.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.530
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όταν ξεκινάει κάποιος ένα τέτοιο εγχείρημα, το κάνει καθαρά για πρακτικούς λόγους. Οπότε το αισθητικό κομμάτι περνάει σε δεύτερη και τρίτη μοίρα.
Τώρα αν αυτό, μπορεί να συνδυαστεί αισθητικά με κάτι που θα του αρέσει και εμφανισιακά, τότε το αποτέλεσμα θα είναι 100% πετυχημένο, κάνοντας και τον δημιουργό του περήφανο.
Εύγε για την σκέψη και το αποτέλεσμα που έβγαλες !
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Mην πίνεις νερωμένα τσίπουρα ....ιδού τα αποτελέσματα....




Εύγε !!!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.451
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ωραιος ο Παναης & ωραιο αποτελεσμα :cool:


Για καποιον που δεν εχει χρονο να ασχοληθει και θελει υπαρχει αυτη η λυση που μπαινουν πανω και απο χουφτες εχουν μεγαλο ανοιγμα μπροστα δειτε εδω
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ωραιος ο Παναης & ωραιο αποτελεσμα :cool:


Για καποιον που δεν εχει χρονο να ασχοληθει και θελει υπαρχει αυτη η λυση που μπαινουν πανω και απο χουφτες εχουν μεγαλο ανοιγμα μπροστα δειτε εδω
Ναι αλλα ειναι στενα και πολυ δυσκολο να μπουν αν εχεις χουφτες.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πρώτον: έχουμε θερμαινόμενα κριπ!!!
Δεύτερον: φοράμε γάντια...καλά!!
Τρίτον: είμαστε νέοι!!!
Τέταρτον: έχουμε προστατευτικα χούφτας!!!
Πεμπτον :βαριέμαι να γράψω κ άλλα....
Και εμεις τα εχουμε ολα αυτα αλλα μας αρεσει να βολταρουμε ακομη και οταν γραφει μειον το θερμομετρο.Devil
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ωραιος ο Παναης & ωραιο αποτελεσμα :cool:


Για καποιον που δεν εχει χρονο να ασχοληθει και θελει υπαρχει αυτη η λυση που μπαινουν πανω και απο χουφτες εχουν μεγαλο ανοιγμα μπροστα δειτε εδω

Βρε Μιχάλη , δεν καταλαβαινεις ... χούφτες φαρδιές , τις δικές του θέλησε να φτιάξει ο άνθρωπος κι όχι να φαρδύνει τις ... τσέπες αλλονων ...! Tooth
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Βρε Μιχάλη , δεν καταλαβαινεις ... χούφτες φαρδιές , τις δικές του θέλησε να φτιάξει ο άνθρωπος κι όχι να φαρδύνει τις ... τσέπες αλλονων ...! Tooth

Στελιο αυτοι δεν ξερουν τι θα πει φτωχια...δεν περασαν κατοχη. Tooth
 
Top Bottom