Βενζινη και Καυσιμα...γενικως

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Σκηνικο λιγο πριν φυγουν οι δραχμες που το λιτρο ακριβυνε καθημερινως ... μπαινει ενας στο βενζιναδικο και λεει στον πωλητη ... "βαλε ενα ταλληρο" .... "ανοιξε τις τσεπες σου" του ανταπανταει εκεινος αμεσως ....! Προσεχεεεεε .......!cde
Λες να βάλω μπαγκαζιέρα, να πάρει λίγο παραπάνω !!!! Rolling
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ωωχ άμα βάζεις shell άλλαξε την!!
Προλαβαίνεις!!!

Αστον να μασει κανα ποντο πρωτα για να μου παρει και μενα ενα κομπρεσερακι.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.170
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Ωωχ άμα βάζεις shell άλλαξε την!!
Προλαβαίνεις!!!
Γιατι καλέ ;;;;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Νομίζω έχει ανακοινώσει ότι χρησιμοποιεί βιοκαύσιμο σε αρκετά μεγάλο ποσοστό και ειδικά στα diesel πόσο καλό να κάνει αυτό όσα ενισχυτικά και πρόσθετα να έχει!! cdefghigi
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δύο επαγγελματίες πάντως ,ένας με Βίτο κι ένας με τράνζιτ με λένε τα καλύτερα για το πετρέλαιο τους
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Δύο επαγγελματίες πάντως ,ένας με Βίτο κι ένας με τράνζιτ με λένε τα καλύτερα για το πετρέλαιο τους
Μακάρι Γιάννο να είναι σε όλα έτσι !!!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Νομίζω έχει ανακοινώσει ότι χρησιμοποιεί βιοκαύσιμο σε αρκετά μεγάλο ποσοστό και ειδικά στα diesel πόσο καλό να κάνει αυτό όσα ενισχυτικά και πρόσθετα να έχει!! cdefghigi
Βάζω αποκλειστικά Shell και BP όταν ξεκινάω απο την πόλη μου επειδή διαπιστώνω καλύτερη λειτουργία με αυτές στο μηχανάκι.
Στο αυτοκίνητο βάζω απο όπου να ναι. Δεν με ενδιαφέρει

Απο την στιγμή που διαπιστώνω καλύτερη λειτουργία με αυτές, δεν με νοιάζει το ποσοστό σε βιοκαύσιμο
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Πάντως από εταιρικό Shell που δοκίμασα το θεωρώ υποδιεστερο τόσο σε πετρέλαιο όσο και σε βενζίνη. Η βενζίνη έχει υποδιεστερο χιλιομετρική απόδοση από ένα Aegean που χρησιμοποιώ, ενώ στο diesel έχει -στον δικό μου κινητήρα- πολύ πιο τραχιά λειτουργία (πράγματα που διαπιστώθηκαν πολλές φορές).

Η αλήθεια είναι ότι πλέον shell βάζω μόνο από εταιρικά και σε πόλεις που δεν ξέρω τι καύσιμο θα βρω σε άλλα βενζινάδικα, Κοζάνη που μένω π.χ το αποφεύγω...

Στάλθηκε από το RealMe 7 PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Βάζω αποκλειστικά Shell και BP όταν ξεκινάω απο την πόλη μου επειδή διαπιστώνω καλύτερη λειτουργία με αυτές στο μηχανάκι.
Στο αυτοκίνητο βάζω απο όπου να ναι. Δεν με ενδιαφέρει

Απο την στιγμή που διαπιστώνω καλύτερη λειτουργία με αυτές, δεν με νοιάζει το ποσοστό σε βιοκαύσιμο
Συνονόματε και εγώ από BP βάζω βενζίνη και όλα δουλεύουν ρολόι !!
Αλλά στα βιοdiesel όπου είναι απλό diesel με βιοκαύσιμο σε αναλογία έως 7% μάξιμουμ δεν ξέρω κατά πόσο καλό του κάνουν (για diesel κινητήρες) μακροπροθεσμα όταν η ίδια η εταιρεία παραδέχεται ότι χρησιμοποιεί μεγαλύτερες ποσότητες !!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
.... καθαρο πριονιδι αραγε μηπως προβλεπεται να βαλουν? ...... μπας και φτηνηνουν......!:cool:
Είδαν ότι έκανε δουλειά το πριονίδι στα διαφορικά και τα σασμάν και θα το περάσουν και στο καύσιμο!!!! Τώρα αν θα πέσει η τιμή, παίζει!! Smileys drinking beer Emoticon
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Παιδες εδω στο ελλαδισταν παιζει πολυ μεγαλη νοθεια καυσιμων για αυτο προτιματε τα εταιρικα να μειωσεται την πιθανοτητα νοθειας
Στο φορτηγακι που εχω εβαζα πετρελαιο σε ενα βενζιναδικο που ηταν πανω στο πρωινο μου δρομολογιο καποια στιγμη εβγαλε ζημια η τρομπα πετραλαιου Στον μαστορα που την πηγα μου ειπε οτι ειχε βλαβη απο το πετρελαιο θερμανσης που εβαζα επομενως ο βενζινας ειχε αντικαταστηση το κινησης με το θερμανσης Πηγα και εκανα φασαρια αλλα δεν εβγαλα ακρη ο ιδιοκτητης συνεχεια ελειπε και μονο οι πακιστανοι υπαληλοι βρισκοντουσαν εκει
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Συνονόματε και εγώ από BP βάζω βενζίνη και όλα δουλεύουν ρολόι !!
Αλλά στα βιοdiesel όπου είναι απλό diesel με βιοκαύσιμο

shell είναι μόνο κατόνομα!
Ελληνική είναι και βάζουν πρόσθετα για να φτάσουν δήθεν 98/100 και racing οκτάνια.
Πα...ια μάντολες,προτιμήσατε bp(όχι τέλεια/αλλά δεν είναι τόσο μούφα)
Το Στέλιο @esel σχώρα τον,ξέρει μόνο από ποδόγυρους.... abcdefghgk
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα

shell είναι μόνο κατόνομα!
Ελληνική είναι και βάζουν πρόσθετα για να φτάσουν δήθεν 98/100 και racing οκτάνια.
Πα...ια μάντολες,προτιμήσατε bp(όχι τέλεια/αλλά δεν είναι τόσο μούφα)
Το Στέλιο @esel σχώρα τον,ξέρει μόνο από ποδόγυρους.... abcdefghgk
Ένα άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι μετά τη συγχώνευση ΕΚΟ BP πως διάολο έχουν διαφορετικές τιμές στις ίδιες βενζίνες στις ίδιες περιοχές !!!! cdefghigcdefghigcdefghig
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ένα άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι μετά τη συγχώνευση ΕΚΟ BP πως διάολο έχουν διαφορετικές τιμές στις ίδιες βενζίνες στις ίδιες περιοχές !!!! cdefghigcdefghigcdefghig

...... πολλα ρωτας σημερα ......! Rolling
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Επειδή είμαστε εκτός θέματος, αλλά κυρίως επειδή με ενδιαφέρει το ζήτημα, μήπως να ανοιγόταν καινούριο θέμα όπου θα συζητούσαμε περί καυσίμων και πρατηρίων; Επίσης, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να προτείνουμε, με κάθε επιφύλαξη βέβαια και πρατήρια στην περιοχή μας ή αλλού που έχουμε μείνει ικανοποιημένοι, ώστε να επιβραβεύουμε τους σωστούς επαγγελματίες και να έχουμε ένα μπούσουλα στις βόλτες μας;


Εγινε η μεταφορα ολων στο ηδη υπαρχον θεμα "Βενζινη και Καυσιμα...γενικως"
 
Last edited by a moderator:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ένα άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι μετά τη συγχώνευση ΕΚΟ BP πως διάολο έχουν διαφορετικές τιμές στις ίδιες βενζίνες στις ίδιες περιοχές !!!! cdefghigcdefghigcdefghig
Marketing/ brand name strategy

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Επειδή είμαστε εκτός θέματος, αλλά κυρίως επειδή με ενδιαφέρει το ζήτημα, μήπως να ανοιγόταν καινούριο θέμα όπου θα συζητούσαμε περί καυσίμων και πρατηρίων; Επίσης, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να προτείνουμε, με κάθε επιφύλαξη βέβαια και πρατήρια στην περιοχή μας ή αλλού που έχουμε μείνει ικανοποιημένοι, ώστε να επιβραβεύουμε τους σωστούς επαγγελματίες και να έχουμε ένα μπούσουλα στις βόλτες μας;

.... για ψυλλους στ'αχυρα μαλλον ψαχνεις .... δεν υπαρχει στανταρ εγγυηση για κανενα μαγαζι ειτε σε ποιοτητα ειτε σε τιμες ......! Tooth
 
Top Bottom