Αλλαγή λαδιών και τσιμούχες σε μπροστινό σύστημα

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Μετά τις απαντήσεις και γνώμες φίλε τελικά κατάλαβα ότι ο παράγοντας που παίζει ρόλο στην αλλαγή λαδιού είναι ξεκάθαρα ο τρόπος οδήγησης .....
Υ.Γ. Πολλές φορές με προσπερνάνε τα παπάκια!!! Laugh

..... και θα συνεχισουν τοτε , οποτε αστο , κανε τον αδιαφορο πως ψαχνεις καμμια διευθυνση σαν ντελιβερας .....!abcdefghgk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
..... και θα συνεχισουν τοτε , οποτε αστο , κανε τον αδιαφορο πως ψαχνεις καμμια διευθυνση σαν ντελιβερας .....!abcdefghgk
Συνήθως κάνω ότι ψάχνω μαγαζί για καφέ. Υπάρχουν μέρες όταν βγάζω την κούκλα μου βόλτα που πίνω πάνω από πέντε και το βράδυ κάνω την κουκουβάγια!!!Stoned Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Συνήθως κάνω ότι ψάχνω μαγαζί για καφέ. Υπάρχουν μέρες όταν βγάζω την κούκλα μου βόλτα που πίνω πάνω από πέντε και το βράδυ κάνω την κουκουβάγια!!!Stoned Emoticon
Περίεργο !















Πώς δεν έχεις συνηθησει το τσαϊ τόσο καιρό Rolling
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δημήτρη το ξέρω ότι η KYB δεν έχει λάδια αλλά είναι από συνεργαζόμενη εταιρία. ΄Εχω ακούσει για motul ότι είναι αξιόπιστο αλλά ήθελα γνώμη και για κανένα άλλο λάδι. Παραπάνω λάδι δεν θέλω να βάλω γιατί θα μου χαλάσει τις τσιμούχες. Το μπροστινό μου δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά το ήθελα λίγο πιο σκληρό για αυτό είπα για 15άρι αλλά επειδή δεν το έχω κάνει ποτέ ήθελα γνώμες. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Smileys drinking beer Emoticon
rock oil είναι εκπληκτική μάρκα με καλές τιμές. γνώμη μου μην αλλάζεις το ιξώδες...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αμε συριγγα με σωληνακι αφαιρεις λαδι......μετα προσθετεις..
Shot

μπακαλίστικο γιατί στο τέλος δεν κοιτάμε μόνο ποσότητα αλλά και στάθμη όπως είπε ο πατριώτης thenos!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Shot

μπακαλίστικο γιατί στο τέλος δεν κοιτάμε μόνο ποσότητα αλλά και στάθμη όπως είπε ο πατριώτης thenos!
Για, αλλαγή τα αφαιρώ.. Για πειράγματα όμως λίγο λάδι συν πλην.. Η πάντρεματα σε ιξώδες δεν τα βγάζω... Απο πάνω σαν ψαράς.
Εγω κ σταθμη τσεκαρω από πάνω.. Οκ είναι σε κλίση το πηρουνι.. ,απλα προσέχω να μετρήσω ακριβώς στο κέντρο. ..ιδιο αποτέλεσμα βγαίνει.. Σιγά τα ωα..
Τώρα βέβαια με το Πενφέ όλα αυτά είναι μια ευχάριστη αναμνηση
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το υδραυλικό λάδι πρέπει να αφαιρείται εντελώς, όπως λέει ο Μπάμπης, το μηχανόλαδο δεν πειράζει και αν μείνει λίγο στην μηχανή, που μένει ούτως ή άλλως.
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
......................
Τώρα βέβαια με το Πενφέ όλα αυτά είναι μια ευχάριστη αναμνηση
Τα καλάμια έχουν λαδάκι (470 ml ) μέσα άλλα είναι για την λίπανση .......κάποια στιγμή θέλει και αυτό μια αλλαγή


 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τα καλάμια έχουν λαδάκι (470 ml ) μέσα άλλα είναι για την λίπανση .......κάποια στιγμή θέλει και αυτό μια αλλαγή


Ωραίο link ευχαριστώ πολύ..
Έχω αλλάξει την αριστερή τσιμουχα επειδή δακρύζε, μόνο το τιμόνι έβγαλα και την ψάρεψα από πάνω με εξολκεα. Λάδια δεν έχω πειράξει.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τα καλάμια έχουν λαδάκι (470 ml ) μέσα άλλα είναι για την λίπανση .......κάποια στιγμή θέλει και αυτό μια αλλαγή


Ανδρεα το 1200 τι ποσοτητα και τι λαδι εχει στα πιρουνια;
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Τελικά σήμερα έγινε η αλλαγή τσιμουχών και λαδιών
Μετά από ώριμη σκέψη(σιγά τα αυγά) κατέληξα στα παρακάτω λάδια
Castrol Fork Oil (15wt)
Έλυσα το μπροστινό αφαίρεσα όλα τα λάδια καθαρίστηκε και μπήκαν οι καινούργιες τσιμούχες και τα λάδια μετρημένα και σε ml 460 και 115 cm από το άνω σημείο της μπουκάλας.
Σαν πρώτη εντύπωση είμαι ευχαριστημένος γιατί δείχνει να δουλεύει σωστά, βέβαια με ένα τετράγωνο γύρω από το σπίτι είναι νωρίς ακόμα για σωστά συμπεράσματα.
Έχει σκληρύνει λίγο από πριν και δείχνει να μην κοπανάει στις λακούβες (θα δείξει).
Το μόνο μείον είναι ότι τελικά ήθελαν αλλαγή και οι ξύστρες γιατί η μία δείχνει να έχει ανοχές με το καλάμι. Θα γίνει και αυτό προσεχώς.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την βοήθεια σας motoparea.
 

Attachments

  • 20201228_170917.jpg
    20201228_170917.jpg
    579,4 KB · Προβολές: 9
  • 20201228_143004.jpg
    20201228_143004.jpg
    613,3 KB · Προβολές: 9
  • 20201228_150417.jpg
    20201228_150417.jpg
    603,5 KB · Προβολές: 9
  • 20201228_150427.jpg
    20201228_150427.jpg
    675,8 KB · Προβολές: 9

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Βρωμαγαν τα παλια λάδια ποδαριλας;
Ναι ρε Μπάμπη πολύ μπόχα. Θυμάμαι και με το αυτοκίνητο είχα πάει για επισκευή τα αμορτισέρ koni κίτρινα πριν λίγο καιρό και όταν τα έλυσε ο μάστορας μου μύρισε σαν ψόφιο ποντίκι. Μου είχε πει ότι κάθε 4 χρόνια πρέπει να αλλάζονται τα λάδια γιατί τόσο είναι ο χρόνος ζωής τους. Αλήθεια ψέματα δεν ξέρω. Bcdefgh
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ναι ρε Μπάμπη πολύ μπόχα. Θυμάμαι και με το αυτοκίνητο είχα πάει για επισκευή τα αμορτισέρ koni κίτρινα πριν λίγο καιρό και όταν τα έλυσε ο μάστορας μου μύρισε σαν ψόφιο ποντίκι. Μου είχε πει ότι κάθε 4 χρόνια πρέπει να αλλάζονται τα λάδια γιατί τόσο είναι ο χρόνος ζωής τους. Αλήθεια ψέματα δεν ξέρω. Bcdefgh
Πολύ πιο σύντομα από τα 4 χρόνια....
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Τελικά σήμερα έγινε η αλλαγή τσιμουχών και λαδιών
Μετά από ώριμη σκέψη(σιγά τα αυγά) κατέληξα στα παρακάτω λάδια
Castrol Fork Oil (15wt)
Έλυσα το μπροστινό αφαίρεσα όλα τα λάδια καθαρίστηκε και μπήκαν οι καινούργιες τσιμούχες και τα λάδια μετρημένα και σε ml 460 και 115 cm από το άνω σημείο της μπουκάλας.
Σαν πρώτη εντύπωση είμαι ευχαριστημένος γιατί δείχνει να δουλεύει σωστά, βέβαια με ένα τετράγωνο γύρω από το σπίτι είναι νωρίς ακόμα για σωστά συμπεράσματα.
Έχει σκληρύνει λίγο από πριν και δείχνει να μην κοπανάει στις λακούβες (θα δείξει).
Το μόνο μείον είναι ότι τελικά ήθελαν αλλαγή και οι ξύστρες γιατί η μία δείχνει να έχει ανοχές με το καλάμι. Θα γίνει και αυτό προσεχώς.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την βοήθεια σας motoparea.
Πόσα χλμ ήταν μέσα τα λάδια η πόσα χρόνια αν δε θυμάσαι?
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ναι ρε Μπάμπη πολύ μπόχα. Θυμάμαι και με το αυτοκίνητο είχα πάει για επισκευή τα αμορτισέρ koni κίτρινα πριν λίγο καιρό και όταν τα έλυσε ο μάστορας μου μύρισε σαν ψόφιο ποντίκι. Μου είχε πει ότι κάθε 4 χρόνια πρέπει να αλλάζονται τα λάδια γιατί τόσο είναι ο χρόνος ζωής τους. Αλήθεια ψέματα δεν ξέρω. Bcdefgh
Ναι γιατί από τις λακούβες των ελληνικών δρόμων γίνονται τα λάδια νεράκι και το αμορτισέρ δουλεύει μόνο χάρη στο ελατηριο που το περιβάλλει...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ναι γιατί από τις λακούβες των ελληνικών δρόμων γίνονται τα λάδια νεράκι και το αμορτισέρ δουλεύει μόνο χάρη στο ελατηριο που το περιβάλλει...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κατι πολυ σωστο εγραψες γιατρε μου! Yes
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Πόσα χλμ ήταν μέσα τα λάδια η πόσα χρόνια αν δε θυμάσαι?
Νίκο δεν ξέρω γιατί την μοτό την έχω 6 μήνες στα χέρια μου.
 
Top Bottom