Αγορά Honda nx500?

banbasten09

new member
Δημοσιεύσεις
19
Ηλικία
35
Περιοχή
Milos
Όνομα
Alexandros
Καλησπέρα σε όλους,

πριν 2 χρόνια (σαν χτες!) είχα ξεκινήσει ένα θέμα για το ποια μηχανη μου προτείνετε ως πρώτη ( ).Με την βοήθεια σας τελικά αγόρασα το v-strom 250 μεταχειρισμένο. Μια χαρά η μηχανή , έμαθα πάρα πολλά πάνω της. Κάνοντας μερικά "ταξιδάκια" κοντά στην Αθήνα γρήγορα κατάλαβα ότι αυτό θα ήθελα να είναι το στυλ των διακοπών μου για τα επόμενα χρόνια, δηλαδή ταξίδια με την μηχανή. Πλέον δεν με καλύπτει και θέλω να αλλάξω. Υπενθυμίζω ότι ζω σε νησί με μικρές αποστάσεις και θέλω αυτή η μηχανη να είναι και το βασικό μου μέσο πέρα από το αμάξι, δεν μπορώ να έχω και δεύτερη για κάθε μέρα.
Στην ουσία τώρα. Μου αρέσει το νέο V-strom 800 (οχι το de) και το Honda nx500. Το ένα πιστεύω θα με ζορίσει στην καθημερηνότητα λόγω βάρους και το άλλο ίσως στα ταξιδια. Μπορώ να καλύψω την οικονομική διαφορά αλλά υπάρχει περίπτωση να χάσω 1-2 ταξίδια.
Χρήση: καθημερινά μ.ο. 15 χιλιόμετρα σε μετριο-κακούς στενούς γεμάτους ανηφόρες-κατηφόρες δρόμους . Ταξίδια μόνο φθινόπορο-άνοιξη σε επαρχιακούς δρόμους κυρίως, με μαξ ταχύτητα τα 120-130 σε εθνική (οπότε εκεί θέλω να μην "κλαίει" αν είναι με 2 άτομα και φορτωμένο νορμάλ). Θέλω να ταξιδέψω και στο εξωτερικό. Στα περισσότερα ταξίδια θα είμαι μόνος στην μηχανή. Τα ταξίδια που θέλω να κάνω με 2 άτομα θα έχουν μεγάλη διάρκεια σε μέρες και νορμαλ καθημερινά χιλιόμετρα πχ 10 μέρες 1500 χιλ. ή λιγότερα.

Το μόνο που με προβληματίζει στο nx500 το πόσο θα περιοριστώ στα ταξίδια. Θα την κάνει την δουλειά σχετικά ευχάριστα? Αν πάρω το 800 θα χάσω περισσότερα από ότι θα κερδίσω?Πόσο μεγάλο ειναι το gap 500-800 ?Θα θέλω πάλι να αλλάξω σε 2 χρόνια ? Ποιό είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου?

ΥΓ. Θα ήθελα να μην αναφερθούμε σε versys και vstrom 650, δεν μου αρέσουν. Αν ανέβω θέλω να πάω στο 800. Δεν θα ήθελα κινέζικη εταιρία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Aλεξανδρε το 500αρι οχι μονο δεν θα σε εμποδισει να κανεις ταξιδια αλλα θα σε απελευθερωσει και θα τα ευχαριστηθεις ακομη περισσοτερο.

Οι μεγαλες μηχανες σε πανε γρηγορα στον προορισμου σου,οι μικρες σε βοηθουν να απολαυσεις την διαδρομη μεχρι τον προορισμο.Αποφασισε λαμβανοντας υποψιν σου τι θα κουμπωσει καλυτερα στην ιδιοσυγκρασια σου.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σε όλους,

πριν 2 χρόνια (σαν χτες!) είχα ξεκινήσει ένα θέμα για το ποια μηχανη μου προτείνετε ως πρώτη ( ).Με την βοήθεια σας τελικά αγόρασα το v-strom 250 μεταχειρισμένο. Μια χαρά η μηχανή , έμαθα πάρα πολλά πάνω της. Κάνοντας μερικά "ταξιδάκια" κοντά στην Αθήνα γρήγορα κατάλαβα ότι αυτό θα ήθελα να είναι το στυλ των διακοπών μου για τα επόμενα χρόνια, δηλαδή ταξίδια με την μηχανή. Πλέον δεν με καλύπτει και θέλω να αλλάξω. Υπενθυμίζω ότι ζω σε νησί με μικρές αποστάσεις και θέλω αυτή η μηχανη να είναι και το βασικό μου μέσο πέρα από το αμάξι, δεν μπορώ να έχω και δεύτερη για κάθε μέρα.
Στην ουσία τώρα. Μου αρέσει το νέο V-strom 800 (οχι το de) και το Honda nx500. Το ένα πιστεύω θα με ζορίσει στην καθημερηνότητα λόγω βάρους και το άλλο ίσως στα ταξιδια. Μπορώ να καλύψω την οικονομική διαφορά αλλά υπάρχει περίπτωση να χάσω 1-2 ταξίδια.
Χρήση: καθημερινά μ.ο. 15 χιλιόμετρα σε μετριο-κακούς στενούς γεμάτους ανηφόρες-κατηφόρες δρόμους . Ταξίδια μόνο φθινόπορο-άνοιξη σε επαρχιακούς δρόμους κυρίως, με μαξ ταχύτητα τα 120-130 σε εθνική (οπότε εκεί θέλω να μην "κλαίει" αν είναι με 2 άτομα και φορτωμένο νορμάλ). Θέλω να ταξιδέψω και στο εξωτερικό. Στα περισσότερα ταξίδια θα είμαι μόνος στην μηχανή. Τα ταξίδια που θέλω να κάνω με 2 άτομα θα έχουν μεγάλη διάρκεια σε μέρες και νορμαλ καθημερινά χιλιόμετρα πχ 10 μέρες 1500 χιλ. ή λιγότερα.

Το μόνο που με προβληματίζει στο nx500 το πόσο θα περιοριστώ στα ταξίδια. Θα την κάνει την δουλειά σχετικά ευχάριστα? Αν πάρω το 800 θα χάσω περισσότερα από ότι θα κερδίσω?Πόσο μεγάλο ειναι το gap 500-800 ?Θα θέλω πάλι να αλλάξω σε 2 χρόνια ? Ποιό είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου?

ΥΓ. Θα ήθελα να μην αναφερθούμε σε versys και vstrom 650, δεν μου αρέσουν. Αν ανέβω θέλω να πάω στο 800. Δεν θα ήθελα κινέζικη εταιρία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
KOVE 500 X Maverick
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Παίρνεις το 500αρι τώρα και το δίνεις σε 2 χρόνια για το 800 .
Σήματα - ασφάλειες τα ίδια είναι.
Απλά με το 500τωρα δεν θα κάνεις το μεγάλο άλμα από τα 250κιβ.
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
410
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Καλησπέρα σε όλους,

πριν 2 χρόνια (σαν χτες!) είχα ξεκινήσει ένα θέμα για το ποια μηχανη μου προτείνετε ως πρώτη ( ).Με την βοήθεια σας τελικά αγόρασα το v-strom 250 μεταχειρισμένο. Μια χαρά η μηχανή , έμαθα πάρα πολλά πάνω της. Κάνοντας μερικά "ταξιδάκια" κοντά στην Αθήνα γρήγορα κατάλαβα ότι αυτό θα ήθελα να είναι το στυλ των διακοπών μου για τα επόμενα χρόνια, δηλαδή ταξίδια με την μηχανή. Πλέον δεν με καλύπτει και θέλω να αλλάξω. Υπενθυμίζω ότι ζω σε νησί με μικρές αποστάσεις και θέλω αυτή η μηχανη να είναι και το βασικό μου μέσο πέρα από το αμάξι, δεν μπορώ να έχω και δεύτερη για κάθε μέρα.
Στην ουσία τώρα. Μου αρέσει το νέο V-strom 800 (οχι το de) και το Honda nx500. Το ένα πιστεύω θα με ζορίσει στην καθημερηνότητα λόγω βάρους και το άλλο ίσως στα ταξιδια. Μπορώ να καλύψω την οικονομική διαφορά αλλά υπάρχει περίπτωση να χάσω 1-2 ταξίδια.
Χρήση: καθημερινά μ.ο. 15 χιλιόμετρα σε μετριο-κακούς στενούς γεμάτους ανηφόρες-κατηφόρες δρόμους . Ταξίδια μόνο φθινόπορο-άνοιξη σε επαρχιακούς δρόμους κυρίως, με μαξ ταχύτητα τα 120-130 σε εθνική (οπότε εκεί θέλω να μην "κλαίει" αν είναι με 2 άτομα και φορτωμένο νορμάλ). Θέλω να ταξιδέψω και στο εξωτερικό. Στα περισσότερα ταξίδια θα είμαι μόνος στην μηχανή. Τα ταξίδια που θέλω να κάνω με 2 άτομα θα έχουν μεγάλη διάρκεια σε μέρες και νορμαλ καθημερινά χιλιόμετρα πχ 10 μέρες 1500 χιλ. ή λιγότερα.

Το μόνο που με προβληματίζει στο nx500 το πόσο θα περιοριστώ στα ταξίδια. Θα την κάνει την δουλειά σχετικά ευχάριστα? Αν πάρω το 800 θα χάσω περισσότερα από ότι θα κερδίσω?Πόσο μεγάλο ειναι το gap 500-800 ?Θα θέλω πάλι να αλλάξω σε 2 χρόνια ? Ποιό είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου?

ΥΓ. Θα ήθελα να μην αναφερθούμε σε versys και vstrom 650, δεν μου αρέσουν. Αν ανέβω θέλω να πάω στο 800. Δεν θα ήθελα κινέζικη εταιρία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Κανένα από τα 2 δεν έχει το γκάζι που θα σε φοβίσει. Και η διαφορά κιλών θα φανεί μόνο σε επιτόπιες μανούβρες. Για μένα πήγαινε στο 800 . Πιο σύγχρονο και ολοκληρωμένο και δε θα το βαρεθείς!

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.294
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
" Μικρο γαιδουρι παινευε , μεγαλο καβαλικευε ..."

Εφόσον νομιζεις οτι εισαι πλεον ετοιμος για το επομενο βημα , να προχωρησεις στα μεγαλυτερα κυβικα.
Βεβαια το θεμα του οικονομικου συμβιβασμου (αγορα , συντηρηση, καταναλωση κ.λ.π) ... you the boss.
Καλη αγορα και καλα ταξιδια. Bcdefgh
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Αλεξανδρε για το νησι ειναι μια χαρα τα 500 κυβικα αλλα σε ταξιδια στο εξωτερικο φορτωμενος και δικαβαλος θα σε κουρασει οχι οτι δεν παει αλλα εκει που θα θελεις λιγο γκαζι παραπανω δεν θα το εχεις
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Αυτό που λέει ο Δημήτρης από πάνω.
Εξωτερικό με 500 φορτωμένος και δικάβαλος;;;
Μπρρρ ούτε στον εχθρό μου.
 
Top Bottom