Αγγελίες που μας εκαναν εντυπωση

N

notakos600

Guest
Εγώ δεν παρεξηγώ αυτούς που δεν πουλάνε ή που βάζουν μια τιμή που δεν θα τους πάρει κανείς τηλέφωνο.
Ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει και όποτε θέλει. Ή και να μην πουλάει και να το κάνει κοτέτσι.
Βλέπεις ένα παρατημένο και πετυχαίνεις τον ιδιοκτήτη. Τον ρωτάς αν το δίνει και πόσο, και τέλος κάνεις εσύ μια προσφορά. Αν δεν κάτσει η φάση τελείωσε. Είναι σαν να μην υπάρχει.
Βλέπεις αγγελία σε εξωπραγματική αξία. Αν το θέλεις, κάνεις προσφορά. Αν δεν θέλει και επιμένει, το αφήνεις σαν να μην υπήρξε. Δεν θέλει και πολύ σκέψη.
Σαν να τρως χυλόπιτα απο κοπέλα που κάνεις καμάκι. Σε νοιάζει τι θα κάνει μετά; Αν θα βρει άλλον ή δεν θα βρει; Ποιος θα την πάρει; Εκανες την κίνηση σου, απορρίφτηκε, πάμε γι΄ άλλα.


Υ.Γ Μηχανάκι για το οποίο πήρα τηλέφωνο και ρώτησα κάποια πράγματα πριν 2 χρόνια και έκανα προσφορά για να πάω να το δω αν συμφωνεί, βρίσκεται ακόμη στο car.gr. Το ήθελε στα 2500 ευρώ. Του έκανα αντιπρόταση στα 2200 επειδή είχε σχεδόν εξαψήφιο αριθμό χλμ και δεν είχαν γίνει απαιτούμενες επεμβάσεις βελτίωσης πάνω του, απο ερωτήσεις που του έκανα.
Σήμερα 2 χρόνια μετά το έριξε στα λεφτά που του έδινα 2 χρόνια πριν, ενώ έχει κάνει και κάποιες απαραίτητες συντηρήσεις. Είναι αυτό που λέμε εκτός τόπου και χρόνου. Πάει με δύο χρόνια χρονοκαθυστέρηση. Εγώ δεν θα ζοριστώ, πήγα στο επόμενο. eye
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...
Keep moving.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Υ.Γ Μηχανάκι για το οποίο πήρα τηλέφωνο και ρώτησα κάποια πράγματα πριν 2 χρόνια και έκανα προσφορά για να πάω να το δω αν συμφωνεί, βρίσκεται ακόμη στο car.gr. Το ήθελε στα 2500 ευρώ. Του έκανα αντιπρόταση στα 2200 επειδή είχε σχεδόν εξαψήφιο αριθμό χλμ και δεν είχαν γίνει απαιτούμενες επεμβάσεις βελτίωσης πάνω του, απο ερωτήσεις που του έκανα.
Σήμερα 2 χρόνια μετά το έριξε στα λεφτά που του έδινα 2 χρόνια πριν, ενώ έχει κάνει και κάποιες απαραίτητες συντηρήσεις. Είναι αυτό που λέμε εκτός τόπου και χρόνου. Πάει με δύο χρόνια χρονοκαθυστέρηση. Εγώ δεν θα ζοριστώ, πήγα στο επόμενο.
Όταν το 17 έψαχνα για gs είχα βρει στο car ένα του 07 στην Κρήτη με 6 χιλιάρικα και ο τύπος δεν έγραφε όμως ότι το abs ήταν χαλασμένο αλλά παλιά π@υτάνα κι εγώ ρώτησα και το έμαθα από φιλαράκια στο Ηράκλειο.

Τον παίρνω τηλ και στο τέλος μου το ξεφουρνίζει και για τη βλάβη.ναι ξέρεις,μου λέι,υπάρχει ένας στην Αθήνα που επισκευάζει μονάδες.Πιαστοαυγοκαικούρευτο να τρέχω Αθενς να φτιάχνω ΑΒΣ!
-Ρε φιλαράκι του λέω για να κατέβω Κρήτη και να επιστρέψω Καλαμάτα, λεωφορείο-ναύλα-φέρυ μπότ θα μου πάει 200€ + 200 το ΑΒΣ=400 μίνιμουμ, πάει ψηλά το μαλλί,κόψε κάτι άμα είναι.
-Φίλε δε γίνεται,άντε να σου κόψω 100 ευρώ.

Φυσικά το ντηλ ναυάγησε.

Μετά ένα χρόνο καταχώριση στο car: ''Επισκευασμένο abs και τιμή 5.500 συζητήσιμη!
:mB_faskelo:
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
440
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Όταν το 17 έψαχνα για gs είχα βρει στο car ένα του 07 στην Κρήτη με 6 χιλιάρικα και ο τύπος δεν έγραφε όμως ότι το abs ήταν χαλασμένο αλλά παλιά π@υτάνα κι εγώ ρώτησα και το έμαθα από φιλαράκια στο Ηράκλειο.

Τον παίρνω τηλ και στο τέλος μου το ξεφουρνίζει και για τη βλάβη.ναι ξέρεις,μου λέι,υπάρχει ένας στην Αθήνα που επισκευάζει μονάδες.Πιαστοαυγοκαικούρευτο να τρέχω Αθενς να φτιάχνω ΑΒΣ!
-Ρε φιλαράκι του λέω για να κατέβω Κρήτη και να επιστρέψω Καλαμάτα, λεωφορείο-ναύλα-φέρυ μπότ θα μου πάει 200€ + 200 το ΑΒΣ=400 μίνιμουμ, πάει ψηλά το μαλλί,κόψε κάτι άμα είναι.
-Φίλε δε γίνεται,άντε να σου κόψω 100 ευρώ.

Φυσικά το ντηλ ναυάγησε.

Μετά ένα χρόνο καταχώριση στο car: ''Επισκευασμένο abs και τιμή 5.500 συζητήσιμη!
:mB_faskelo:
@karellen οι Κρητικοί είναι και σε άλλο επίπεδο....άκου εδώ περίπτωση:
Είμαι Κρήτη πριν λίγα χρόνια και έψαχνα να νοικιάσω σπίτι.
Βλέπω ένα με 500 ευρώ και του λέω κάνε μου κάτι καλύτερο και μου λέει δε γίνεται έχω υποχρεώσεις.
Μετά από ένα χρόνο που ξαναξεκινησα να ψάχνω δε το θυμόμουν σαν αγγελία και τον ξαναπετυχαινω να το έχει ακόμα ξενοικιαστο.
Πάω και του λέω:θυμάσαι που σου είχα πει να μου κόψεις κάτι? Αν μου εκοβες θα έπαιρνες ένα χρόνο νοίκια αλλά προτιμήσεις να πιάσεις τα 500 και ακόμα το νοικιάζεις.
Η απάντηση του ήταν:εγώ θέλω 500.
Δεν βγάζεις άκρη φιλε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μου την έχει βαρέσει!
Είμαι στο car.gr και κοιτάω για σαμάρια, μπας και βρω τίποτα αξιόλογο πριν πάω να τα σκάσω για καινούρια

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσες αγγελίες σαμαριών υπάρχουν με την πρόταση "χρησιμοποιημένα μια φορά"
Ότι πήραν σαμάρια 100-150 ευρώ, τα χρησιμοποίησαν σε ένα ταξίδι και μετά τα έβγαλαν πώληση σε μισή τιμήfacepalm 2
και περιμένουν να τους πιστέψουμε!
Με τα στραβά φερμουάρ και τις τεντωμένες ζαρωμένες ραφές στο ύφασμα! facepalm 2

Άι στα διάλα λαμόγια! Πάω να πάρω καινούρια! mountza 2
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σε όλο το μήνυμα διάβαζα @Drake Ramore.

Στο τελείωμα είπα: τον χακάρισε ο Μάνος.. abcdefghgk
Με εχει διπλαρώσει απο κοντά και έχω κολλήσει χούγια! Tooth
Λες να πάθω και τίποτα χειρότερο, που όλο λέει να μου δώσει βόλτα το GS; Tooth
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.736
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Επίσης ένα άλλο που κάνουν είναι να γράφουν ημερομηνία τις μηχανής λάθος , μειώνουν τα χρόνια . Δλδ είναι το μοντέλο του 16 και γράφουν του 18 επειδή τυχαίνει να μοιάζουν εξωτερικά με το επόμενο μοντέλο και ας έχουν αλλαγές μηχανικές ή ηλεκτρονικες μεταξύ τους !

μόλις το βλέπω αυτό βγαίνω απτην αγγελία κατευθείαν κ ας αξίζει
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μην ξεχνατε οτι περαν των πονηριδιδων, υπαρχουν και ατομα που δεν την ψειριζουν τη μαιμου..
Και δεν ξερουν και πολλα πραγματα για τη μηχανη τους..ουτε καν τι ετους ειναι...
Οτι λεει στην αδεια..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Όταν το 17 έψαχνα για gs είχα βρει στο car ένα του 07 στην Κρήτη με 6 χιλιάρικα και ο τύπος δεν έγραφε όμως ότι το abs ήταν χαλασμένο αλλά παλιά π@υτάνα κι εγώ ρώτησα και το έμαθα από φιλαράκια στο Ηράκλειο.

Τον παίρνω τηλ και στο τέλος μου το ξεφουρνίζει και για τη βλάβη.ναι ξέρεις,μου λέι,υπάρχει ένας στην Αθήνα που επισκευάζει μονάδες.Πιαστοαυγοκαικούρευτο να τρέχω Αθενς να φτιάχνω ΑΒΣ!
-Ρε φιλαράκι του λέω για να κατέβω Κρήτη και να επιστρέψω Καλαμάτα, λεωφορείο-ναύλα-φέρυ μπότ θα μου πάει 200€ + 200 το ΑΒΣ=400 μίνιμουμ, πάει ψηλά το μαλλί,κόψε κάτι άμα είναι.
-Φίλε δε γίνεται,άντε να σου κόψω 100 ευρώ.

Φυσικά το ντηλ ναυάγησε.

Μετά ένα χρόνο καταχώριση στο car: ''Επισκευασμένο abs και τιμή 5.500 συζητήσιμη!
:mB_faskelo:
λογικο ακουγεται...
Ξεκιναει με μια τιμη.. στην πορεια βλεπει οτι δεν φευγει
Οποτε καποια στιγμη χαμηλωνει..
Σε αντιθεση καποιοι αλλοι ανεβαζουν τιμη!!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επίσης ένα άλλο που κάνουν είναι να γράφουν ημερομηνία τις μηχανής λάθος , μειώνουν τα χρόνια . Δλδ είναι το μοντέλο του 16 και γράφουν του 18 επειδή τυχαίνει να μοιάζουν εξωτερικά με το επόμενο μοντέλο και ας έχουν αλλαγές μηχανικές ή ηλεκτρονικες μεταξύ τους !

μόλις το βλέπω αυτό βγαίνω απτην αγγελία κατευθείαν κ ας αξίζει
Η μοτοσυκλέτα στις αγγελίες αναγράφει την ημερομηνία πρώτης άδειας, καλώς ή κακώς.
Και είναι και το σωστό κατα την γνώμη μου.
Οφείλει ο αγοραστής να ξέρει αν το μοντέλο που παίρνει είναι το προηγούμενο απο στοκ ή το νέο.
Ο πωλητής οφείλει να παρέχει τις αποδείξεις για το πότε έβγαλε πρώτη άδεια άρχισε να την μεταχειρίζεται.

Εξαίρεση τα μοντέλα που έρχονται απο έξω και έχουν πρώτη άδεια στην Ελλάδα σαν μεταχειρισμένα, αλλά εκεί είναι εύκολο να φανεί αν δεν αγοράστηκε καινούριο απο Ελλάδα.

Είχα παλιό συμφορουμίτη που πήρε το 2004 τρανσαλπ 600 στοκ καινούριο, με 4500 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Μοντέλο που σταμάτησε το 1999. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.736
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Η μοτοσυκλέτα στις αγγελίες αναγράφει την ημερομηνία πρώτης άδειας, καλώς ή κακώς.
Και είναι και το σωστό κατα την γνώμη μου.
Οφείλει ο αγοραστής να ξέρει αν το μοντέλο που παίρνει είναι το προηγούμενο απο στοκ ή το νέο.
Ο πωλητής οφείλει να παρέχει τις αποδείξεις για το πότε έβγαλε πρώτη άδεια άρχισε να την μεταχειρίζεται.

Εξαίρεση τα μοντέλα που έρχονται απο έξω και έχουν πρώτη άδεια στην Ελλάδα σαν μεταχειρισμένα, αλλά εκεί είναι εύκολο να φανεί αν δεν αγοράστηκε καινούριο απο Ελλάδα.

Είχα παλιό συμφορουμίτη που πήρε το 2004 τρανσαλπ 600 στοκ καινούριο, με 4500 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Μοντέλο που σταμάτησε το 1999. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.
Συμφωνώ μαζί σου . Το σωστό θα ήταν να γράφει πχ Africa twin 2016 που εννοεί το μοντέλο , και μετά ας γράψει πρώτη άδεια το 19 πχ .
μια πρέπει να αναφαίρετε και αυτό .
Αλλά θεωρώ λάθος να είναι το μοντέλο του 16 και να γράφει Africa twin 2019
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Συμφωνώ μαζί σου . Το σωστό θα ήταν να γράφει πχ Africa twin 2016 που εννοεί το μοντέλο , και μετά ας γράψει πρώτη άδεια το 19 πχ .
μια πρέπει να αναφαίρετε και αυτό .
Αλλά θεωρώ λάθος να είναι το μοντέλο του 16 και να γράφει Africa twin 2019
Δεν υποχρεούται
Είναι δουλειά του αγοραστή να ξέρει τι ψάχνει
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτό. Και ούτε ο ίδιος ο πωλητής οφείλει να γνωρίζει πότε παράχθηκε το μοντέλο του επειδή έχει το τάδε αυτοκόλλητο που βγήκε μονο το 2016, ενώ στο μοντέλο του 2017 το αυτοκόλλητο ήταν 30 μοίρες πιο πλάγια τοποθετημένο πχ.
Αυτά οφείλει (αν έχουν τόση σημασία για αυτόν) να τα γνωρίζει ο αγοραστής


Που να δεις τι έχουν πάθει με τα T310 Zontes που μέσα σε 2 χρόνια έκαναν 5 αλλαγές στο μοντέλο, με μικρές ή μεγαλύτερες λεπτομέρειες. ΚΛΑΑΑΑΑΜΑΑΑ! Εχω πρώτης γενιάς του 2018 λέει ο ένας! Ααααεγώ έχω 5ης γενιάς τέλη του 2019 λέει ο άλλος! Tooth

Ή ο άλλος για Caponord. Εβρισκε μοντέλο του 2008 ή 2009 και του φαινόταν ύποπτο και δεν πήγαινε να το δει, επειδή τότε λέει έβγαιναν με μαύρο πλαίσιο! facepalm 2

Τα φόρουμ έχουν καταστρέψει κόσμο, να κυνηγάει τις λεπτομέρειες! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τα φόρουμ έχουν καταστρέψει κόσμο, να κυνηγάει τις λεπτομέρειες! Tooth
Έτσι είναι..
Χωριά του ότι κάποια μοντέλα αποκτούν τη ρετσινιά του ζημιάρικου..
Και κάποια άλλα του ασπαστου..
Όλα αυτά γιγαντωνονται στα φορουμ..
Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το ονομα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έτσι είναι..
Χωριά του ότι κάποια μοντέλα αποκτούν τη ρετσινιά του ζημιάρικου..
Και κάποια άλλα του ασπαστου..
Όλα αυτά γιγαντωνονται στα φορουμ..
Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το ονομα.

Όταν μάθεις να διαβάζεις όμως κάτω απο τις γραμμές και να φιλτράρεις, βρίσκεσαι με δήθεν ζημιάρικο μηχανάκι σε τιμή σκότωμα. eye
Τα "άσπαστα" ας τα πάρουν όσοι δεν ενοχλούνται να αγοράζουν vstrom 650 toy 2007 στα 4200 ή Africa του 1997 στα 3900.
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
λογικο ακουγεται...
Ξεκιναει με μια τιμη.. στην πορεια βλεπει οτι δεν φευγει
Οποτε καποια στιγμη χαμηλωνει..
Σε αντιθεση καποιοι αλλοι ανεβαζουν τιμη!!!
Κοιτάω σε αγγελία στο νοϊζ μια κιθάρα που την έδινε 600 ευρώ και μετά από κάποιες μέρες κατέβηκε . Την πούλησε είπα . Πριν 4-5 μέρες ξανανέβηκε στα 1350 ευρώ... :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κοιτάω σε αγγελία στο νοϊζ μια κιθάρα που την έδινε 600 ευρώ και μετά από κάποιες μέρες κατέβηκε . Την πούλησε είπα . Πριν 4-5 μέρες ξανανέβηκε στα 1250 ευρώ... :eek:
κάποιος τον ''δασκάλεψε''....
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Ηλικία
52
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
κάποιος τον ''δασκάλεψε''....
Μπορεί αλλά δεν είναι και απαραίτητο , υπάρχουν πολλά νούμερα εκεί μέσα . Έχουν τύχει και σε εμένα 2-3 φορές μερικοί ανεκδιήγητοι . Τι να σου γράφω...
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.453
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Οι έμποροι στο car κάνουν και το άλλο: Ρίχνουν κάθε τόσο την τιμή και όταν φτάσουν σε ένα χαμηλό όριο κάνουν μία μπραφ και την πάνε πάλι στα υ΄ψη.Και μετά δώστου πάλι από την αρχή.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κοιτάω σε αγγελία στο νοϊζ μια κιθάρα που την έδινε 600 ευρώ και μετά από κάποιες μέρες κατέβηκε . Την πούλησε είπα . Πριν 4-5 μέρες ξανανέβηκε στα 1250 ευρώ... :eek:
Βάζω αγγελία την Yamaha μου 2 ετών και βάζω και δυνατότητα ανταλλαγής με Ibanez,
Mου στέλνει μηνυμα στο noiz παλικάρι που λέει για ανταλλαγή με μια κιθάρα που δεν την ήξερα. Του λέω στείλε φώτο και μου στέλνει κάτι παρόμοιο σε κατάσταση με την παρακάτω φώτο


Του λέω κι εγώ πως δεν μπορώ να ανταλλάξω με την Yamaha αυτή που μου έστειλε, επειδή είναι μόλις δύο ετών, πρακτικά καινούρια και την δίνω λόγω εργονομίας που θέλω για καλύτερα σε ibanez

αλλά μπορώ να του κάνω άλλη ανταλλαγή. Και του στέλνω κάτι τέτοιο



Ακόμη περιμένω να μου πει αν συμφωνεί cdefghigi
 
Top Bottom