Αγγελίες που μας εκαναν εντυπωση

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αυτη ειναι αγγελια οχι *****ιες ToothToothTooth
Πωλείται το μηχανάκι 110 Honda μαζί με τη ρυμούλκα
250 €
Λεπτομέρειες
Το μηχανάκι είναι Honda 110 σε πολύ καλή κατάσταση φτιαχτεί Κω ότι θέλετε στο messenger



View attachment 28299View attachment 28297View attachment 28298
Αυτή είναι ευκαιρία!!!
Εδώ μόνο μια μπαγκαζιέρα χωρίς καπάκι 1,20 x 1 μ να πάρεις θες κάνα 700αρι!!!! Tooth
Rat bike ρεεεεεε...
cdefg
στον ποντικαρά που το έβγαλε από τη φάκα!! Εργαλείο.Φορτωνεις την πεθερά πίσω και δεν κλατάρουν τα λάστιχα!!


Τι να ξέρετε; Joy
Ιαπωνικά καβαλάτε κι Εγγλέζικα..

RollingRollingRollingRolling
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Rat bike ρεεεεεε...
cdefg
στον ποντικαρά που το έβγαλε από τη φάκα!! Εργαλείο.Φορτωνεις την πεθερά πίσω και δεν κλατάρουν τα λάστιχα!!


Τι να ξέρετε; Joy
Ιαπωνικά καβαλάτε κι Εγγλέζικα..

RollingRollingRollingRolling
5930_6.jpg
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Αυτη ειναι αγγελια οχι *****ιες ToothToothTooth
Πωλείται το μηχανάκι 110 Honda μαζί με τη ρυμούλκα
250 €
Λεπτομέρειες
Το μηχανάκι είναι Honda 110 σε πολύ καλή κατάσταση φτιαχτεί Κω ότι θέλετε στο messenger



View attachment 28299View attachment 28297View attachment 28298
Η ευκαιρία της χώρας για μαζική παραγωγή παπιου! Ψαγμένες λύσεις σε όλα τα επίπεδα.
Και η μπαγκαζιερα με αμορτισέρ υπό κλίση δείχνει ότι έχει χυθεί αίμα από την προσπάθεια ώστε να συμπεριφερεται σωστά στο δρόμο.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Αυτη ειναι αγγελια οχι *****ιες ToothToothTooth
Πωλείται το μηχανάκι 110 Honda μαζί με τη ρυμούλκα
250 €
Λεπτομέρειες
Το μηχανάκι είναι Honda 110 σε πολύ καλή κατάσταση φτιαχτεί Κω ότι θέλετε στο messenger



View attachment 28299View attachment 28297View attachment 28298
Αν δεν είχε το μπροστινό φτερό (που μοιάζει σαν από hayabusa) θα το σκεφτόμουν...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Καλοσυντηρημενο δειχνει απο τις φωτο.
Το γεισο στο φαναρι βεβαια θυμιζει φορτηγο VOLVO N88! Tooth
Το καπελάκι στο φανάρι μου θυμίζει virago 250 με κρόσσια στο ακροτιμονο και δερμάτινα τσαντάκια με μεταλλικές πόρπες στο πλάι.
Καθρέπτες σιδηρούν γερμανικός σταυρός, φυσικά...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ψαχνοντας στο car....αγγελια για σκουτερ χθες, βρηκα ΥΑΜΑΧΑ Χ ΜΑΧ νομιζω
με φωτο τον πωλητη μπροστα στο τζακι!
Αν την βρω παλι θα την τοποθετησω και εδω! Happy Happy
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.488
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ψαχνοντας στο car....αγγελια για σκουτερ χθες, βρηκα ΥΑΜΑΧΑ Χ ΜΑΧ νομιζω
με φωτο τον πωλητη μπροστα στο τζακι!
Αν την βρω παλι θα την τοποθετησω και εδω! Happy Happy
Είναι αυτό που λένε ,δεν το είδε ήλιος ,δεν πάτησε σε βροχή.
Εδώ κάποιος το πήγε ακόμα παραπέρα χαχαχαχα
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ψαχνοντας στο car....αγγελια για σκουτερ χθες, βρηκα ΥΑΜΑΧΑ Χ ΜΑΧ νομιζω
με φωτο τον πωλητη μπροστα στο τζακι!
Αν την βρω παλι θα την τοποθετησω και εδω! Happy Happy
Πιστεύω ότι οι πολυάριθμες"ανωμαλες" αγγελίες που βλέπετε στο car αντικατοπτρίζουν και την ελληνική πραγματικότητα τρόπον τινά...


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.494
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Πιστεύω ότι οι πολυάριθμες"ανωμαλες" αγγελίες που βλέπετε στο car αντικατοπτρίζουν και την ελληνική πραγματικότητα τρόπον τινά...


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Rolling Rolling Rolling
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Με αφορμή τις τρελές τιμές που βλέπουμε στο car, υπάρχει και κάτι άλλο που δεν παύει να μου κάνει εντύπωση.
Οι χιλιάδες αγγελίες με μηχανές/σκούτερ/πάπια που βρίσκονται σε άθλια κατάσταση, παρατημένα προφανώς και οι ιδιοκτήτες τους προσπαθούν να πουλήσουν, συνήθως σε ξεφτιλισμενες τιμές.
Κάπου ανάμεσα σε 200 και 300€. Φυσικά δεν τα αξίζουν και γι αυτό δεν τα παίρνουν.
Επίσης υπάρχουν αγγελίες με μηχανάκια σε καλή κατάσταση που όμως έχουν διαγραφεί.
Το περίεργο εδώ είναι ότι η συνολική κατάσταση τους δεν δικαιολογεί τέτοια κίνηση.
Η απορία μου είναι η εξής.
Α) Γιατί κάποιος διαγράφει ένα μηχανάκι σε καλή κατάσταση και μετά ζητάει 3-4 κατοστάρικα τη στιγμή που θα μπορούσε να πιάσει άνετα κάτι παραπάνω αν το έδινε όσο είχε κανονικά άδεια και πινακίδα;
Β) Όλα αυτά τα σαραβαλάκια - ερείπια, δεν έφτασαν από τη μια μέρα στην άλλη σε αυτή την κατάσταση.
Πολλά απλά έφτασαν σε σημείο αποσύνθεσης μετά από πολυετή ακινησία.
Πριν κάνα δυο χρόνια ένας γνωστός μου ειχε ένα ατύχημα με το παπάκι του.
Ευτυχώς δεν χτύπησε σοβαρά. Το παπάκι όμως, το οποίο ήταν σε σχετικά καλή κατάσταση μέχρι τότε, την άκουσε. Βασικά εκτός από κάποια πλαστικά, ήθελε και καλάμια μπροστά.
Επειδή έβλεπα ότι δεν είχε σκοπό να το φτιάξει, του είπα, με όλο το θάρρος της γνωριμίας μας, να πληρώσω μεταβίβαση, να το πάρω και να το μαζέψω σιγά σιγά. Τα καλάμια για ακρίβεια , τα πλαστικά θα αλλάζονταν στην πορεία με ιμιτασιον και ΑΝ!
Η απάντηση ήταν αρνητική. Ότι και καλά θα το έφτιαχνε ή στη χειρότερη θα το έβαζε στο car στα 400€!!!
Φυσικά και δεν έγινε τίποτα από όλα αυτά. Το παπάκι έμεινε πεταμένο και τώρα είναι σε αισχρή κατάσταση.
Τέτοια που για να το πάρει κάποιος θα πρέπει να πληρωθεί και από πάνω. Το αστείο είναι ότι συνεχίζει να πληρώνει τέλη και ασφάλεια ενώ μάλλον είναι και με ληγμένο κτεο!!!
Κάτι μου πέταξε απέξω απέξω τις προβάλλες ότι αν βρεθεί κάποιος που να ενδιαφέρεται θα το χαρίσει κλπ μπούρδες αλλά δεν έδωσα σημασία.
Η απορία μου είναι η εξής. Τι ωθεί κάποιους ανθρώπους σε μια τέτοια κίνηση; Τι είναι αυτό που τους κάνει να κρατάνε κάτι που μονό χρήματα τους κοστίζει ενώ ξέρουν ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν; Κάτι που ενώ θα μπορούσαν να κάνουν μια χάρη σε ένα φίλο - γνωστό τους να έχει κάτι με μικρο κόστος ώστε να κάνει τη δουλειά του, αυτοι προτιμούν να το βλέπουν να σαπίζει; Τι είναι αυτό που τους κάνει να πιστεύουν ότι θα πάρουν χρήματα από κάτι που δεν αξίζει μια;
 
Τελευταία επεξεργασία:

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η απορία μου είναι η εξής. Τι ωθεί κάποιους ανθρώπους σε μια τέτοια κίνηση; Τι είναι αυτό που τους κάνει να κρατάνε κάτι που μονό χρήματα τους κοστίζει ενώ ξέρουν ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν; Κάτι που ενώ θα μπορούσαν να κάνουν μια χάρη σε ένα φίλο - γνωστό τους να έχει κάτι με μικρο κόστος ώστε να κάνει τη δουλειά του, αυτοι προτιμούν να το βλέπουν να σαπίζει; Τι είναι αυτό που τους κάνει να πιστεύουν ότι θα πάρουν χρήματα από κάτι που δεν αξίζει μια;
Μερικά που σκέφτομαι:
Η ελπίδα ότι ίσως κααααααποια στιγμή το.μαζέψουν.
Ο εγωϊσμος του "γιατί να το δώσω σε άλλον,εγώ δεν μπορώ";
Η σκέψη ότι ο άλλος που το ζητάει θέλει να τον γελάσει..
Η ψευδαίσθηση ότι έχουν κάτι τρελής αξίας..
Η αγάπη και οι αναμνήσεις που έχουν κι έχοντας το τις διατηρούν κατά τη σκέψη τους..
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δυστυχώς στην Ελλάδα και μόνο(απ'τι βλέπω στο ebay) θεωρούν ο,τι παλιό= σπάνιο/ πολύτιμο/ μοναδικό.
Ακόμη και για τεχνολογικα αντικείμενα χωρίς συλλεκτικικη αξια ,ζητούν την τιμή αγοράς τους!
Στα τροχοφόρα καταλαβαίνω πολλες από τις αγγελίες:
Άλλος δενεται συναισθηματικα με κάτι, και θεωρεί πως μόνο μια γενναία προσφορά θα τον παρακινήσει να το αποχωριστει.
Έτερος έχει υποχρεώσεις και δάνεια, και πιστεύει πως καποτες θα ρεφαρει για να ξεκινήσει το έργο αναστήλωσης.
Ο Β είναι πονηρός και ζητά για σκελετό και Ρόδες περιζήτητου ( όχι σπάνιου) μοντέλου,μισή τιμή καινουργιου,επειδή το "ρεύμα" έφυγε από τα τσόπερ και ο χιπστερας με τα λεφτά του μπαμπά θα πέσει στη φάκα του.
Ο Γ είχε το μοτοσακο από τον πατέρα του και δε θέλει να το δώσει, για να θυμάται εκείνον και τα όμορφα παιδικά χρόνια.
Κατά 60% πιστεύω ότι φταίει η κουτοπονηρια....


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η απορία μου είναι η εξής. Τι ωθεί κάποιους ανθρώπους σε μια τέτοια κίνηση; Τι είναι αυτό που τους κάνει να κρατάνε κάτι που μονό χρήματα τους κοστίζει ενώ ξέρουν ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν; Κάτι που ενώ θα μπορούσαν να κάνουν μια χάρη σε ένα φίλο - γνωστό τους να έχει κάτι με μικρο κόστος ώστε να κάνει τη δουλειά του, αυτοι προτιμούν να το βλέπουν να σαπίζει; Τι είναι αυτό που τους κάνει να πιστεύουν ότι θα πάρουν χρήματα από κάτι που δεν αξίζει μια;

Εχουν ενα μηχανακι, και καποια στιγμη κατι συμβαινει...μια βλαβη, ενα προβλημα υγειας η κατι αλλο .
Σταματανε να χρησιμοποιουν το μηχανακι...μενει αφημενο στη μοιρα του..καταθετουν πινακιδες η διαγραφη..
Κανουν οτι ειναι πιο ευκολο, δεν το ψειριζουν πολυ...
Ε μετα απο κατι χρονακια μπορει να το βγαλουν αγγελια

Χαρακτηριστικη περιπτωση ενα bmw 1100 στη γειτονια μου, 3 χρονια στο πεζοδρομιο στη βροχη μες τις αραχνες χωρις πινακιδα..
Τυχαια πετυχα τον ιδιοκτητη , μου ειπε θελει δισκο συμπλεκτη,
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.532
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Εχουν ενα μηχανακι, και καποια στιγμη κατι συμβαινει...μια βλαβη, ενα προβλημα υγειας η κατι αλλο .
Σταματανε να χρησιμοποιουν το μηχανακι...μενει αφημενο στη μοιρα του..καταθετουν πινακιδες η διαγραφη..
Κανουν οτι ειναι πιο ευκολο, δεν το ψειριζουν πολυ...
Ε μετα απο κατι χρονακια μπορει να το βγαλουν αγγελια

Χαρακτηριστικη περιπτωση ενα bmw 1100 στη γειτονια μου, 3 χρονια στο πεζοδρομιο στη βροχη μες τις αραχνες χωρις πινακιδα..
Τυχαια πετυχα τον ιδιοκτητη , μου ειπε θελει δισκο συμπλεκτη,
Και γενικό πλέον
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Εχουν ενα μηχανακι, και καποια στιγμη κατι συμβαινει...μια βλαβη, ενα προβλημα υγειας η κατι αλλο .
Σταματανε να χρησιμοποιουν το μηχανακι...μενει αφημενο στη μοιρα του..καταθετουν πινακιδες η διαγραφη..
Κανουν οτι ειναι πιο ευκολο, δεν το ψειριζουν πολυ...
Ε μετα απο κατι χρονακια μπορει να το βγαλουν αγγελια

Χαρακτηριστικη περιπτωση ενα bmw 1100 στη γειτονια μου, 3 χρονια στο πεζοδρομιο στη βροχη μες τις αραχνες χωρις πινακιδα..
Τυχαια πετυχα τον ιδιοκτητη , μου ειπε θελει δισκο συμπλεκτη,
Μα αυτό δεν καταλαβαίνω... Έμεινε πριν 3 χρόνια από δίσκο και απ'ότι φαίνεται δεν είχε τα λεφτά να τη φτιάξει. Όλα καλά μέχρι εδώ. Τι στην ευχή περίμενε; Ότι θα βρει τα χρήματα;
Τα χρήματα δεν τα βρίσκεις, τα έχεις! Αλλιώς απλά είτε χρεώνεσαι είτε ονειροπολείς.
Αν ακολουθώ έναν κανόνα στη ζωή μου, αυτός είναι ο εξής.
Μην αγοράζεις με δόσεις αύριο αυτό που δεν μπορείς να πάρεις με μετρητά σήμερα!
Η περίπτωση του bmw είναι κλασική για όσες μοτο καταλήγουν να σαπίζουν στο δρόμο.
Αν κάποτε ήθελε ας πούμε 500€ για δίσκο, τώρα θέλει 2.000 για να βγει σε κυκλοφορία!!! Μη θέλει και παραπάνω...
Αν κάποτε μπορούσε να βγάλει ένα 500αρικο από κάποιον που θα την έπαιρνε για να δώσει άλλα 500 ή κάτι παραπάνω μαζί με κάποια μαζεματα, τώρα δεν θα βγάλει 1€!!!
Γιατί απλά με λιγότερα θα βρει κάτι (μιλάμε για την ίδια μηχανή) που είναι ήδη σε κυκλοφορία χωρίς να μπει σε περιπέτειες...
Και ας πούμε ότι δε θέλει να τη δώσει αλλά θέλει να τη φτιάξει.
Δεν είχε τα 500 τότε, θα έχει τα 2000 μετά από 3 χρόνια;;;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ δεν παρεξηγώ αυτούς που δεν πουλάνε ή που βάζουν μια τιμή που δεν θα τους πάρει κανείς τηλέφωνο.
Ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει και όποτε θέλει. Ή και να μην πουλάει και να το κάνει κοτέτσι.
Βλέπεις ένα παρατημένο και πετυχαίνεις τον ιδιοκτήτη. Τον ρωτάς αν το δίνει και πόσο, και τέλος κάνεις εσύ μια προσφορά. Αν δεν κάτσει η φάση τελείωσε. Είναι σαν να μην υπάρχει.
Βλέπεις αγγελία σε εξωπραγματική αξία. Αν το θέλεις, κάνεις προσφορά. Αν δεν θέλει και επιμένει, το αφήνεις σαν να μην υπήρξε. Δεν θέλει και πολύ σκέψη.
Σαν να τρως χυλόπιτα απο κοπέλα που κάνεις καμάκι. Σε νοιάζει τι θα κάνει μετά; Αν θα βρει άλλον ή δεν θα βρει; Ποιος θα την πάρει; Εκανες την κίνηση σου, απορρίφτηκε, πάμε γι΄ άλλα.


Υ.Γ Μηχανάκι για το οποίο πήρα τηλέφωνο και ρώτησα κάποια πράγματα πριν 2 χρόνια και έκανα προσφορά για να πάω να το δω αν συμφωνεί, βρίσκεται ακόμη στο car.gr. Το ήθελε στα 2500 ευρώ. Του έκανα αντιπρόταση στα 2200 επειδή είχε σχεδόν εξαψήφιο αριθμό χλμ και δεν είχαν γίνει απαιτούμενες επεμβάσεις βελτίωσης πάνω του, απο ερωτήσεις που του έκανα.
Σήμερα 2 χρόνια μετά το έριξε στα λεφτά που του έδινα 2 χρόνια πριν, ενώ έχει κάνει και κάποιες απαραίτητες συντηρήσεις. Είναι αυτό που λέμε εκτός τόπου και χρόνου. Πάει με δύο χρόνια χρονοκαθυστέρηση. Εγώ δεν θα ζοριστώ, πήγα στο επόμενο. eye
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν είχε τα 500 τότε, θα έχει τα 2000 μετά από 3 χρόνια;;;
Όλα που γράφεις είναι σωστά.
Ξεχνάς όμως κάτι... Η ελπίδα πεθαίνει παντα τελευταία.
Και επίσης, όσο είναι στο πεζοδρόμιο η μηχανή, έχεις μηχανή.. Όταν αδειάσει η γωνίτσα της, δεν έχεις.
Έχω φίλο που κάνει 500χλμ το χρόνο και αν.. Προβλήματα υγείας.. Με τίποτα δεν την πουλάει.. Βέβαια δεν την έχει παρατημένη, μέχρι και βάψιμο έκανε πέρυσι, αλλά you get the point.
 
Top Bottom