Έργα και ημέρες FJR 2002.Πεντε χρόνια και 30000 κμ.

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
το δικο μου fjr το ειχα παρει απο 70αρη με 78.000χλμ πρωτο χερι...,με βιβλιο συντηρησης με καθε λεπτομειρεια

λοιπον...ειχε αλλαξει σε ολη τη ζωη του...3 φορες λαστιχα..
Μαλιστα μου ειπε ο ανθρωπος, οτι μια φορα ο μαστορας στη γιαμαχα δεν αφηνε το μηχανακι να βγει απ το σερβις.....αν δεν αλλαζε και λαστιχα!!Rolling
Το κρατησε μεσα δεν του τοδινε Rolling Rolling
Δινουμε δουλεια στα εργοστασια βρε Μπαμπη εμεις! Στην ανεργια ο κοσμακης?? Κριμα! Smileys drinking beer Emoticon
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
τι πιεση βαζεις?
Eχω βαλει και παραπανω απο το κλασικο 36-42, με τριβαλιτσο και διπλος.
Το εχω ξαναγραψει...μηχανακι πληρες υγρων, εγω( 100 kg), τριβαλιτσο συν εξοπλισμος συν συζυγος φτανει τα 500 kg.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
To μεγαλο προβλημα που παραμενει ειναι το πισω φρενο.
Δλδ.... μετα απο σκληρη χρηση συνηθως σε ορεινες περιοχες που τσιμπαμε περισσοτερο πισω φρενο,
"πεφτει" το πενταλ (ποδοφρενο) κατω!
Εχω ψαχτει με αλλαγες υγρων φρενων και dot τπτ.
Την τελευταια φορα μου το εκανε στην εκδρομη στον Ασπροποταμο, την δευτερη μερα που φταναμε Φραγκαδες.
Τρομοκρατεισαι η αληθεια, αλλα το ειχα στο μυαλο μου συνεχεια.
Θα ψαχτω με καθαρισμα δαγκανας και γνησια τακακια πισινα, αλλωστε μου το ειχε προτεινει και ο @Babis flou
σε ενα σχετικο νημα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
To προβλημα της μιζας βρεθηκε απο φιλο ηλεκτρολογο.
Παλι σε προβλημα σοβαρο της μοτοσυκλετας. Διαρροη βαλβολινες απο τσιμουχα μεταξυ αξονα και κινητηρα.
Σχεδον λυθηκε η μιση μοτοσυκλετα για να αλλαξει η τσιμουχα, εννοειται γνησια.
Κοστολογιο 180 ευρω τσιμουχα βαλβολινες και εργασια.
Η μιζα φιλικη τιμη 20 ευρω. Ξετρυπημα, κολαουζο, φρεσκιες βιδες και οκευ.
ρε χρησταρα που ακριβως εκανε διαρροη?
αφου λες βαλβολινες, εκανε στο διαφορικο..τι δουλεια εχει ο κινητηρας?
Τι ακριβως λυθηκε?
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εδώ Μπάμπη. Βγήκαν πλαστικά και ρεζερβουάρ, Λύθηκε άξονας και μετάδοση, λύθηκαν βάσεις κινητήρα και ότι ηλεκτρικό χρειάσθηκαν, ώστε να γυρίσει ο κινητήρας προς τα εμπρός και μια μικρή κλίση προς τα πάνω. Σε βοήθησα?


Στάλθηκε από το M2006C3MNG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
To μεγαλο προβλημα που παραμενει ειναι το πισω φρενο.
Δλδ.... μετα απο σκληρη χρηση συνηθως σε ορεινες περιοχες που τσιμπαμε περισσοτερο πισω φρενο,
"πεφτει" το πενταλ (ποδοφρενο) κατω!
Εχω ψαχτει με αλλαγες υγρων φρενων και dot τπτ.
Την τελευταια φορα μου το εκανε στην εκδρομη στον Ασπροποταμο, την δευτερη μερα που φταναμε Φραγκαδες.
Τρομοκρατεισαι η αληθεια, αλλα το ειχα στο μυαλο μου συνεχεια.
Θα ψαχτω με καθαρισμα δαγκανας και γνησια τακακια πισινα, αλλωστε μου το ειχε προτεινει και ο @Babis flou
σε ενα σχετικο νημα.
Έχει σωληνάκι υψηλής το πίσω φρένο;
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
το δικο μου fjr το ειχα παρει απο 70αρη με 78.000χλμ πρωτο χερι...,με βιβλιο συντηρησης με καθε λεπτομειρεια

λοιπον...ειχε αλλαξει σε ολη τη ζωη του...3 φορες λαστιχα..
Μαλιστα μου ειπε ο ανθρωπος, οτι μια φορα ο μαστορας στη γιαμαχα δεν αφηνε το μηχανακι να βγει απ το σερβις.....αν δεν αλλαζε και λαστιχα!!Rolling
Το κρατησε μεσα δεν του τοδινε Rolling Rolling
Έκανες κανένα κλμ?
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Έχει σωληνάκι υψηλής το πίσω φρένο;
Ναι Μανωλη και μπροστα, και υγρα φρενων εχω βαλει σχεδον ολα τα DOT.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
To μεγαλο προβλημα που παραμενει ειναι το πισω φρενο.
Δλδ.... μετα απο σκληρη χρηση συνηθως σε ορεινες περιοχες που τσιμπαμε περισσοτερο πισω φρενο,
"πεφτει" το πενταλ (ποδοφρενο) κατω!
Εχω ψαχτει με αλλαγες υγρων φρενων και dot τπτ.
Την τελευταια φορα μου το εκανε στην εκδρομη στον Ασπροποταμο, την δευτερη μερα που φταναμε Φραγκαδες.
Τρομοκρατεισαι η αληθεια, αλλα το ειχα στο μυαλο μου συνεχεια.
Θα ψαχτω με καθαρισμα δαγκανας και γνησια τακακια πισινα, αλλωστε μου το ειχε προτεινει και ο @Babis flou
σε ενα σχετικο νημα.
βρε..αλλο σουχα πει..
το πενταλ κολλαει...το κανε και στο δικο μου και σε φιλου...
ειναι ασχετο με δαγκανα

θελει βγαλσιμο κ καθαρισμα...εμενα ραισε ο δισκος απο υπερθερμανση

Εδώ Μπάμπη. Βγήκαν πλαστικά και ρεζερβουάρ, Λύθηκε άξονας και μετάδοση, λύθηκαν βάσεις κινητήρα και ότι ηλεκτρικό χρειάσθηκαν, ώστε να γυρίσει ο κινητήρας προς τα εμπρός και μια μικρή κλίση προς τα πάνω. Σε βοήθησα?


Στάλθηκε από το M2006C3MNG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ναι ..πακετο
λαδι ηταν η διαρροη..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
To μεγαλο προβλημα που παραμενει ειναι το πισω φρενο.
Δλδ.... μετα απο σκληρη χρηση συνηθως σε ορεινες περιοχες που τσιμπαμε περισσοτερο πισω φρενο,
"πεφτει" το πενταλ (ποδοφρενο) κατω!
Εχω ψαχτει με αλλαγες υγρων φρενων και dot τπτ.
Την τελευταια φορα μου το εκανε στην εκδρομη στον Ασπροποταμο, την δευτερη μερα που φταναμε Φραγκαδες.
Τρομοκρατεισαι η αληθεια, αλλα το ειχα στο μυαλο μου συνεχεια.
Θα ψαχτω με καθαρισμα δαγκανας και γνησια τακακια πισινα, αλλωστε μου το ειχε προτεινει και ο @Babis flou
σε ενα σχετικο νημα.
Ίδιο πρόβλημα στο Caponord πρώτης γενιάς που είχα. Δοκίμασα κι εγώ καθαρισμούς και γνήσια και τακάκια και τελικά τίποτα. Καλύτερα τα αφτερμάρκετ.

Στο 2ης γενιάς που έχω τώρα δεν το έχει παρουσιάσει ποτέ, αλλά ο προηγούμενος κάτοχος φρόντισε πέρα απο σωληνάκια υψηλής που νομίζω έχει απο μαμα, να βάλει δισκόπλακα και τακάκια της Braking και με τα ίδια συνεχίζω κι εγώ.

Νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο τελικά και το σχήμα της δισκόπλακας και ο αερισμός της.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ίδιο πρόβλημα στο Caponord πρώτης γενιάς που είχα. Δοκίμασα κι εγώ καθαρισμούς και γνήσια και τακάκια και τελικά τίποτα. Καλύτερα τα αφτερμάρκετ.

Στο 2ης γενιάς που έχω τώρα δεν το έχει παρουσιάσει ποτέ, αλλά ο προηγούμενος κάτοχος φρόντισε πέρα απο σωληνάκια υψηλής που νομίζω έχει απο μαμα, να βάλει δισκόπλακα και τακάκια της Braking και με τα ίδια συνεχίζω κι εγώ.

Νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο τελικά και το σχήμα της δισκόπλακας και ο αερισμός της.
Αποστολη αυτο που αναφερει ο Μπαμπης μαλλον ειναι. Τωρα το θυμηθηκα, ειχα μπει στο FB του FJR και διαβασα περυσι.
Καπου αναφερουν για πενταλ κολλαει, αλλα μιλανε και για καθαρισμα και "πλυσιμο"πισω δαγκανας.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αποστολη αυτο που αναφερει ο Μπαμπης μαλλον ειναι. Τωρα το θυμηθηκα, ειχα μπει στο FB του FJR και διαβασα περυσι.
Καπου αναφερουν για πενταλ κολλαει, αλλα μιλανε και για καθαρισμα και "πλυσιμο"πισω δαγκανας.
ενα πλυσιμο δαγκανας κακο δεν ειναι...
δε χρειαζεται αλλαγη τσιμουχακια ...
απλα αφαιρεις τακακια, πιεζεις λιιιιιγο το πενταλι να βγουνε τα εμβολα πιο εξω...
Πλενεις με καθαριστικο φρενων..και τα δουλευεις με το χερι...μεσαααα
με το πενταλ...οξωωωωω
μεσα οξω χρηστο μεχρι να μπαινουν και τα 2 εμβολα με την ιδια αντισταση

θα σας κανω μαστορες
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
563
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Θέμα λάστιχα. Φώτο σημερινή Dunlop Gpr 300. Ποιοτικό λάστιχο και αρκετά ευχαριστημένος από την διαγωγή του, αλλά μόνο 4200 κμ. Στα 30000 κμ πέντε λάστιχα πισινά στο σύνολο. Τέσσερα Michelin power ct2 ,συν το εικονιζόμενο Dunlop. Με τα Michelin μέσος όρος 6500 km. Μπροστά είμαι ένα λιγότερο, πώς τα συνδύασα έτσι δεν θυμάμαι.


Στάλθηκε από το M2006C3MNG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλαράκι βλέπω το στρίβεις το καραβάκι... Αλήτες όλο τάπα πάτε! Devil Devil Devil

Βενζίνη να βάλουμε ωρέ! Yes
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Φιλαράκι βλέπω το στρίβεις το καραβάκι... Αλήτες όλο τάπα πάτε! Devil Devil Devil

Βενζίνη να βάλουμε ωρέ! Yes
Δεν στριβουμε το καραβακι, τις σωστες κλισεις εχουν οι δρομοι στην δυτικη Ελλαδα! ooops Tooth
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
To μεγαλο προβλημα που παραμενει ειναι το πισω φρενο.
Δλδ.... μετα απο σκληρη χρηση συνηθως σε ορεινες περιοχες που τσιμπαμε περισσοτερο πισω φρενο,
"πεφτει" το πενταλ (ποδοφρενο) κατω!
Εχω ψαχτει με αλλαγες υγρων φρενων και dot τπτ.
Την τελευταια φορα μου το εκανε στην εκδρομη στον Ασπροποταμο, την δευτερη μερα που φταναμε Φραγκαδες.
Τρομοκρατεισαι η αληθεια, αλλα το ειχα στο μυαλο μου συνεχεια.
Θα ψαχτω με καθαρισμα δαγκανας και γνησια τακακια πισινα, αλλωστε μου το ειχε προτεινει και ο @Babis flou
σε ενα σχετικο νημα.
Δοκιμασε να αλλαξεις τα υγρα με ΑΤΕ τα οποια είναι τα μονα που κρατουν τις θερμοκρασιες και τις πιεσεις σταθερες (τα ξερεις απο τα αγωνιστικα αλλωστε), και λυσε την δαγκανα να καθαριστει καλα και να αλλαχτουν οι τσιμουχες ολες στα εμβολα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
..το πρόβλημα είναι 100/100 η μάκα στο πεντάλ..
Όταν κολλάει η δαγκάνα δεν πέφτει το πεντάλ πιο χαμηλα
Σχετικά, με τσιμουχακια... Δεν τα πειράζουμε αν δεν τα έχει δαγκώσει η κάνουν διαρροή...
Στο Πενφέ που κόλλαγε η πίσω δαγκάνα... Πήρα τα τσιμουχακια σετ και ταχω στην αποθήκη... Καθάρισα τα εμβολα και δουλεύει σωστά!
Επίσης επειδή συνήθως κάνεις δεν αλλάζει υγρά φρένων, κανει διάβρωση στην αυλακωση από τα άλατα και μπορεί να μην κάθεται σωστά η νέα τσιμουχα...
Την έχω πατήσει με το αφρικα που άλλαξα 2 φορές τσιμουχακια ανεπιτυχώς.... Τελικά, έβαλα μτχ δαγκάνα
Δεν αλλάζουμε ποτέ τσιμουχακια λοιπόν, αν δεν δοκιμάσουμε πρώτα ένα απλό πλύσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Παιδιά σε παρατεταμένα φρεναρίσματα κατά 90% τα φτύνει η τρόμπα.Είτε φρέσκα υγρά έχεις είτε γαμάουα τακάκια,η τρόμπα θα σε πουλήσει.
Πάρτε παράδειγμα τα Σουζούκια,το έχω διαπιστώσει με Βστρομ αλλά και με GSR 600,το ένα η πίσω και το άλλο η μπροστά τρόμπα.Όταν τα φρένα είναι κρύα μια χαρά .όταν ζεσταθούν η μανέτα ακουμπάει στη χούφτα! Την πρώτη φορά τρελλάθηκα,είχα συνηθίσει το ΧΤ που κατεβαίναμε τον Ταΰγετο τάπα και δεν άκουγε τίποτα,αλλά το ΧΤ είχε Brembo βαρβάτη.
 
Top Bottom