Έντονη Μυρωδιά Καυσαερίου

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
μέσω διαγνωστικού
Το περίεργο πάντως είναι πως δεν έχει ανάψει ποτέ το τσεκ του κινητήρα...τέσπα, ας καθαριστούν για αρχή οι πεταλούδες και βλέπουμε. Αν δεν έχουν καθαριστεί ποτέ, από το 2006 ένας Θεός ξέρει τι παίζει να έχει μαζευτεί εκεί μέσα.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Το περίεργο πάντως είναι πως δεν έχει ανάψει ποτέ το τσεκ του κινητήρα...τέσπα, ας καθαριστούν για αρχή οι πεταλούδες και βλέπουμε. Αν δεν έχουν καθαριστεί ποτέ, από το 2006 ένας Θεός ξέρει τι παίζει να έχει μαζευτεί εκεί μέσα.
Εάν ήταν οι πεταλούδες θα είχες αστάθεια στο ρελαντί, πολύ πιο έντονο μπέρδεμα καθώς και αναμμένο τσεκ του κινητήρα.
Ξεκίνα από τα εύκολα πριν αρχίσεις και λύνεις.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μα Μπάμπη αυτό εννοώ, έχει μια έντονη "βαριά" μυρωδιά. Το πλουσιο μείγμα ξέρω πως μυρίζει, εξάλλου στο πλουσιο αλλάζει και ο ήχος της εξάτμισης, είναι κάπως πιο "ατσουμπαλος".

Άρα και το δικό μου έχει PAIR. Περίεργο, νόμιζα πως μόνο στα καρμπ υπήρχε αυτό...το Vstrom που ακριβώς το έχει;

Βασικά, καλυτερη ερώτηση, ΤΙ ακριβώς κάνει;
Τασο, ενα ενα, για να καταλαβαινομαστε..
Καταρχην εισαι σιγουρος οτι μπορεις να διακρινεις τη μυρωδια του καυσαεριου?
Σου ξαναλεω μηπως απλα μυριζεις πλουσιο μειγμα?
Εαν κατι συμβαινει με το μειγμα σου, απο Λ, tps, κλπ, αν πας βολτα με αλλους θα στο λεει και ο πισω σου.
Εαν μυριζεις καυσαεριο, μαλλον εχεις διαρροη πριν το τελικο

Στην δευτερη περιπτωση θα μυριζουν και τα ρουχα σου.

Εχεις κατσει σε καραβι καταστρωμα κοντα στο φουγαρο?
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Άρα για αρχή ποντάρουμε στα σώματα.

Το PAIR τελικά βρήκα τι είναι...βαλβίδα η οποία παρέχει αέρα από το φιλτροκούτι στην εξάτμιση...ο σκοπός είναι η τυχόν άκαυτη βενζίνη να καίγεται ΕΝΤΟΣ της εξάτμισης και να "ξεγελάσει" τις προδιαγραφές ρύπων. Μακριά πάει η βαλίτσα εδώ, ας ασχοληθώ με τις πεταλούδες πρώτα και βλέπουμε.

Εν οίδα ... ότι από το φιλτροκουτι η μηχανή ΜΟΝΟΝ ρουφάει. Οπότε μήπως εννοείς ανοίγει βαλβίδα και τραβάει ακαφτο καυσαέριο για λόγους και αιτίες που .... δεν οίδα ? ...! eye
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Από αγγλόφωνο φόρουμ για τα SV650 το βρήκα, που ουσιαστικά μοιράζεται ίδιο κινητήρα με το V-Strom.

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με, δεν θα πω κάτι.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Καλημέρα

Έχω παρατηρήσει, στο V-Strom, εδώ και κάποιες μέρες πως στο ρελαντί υπάρχει μυρωδιά καυσαερίου. Ξέρω πως είναι λογικό, αλλά μιλάω για αρκετά έντονη μυρωδιά, κάτι το οποίο συμβαίνει μερικές φορές ακόμα και όταν βάζω μπρος την μηχανή.

Παράλληλα μου έχει κάνει και 2-3 φορές ένα χαζομπέρδεμα όταν συμπλεκτάρω και μαρσάρω ελάχιστα για να κατεβάσω ταχύτητα. Το μπέρδεμα αυτό όμως είναι πολύ στιγμιαίο, σε φάση για κλάσμα του δευτερολέπτου ας το πούμε. Η μηχανή εν κινήσει στο άνοιγμα δεν παρουσιάζει ρετάρισμα, ούτε δυσκολεύεται να πάρει μπρος, είτε ζεστή είτε κρύα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι; Το έχει ξανακάνει σε κάποιον που έχει/είχε Vstrom? Το μόνο που είχα ακούσει κάποτε είναι για συγχρονισμό στις πεταλούδες από τα σώματα γκαζιού.

Είναι του 2006 μοντέλο, Euro 2 χωρίς τις δίμπουζες κεφαλές...επίσης δεν βλέπω να έχει αισθητήρα λάμδα πουθενά στους λαιμούς της εξάτμισης.
εγω θα εδινα μια ψηφο κάπου να χάνει η εξατμιση...
 
Top Bottom