Έντονη Μυρωδιά Καυσαερίου

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλημέρα

Έχω παρατηρήσει, στο V-Strom, εδώ και κάποιες μέρες πως στο ρελαντί υπάρχει μυρωδιά καυσαερίου. Ξέρω πως είναι λογικό, αλλά μιλάω για αρκετά έντονη μυρωδιά, κάτι το οποίο συμβαίνει μερικές φορές ακόμα και όταν βάζω μπρος την μηχανή.

Παράλληλα μου έχει κάνει και 2-3 φορές ένα χαζομπέρδεμα όταν συμπλεκτάρω και μαρσάρω ελάχιστα για να κατεβάσω ταχύτητα. Το μπέρδεμα αυτό όμως είναι πολύ στιγμιαίο, σε φάση για κλάσμα του δευτερολέπτου ας το πούμε. Η μηχανή εν κινήσει στο άνοιγμα δεν παρουσιάζει ρετάρισμα, ούτε δυσκολεύεται να πάρει μπρος, είτε ζεστή είτε κρύα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι; Το έχει ξανακάνει σε κάποιον που έχει/είχε Vstrom? Το μόνο που είχα ακούσει κάποτε είναι για συγχρονισμό στις πεταλούδες από τα σώματα γκαζιού.

Είναι του 2006 μοντέλο, Euro 2 χωρίς τις δίμπουζες κεφαλές...επίσης δεν βλέπω να έχει αισθητήρα λάμδα πουθενά στους λαιμούς της εξάτμισης.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καυσαέριο μυρίζει, οχι βενζίνη.
Επίσης το παρατήρησαν και άλλοι πως μυρίζει έντονα....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Οχι, δεν έχει γίνει κάποια δουλειά σε αυτό. Δεν ξέρω ο πρώην ιδιοκτήτης αν ασχολήθηκε με αυτό, αν και τα vstrom γενικά ήτανε λίγο ευαίσθητα με την τροφοδοσία τους.

Πολυ φοβάμαι μην αρχίζει να λέει το ποίημα η τρόμπα καυσίμου. Αλήθεια όμως οι πεταλούδες τι σχέση έχουν με την έντονη μυρωδιά; Δεν θα έπρεπε να έχει απώλεια δύναμης στο άνοιγμα;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οχι, δεν έχει γίνει κάποια δουλειά σε αυτό. Δεν ξέρω ο πρώην ιδιοκτήτης αν ασχολήθηκε με αυτό, αν και τα vstrom γενικά ήτανε λίγο ευαίσθητα με την τροφοδοσία τους.

Πολυ φοβάμαι μην αρχίζει να λέει το ποίημα η τρόμπα καυσίμου. Αλήθεια όμως οι πεταλούδες τι σχέση έχουν με την έντονη μυρωδιά; Δεν θα έπρεπε να έχει απώλεια δύναμης στο άνοιγμα;

Κανω μια προσπαθεια να εξηγησω και ας με διορθωσουν οι πιο σχετικοι αν καπου κανω λαθος.

Χονδρικα η πεταλουδα ειναι το κομματι του κινητηρα που κανονιζει ποσος αερας θα μπει στον θαλαμο καυσης για να γινει σωστη καυση.Αν εχει κολλησει ανοιγει λιγο δεν μπαινει πολυ οξυγονο,μπουκωνει και σβηνει ο κινητηρας.Αν ειναι πολυ ανοιχτη μπαινει πολυ οξυγονο δεν γινεται ολοκληρωμενη καυση και μενει καυσιμο ακαυστο με αποτελεσμα να το πεταει η εξατμιση γι αυτο και μυριζει.

Η πεταλουδα για να ανοιγοκλεινει σωστα χρειαζεται ποτε ποτε ενα καθαρισμα.
 

tonygrk

new member
Δημοσιεύσεις
6
Ηλικία
54
Περιοχή
greece
Όνομα
tony
Είναι του 2006 μοντέλο, Euro 2 χωρίς τις δίμπουζες κεφαλές...επίσης δεν βλέπω να έχει αισθητήρα λάμδα πουθενά στους λαιμούς της εξάτμισης.
εχει αισθητηρα λαμδα, εκτος κι αν εχει αλλαχτει το συστημα της εξατμισης ολο απο λαιμους, ειναι πισω απο το δεξι σου ποδι και κατω απο τον αξονα του ψαλιδιου, σαν τοποθεσια για να τον βρεις λεω
για την μυρωδια βαλε στην λιστα των ισως και το συστημα PAIR,
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σβησιματα δεν έχει προς το παρόν, παρα μόνο αυτό το μικρό μπουκωμα το οποίο το έκανε μόνο 2-3 φορές.

Άρα ένας υποπτος είναι η πεταλουδα στα σώματα.

Ο αισθητήρας λάμδα τελικά ναι είναι από την πισω μεριά, λίγο έντεχνα "κρυμμένος". Στα Euro 3 είναι σε εμφανές σημείο πάντως, για αυτό μου έκανε εντύπωση στο δικό μου.

Το PAIR δεν υπήρχε στους καρμπυρατερατους κινητήρες της εταιρίας; Νομίζω με την έλευση του ψεκασμου καταργήθηκε μιας και δεν χρειαζόταν. Εκτός και αν το δικό μου έχει ακόμα το εν λόγο συστημα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τασο δυστυχως το vstrom δεν ειναι παπι με καρμπ...Εαν περιμενεις διαγνωση απο το ιντερνετ σε ενα τοσο σοβαρο προβλημα...καληνυχτα.
Σοβαρο προβλημα ως προς τη διαγνωση εννοω, το μηχανακι δεν θα χαλασει.

Μπορεις μονος σου να τσεκαρεις για πιθανες διαρροες ψεκαζοντας τους λαιμους των τελικων στην ενωση με την κεφαλη, η για καποιο ραγισμα καπου...εαν εχει καζανακι κλπ.

Χαλασμενος Λ παντως δεν μυριζει καυσαεριο...παραπανω βενζινη θα καις και θα βγαζεις πισω τουφα..
Καταρχην εισαι σιγουρος οτι μυριζεις καυαεριο και οχι πλουσιο μειγμα?

Ειναι χαρακτηριστικη η μυρωδια του καυσαεριου, αποπνικτικη, σε πιανει βηχας
 

tonygrk

new member
Δημοσιεύσεις
6
Ηλικία
54
Περιοχή
greece
Όνομα
tony
Το PAIR δεν υπήρχε στους καρμπυρατερατους κινητήρες της εταιρίας; Νομίζω με την έλευση του ψεκασμου καταργήθηκε μιας και δεν χρειαζόταν. Εκτός και αν το δικό μου έχει ακόμα το εν λόγο συστημα.
το PAIR υπηρχε και υπαρχει παντου και παντα (που λεει ο λογος) , σου ειπα να κοιταξεις κι αυτο, γιατι στο δικο μου που το κατηργησα, πλεον οταν ειμαι με παρεα, ολοι θελουν να με περασουν, δεν αντεχουν τη βρωμα που βγαζει πισω...
ελεγξε την βαλβιδα του η τις σωληνωσεις του (λαστιχενιες) αν τρυπησαν η τσακισαν και μπλοκαραν
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μα Μπάμπη αυτό εννοώ, έχει μια έντονη "βαριά" μυρωδιά. Το πλουσιο μείγμα ξέρω πως μυρίζει, εξάλλου στο πλουσιο αλλάζει και ο ήχος της εξάτμισης, είναι κάπως πιο "ατσουμπαλος".

Άρα και το δικό μου έχει PAIR. Περίεργο, νόμιζα πως μόνο στα καρμπ υπήρχε αυτό...το Vstrom που ακριβώς το έχει;

Βασικά, καλυτερη ερώτηση, ΤΙ ακριβώς κάνει;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αααα, κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω....η μηχανή ήτανε για 5-6 ημέρες σε ακινησία.

Επίσης δεν έχει πειραχτει ποτε και τίποτα στον κινητήρα, ουτε εξατμίσεις, ουτε φίλτρα, είναι εντελώς stock.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αααα, κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω....η μηχανή ήτανε για 5-6 ημέρες σε ακινησία.

Επίσης δεν έχει πειραχτει ποτε και τίποτα στον κινητήρα, ουτε εξατμίσεις, ουτε φίλτρα, είναι εντελώς stock.
Αγάπη,οι πεταλούδες όταν βάζεις μπροστά έχουν ένα διάκενο για να υπάρχει μια παροχή αέρα όταν βάζεις μπροστά, αν αυτό το διάκενο έχει κλείσει λόγω βρώμας τότες το μίγμα χαλάει με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, άσε το ξέρω το πλούσιο μίγμα το ξέρω από το παπί, ξεκινάς πάντα από τα εύκολα...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άρα για αρχή ποντάρουμε στα σώματα.

Το PAIR τελικά βρήκα τι είναι...βαλβίδα η οποία παρέχει αέρα από το φιλτροκούτι στην εξάτμιση...ο σκοπός είναι η τυχόν άκαυτη βενζίνη να καίγεται ΕΝΤΟΣ της εξάτμισης και να "ξεγελάσει" τις προδιαγραφές ρύπων. Μακριά πάει η βαλίτσα εδώ, ας ασχοληθώ με τις πεταλούδες πρώτα και βλέπουμε.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Άρα για αρχή ποντάρουμε στα σώματα.

Το PAIR τελικά βρήκα τι είναι...βαλβίδα η οποία παρέχει αέρα από το φιλτροκούτι στην εξάτμιση...ο σκοπός είναι η τυχόν άκαυτη βενζίνη να καίγεται ΕΝΤΟΣ της εξάτμισης και να "ξεγελάσει" τις προδιαγραφές ρύπων. Μακριά πάει η βαλίτσα εδώ, ας ασχοληθώ με τις πεταλούδες πρώτα και βλέπουμε.
Ναι λέμεεεε...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Είναι μια εργασία που την κάνεις και μόνος, ή πας σε μάστορα αποκλειστικά;

Δεν ξέρω, δεν έχω πειράξει ποτέ οτιδήποτε μεγαλύτερο από πάπιες.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Θα ψήφιζα TPS εξαιτίας και των διακοπών που λες ότι κάνει.
Να μαντέψω ότι έχεις και αυξημένη κατανάλωση...?
Βάλτο μία στο διαγνωστικό και δες αν είναι εντός ορίων το συγκεκριμένο.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Να μαντέψω ότι έχεις και αυξημένη κατανάλωση...?
Στην κατανάλωση δεν είδα διαφορές, το ίδιο καίει και οι αποστάσεις που κάνω είναι κατά 80% συγκεκριμένες λόγο δουλειάς.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Στην κατανάλωση δεν είδα διαφορές, το ίδιο καίει και οι αποστάσεις που κάνω είναι κατά 80% συγκεκριμένες λόγο δουλειάς.
Ίσως είναι στην αρχή ακόμα για αυτό και τα μικρά συμπτώματα.
Είναι πολύ εύκολο να εντοπίσεις εάν φταίει αυτό μέσω διαγνωστικού.
 
Top Bottom