Zεστα ρουχα μηχανης...γνωμες

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Εχω την ατομική κουβέρτα στο σκούτερ, και την αλλη που δενει πανω του..προτιμω την ατομικη...πιο ευκολη, την βαζεις κ στον συνεπιβάτη αν δεν εχει προστασια

Εχω παντελόνι κορντουρα...καλο κ με προσθαφαιρουμενη επενδυση...ακομη με οποιοδήποτε ισοθερμικό κανει κ για...σκι

Εχω κορυφαιο ισοθερμικο παντελόνι σκι(μαρκα Odlo) κ με δερμάτινο παντελονι ειναι απλα ΑΠΑΙΧΤΟ...αν κ λεπτο στο ματι

Τελος εχω παντελόνι τζιν με κεβλαρ κ προστασίες το οποίο εχει κάτι σαν χνουδι απο μεσα κ δεν περνα ο αερας...90% αποτελέσματικο...
Με ισοθερμικό απ μεσα...νο προμπλεμ

Καταληγω τις περισσότερες φορες στο τελευταίο σαν το ευκολότερο στην χρηση...

Επενδυστε κ σε ενα ζευγάρι καλες Κ ψηλες καλτσες....απο εκει κρυώνετε

Υ.Γ.

Κωστα μοτολοβερ....για στειλε Διεύθυνση για τα τζινακια.....
 
Τελευταία επεξεργασία:

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Με απλό παντελόνι κορντούρα με επένδυση τύπου πάπλωμα που αφαιρείται δεν κρυώνω καθόλου το πρωί πάνω στην μηχανή στις λεωφόρους. Απο κάτω όμως μπότα μηχανής και χοντρές, ψηλές κάλτσες. Με παπουτσάκι αθλητικό σίγουρα θα κρύωνα.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Drake Ramore:
Δεδομένου ότι η όποια κουβέρτα θα κάλυπτε μόνο το σκούτερ, προτίμησα το παντελόνι για να έχω λύση και με το μεγάλο. Τα κριτήρια που ήθελα ήταν να φοριέται εύκολα και να μην κινδυνεύω να μου στενέψει. Και τα δύο νομίζω τα πέτυχα.
Ιδανικά ίσως θα έπρεπε να πάρω και την κουβέρτα οδηγού για το κάθε μέρα με το σκούτερ, αλλά είπα να δοκιμάσω πώς θα πάει το πράμα με το παντελόνι και εδώ είμαστε. Αν χρειαστεί, 30 ευρώ κάνει, δεν το σκέφτομαι. Πού να τα βάζω όλα αυτά πιο πολύ με απασχόλησε.
Η κουβέρτα επίσης, όσο και να κόβει κρύο, πιστεύω δεν μπορεί να φτάσει τα επίπεδα του συγκεκριμένου παντελονιού. Και δεδομένου ότι έχω πάθει ζημιά στα πόδια, στην παρούσα φάση χρειάζομαι το 100% και όχι περίπου. Αν δεν είχα ήδη πάθει ψύξη στα νεύρα των ποδιών, σίγουρα η κουβέρτα θα με κάλυπτε.

Χαίρομαι που σου άρεσε και σε βοηθάνε οι αναλυτικές πληροφορίες.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Κυριάκο Beast:
Κι όμως ρε φίλε. Βρέθηκε μέλος που με πήρε τηλέφωνο να του τα αναλύσω, γιατί μπερδεύτηκε έτσι που τα διάβασε.....Rolling
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Kuklinski & mechanic:
Ψηλές και ζεστές κάλτσες έχω αυτές του Στρατού. Τούμπανο είναι.

Kuklinski και λοιποί: Φραντζή 44 - Ν.Κόσμος, κατάστημα ανδρικών ρούχων gi-em.
Το έχω χτίσει το μαγαζί χρόνια τώρα..... Χωρίς υπερβολή. Μπαίνω και το αδειάζω....Rolling

Έχετε υπόψη όμως ότι δεν έχει νούμερα πλέον. Πρέπει να δοκιμάσετε κάτι παρόμοιο και να παραγγείλει στο νούμερό σας. Εγώ έτσι έκανα, αλλά είμαι και καλός πελάτης του. 8 παντελόνια πήρα μονοκοπανιά....;)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Drake Ramore:
Δεδομένου ότι η όποια κουβέρτα θα κάλυπτε μόνο το σκούτερ, προτίμησα το παντελόνι για να έχω λύση και με το μεγάλο. Τα κριτήρια που ήθελα ήταν να φοριέται εύκολα και να μην κινδυνεύω να μου στενέψει. Και τα δύο νομίζω τα πέτυχα.
Ιδανικά ίσως θα έπρεπε να πάρω και την κουβέρτα οδηγού για το κάθε μέρα με το σκούτερ, αλλά είπα να δοκιμάσω πώς θα πάει το πράμα με το παντελόνι και εδώ είμαστε. Αν χρειαστεί, 30 ευρώ κάνει, δεν το σκέφτομαι. Πού να τα βάζω όλα αυτά πιο πολύ με απασχόλησε.
Η κουβέρτα επίσης, όσο και να κόβει κρύο, πιστεύω δεν μπορεί να φτάσει τα επίπεδα του συγκεκριμένου παντελονιού. Και δεδομένου ότι έχω πάθει ζημιά στα πόδια, στην παρούσα φάση χρειάζομαι το 100% και όχι περίπου. Αν δεν είχα ήδη πάθει ψύξη στα νεύρα των ποδιών, σίγουρα η κουβέρτα θα με κάλυπτε.

Χαίρομαι που σου άρεσε και σε βοηθάνε οι αναλυτικές πληροφορίες.
Το είπα , η κουβέρτα οδηγού φαίνεται καλή, αλλά θα πρέπει να δω μια απο κοντά για να καταλάβω αν μπορεί να λειτουργήσει στο παπί ή μόνο σε σκούτερ.
Εσυ που έπαθες ήδη την ζημιά, πήρες το καλύτερο για το 100%. Εγώ δεν έχω μεγάλες αποστάσεις να διανύσω πριν ξαναμπώ στην ζέστη. Δεν προλαβαίνει να γίνει μεγάλη ζημιά.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σερφάριζα και έπεσα πάνω σε αυτό
https://www.amazon.com/FERNIDA-Electric-Trousers-Cold-Proof-Included/dp/B07YG3YPX2

Ίδια φιλοσοφία με το θερμαινόμενο γιλέκο. Στην ουσία ένα ισοθερμικό με αντιστάσεις που το φοράς κάτω απο οποιοδήποτε ρούχο, και το θέτεις ζσε λειτουργία με ένα powerbank ή απευθείας απο την πρίζα της μοτο.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Σερφάριζα και έπεσα πάνω σε αυτό
https://www.amazon.com/FERNIDA-Electric-Trousers-Cold-Proof-Included/dp/B07YG3YPX2

Ίδια φιλοσοφία με το θερμαινόμενο γιλέκο. Στην ουσία ένα ισοθερμικό με αντιστάσεις που το φοράς κάτω απο οποιοδήποτε ρούχο, και το θέτεις ζσε λειτουργία με ένα powerbank ή απευθείας απο την πρίζα της μοτο.

Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Δεν κάνει καλό η ζέστη στο ανδρικό μόριο και αυτό έχει αντίσταση και μπροστά
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν κάνει καλό η ζέστη στο ανδρικό μόριο και αυτό έχει αντίσταση και μπροστά
Στην κοιλιά έχει την αντίσταση. Μόνο αν την έχεις αλογίσια έχεις πρόβλημα! Rolling
Τι 'στε σεις εδω ραααα;;;!!!!!
Τοίχο τοίχο πρέπει να πηγαίνουμε αν σας συναντήσουμε! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Στην κοιλιά έχει την αντίσταση. Μόνο αν την έχεις αλογίσια έχεις πρόβλημα! Rolling
Τι 'στε σεις εδω ραααα;;;!!!!!
Τοίχο τοίχο πρέπει να πηγαίνουμε αν σας συναντήσουμε! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Ρε συ ποια κοιλιά;; κάτω απο την μέση ακριβώς είναι.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν κάνει καλό η ζέστη στο ανδρικό μόριο και αυτό έχει αντίσταση και μπροστά
Αν έχεις κάνει παιδιά, δεν πειράζει. Αλλιώς εχς δίκιο! Κατεβάζει τον αριθμό των σπερματοζωαρίων..

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ακόμα και αν είναι εκει που δείχνει η φώτο (που μάλλον δεν είναι επειδή είναι απλά copy paste για να δείξει τα σημεία) απο την υψηλήθερμοκρασία πρέπει να προστατευτούν οι όρχεις και όχι το μόριο (τι γράφω ρε φίλε βραδυάτικα! )cde

Δεν υπάρχει φόβος για αυτό που λες. Δεν θα έπαιρνε έγκριση για πώληση και βλέπω πως ήδη έιναι πολλά χρόνια στην αγορά.

Υ.Γ Έκατσα και διάβασα κάποια σχόλια. Παραπονιούνται κάποιοι πως η κάλυψη δεν είναι όπως δείχνει στην φωτογραφία, ούτε η ένταση που το πορτοκαλί χρώμα υποδηλώνει. Αρα μιλάμε για πολύ διακριτική θέρμανση.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
good morning


1η μέρα δοκιμής του νέου εξοπλισμού.:D

Έβαλα:
- Το νέο ισοθερμικό κολάν.
- Το νέο παντελόνι τζιν με την επένδυση.
- Το νέο εξωτερικό παντελόνι (tucano urbano) με τα velcro.


Εντυπώσεις:

- Το ισοθερμικό κολάν είναι πάρα πολύ καλό και απείρως καλύτερο απ' τις μλκίες που είχα μέχρι τώρα. Καταλαβαίνεις ενίσχυση.

- Το τζιν είναι κι αυτό απίστευτα καλό και εξαιρετικό σε αίσθηση ζέστης. Και είναι και πολύ όμορφο σαν γραμμή. Δεν υπάρχει λέμε...........Dancing Α, και απείρως φτηνότερο απ' αυτά που πουλάνε στα μοτομάγαζα. ;)

- Το εξωτερικό παντελόνι με τα velcro είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!! Πραγματικά κάνει εξαιρετική δουλειά. Είναι όντως ευκολοφόρετο, ακόμα και πάνω απ' τα παπούτσια, αφού το φάρδος του πάνω-κάτω εξασφαλίζει άνετη προσπέλαση. Δε χρειάστηκε καν ν' ανοίξω / κλείσω τα velcro. Τα είχα προσαρμόσει απ' το σπίτι και το φόρεσα (όρθιος στο δρόμο!) χωρίς να το ανοίγω και να πρέπει να πετύχω σωστό κλείσιμο (αξία ανεκτίμητη όσον αφορά την ευκολία χρήσης). Νομίζω το 100% του στόχου επετεύχθη.abcdefghgHappy


Συμπερασματικά:
Τα συστήνω ανεπιφύλακτα ΟΛΑ. Αναλόγως αναγκών και γούστου του καθενός, μπορείτε να διαλέξετε αυτό που σας ταιριάζει.


Tip:
Για να έχετε σωστό αποτέλεσμα, μην ξεχνάτε να φοράτε ΖΕΣΤΑ ;) όλα τα είδη εξοπλισμού (μπαλακλάβα, γάντια, κράνος, ισοθερμικά, κάλτσες, μπότες κλπ).
Δηλ. μην αφήνετε σε κρύα μέρη (βαλίτσες μηχανής, γκαράζ, αποθήκες) αυτά που θα φορέσετε, διότι θα έχουν ήδη παγώσει και μετά δύσκολα επανέρχονται σε θερμοκρασίες που θα βοηθήσουν. Κρατήστε τα όλα σπίτι σε ζεστό δωμάτιο και φορέστε τα πριν φύγετε. ;)



Bye
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Ακόμα και αν είναι εκει που δείχνει η φώτο (που μάλλον δεν είναι επειδή είναι απλά copy paste για να δείξει τα σημεία) απο την υψηλήθερμοκρασία πρέπει να προστατευτούν οι όρχεις και όχι το μόριο (τι γράφω ρε φίλε βραδυάτικα! )cde

Δεν υπάρχει φόβος για αυτό που λες. Δεν θα έπαιρνε έγκριση για πώληση και βλέπω πως ήδη έιναι πολλά χρόνια στην αγορά.

Υ.Γ Έκατσα και διάβασα κάποια σχόλια. Παραπονιούνται κάποιοι πως η κάλυψη δεν είναι όπως δείχνει στην φωτογραφία, ούτε η ένταση που το πορτοκαλί χρώμα υποδηλώνει. Αρα μιλάμε για πολύ διακριτική θέρμανση.

Ναι, κοίτα. Η αλήθεια είναι πως οι φωτογραφίες απεικονίζουν αντιστάσεις....... ψηστιέρας!!!abcdefghgk
Στην πραγματικότητα έχουν κάτι λεπτά συρματάκια, όπως είναι αυτά στις ηλεκτρικές κουβέρτες αν ξέρεις. Και τα watt σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι της τάξης των 20-50, όσο μια μικρή λάμπα. Αλλιώς ο αναβάτης θα γινόταν φλαμπέ. abcdefghgk

Μην υποτιμάμε πάντως το αποτέλεσμα. Μία ελάχιστη συνεχής παραγωγή ζέστης κατευθείαν πάνω στο σώμα μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά σε σχέση με ένα απλά ζεστό ρούχο.
Προσωπικά, πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι τέτοιο. Bcde Παιδιά έχω κάνει άλλωστε - και μπόλικα μπόλικα - :pοπότε εχέσθην για σπέρματα και τα τοιαύτα. abcdefghgk Μέχρι και στείρωση θα έκανα ευχαρίστως, προκειμένου να μη μου κάτσει κανά τέταρτο :eek: από λάθος και τρέχω στα τρελάδικα........Rolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μην υποτιμάμε πάντως το αποτέλεσμα. Μία ελάχιστη συνεχής παραγωγή ζέστης κατευθείαν πάνω στο σώμα μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά σε σχέση με ένα απλά ζεστό ρούχο.

Ε ναι! Εχω παρόμοιας φιλοσοφίας ένα χαλάκι 50watt ηλεκτρικό για το γραφείο στην δουλειά, να μην παγώνουν τα πόδια. Έχω σωθεί!Yes

Αυτό που κάνουν όλα αυτά αυτού του τύπου δεν είναι να σε ζεστάνουν σε σημείο όπως βάζεις το χέρι πάνω απο το καλοριφέρ και λες "Ωωωω ζεστούλα!" Είναι να σπάσουν το κρύο σε βαθμό που θα υπάρχει μια κανονική θερμοκρασία. Αν ζέσταιναν σε επίπεδα κανονικής θερμάστρας, μετά απο 5 λεπτά θα γινόταν ανυπόφορο.;)
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Ε ναι! Εχω παρόμοιας φιλοσοφίας ένα χαλάκι 50watt ηλεκτρικό για το γραφείο στην δουλειά, να μην παγώνουν τα πόδια. Έχω σωθεί!Yes

Αυτό που κάνουν όλα αυτά αυτού του τύπου δεν είναι να σε ζεστάνουν σε σημείο όπως βάζεις το χέρι πάνω απο το καλοριφέρ και λες "Ωωωω ζεστούλα!" Είναι να σπάσουν το κρύο σε βαθμό που θα υπάρχει μια κανονική θερμοκρασία. Αν ζέσταιναν σε επίπεδα κανονικής θερμάστρας, μετά απο 5 λεπτά θα γινόταν ανυπόφορο.;)

Αυτό ακριβώς. Giving
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Top Bottom