W800 Vs Bonnie T100

  • Thread starter notakos600
  • Ημερομηνία δημιουργίας

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Όχι απλά σε δύσκολη... Στη χειρότερη φάση είμαι. Μηχανή θέλω να είχα από χθες... Αλλά ακόμα δεν έχει καθοριστεί το budget οπότε κοιτάω από Caponord 1000 - Bandit 650 - CBF 600/ 1000 - Vstrom 650 στο κάτω άκρο, σε BMW F700 - Tiger 800 - Vstrom 1000 2014+ - Tiger Sport στο μεσαίο και φτάνω να κοιτάω για R1200gs 2010+ - Vstrom 1000 κούτα 2018 - MG V85TT - Τ700 (και πολλές φορές χαζεύω κάτι Kawa Z900RS, Street Scrambler, MG V7 III, XSR 700 tribute και λοιπά νέο ρετρό...) Οπότε το μπερδεμένος είναι λίγο... Χαχαχχα

Στάλθηκε από το Honor 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.295
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Όχι απλά σε δύσκολη... Στη χειρότερη φάση είμαι. Μηχανή θέλω να είχα από χθες... Αλλά ακόμα δεν έχει καθοριστεί το budget οπότε κοιτάω από Caponord 1000 - Bandit 650 - CBF 600/ 1000 - Vstrom 650 στο κάτω άκρο, σε BMW F700 - Tiger 800 - Vstrom 1000 2014+ - Tiger Sport στο μεσαίο και φτάνω να κοιτάω για R1200gs 2010+ - Vstrom 1000 κούτα 2018 - MG V85TT - Τ700 (και πολλές φορές χαζεύω κάτι Kawa Z900RS, Street Scrambler, MG V7 III, XSR 700 tribute και λοιπά νέο ρετρό...) Οπότε το μπερδεμένος είναι λίγο... Χαχαχχα

Στάλθηκε από το Honor 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αποφασισμένο σε διαβάζω!!! :D:D
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Όχι απλά σε δύσκολη... Στη χειρότερη φάση είμαι. Μηχανή θέλω να είχα από χθες... Αλλά ακόμα δεν έχει καθοριστεί το budget οπότε κοιτάω από Caponord 1000 - Bandit 650 - CBF 600/ 1000 - Vstrom 650 στο κάτω άκρο, σε BMW F700 - Tiger 800 - Vstrom 1000 2014+ - Tiger Sport στο μεσαίο και φτάνω να κοιτάω για R1200gs 2010+ - Vstrom 1000 κούτα 2018 - MG V85TT - Τ700 (και πολλές φορές χαζεύω κάτι Kawa Z900RS, Street Scrambler, MG V7 III, XSR 700 tribute και λοιπά νέο ρετρό...) Οπότε το μπερδεμένος είναι λίγο... Χαχαχχα

Στάλθηκε από το Honor 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When in doubt buy bandit.
If on-off then Vstrom.
Yes
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Η αλήθεια είναι ότι όποιο από τη low budget κατηγορία και να διάλεγα θα ήταν οπισθοδρομηση... Θεωρώ πως ρεαλιστικά μάλλον θα καταφέρω να πιάσω τη μεσαία και ή θα πάω σε Triumph 800XC / Tiger Sport ή σε F700 GS... Τα ακριβότερα τα θεωρώ υπερβολικά για τη χρήση που κάνω τώρα (και μόνο κανένα ατοκο θα με βάλει στο τριπακι + η θέληση της γυναίκας για μηχανή κούτα).

Στάλθηκε από το Honor 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όχι απλά σε δύσκολη... Στη χειρότερη φάση είμαι. Μηχανή θέλω να είχα από χθες... Αλλά ακόμα δεν έχει καθοριστεί το budget οπότε κοιτάω από Caponord 1000 - Bandit 650 - CBF 600/ 1000 - Vstrom 650 στο κάτω άκρο, σε BMW F700 - Tiger 800 - Vstrom 1000 2014+ - Tiger Sport στο μεσαίο και φτάνω να κοιτάω για R1200gs 2010+ - Vstrom 1000 κούτα 2018 - MG V85TT - Τ700 (και πολλές φορές χαζεύω κάτι Kawa Z900RS, Street Scrambler, MG V7 III, XSR 700 tribute και λοιπά νέο ρετρό...) Οπότε το μπερδεμένος είναι λίγο... Χαχαχχα

Στάλθηκε από το Honor 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μόνο tdm και steed δεν ανέφερες...


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μόνο tdm και steed δεν ανέφερες...


Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πέρα απο την πλάκα, εγώ τον καταλαβαίνω, επειδή βρέθηκα ακριβώς στην ίδια φάση, αλλά μονο τώρα μπορώ να δώσω εξήγηση για τον λόγο που συμβαίνει αυτό το μπέρδεμα.

Ένας μοτοσυκλετιστής που είναι ενεργός και έχει μια μοτοσυκλέτα, όταν έρθει η ώρα της αλλαγής της, θα ψάξει όλα εκείνα τα στοιχεία που του λείπουν στην μοτοσυκλέτα του και δοκιμάζοντας θα καταλήξει κάπου.
Ενας μοτοσυκλετιστής όμως όπως εγώ, που έμεινα χωρίς μοτο κάποια χρόνια και μόνο με το παπί ή ο Βασίλης που έχει βγει εκτός δράσης εδώ και χρόνο λόγω του ατυχήματος και είναι με το σκουτεράκι, δεν έχουμε σημείο αναφοράς. Δεν ξεκινάμε από κάπου. Είναι σαν να πιάνουμε όλα τα δεδομένα όλων των τύπων από την αρχή και να τα αξιολογούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Μόνο tdm και steed δεν ανέφερες...
Η αλήθεια είναι ότι ξέχασα ένα από τα πρώην σου, το NC700X....χαχαχα
Πέρα απο την πλάκα, εγώ τον καταλαβαίνω, επειδή βρέθηκα ακριβώς στην ίδια φάση, αλλά μονο τώρα μπορώ να δώσω εξήγηση για τον λόγο που συμβαίνει αυτό το μπέρδεμα.

Ένας μοτοσυκλετιστής που είναι ενεργός και έχει μια μοτοσυκλέτα, όταν έρθει η ώρα της αλλαγής της, θα ψάξει όλα εκείνα τα στοιχεία που του λείπουν στην μοτοσυκλέτα του και δοκιμάζοντας θα καταλήξει κάπου.
Ενας μοτοσυκλετιστής όμως όπως εγώ, που έμεινα χωρίς μοτο κάποια χρόνια και μόνο με το παπί ή ο Βασίλης που έχει βγει εκτός δράσης εδώ και χρόνο λόγω του ατυχήματος και είναι με το σκουτεράκι, δεν έχουμε σημείο αναφοράς. Δεν ξεκινάμε από κάπου. Είναι σαν να πιάνουμε όλα τα δεδομένα όλων των τύπων από την αρχή και να τα αξιολογούμε.
Ακριβώς όπως τα λες είναι Αποστόλη...

Γενικά η αμηχανία (έλλειψη μηχανής) ενός χρόνου και ο τρόπος με την οποία έγινε (ατύχημα) με έχει κάνει να σκεφτώ πολλά και διάφορα σενάρια...

Έτσι για τη κουβέντα, ας σας ζαλίζω (τρελάνω) λίγο o_O

Κατ' αρχήν δεν ξέρω τι θέλω και εξηγούμαι:

1) μου αρέσει ο στριφτερός επαρχιακός, είναι η καλύτερη μου. Απλά εδώ βόρεια επειδή παίζει πολύ λακκούβα, μάλλον τα on/off (ή οτιδήποτε με επαρκές διαδρομές αναρτήσεων) είναι τα ιδανικά.
Ακόμα και με το Tiger 800 που είχα με το σκληρό του μπροστινό δυσανασχετούσα φορές.

2) απεχθάνομαι τις ευθείες και ειδικά ότι έχει σχέση με Εθνικές Οδούς, όπου συνήθως οδηγώ στο +10 km/h από το όριο ταχύτητας (μέσα στο περιθώριο λάθους του κοντέρ δηλ.) και αυτό για να φεύγει μια ώρα αρχύτερα αυτό το ανιαρό κομμάτι δρόμου.

3) μου αρέσει ακόμα το "εκδρομικό εντούρο", αλλά σίγουρα 2η μηχανή δεν πρόκειται να παίξει και όταν είχα δεν υπήρχαν παρέες εδώ βόρεια ή βόλτες ημερήσιες με παιδιά από αλλού.
Η μια μεγάλη εντουράδα (Purodourada) που πήγα την απόλαυσα μεν, αλλά είχε εκκίνηση και τερματισμό Λιδορίκι, για να καταλάβετε την απόσταση που έπρεπε να κάνω για τέτοια βόλτα. Και εννοείτε συμβιβασμοί σε λάστιχα διπλής χρήσης κ.λ.π.

4) Από την άλλη, λόγω του ατυχήματος, λέω μήπως είναι καιρός να ρίξω ρυθμούς και να πάρω κάτι που να προϊδεάζει για πιο χαλλλλααααρή χρήση, αλλά δεν ξέρω αν θα μου λείψει το στροφιλίκι τόσο που θα σκεφτώ να το αλλάξω μετά τη πρώτη βόλτα.
Μου αρέσουν τα classic look, αλλά για μοναδική μηχανή και χρήση αποκλειστικά εκτός πόλης μάλλον δεν μου κάθονται καλά. Για 2ο ή 3ο θα το έπαιρνα ευχαρίστως...
Δεν έχω κάνει μετά το ατύχημα βόλτα με μηχανή για να δω πως νοιώθω στο δρόμο, στροφές κ.λ.π , παρά μόνο διεκπεραιωτικές βόλτες με το σκούτερ (όπου δεν είδα καμιά αλλαγή στην οδηγική μου συμπεριφορά πέρα από ότι πλέον οδηγώ ακόμη πιο αμυντικά).

5) Βέβαια από την άλλη σκέφτομαι ότι μου αρέσει ο "χαρακτήρας" σε μια μηχανή. Αυτή τη στιγμή, όπως τα έχω στο μυαλό μου, οι πιο λογικές επιλογές θα ήταν ανάμεσα στα F700GS και Τiger 800 XC.
Που το ένα είναι βαρετό και το άλλο το είχα -περίπου-. Το BMW δεν με εξιτάρει αλλά στην έκδοση 700 (2014+) έχει λύσει τις παιδικές ασθένειες του (φανάρι που καίγεται & πηνία, και τα 2 αντικαταστάθηκαν από άλλα χωρίς να κάνει ανάκληση).
Το Triumph από την άλλη σε αυτή την έκδοση έχει καλύτερες αναρτήσεις αλλά φοράει σαμπρέλες που τις απεχθάνομαι για χρήση δρόμου. Έχει και το γνωστό ενιαίο πλαίσιο-υποπλαίσιο. Αλλά έχει μοτέρ ξυράφι και ήχο λατρεία. Άσε που έχω και 1 μηχανάκι σε ανταλλακτικά.
Βέβαια η γυναίκα μου δεν νομίζω να χαρεί καθόλου αν πάρω κάτι ίδιο με αυτό που είχα το ατύχημα (ούτε εγώ ξέρω πως θα αντιδράσω). Και η πλάκα είναι ότι σκεφτόμουνα να το αλλάξω το 800άρι μου φέτος (πριν γίνει ότι έγινε) έτσι για να πάρω κάτι άλλο
(αν έπαιρνα λεφτά από το Tiger μου, στο μυαλό μου θα είχα το Tiger 900 Rally και το KTM 790 Adventure R αν μου έβγαιναν τα κουκιά, ή το Moto Guzzi V85 TT & το Vstrom 1000 σε στοκ (όχι το 1050ΧΤ γιατί πλησιάζει τα 2 πρώτα που προτιμώ).

6) ΧΡΗΣΗ. Βολτούλες ημερήσιες των 300-500 χλμ. 1 φορά την εβδομάδα στην καλύτερη, 2 φορές το μήνα στη χειρότερη στους γύρω νομούς, είτε μόνος είτε με παρέα. Η γυναίκα δεν ακολουθεί συχνά...
Και βέβαια κανένα 2ήμερο-3ήμερο (άντε βαριά 2) περιηγητικό το χρόνο :D. Ταξίδια μεγάλα χλωμό, διακοπές δεν παίζει.
Kαι κάπου εκεί έρχεται η λογική που λέει "σιγά τα χιλιόμετρα που θα κάνεις, πάρε κάτι φθηνότερο" και αρχίζω να σκέφτομαι κάτι φθηνότερο (Bandit/GSX-F/GS-F 650, Caponord, NC 700X, Vstrom 650)
ναι αλλά εκεί πετιέται η γυναίκα μου και μου λέει, "μεταχειρισμένο το πολύ 5ετίας" (πάλι καλά αρχικά έλεγε μόνο καινούριο, έκανα αμάν να την πείσω). Και αρχίζω να τα ξαναπαίρνω από την αρχή...

Κανένας καλός ψυχολόγος, να με ψυχολογήσει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το να τα οδηγήσεις όλα τα παραπάνω κι όπου κουμπωσεις καλυτερα ,δεν παίζει;
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Το να τα οδηγήσεις όλα τα παραπάνω κι όπου κουμπωσεις καλυτερα ,δεν παίζει;
Πολύ χλωμό... αν έμενα καμιά Αθήνα κάτι γινόταν, εδώ πρέπει να κάνω το γύρο της Ελλάδας..
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Το.tiger 800
α) γιατί έχεις τοννο ανταλλακτικων
β) οποίος οδηγήσει τρικυλινδρο δεν ξεχνα τον ήχο,ροπή,σπιρτάδα και θα έχεις απλά αγοράσει μια μηχανή ενδιάμεσα πριν καταλήξεις πάλι σε triumph....

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν γίνεται όμως αλλιώς.

Είμαι με τον Βασίλη σε αυτό. Πρακτικά δεν γίνεται να γυρίσεις την Ελλάδα ψάχνοντας. Κοιτάς στα κοντινά, κάνεις υπομονή να βγει κάτι καλό στα 3-4 μοντέλα που έχεις κατασταλάξει και περιμένεις σε ετοιμότητα. Αλλιώς πας ή τυφλά η βιαστικά ή ψωνίζεις με την εμπειρία κάποιου μακρινού φίλου. Παρακινδυνευμένα και τα τρία σενάρια.

Υπομονή Βασίλη. Δες πάνω κάτω τι θες, βάλε και 2-3 φίλους να έχουν τα μάτια ανοικτά και κάτι θα κάτσει τριγύρω. Και όπως ξέρεις τα μηχανάκια μας εδω πάνω είναι πολύ πιο προσεγμένα, επειδή και λιγότερο κυκλοφορούν αλλά και επειδή οι στραβές μαθαίνονται γρήγορα και ξέρεις τι παίρνεις. Χωριό είμαστε.;)
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Είμαι με τον Βασίλη σε αυτό. Πρακτικά δεν γίνεται να γυρίσεις την Ελλάδα ψάχνοντας. Κοιτάς στα κοντινά, κάνεις υπομονή να βγει κάτι καλό στα 3-4 μοντέλα που έχεις κατασταλάξει και περιμένεις σε ετοιμότητα. Αλλιώς πας ή τυφλά η βιαστικά ή ψωνίζεις με την εμπειρία κάποιου μακρινού φίλου. Παρακινδυνευμένα και τα τρία σενάρια.

Υπομονή Βασίλη. Δες πάνω κάτω τι θες, βάλε και 2-3 φίλους να έχουν τα μάτια ανοικτά και κάτι θα κάτσει τριγύρω. Και όπως ξέρεις τα μηχανάκια μας εδω πάνω είναι πολύ πιο προσεγμένα, επειδή και λιγότερο κυκλοφορούν αλλά και επειδή οι στραβές μαθαίνονται γρήγορα και ξέρεις τι παίρνεις. Χωριό είμαστε.;)
Δλδ κοντολογης με λέτε ότι πρέπει να συμβιβαστεί με κάτι που το πιθανότερο ειναι να μην τον κάνει να χαμογελάει μετά από λίγο καιρο.
Οκευ πασο
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δλδ κοντολογης με λέτε ότι πρέπει να συμβιβαστεί με κάτι που το πιθανότερο ειναι να μην τον κάνει να χαμογελάει μετά από λίγο καιρο.
Οκευ πασο

Εγω ειπα να περιμένει σε ετοιμότητα. Δεν ειπα να πάρει κάτι που δεν θέλει. Ούτε να συμβιβαστεί.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.178
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
α) οσο θα μεγαλωνεις θα κλεινει το γκαζι μόνο του..... Νόμος

β)διαλεγεις με ποσοστα αυτο που θελεις να κανεις πρωτο μετα το δευτερο και ετσι αποφασιζεις....απ τα γραφομενά σου εγω σε βλεπω για χαλαρο στροφιλίκι πρωτα πρωτα και ον - οφ οπως λες και εσυ ....

απο κει και περα σου ευχομαι να κερδισεις το τζοκερ να παρεις οχι δυο αλλά 5 μηχανες μια για καθε γουστο σου !!!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
α) οσο θα μεγαλωνεις θα κλεινει το γκαζι μόνο του..... Νόμος
Εγώ τρεχω λιγότερο απ'οτι παλια, ναι. Όταν όμως βρίσκω άδεια δρόμο με διαχωριστικό εκτός ποληςτ ,το φτάνω στο vmax σχεδόν παντα. Καθαρίζει το μυαλό....



Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.548
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Σε δύσκολη φάση είσαι. Θέλεις μηχανή, αλλά δεν ξέρεις ούτε τι μάρκα, ούτε τι τύπο θέλεις.
Πάρε Bandit. Είναι σαν την coca cola. Πάει σε όλους και με όλα!Bike
Χα χα.. Ωραίο!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ τρεχω λιγότερο απ'οτι παλια, ναι. Όταν όμως βρίσκω άδεια δρόμο με διαχωριστικό εκτός ποληςτ ,το φτάνω στο vmax σχεδόν παντα. Καθαρίζει το μυαλό....



Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κοίτα μην καθαρίσεις ολόκληρος.
Οι δρόμοι ,ακόμα κι αυτοί που δείχνουν ασφαλείς ,απλά δεν είναι και το ξες .
Τεσπά ,δικό σου το κεφάλι ,σε όποιον τορβα θες το βάζεις.
 
Top Bottom