Triumph Scrambler 1200 Vs Moto Guzzi V85TT

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
το τριτο το μακρυτερο

Απο δω το πάς
Απο κει το πάς
Παλι στην λαίλαπα την μακρια καταλήγεις
 
N

notakos600

Guest
Δεν αγοράζεις κάνα περιποιημένο 1150 gs απλό ή adv, φουλ εξοπλισμένο με max 4500 E και θα είσαι άρχοντας. Του πετάς και 2 επώνυμα καλά αμορτισέρ και θα στρίβει τρένο παντού. Και άμα το βαρεθεις το πουλάς εύκολα.

Καλό είναι το γκούτσι αλλά τα 12.000+ είναι πιο ωραία.
Το επόμενο thread θα είναι t700 vs guzzi...
 

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Triumph!!!..... Γιατί έτσι!!!

Του έκανα test ride πριν κανένα μήνα.... Έκτοτε έχω χάσει τον ύπνο μου με δαύτο.... Λες και το φτιάξανε για μένα..... Έρωτας λέμε!


Ευελπιστώ κάποια στιγμή να είναι το επόμενο... :)...

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Δεν αγοράζεις κάνα περιποιημένο 1150 gs απλό ή adv, φουλ εξοπλισμένο με max 4500 E και θα είσαι άρχοντας. Του πετάς και 2 επώνυμα καλά αμορτισέρ και θα στρίβει τρένο παντού. Και άμα το βαρεθεις το πουλάς εύκολα.

Καλό είναι το γκούτσι αλλά τα 12.000+ είναι πιο ωραία.
Πάνο με τέτοιο συνεργείο νομίζω είναι η καλύτερη πρόταση!!!!Τα 4500 είναι και πολλά μη σου πω..

Σκέψου μόνο ότι.... ΑΝ γουστάρεις στήνεις project boxer scrabler και γεμίζεις... εντός,εκτός κι επί τα αυτά!!!


Φέρε μια σβούρα στο νετ ρε Πάνο να δεις κατασκευές...
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το πιο απλό...



Εδώ θα πω ότι πολούνται και κάποια λουλούδια 1100 που επίσης έχουν δυνατότητες.

Θα μιλήσουμε και με το Γιάννη στη Θεσ/νίκη και θα φυσάει μετά..
Ποιο Guzzi και ποιο Τriumph;

Εδώ έκανες street fighter το CBR και του πίνεις το αίμα...

Μην πάρεις καινούργιο..

Πάρε όποιο παλιότερο γούσταρες(αν δεν γουστάρεις το BMW) κι έχει δυνατότητες και κάνε το δικό σου Πάνο μου..

Αν μπορείς... Αξίζει!!!
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Φιλοι αγαπημενοι....

το σκραμπλερ της τραηουμφ δεν το εχω οδηγησει...


ειχα στην κατοχη μου ομως το Truxton 1200R και εχει εξαιρετικο μοτερακι, με πολυ ροπη και ικανη δυναμη, το οποιο εκαιγε και ελαχιστα για 1200...
θεωρω οτι στο σκραμπερ θα ειναι το ιδιο....καλο...

Το Guzzi το εχω οδηγησει αρκετα, και ισως να με διαβασατε και σε καποιο τεστ που γραφω με ψευδωνυμο το αρθρο...(πληρωστε και τιποτε ρε....κλεφτες θα γινουμε)


Για πραγματικα ταξιδια δικαβαλος θεωρω οτι ειναι ενα εξαιρετικο μηχανακι.

Φρενα Μπρεμπο με ακτινικες, και οχι πολυ αγριο αρχικο δαγκωμα, αλλα δυνατα και αποτελεσματικα σε καθε περισταση
σχετικα λογικο βαρος(σε αισθηση φαινοταν πολυ ελαφρυτερο απ οτι ειναι)
χαμηλο κεντρο βαρους, κιβωτιο "χοντα" βουτυρο δλδ...σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν ειναι ...Γκουτσι.

Ικανοποιητικες επιδοσεις (περιπου 200 χλμ/ω ειδα στο κοντερ), κοντο σχετικα κιβωτιο,
εξαιρετικο μπροστινο με πολυ καλη πληροφορηση, και καταναλωση περι τα 5 λτ/100
Ανετη θεση οδηγησης, με καλες γωνιες σε ποδια χερια και με στηριξη μεσης.

Στα μειον για μενα....υπερβολικα γραμμικο....περιμενα μεγαλυτερο "μπαμ" για περισσοτερη πλακα...(αν και σουζαριζε 1-2 με λιγο συμπλεκτη)
Οριακο τζαμι για το υψος μου...(1.87) αλλα με καλο πλατος και ρυθμιζομενο.
Τιμη ολιγο αλμυρη (αν και τα περιφεριακα του ειναι κορυφαια-φρενα-αναστησεις κλπ που εν μερη το δικαιολογουν)
Θελει 1800-2000 σαλ και πανω για να μην σκορτσαρει (δικυλινδρο και με αξονα)

Για οτι αλλο.....σκουντηΧτε
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.430
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μηπως να παρω κατευθειαν εναν ελέφαντα καλητερα;
Ναι ,ο Πετρος ο πελεκανος ξεβραστηκε στην Αθηνα χαχαχαχαχα
 
N

notakos600

Guest
Το πιο απλό...



Εδώ θα πω ότι πολούνται και κάποια λουλούδια 1100 που επίσης έχουν δυνατότητες.

Θα μιλήσουμε και με το Γιάννη στη Θεσ/νίκη και θα φυσάει μετά..
Ποιο Guzzi και ποιο Τriumph;

Εδώ έκανες street fighter το CBR και του πίνεις το αίμα...

Μην πάρεις καινούργιο..

Πάρε όποιο παλιότερο γούσταρες(αν δεν γουστάρεις το BMW) κι έχει δυνατότητες και κάνε το δικό σου Πάνο μου..

Αν μπορείς... Αξίζει!!!
Με έχεις ψυχολογήσει πολύ καλά...αν και αν έβρισκα κάνα 1150 σε καλή κατάσταση θα το κρατούσα όσο πιο μαμά γίνεται. Δεν ξέρω, αλλά αυτά τα μηχανάκια δεν θα τα πείραζα...
Τώρα το streefighter είναι η καύλ@, της καύλ@ς, ω καύλ@...το απόλυτο γκάζι και κράτημα. Το θέμα είναι πως εκτός από το ΧΤ δεν έχω κάποιο σοβαρό (σε θέμα κυβικών μηχανάκι για ταξίδια που θα έχουν μέσα και χώμα).
 

tsak8

new member
Δημοσιεύσεις
73
Ηλικία
49
Όνομα
Χρήστος
Φιλοι αγαπημενοι....

το σκραμπλερ της τραηουμφ δεν το εχω οδηγησει...


ειχα στην κατοχη μου ομως το Truxton 1200R και εχει εξαιρετικο μοτερακι, με πολυ ροπη και ικανη δυναμη, το οποιο εκαιγε και ελαχιστα για 1200...
θεωρω οτι στο σκραμπερ θα ειναι το ιδιο....καλο...

Το Guzzi το εχω οδηγησει αρκετα, και ισως να με διαβασατε και σε καποιο τεστ που γραφω με ψευδωνυμο το αρθρο...(πληρωστε και τιποτε ρε....κλεφτες θα γινουμε)


Για πραγματικα ταξιδια δικαβαλος θεωρω οτι ειναι ενα εξαιρετικο μηχανακι.

Φρενα Μπρεμπο με ακτινικες, και οχι πολυ αγριο αρχικο δαγκωμα, αλλα δυνατα και αποτελεσματικα σε καθε περισταση
σχετικα λογικο βαρος(σε αισθηση φαινοταν πολυ ελαφρυτερο απ οτι ειναι)
χαμηλο κεντρο βαρους, κιβωτιο "χοντα" βουτυρο δλδ...σε σημειο που να αναρωτιεμαι αν ειναι ...Γκουτσι.

Ικανοποιητικες επιδοσεις (περιπου 200 χλμ/ω ειδα στο κοντερ), κοντο σχετικα κιβωτιο,
εξαιρετικο μπροστινο με πολυ καλη πληροφορηση, και καταναλωση περι τα 5 λτ/100
Ανετη θεση οδηγησης, με καλες γωνιες σε ποδια χερια και με στηριξη μεσης.

Στα μειον για μενα....υπερβολικα γραμμικο....περιμενα μεγαλυτερο "μπαμ" για περισσοτερη πλακα...(αν και σουζαριζε 1-2 με λιγο συμπλεκτη)
Οριακο τζαμι για το υψος μου...(1.87) αλλα με καλο πλατος και ρυθμιζομενο.
Τιμη ολιγο αλμυρη (αν και τα περιφεριακα του ειναι κορυφαια-φρενα-αναστησεις κλπ που εν μερη το δικαιολογουν)
Θελει 1800-2000 σαλ και πανω για να μην σκορτσαρει (δικυλινδρο και με αξονα)

Για οτι αλλο.....σκουντηΧτε
Ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις!

Δικαβαλος πραγματικά ταξίδια εννοείς οχι εθνικές ;
Παίρνει φόρτωμα πιστευεις;

Αν θες ρίξε ενα λινκ για το τεστ

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Φιλοι αγαπημενοι....

το σκραμπλερ της τραηουμφ δεν το εχω οδηγησει...


ειχα στην κατοχη μου ομως το Truxton 1200R και εχει εξαιρετικο μοτερακι, με πολυ ροπη και ικανη δυναμη, το οποιο εκαιγε και ελαχιστα για 1200...
θεωρω οτι στο σκραμπερ θα ειναι το ιδιο....καλο...

Επί της ουσίας είναι το ίδιο μοτέρ... Αλλά... Έχει την ροπή του ακόμα πιο,χαμηλά από τις 1500 τραβάει σαν γαϊδούρι και είναι γραμμικό μέχρι και τις 5500 περίπου.... Χωρίς κανένα μα κανένα κενό.... Κατανάλωση τπτ.... Και η ποιο βασική διαφορά τους το σασμάν... Και αυτό επί της ουσίας είναι το ίδιο... Αλλά πλέον έχει άλλη αίσθηση... Σαν να είναι ηλεκτρικό ένα πράμα....

Περιφερικά πολύ καλή ποιότητα....

Η Μόνη ένστασή μου... Θα έλεγα ότι είναι... Η ανάρτησή του.... Ναι! Η πολυδιαφημισμενη ανάρτησή του... Μπροστά είναι showa και είναι σούπερ...πίσω ohlins αλλά όχι ότι καλύτερο... Και εξηγούμαι.... Παρά το ότι είναι ότι καλύτερο σε ποιότητα αν είσαι αναβάτης άνω των 75 - 80 κιλών δεν μπορείς να την ρυθμίσεις... Ή θα είναι πολύ *****ό ή πολύ σκληρό... Βέβαια με κάποιο άλλο ελατήριο ίσως στρώσει.... Αυτό έχει ως συνέπεια να μην μπορείς να εκμεταλευτεις πλήρως το μπροστά showa....

Και ένα δεύτερο για εμένα πολύ βασικό... Μπροστά φοράει brebo M50... Σούπερ για Street μηχανή... Αλλά γι αυτό όχι... Είναι πολύ δυνατά για μηχανή με 21 τροχό και 250 διαδρομή ανάρτησης.... Με ηλεκτρονικά κάτι γίνεται στο χώμα αλλά χωρίς αυτά θελει πολύ εμπειρία στα φρένα.....

Αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά.... Εμένα μου άρεσε πολύ.... Είναι ο Ορισμός του fun bike που παρά το ότι δεν του φαίνεται μπορεί να ταξιδέψει, να πάει χώμα, να πας στη δουλειά... Να κάνεις τα πάντα με αυτό!

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αισθητικα παντα την Βρετανιδα δεν θα την ακουμπουσα.


Βαλτην να ξυρίσει μασχάλες τότε
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Με έχεις ψυχολογήσει πολύ καλά...αν και αν έβρισκα κάνα 1150 σε καλή κατάσταση θα το κρατούσα όσο πιο μαμά γίνεται. Δεν ξέρω, αλλά αυτά τα μηχανάκια δεν θα τα πείραζα...
Τώρα το streefighter είναι η καύλ@, της καύλ@ς, ω καύλ@...το απόλυτο γκάζι και κράτημα. Το θέμα είναι πως εκτός από το ΧΤ δεν έχω κάποιο σοβαρό (σε θέμα κυβικών μηχανάκι για ταξίδια που θα έχουν μέσα και χώμα).


Νομιζω πως 600 μονοκύλινδρα κυβικά είναι τα πλέον κατάλληλα για ταξίδια με χώμα μέσα. Καταρχήν θα φοράς χωμάτινα λάστιχα τυπου tkc 80 που δεν μπορείς να πας πάνω από 130 γιατί το πίσω θα λιώσει πολύ γρήγορα.

Στους επαρχιακούς μια χαρά είναι το ΧΤ. Και για φτάσεις στα χώματα, επαρχιακό θα κάνεις. Όταν είχα το Άφρικα με χωμάτινα και πήγαινα με 120 στην εθνική ήταν απελπισία. Για φαντάσου να πηγαίνεις με 120 - 130 με το ΤΤ ή με το νέο Άφρικα.

Και αν βρεις ζόρια στο χώμα και πέσει κάτω κανενα θέμα.
Για να σου πέσει κάνα καινούργιο. Τότε θα κλαις με μαύρο δακρι. Ακόμα και το Τ7 αν φάει μια καλή πάει το τελικό της εξάτμισης, τα καπάκια, μπορεί και το ρεζερβουάρ ! Και στα μεταχειρισμένα δεν θα βρεις ακόμα. Στο test ride υπήρχε ένα που το λυπήθηκε η ψυχή μου.
 
N

notakos600

Guest
Νομιζω πως 600 μονοκύλινδρα κυβικά είναι τα πλέον κατάλληλα για ταξίδια με χώμα μέσα. Καταρχήν θα φοράς χωμάτινα λάστιχα τυπου tkc 80 που δεν μπορείς να πας πάνω από 130 γιατί το πίσω θα λιώσει πολύ γρήγορα.

Στους επαρχιακούς μια χαρά είναι το ΧΤ. Και για φτάσεις στα χώματα, επαρχιακό θα κάνεις. Όταν είχα το Άφρικα με χωμάτινα και πήγαινα με 120 στην εθνική ήταν απελπισία. Για φαντάσου να πηγαίνεις με 120 - 130 με το ΤΤ ή με το νέο Άφρικα.

Και αν βρεις ζόρια στο χώμα και πέσει κάτω κανενα θέμα.
Για να σου πέσει κάνα καινούργιο. Τότε θα κλαις με μαύρο δακρι. Ακόμα και το Τ7 αν φάει μια καλή πάει το τελικό της εξάτμισης, τα καπάκια, μπορεί και το ρεζερβουάρ ! Και στα μεταχειρισμένα δεν θα βρεις ακόμα. Στο test ride υπήρχε ένα που το λυπήθηκε η ψυχή μου.
Μεγάλο δίκιο έχεις.
MT 21 φοράω μπρος-πίσω...αλλά είναι το ίδιο φασαριόζικα.
 
Top Bottom