THΝ ΜΑΚΡΥΝΑ

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.546
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.546
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Ναι αλλα πολυ της γλυκοκοιτας της bmw κουμπαρε και κανεις και δηλωσης
Δηλώσεις εγώ; Πότε;
Βρε Δημήτρη.. Βρε Δημήτρη...

Το Είπε πεντακάθαρα ο Άνθρωπος..

-Για Έναν ΦΙΛΟ του Ενδιαφέρεται!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Βρε Δημήτρη.. Βρε Δημήτρη...

Το Είπε πεντακάθαρα ο Άνθρωπος..

-Για Έναν ΦΙΛΟ του Ενδιαφέρεται!!
Πες ρε Γιώργη....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Λυσάξανε!! Μάνο,

Έχω την εντύπωση πως Κάποιος τους παρασύρει...
Ναι κάποιος kinder έκπληξη.....RollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
Μετά απο διάβασμα 29 σελίδων για την.....μακρυά του Μάνου, δεν κατάφερα να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα σε δύο ερωτήματα που με απασχολούν, για το δικό μου Tracer GT...
1. Σε πτωτική ταχύτητα, απο 70 έως 50 χλμ/ώρα, αφήνοντας τα χέρια, ο μπροστινός τροχός ''παίζει'' έντονα. Θα μου πεις τώρα ...γιατί να αφήσω τα χέρια? Ας μείνουμε όμως στην πρώτη απορία...
2. Μετά τα 170 χλμ/ώρα (με χέρια αυτή τη φορά) κουνάει πολύ το πίσω μέρος...

Ενδέχεται να φταίνε τα μαμά ελαστικά ή πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@geofust
πολλά μηχανάκια το έχουν το θέμα αυτό... και δεν έχει να κάνει σαφώς η εταιρία παραγωγής της μοτοσυκλέτας. Τι ελαστικά φοράς και πόσα χιλιόμετρα έχεις γράψει με αυτά;;
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Δεν είχα κανένα κούνημα σε όλες τις ταχύτητες.
Στο θέμα κούνημα παίζουν πολλά ρόλο όπως ελαστικά, ρύθμιση αναρτήσεων, στάση οδηγού, διευθθνση/ένταση αέρα, topcase η και πλαϊνές, ρύθμιση αλυσιδας/ ρεγουλατορων σχετικά με την ευθυγράμμιση του πίσω τροχου, ζυγοσταθμιση τροχών, ρύθμιση τιμονοπλακας η και τιμονιου,ρρουλεμάν τροχών (παθών) ιδιαίτερα στις χαμηλές ταχύτητες που περιγράφεις.... και κάτι άλλο που ενδεχομένως ξεχνάω.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.671
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Το ειχε παθει φιλος το ιδιο προβλημα το 2017 απο καινουριο μοτο εχει χαλασει ο σκελετος τον ελαστικων απο την ακινησια στο καταστημα η στην αποθηκη που παρεμεινε ;)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγώ φοράω ελατήρια ohlins, δεν έχω κανένα κούνημα με η χωρίς χέρια...
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.334
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
1. Σε πτωτική ταχύτητα, απο 70 έως 50 χλμ/ώρα, αφήνοντας τα χέρια, ο μπροστινός τροχός ''παίζει'' έντονα. Θα μου πεις τώρα ...γιατί να αφήσω τα χέρια? ......

Mπροστινο ελαστικο 99,999999 %.... στραβοβαλμενο , στραβοσκελετωμενο, οτι θες λες ..... παντως μην την ψαχνεις με αλλα και τρελλαινεσαι . Αλλαγη αμεσα και ζυγοσταθμιση. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.334
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
...... 2. Μετά τα 170 χλμ/ώρα (με χέρια αυτή τη φορά) κουνάει πολύ το πίσω μέρος... Ενδέχεται να φταίνε τα μαμά ελαστικά ή πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο?

..... σφιξιμο αναρτησεων προσωρινα και μειωμενη ταχυτητα ....... και εδω μπαινουμε στο μαθημα γιατι μερικα μηχανακια ειναι πιο μηχανακια απο αλλα μηχανακια ......!cde
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
..... σφιξιμο αναρτησεων προσωρινα και μειωμενη ταχυτητα ....... και εδω μπαινουμε στο μαθημα γιατι μερικα μηχανακια ειναι πιο μηχανακια απο αλλα μηχανακια ......!cde
Πρέπει να χαλαρώσει την πίσω και να σφίξει την μπροστά. Και κατά 99% θέλει σφίξιμο το παξιμάδι του λαιμού, οι φωστήρες της Yamaha δεν έχουν βάλει κωνικά ρουλεμάν με αποτέλεσμα να παίρνει μποσικα στα πρώτα χλμ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πριν?
Με τα μαμά λάστιχα και κουτί πίσω στα 200+ με τα νέα λάστιχα και πίεση όχι πάνω από 38psi βράχος....
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
@geofust
Τι ελαστικά φοράς και πόσα χιλιόμετρα έχεις γράψει με αυτά;;

Στο θέμα κούνημα παίζουν πολλά ρόλο όπως ελαστικά, ρύθμιση αναρτήσεων, στάση οδηγού, διευθθνση/ένταση αέρα, topcase η και πλαϊνές, ρύθμιση αλυσιδας/ ρεγουλατορων σχετικά με την ευθυγράμμιση του πίσω τροχου, ζυγοσταθμιση τροχών, ρύθμιση τιμονοπλακας η και τιμονιου,ρρουλεμάν τροχών (παθών) ιδιαίτερα στις χαμηλές ταχύτητες που περιγράφεις.... και κάτι άλλο που ενδεχομένως ξεχνάω.

Λάστιχα έχω τα Dunlop που είχε και έχω 5.500χλμ. Το κάνει όμως από την αρχή, είτε με topcase είτε όχι. Φυσικά και δεν το κρίνω όταν έχει αέρα. Η αλυσίδα είναι εντάξει. Όσο για τις ρυθμίσεις, ειμαι ο πλέον αδαής...
Στο κατάστημα που ρώτησα για το τρέμουλο στη χαμηλή ταχύτητα, μου απάντησαν πως είναι φυσιολογικό... Δεν με κάλυψε και τόσο...
 

geofust

new member
Δημοσιεύσεις
29
Ηλικία
53
Όνομα
Γιώργος
Το ειχε παθει φιλος το ιδιο προβλημα το 2017 απο καινουριο μοτο εχει χαλασει ο σκελετος τον ελαστικων απο την ακινησια στο καταστημα η στην αποθηκη που παρεμεινε ;)

Η μηχανή δεν είχε καν εβδομάδα στο κατάστημα όταν την πήρα. Δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο...
 
Top Bottom