Rossi: «Κάποτε όλα ήταν πιο…ρομαντικά!»

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Ο Rossi είναι κατά κοινή ομολογία, ο τελευταίος των… Μοϊκανών όσον αφορά την παλαιότερη γενιά αναβατών αγώνων και ο μόνος αναβάτης στο grid, που έχει αγωνιστική εμπειρία από τα δίχρονα των 500 κυβικών. Φυσικά, ο Rossi έχει ένα πολύ διαφορετικό σετ πείρας και νοοτροπίας από τους συναθλητές του, και σε αυτό αναφέρθηκε με δηλώσεις του.

Ο 39χρονος superstar των αγώνων εξήγησε, πως θεωρεί ότι λειτουργούν τα paddocks σήμερα:
«Νομίζω ότι μια από τις μεγαλύτερες διαφορές σε σχέση με 15 χρόνια πριν είναι ότι τώρα είμαστε όλοι πολύ κοντά, στις δοκιμές. Σε σχέση με τότε, ο επαγγελματισμός έχει ανέβει πάρα πολύ. Η ομάδα και κυρίως οι αναβάτες, προσπαθούν να δουλέψουν μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια.»

«15 χρόνια πριν ήταν πιο ρομαντικά! Οδηγούσες την μοτοσυκλέτα του, είχες την αίσθησή σου. Αλλά δεν είναι έτσι τώρα, πρέπει να δουλέψεις περισσότερο. Είναι λίγο πιο βαρετά! Νομίζω αυτή είναι η μεγαλύτερη αλλαγή, αλλά είναι καλή για το πρωτάθλημα» είπε ο Rossi και έκανε σαφές τι σκέφτεται.

Με την ευκαιρία, ο Rossi αναφέρθηκε και στο fan club του, μία από τις ισχυρότερες βάσεις οπαδών παγκοσμίως, το οποίο ακολουθεί τον Valentino εδώ και 20 χρόνια: «Είμαι τυχερός στην καριέρα μου, γιατί έχω φοβερή υποστήριξη ακόμα και έξω από την Ιταλία. Νομίζω ότι είναι κυρίως λόγω των αποτελεσμάτων μου και γιατί είμαι στην κορυφή εδώ και 20 χρόνια. Πολλοί από τους οπαδούς μου μεγάλωσαν μαζί μου, με το να με βλέπουν στην πίστα και στην τηλεόραση. Είναι ένα υπέροχο συναίσθημα»


πηγή: www.mototriti.gr
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Τα πολλά ηλεκτρονικά έχουν αφαιρέσει, νομίζω, σε μεγάλο βαθμό την "αίσθηση" του οδηγού. Φυσική εξέλιξη, θα πει κανείς, αλλά .. δεν ξέρω τι θα έκαναν οι σημερινοί οδηγοί με μηχανάκια χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα όπως επίσης .. τι θα έκαναν οι τότε κορυφαίοι οδηγοί με τα σημερινά μηχανάκια.

Ο μονός συνδετικός κρίκος είναι ... ο VALE!!

Praising
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ειμαι σκεπτικός ως προς τους προβληματισμούς που θέτεις αλλά θα συμφωνήσω
με το τελευταίο συμπερασμά σου !!!!
:D:D:D
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Θα σταθώ σε αυτό


Πολλοί από τους οπαδούς μου μεγάλωσαν μαζί μου, με το να με βλέπουν στην πίστα και στην τηλεόραση. Είναι ένα υπέροχο συναίσθημα»



FORZA VALE !!!!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ο άνθρωπος που αγαπάμε να μισούμε στα moto gp.
Εδώ να κάνω ενα παραλληλισμό.
Στα στενά όρια της χώρας μας πριν χρόνια ήρθε ενας αθλητής ονόματι Νίκος Γκάλης, σε ενα άθλημα που ηταν στην αφάνεια ( μπάσκετ)
Ο άνθρωπος αυτός έβαλε το μπάσκετ σε κάθε ελληνικό σπίτι, γέμισε τις γειτονιές ,τα χωριά γήπεδα μπάσκετ και δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην τον γνωρίζει.
Και η κουτση Μαρία έμαθε το μπάσκετ απο αυτόν.
Πάμε τώρα στα δικά μάς.
Απ όταν μπήκε στα gp ο VALE είχε το κάτι διαφορετικό.
Ειτε εχανε ειτε κέρδιζε ο κόσμος λάτρευε και λατρεύει να τον βλέπει.
Είναι επικοινωνιακός, είναι ανθρώπινος, έχει το καλό σταριλικι ??
Σίγουρα έχει κάτι
Όλα αυτά μαζί και πολλά παραπάνω.
Στην πατρίδα του πίνουν νερό στο όνομα τού.
Καθώς < ταιζει > πολύ κόσμο μέσα απο τις επαγγελματικές του δραστηριότητες σχετικά με τα moto gp.
Κάποιοι έχουν πει οτι καταστρέφει το άθλημα.
Γιατί δεν κανει στην άκρη να πάρουν ευκαιρίες νεότεροι.
Μα είναι εκεί
Και όποιος είναι ταχύτερος ας προσπεράσει.
Μέχρι προπερσι πάλευε και έχασε στο νήμα τον τίτλο.
Πέρυσι είχε τον τραυματισμό και φέτος ενα προβληματικό μηχανάκι.
Του χρόνου μάλλον θα είναι η τελευταία του χρονιά σαν αγωνιζόμενος ,αν και ποτε δεν ξέρεις.
Παρολα αυτά και πέρυσι και φέτος δείχνει τα δόντια του όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν.
Δεν νομιζω οτι η εμπλοκή του με την VR46 στην ΜΟΤΟ 3 ΜΟΤΟ2 να έχει μονο οικονομικό κίνητρο.
Είναι πολλά πιστεύω που τον εκαναν να ασχοληθεί με αυτή την ομάδα και να έχει να ασχολείται όταν τερματίσει την καριέρα του σαν αγωνιζόμενος.
Γιατί στον παραλληλισμό με τον ΝΙΚ απογείωσε το άθλημα παγκοσμίως,και όχι μονο στους στενά ασχολουντες με τον χώρο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ανθρωποι σαν τον Ροσσι και τον Σουμαχερ φεραν κοσμο στις πιστες και απογειωσανε τα εσοδα στους δυο και τους τεσσερις τροχους.Ακομη και οι αντιπαλοι τους θα πρεπει να τους κανουν τεμεναδες γιατι αν δεν ηταν αυτοι τα εσοδα τους θα ηταν ανυπαρκτα.

Παραλληλα ομως και χωρις να το θελουν καναν ζημια στο αθλημα.Η κυριοτερη ηταν το οτι ο καθε πικραμενος εχει αποψη για πραγμστα που μεχρι χθες αγνοουσε ακομη και την υπαρξη τους.
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Εσύ ο αποπάνω που χτυπιέσαι, ελπίζω την Κυριακή να έχεις ρεπό :p
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Του εχεις κανενα καλο γιατρικο για τα καρουμπαλα;

Οχι, το λέω επειδή θα περάκω ωσάν άνεμος με το μαύρο βέλος, μην έχει πιάσει τίποτα γιοφύρια στο Μεσοπόταμο abcdefghgk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εσύ ο αποπάνω που χτυπιέσαι, ελπίζω την Κυριακή να έχεις ρεπό :p
Τσού..

Του εχεις κανενα καλο γιατρικο για τα καρουμπαλα;
Θα διαβείς κατά το Λούρο Ζήκο.. Joy

Οχι, το λέω επειδή θα περάκω ωσάν άνεμος με το μαύρο βέλος, μην έχει πιάσει τίποτα γιοφύρια στο Μεσοπόταμο abcdefghgk
Από τα χεράκια μου θα περάσεις.. police
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.165
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Οχι, το λέω επειδή θα περάκω ωσάν άνεμος με το μαύρο βέλος,abcdefghgk

Μπα σε καλό σου αχαχαχαχαχαχαχα αχαχαχαχαχα α αχαχα άκου άνεμος αχαχαχαχα α αχαχαχαχα
Μαύρο βέλος σαν τον αλλο τον άσπρο σίφουνα αχαχαχαχαχα



Sent from matrakas phone
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
δεν ξέρω τι θα έκαναν οι σημερινοί οδηγοί με μηχανάκια χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα όπως επίσης .. τι θα έκαναν οι τότε κορυφαίοι οδηγοί με τα σημερινά μηχανάκια.

Θα τα οδηγούσαν στο όριο σε κάθε περίπτωση.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Θα τα οδηγούσαν στο όριο σε κάθε περίπτωση.



Μονο ο rossi έμεινε να αποδείξει οτι η παλιά σχολή μπορεί να οδηγήσει επάξια την νέα.
Η νέα σχολή δεν έχει κανει κάτι αντίστοιχο
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Κάποιοι έχουν πει οτι καταστρέφει το άθλημα.
Γιατί δεν κανει στην άκρη να πάρουν ευκαιρίες νεότεροι.

Όχι, δεν λένε ότι καταστρέφει το άθλημα με την έννοια ότι το σαμποτάρει.

Αλλά με το ότι έχει φανατικούς οπαδούς που δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το άθλημα. Σαν να βλέπεις μπάσκετ με τον Γκάλη και να μην σε νοιάζει τίποτα μέσα στο γήπεδο, παρά μόνο ο Γκάλης. Δεν βλέπεις μπάσκετ, βλέπεις Γκάλη.

Αν όταν πέφτει ή δεν αγωνίζεται ο Ρόσσι κλείνεις την τηλεόραση, τότε προφανώς το έχεις κανονικά γραμμένο το άθλημα που λέγεται «MotoGP» και ας δηλώνεις MotoGP-holic. Δεν καταστράφηκαν οι αγώνες επειδή εσύ κλείνεις την τηλεόραση, αλλά επειδή οι μισοί και VALE που υποτίθεται ότι ασχολούνται με το άθλημα, είναι ουσιαστικά οπαδοί ενός αθλητή και από το άθλημα οι περισσότεροι από αυτούς παίζει να έχουν μαύρα μεσάνυχτα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Μονο ο rossi έμεινε να αποδείξει οτι η παλιά σχολή μπορεί να οδηγήσει επάξια την νέα.
Η νέα σχολή δεν έχει κανει κάτι αντίστοιχο

Πραγματικά το μόνο που χρειάζεται να κάνουν οι εν λόγω αθλητές, είναι προπόνηση. Κανείς δεν μπορεί να πάρει ένα GP500 αύριο και να το πάει όπως το πήγαιναν τότε.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Όχι, δεν λένε ότι καταστρέφει το άθλημα με την έννοια ότι το σαμποτάρει.

Αλλά με το ότι έχει φανατικούς οπαδούς που δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το άθλημα. Σαν να βλέπεις μπάσκετ με τον Γκάλη και να μην σε νοιάζει τίποτα μέσα στο γήπεδο, παρά μόνο ο Γκάλης. Δεν βλέπεις μπάσκετ, βλέπεις Γκάλη.

Αν όταν πέφτει ή δεν αγωνίζεται ο Ρόσσι κλείνεις την τηλεόραση, τότε προφανώς το έχεις κανονικά γραμμένο το άθλημα που λέγεται «MotoGP» και ας δηλώνεις MotoGP-holic. Δεν καταστράφηκαν οι αγώνες επειδή εσύ κλείνεις την τηλεόραση, αλλά επειδή οι μισοί και VALE που υποτίθεται ότι ασχολούνται με το άθλημα, είναι ουσιαστικά οπαδοί ενός αθλητή και από το άθλημα οι περισσότεροι από αυτούς παίζει να έχουν μαύρα μεσάνυχτα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.


Φανατικό παοκι στα νιάτα μου πήγα να δω Άρη - pop 84. Για να δω τον Γκάλη με επικάλυψη ,Ράτζα,Κούκοτς , κλπ
Ναι το παραδέχομαι.
Οτι έχω αλλάξει κανάλι σε διάρκεια αγώνα ενώ ο VALE έπεσε η εγκατέλειψε.
So what???
Δεν σταμάτησα να διαβζω / μαθαίνω / ενημερώνομαι μετα τον αγώνα η αλλάζοντας κανάλι στα κλεφτα στον τελευταίο γύρο ,όπως έβλεπα τον Γκάλη απέναντι στον Κούκοτς.
Μάλλον τα τοσα σχετικά ποστ γύρω απο τα gp επιβεβαιώνουν οτι διαβάζω και μαθαίνω για τα gp χασει / κερδίσει ο VALE.
Και το αν έχει κάνει κακό θα φανεί όταν σταματήσει
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγω παντως αμα μου αρεσει το αθλημα δεν γυρναω απο το αλλο πλευρο οταν δεν συμμετεχει ο αθλητης που υποστηριζω.
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Φανατικό παοκι στα νιάτα μου πήγα να δω Άρη - pop 84. Για να δω τον Γκάλη με επικάλυψη ,Ράτζα,Κούκοτς , κλπ
Ναι το παραδέχομαι.
Οτι έχω αλλάξει κανάλι σε διάρκεια αγώνα ενώ ο VALE έπεσε η εγκατέλειψε.
So what???

Ότι σε νοιάζει μόνο ο VALE και όχι ο αγώνας.
Αλλά ο ΚΑΘΕ αγώνας είναι ιστορικός και ανεπανάληπτος.

Δεν σταμάτησα να διαβζω / μαθαίνω / ενημερώνομαι μετα τον αγώνα η αλλάζοντας κανάλι στα κλεφτα στον τελευταίο γύρο ,όπως έβλεπα τον Γκάλη απέναντι στον Κούκοτς.
Μάλλον τα τοσα σχετικά ποστ γύρω απο τα gp επιβεβαιώνουν οτι διαβάζω και μαθαίνω για τα gp χασει / κερδίσει ο VALE.
Και το αν έχει κάνει κακό θα φανεί όταν σταματήσει

Εγώ δεν είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι έχει κάνει κακό ο VR στους αγώνες. Το «κακό», αν μπορούμε να το πούμε έτσι, το κάνουν οι φανατικοί οπαδοί, που ενώ υποτίθεται ότι ασχολούνται με το άθλημα και όχι μόνο με τα σκορ, στην ουσία ασχολούνται με έναν μόνο αθλητή (από τους χιλιάδες!). Οι οποίοι, όταν ο αθλητής αυτός κάποια στιγμή σταματήσει, θα σταματήσουν και αυτοί να ασχολούνται και τότε θα ανακαλύψουν και οι ίδιοι ότι ποτέ ..δεν συμπάθησαν αυτό το σπορ.

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν το motoGP χάσει τα 3/4 των οπαδών του (του VR), δεν με πληρώνουν ούτε τους πληρώνω.
 
Top Bottom