KTM 1290 Super Adventure S

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Αναιρεί αυτό που διαφήμιζει κατά την αγορά του..

δεν νομιζω η Πεν-Φε να διαφημιζει κατι παραπανω απ αυτα τα χλμ

Δείχνουν μόνο μέγιστη ταχύτητα, όχι μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος.

αι βαλιτσαι ειναι συγκεκριμεναι αν θυμαμαι καλα 42 λιτρα
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
δεν νομιζω η Πεν-Φε να διαφημιζει κατι παραπανω απ αυτα τα χλμ



αι βαλιτσαι ειναι συγκεκριμεναι αν θυμαμαι καλα 42 λιτρα

Η χωρητικότητα δεν έχει σχέση με το βάρος. Σίγουρα ο κατασκευαστής σου δίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος και αυτό είναι ένα κρίσιμο μέγεθος! Δεν γίνεται να βάλει κάποιος όσο βάρος νομίζει και να πάει με αυτές τις ταχύτητες.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Η χωρητικότητα δεν έχει σχέση με το βάρος. Σίγουρα ο κατασκευαστής σου δίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος και αυτό είναι ένα κρίσιμο μέγεθος! Δεν γίνεται να βάλει κάποιος όσο βάρος νομίζει και να πάει με αυτές τις ταχύτητες.

Μόλις μίλησα με ένα φίλο ΠενΦε και μου επιβεβαίωσε ότι για Top Case είναι 5 κιλά μέγιστο και Side Case 6 κιλά η κάθε μία. Προσοχή το βάρος δεν αλλάζει ανάλογα της ταχύτητας, είναι πάντα ίδιο μέχρι το μέγιστο. Αν υπάρχει κάτι άλλο διαφορετικό?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μόλις μίλησα με ένα φίλο ΠενΦε και μου επιβεβαίωσε ότι για Top Case είναι 5 κιλά μέγιστο και Side Case 6 κιλά η κάθε μία. Προσοχή το βάρος δεν αλλάζει ανάλογα της ταχύτητας, είναι πάντα ίδιο μέχρι το μέγιστο. Αν υπάρχει κάτι άλλο διαφορετικό?
"Ασε θα πάρω Tracer 10 kg μου δίνει στην κάθε πλαϊνή και 10 στο Top Case....
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
"Ασε θα πάρω Tracer 10 kg μου δίνει στην κάθε πλαϊνή και 10 στο Top Case....

Δεν το ήξερα αυτό για το τρεισερ, ααα είναι καλό αυτό !!!
Το αυτό και στο VStrom… !!! 3 χ 10 max μαζί με συνοδηγό αν και το έχω φορτώσει πολύ παραπάνω κάποιες φορές και εκεί αντιλήφθηκα πόσο αυξάνονται οι ροπές στο άκρο της ουράς.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μόλις μίλησα με ένα φίλο ΠενΦε και μου επιβεβαίωσε ότι για Top Case είναι 5 κιλά μέγιστο και Side Case 6 κιλά η κάθε μία. Προσοχή το βάρος δεν αλλάζει ανάλογα της ταχύτητας, είναι πάντα ίδιο μέχρι το μέγιστο. Αν υπάρχει κάτι άλλο διαφορετικό?


στα προηγουμενα ποστς παντως μιλαγαμε για ταχυτητες................ ολα λιγο πολυ τα ιδια χωρανε....

"Ασε θα πάρω Tracer 10 kg μου δίνει στην κάθε πλαϊνή και 10 στο Top Case....

μπραβο και καλα κανεις
 

NEK1000

new member
Δημοσιεύσεις
348
Ηλικία
45
Περιοχή
κιατο
Όνομα
νεκταριος
Δηλαδή με το BMW ταξιδεύεις φορτωμένος μεχρι 180 max χωρις προβληματα.λογικο είναι αυτό.
Με τόσα ταξιδεύει το sv φορτωμένο που ούτε ταξιδιάρικο είναι ούτε ηλεκτρονικα μπιμπλικια εχει και παλιάς τεχνολογίας μοτοσυκλετα γενικός. Και με αέρα μπόλικο στην Αθηνών Λαμίας πριν 1 βδομάδα ταξίδευα με 160 σταθερά.
Δεν θα το κάνουν όλα τα super μηχανάκια των 25 χιλιάδων ευρώ;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δηλαδή με το BMW ταξιδεύεις φορτωμένος μεχρι 180 max χωρις προβληματα.λογικο είναι αυτό.
Με τόσα ταξιδεύει το sv φορτωμένο που ούτε ταξιδιάρικο είναι ούτε ηλεκτρονικα μπιμπλικια εχει και παλιάς τεχνολογίας μοτοσυκλετα γενικός. Και με αέρα μπόλικο στην Αθηνών Λαμίας πριν 1 βδομάδα ταξίδευα με 160 σταθερά.
Δεν θα το κάνουν όλα τα super μηχανάκια των 25 χιλιάδων ευρώ;
Μάλλον όχι ΝΕΚ, τα ίδια και εγώ , φαίνεται τα super tourer δεν τόχουνε..
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.509
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Η διαφορα αναμεσα στα δυο θα φανει οχι στο με ποσα χλμ θα πηγαινεις φιλε αλλα μετα απο 21 μερες ταξιδι σε δρομους βομβαρδισμενους με σαμαρακια τουμπια ξηλωμενους λογω εργων και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις ποσο πιο ξεκουραστος θα γυρισεις ή αλλιως ποσο λιγοτερο διαλυμένος οδηγωντας το ενα μηχανακι ή το αλλο. Και τα δυο θα σε πανε θεωρητικα στον προορισμο σου αλλα κατι ηλεκτρονικες βλακειες που πληρωνουμε οντως χρυσες κανουν την διαφορα. Καθαρα δικη μου αποψη χωρις ιχνος ειρωνιας ή εξυπναδας απο μερους μου προς αποφυγην παρεξηγησεων.

Βαζω και μια φωτο απο αναγκαστικο χωματοδρομο λογω λαλακιας του gps για να καταλαβετε γιατι μιλαω υπαρχουν βιντεο και φωτο με χειροτερα κομματια απο αυτο
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Η διαφορα αναμεσα στα δυο θα φανει οχι στο με ποσα χλμ θα πηγαινεις φιλε αλλα μετα απο 21 μερες ταξιδι σε δρομους βομβαρδισμενους με σαμαρακια τουμπια ξηλωμενους λογω εργων και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις ποσο πιο ξεκουραστος θα γυρισεις ή αλλιως ποσο λιγοτερο διαλυμένος οδηγωντας το ενα μηχανακι ή το αλλο. Και τα δυο θα σε πανε θεωρητικα στον προορισμο σου αλλα κατι ηλεκτρονικες βλακειες που πληρωνουμε οντως χρυσες κανουν την διαφορα. Καθαρα δικη μου αποψη χωρις ιχνος ειρωνιας ή εξυπναδας απο μερους μου προς αποφυγην παρεξηγησεων.

.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nαι ρε Γρηγόρη, αλλά με ταχύτητες που δεν περάσατε τα 120χλμ/ω
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Nαι ρε Γρηγόρη, αλλά με ταχύτητες που δεν περάσατε τα 120χλμ/ω

Έτυχε να μιλήσω κάποτε με ένα τρελοαμερικάνο που είχε γυρίσει τον πλανήτη. Ως προς την ταχύτητα μου είπε ποτέ δεν ξεπέρασε τα 100 χλμ., τα συνήθη ήταν γύρω στα 70-80 χλμ. ενώ στις σπάνιες λεωφόρους έφτασε μέχρι 100 χλμ. Στο επαρχιακό δίκτυο με χώμα κλπ. ποτέ δεν πήγε πάνω από 60 χλμ !!! και αυτό όχι με κάποιο τεχνολογικό θαύμα. Πάντα φορτωμένος και με 2 πλήρη ζαντολάχιστα εκτός των άλλων.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.509
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μανο για να βγουν τα χλμ εχουνε παει και πανω απο 150 σε κομματια που μπορουσαμε να το πατησουμε με οτι αυτο σημαινει για καμερες μπλοκα φωτορανταρ και τα λοιπα. Το ζητουμενο ειναι το ταξιδι και αυτα που βλεπεις οχι παω απο το α στο β. Αυτο καθαρα δικη μου γνωμη.










Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μανο για να βγουν τα χλμ εχουνε παει και πανω απο 150 σε κομματια που μπορουσαμε να το πατησουμε με οτι αυτο σημαινει για καμερες μπλοκα φωτορανταρ και τα λοιπα. Το ζητουμενο ειναι το ταξιδι και αυτα που βλεπεις οχι παω απο το α στο β. Αυτο καθαρα δικη μου γνωμη.










Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
H δικιά μου η γνώμη Γρηγόρη , είναι η μηχανή να μην μου βάζει όρια, θέλω να πάω με 120; Να πηγαίνω, Θέλω να πάω με 220; πάλι να πηγαίνω IMHO...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έτυχε να μιλήσω κάποτε με ένα τρελοαμερικάνο που είχε γυρίσει τον πλανήτη. Ως προς την ταχύτητα μου είπε ποτέ δεν ξεπέρασε τα 100 χλμ., τα συνήθη ήταν γύρω στα 70-80 χλμ. ενώ στις σπάνιες λεωφόρους έφτασε μέχρι 100 χλμ. Στο επαρχιακό δίκτυο με χώμα κλπ. ποτέ δεν πήγε πάνω από 60 χλμ !!! και αυτό όχι με κάποιο τεχνολογικό θαύμα. Πάντα φορτωμένος και με 2 πλήρη ζαντολάχιστα εκτός των άλλων.
Ρε παιδιά τότε καλά κάνει ο @Magelanos και γυρίζει τον πλανήτη με 250cc , ας αποφασίσουμε τι θέμε..
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Ρε παιδιά τότε καλά κάνει ο @Magelanos και γυρίζει τον πλανήτη με 250cc , ας αποφασίσουμε τι θέμε..

Ότι του αρέσει στον καθένα. Απλά να γνωρίζει όλες τις τεχνικές παραμέτρους του εργαλείου του για να μην υπερβάλει, υπερεκτιμά τις δυνατότητες που του δίνει και αυτές που έχει ο ίδιος.
Αυτή την στιγμή είμαι υπέρ της άποψης απολαμβάνω την διαδρομή και ας φτάσω 1 ώρα αργότερα αλλά θα το απολαύσω ξεκούραστος ακόμα και με δεύτερο, για αυτό και τώρα έχω αυτό που έχω.
Για μένα και σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω που δυστυχώς δεν είναι κοινοποιήσημα αλλά μπορούμε κατ΄ ιδίαν να τα πούμε κάποια εργαλεία είναι υπερκοστολογημένα χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι εξαιρετικά εργαλεία.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.509
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Ρε παιδιά τότε καλά κάνει ο @Magelanos και γυρίζει τον πλανήτη με 250cc , ας αποφασίσουμε τι θέμε..
Μανο επαναλαμβανω δεν υπαρχει σωστο ή λαθος και απειρο respect για τον Παναγιωτη που τον ξερω και προσωπικα. Ο καθενας οπως μπορει και με οτι θελει και με οποια φιλοσοφια γουσταρει κανει αυτο που κανει. Δεν την λεει κανενας σε κανεναν την αποψη μας εκφραζουμε ελευθερα.

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ότι του αρέσει στον καθένα. Απλά να γνωρίζει όλες τις τεχνικές παραμέτρους του εργαλείου του για να μην υπερβάλει, υπερεκτιμά τις δυνατότητες που του δίνει και αυτές που έχει ο ίδιος.
Αυτή την στιγμή είμαι υπέρ της άποψης απολαμβάνω την διαδρομή και ας φτάσω 1 ώρα αργότερα αλλά θα το απολαύσω ξεκούραστος ακόμα και με δεύτερο, για αυτό και τώρα έχω αυτό που έχω.
Για μένα και σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω που δυστυχώς δεν είναι κοινοποιήσημα αλλά μπορούμε κατ΄ ιδίαν να τα πούμε κάποια εργαλεία είναι υπερκοστολογημένα χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι εξαιρετικά εργαλεία.
Κώστα λεβέντη μου, κάνεις δεν λέει τα αντίθετα, αλλά δεν μπορώ ν'ανεχτώ ότι όταν μού την σβουρήξει να μην μπορώ ν'ανοίξω γιατί θα με στείλει το μηχανάκι, τι δεν καταλαβαίνουμε; Είδα το 1290 την προηγούμενη βδομάδα ,ξάπλα στην εθνική και μου ήρθε να μην ξανακαβαλήσω.. Ημρτ δηλαδή..
 
Top Bottom