KTM 1290 Super Adventure S vs BMW R1250GS σε πίστα!!!!

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Φοβερά μηχανάκια και τα δύο, ο τύπος τρέχει με το S 1000 RR οπότε δικαιολογημένη η όποια ευνοϊκή στάση στο Πένφε.
Με το ΚΤΜ το πρόβλημα του ήταν το πώς θα αφήσει τα άλογα στην άσφαλτο πράγμα λογικό αφού το μηχανάκι είναι κτήνος, μάλιστα είπε ότι εάν είχα καλύτερα λάστιχα το 12:04 θα το έκανα 12:00 άρα η διαφορά θα ήταν χαοδης, 8 δευτερόλεπτα στον γύρο.
Το θέμα είναι εάν στην πραγματική ζωή χρειάζεται όλη αυτή η κτηνώδης δύναμη και πόσο διαχειρησιμη είναι και εάν σου κάνει την ζωή εύκολη μια πιο ήπια σε δύναμη μηχανή.

Αυτη την δυναμη την πληρωνει το 100% των αγοραστων αλλα την εκμεταλευεται το 3% και ο κοσμος ολος.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Φοβερά μηχανάκια και τα δύο, ο τύπος τρέχει με το S 1000 RR οπότε δικαιολογημένη η όποια ευνοϊκή στάση στο Πένφε.
Με το ΚΤΜ το πρόβλημα του ήταν το πώς θα αφήσει τα άλογα στην άσφαλτο πράγμα λογικό αφού το μηχανάκι είναι κτήνος, μάλιστα είπε ότι εάν είχα καλύτερα λάστιχα το 12:04 θα το έκανα 12:00 άρα η διαφορά θα ήταν χαοδης, 8 δευτερόλεπτα στον γύρο.
Το θέμα είναι εάν στην πραγματική ζωή χρειάζεται όλη αυτή η κτηνώδης δύναμη και πόσο διαχειρησιμη είναι και εάν σου κάνει την ζωή εύκολη μια πιο ήπια σε δύναμη μηχανή.
Ρε Μάνο..!!!!!!!!!!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
[QUOTE="kostikas, post: 116006, member: 747"
Δεν θεωρώ βλάκες την BMW να μην έχουν βάλει και αυτοί ένα αντίστοιχης δύναμης μοτέρ[/QUOTE]

Αφού πουλάει ακόμη, τον πουσαρισαν,τον υδρόψυξαν και συνεχίζουν....
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
...και για να το πάω λίγο παραπέρα...και στο Megatest του moto την μεγάλη gs την αγγίζουν με το γάντι, όταν όλα τα άλλα τρώνε χαστούκια.
Κάπου ώπα δηλαδή.

γιαυτό:

 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Στα χέρια ενός έμπειρου αναβάτη ναι, μπορεί να κάνει παπάδες το ΚΤΜ...το αν χρειάζεται είναι υποκειμενικό θέμα του πως οδηγάει ο καθένας Μάνο.
Πάντως όλες οι ιπποδυνάμεις διαχειρίσιμες είναι στα κατάλληλα χέρια, ακόμη και στο χώμα.
Αυτό λέω Νότη, σε πρωταθλητές κάνει παπάδες, εδώ όμως λέω για τον μέσο αναβάτη...
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Φίλος πιλότας των πολιτικών αερογραμμών... λάτρης των 2 τροχών χωρίς όμως να πιέζει ή πιο απλά να μπαίνει στον χαρακτήρα της μότο του. Τις αλλάζει ως πουκάμισα γιατί μπορεί..... και απλά κυκλοφορεί όποτε του έχει τελειώσει η μπαταρία για να με καταλάβετε. Με το που βγήκε το ΚΤΜ δίχως να έχει πουλήσει το προηγούμενο πάει και το αγοράζε

Γνωστό πρόβλημα του σκελετού. Το έχω δεί σε 1090... παλιά...... διορθώνεται / βελτιώνεται αλλά σίγουρα τέτοιο πράγμα είναι τουλάχιστον απαράδεκτο. Όταν θές να τα κάνεις ανάλαφρα απο κάπου αφαιρείς...... Δεν νομίζω πάντως να υπάρχουν σημερινά της μοντέλα με το ίδιο θέμα.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
εδώ είστε γατάκια:
και στο χώμα και στην πίστα

View attachment 11655

.............και εμένα μου αρέσει και θα την ήθελα..... αλλά μέχρι την πόρτα του συνεργείου για το σέρβις.... μετά δεν ξέρω... τα μεταξωτά βρακιά ξέρεις τι θέλουν για να αντέχεις να τα πληρώνεις.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
.............και εμένα μου αρέσει και θα την ήθελα..... αλλά μέχρι την πόρτα του συνεργείου για το σέρβις.... μετά δεν ξέρω... τα μεταξωτά βρακιά ξέρεις τι θέλουν για να αντέχεις να τα πληρώνεις.

Αυτά τα χρυσά σερβις στη ducati φοβάμαι καιγω!

cdefghigi
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
.............και εμένα μου αρέσει και θα την ήθελα..... αλλά μέχρι την πόρτα του συνεργείου για το σέρβις.... μετά δεν ξέρω... τα μεταξωτά βρακιά ξέρεις τι θέλουν για να αντέχεις να τα πληρώνεις.
Kαι όμως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα..
Και για να κάνουμε ευκολότερη την ζωή των διαχειριστών ας μην Spamaρουμε, εδώ μιλάμε για KTM & BMW.... Ποιός μιλάει ε;....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το θέμα με τα σκελετά το ΚΤΜ το παρουσίασε σε ορισμένες παρτίδες μηχανών και μόνο στην Αμερική και μόνο σε κάποιους με συγκεκριμένη χρήση, το έχουμε ξανακουβεντιάσει εδώ..
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Το θέμα με τα σκελετά το ΚΤΜ το παρουσίασε σε ορισμένες παρτίδες μηχανών και μόνο στην Αμερική και μόνο σε κάποιους με συγκεκριμένη χρήση, το έχουμε ξανακουβεντιάσει εδώ..

Όταν πρωτοείδα το πρόβλημα, ήταν σε μηχανή Ευρώπης από κάποιον που ξεκίνησε να πάει ταξίδι προς Ρωσία μεριά κλπ. Λογικά δεν πρέπει να έχουν διαφορετική γραμμή παραγωγής για αμέρικα γιατί άλλωστε? Απλά ως συνήθως δεν βγαίνουν όλα τα προβλήματα στην δημοσιότητα. Όπως και να έχει μακριά από εμάς...... OKz αυτά είναι ευρωπαϊκά προβλήματα..... εε !!
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Όταν πρωτοείδα το πρόβλημα, ήταν σε μηχανή Ευρώπης από κάποιον που ξεκίνησε να πάει ταξίδι προς Ρωσία μεριά κλπ. Λογικά δεν πρέπει να έχουν διαφορετική γραμμή παραγωγής για αμέρικα γιατί άλλωστε? Απλά ως συνήθως δεν βγαίνουν όλα τα προβλήματα στην δημοσιότητα. Όπως και να έχει μακριά από εμάς...... OKz αυτά είναι ευρωπαϊκά προβλήματα..... εε !!
Δεν πάει έτσι Κώστα, ο άλλος η Αυστραλία έβαζε 60lit βενζίνης στην σχαρα και πήγαινε τάπα σε κακό χώμα για να πάει την βενζίνη σε κάποιους που είχαν μείνει στα βουνά, 60lit στην σχάρα, πίσω σε κακό χωμα...Και μετά παραπονιόταν ότι έσπασε το υποπλαίσιο, άντε γ*******σου ρε *****α....Δεν υπερασπίζομαι τα ΚΤΜ, άλλωστε YAMAHAra έχω, αλλά έλεος κάπου... Αυτό που ξέρω είναι ότι κάποια 1090 είχαν αδικαιολόγητα θέματα με τον σκελετό, εκεί ναι να τα πούμε, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το είδα ολο το συγκριτικό και κυρίως τα σχόλια του οδηγού, κρίμα το bmw.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
Τι εννοείς;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ποσα ''ανεβοκατεβασματα'' στον γυρο ;;
τι ταχυτητα εισοδου- εξοδου ειχε το καθενα ;
Κοιτάς έξοδο πάντα , 215 το ένα 235 το άλλο...
 
Top Bottom