Honda NC750X MY2021

Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
NC without DCT? Γιατί να το πάρεις;
1000 ευρώ φτηνότερο, ελαφρύτερο, ένας μπελάς λιγότερος . Έξαλλου με την ροπή που έχει , σε ανηφορικό στροφιλικι δεν θα χρειάζεται συχνή αλλαγή ταχυτήτων όπως εγω με το CB , που λιγότερο κουνιέται το πόδι μου όταν παίζω τύμπανα hit hat Tooth
 

Stratos

new member
Δημοσιεύσεις
331
Ηλικία
56
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750X
Όνομα
Στράτος
Περιοχή
Αθήνα
Το DCT κατ' εμέ είναι ένα από τα μεγάλα ατού του NC. Ταιριάζει πολύ με τον κινητήρα του.
Και εχοντας δοκιμάσει 3 γενιες DCT, οι βελτιώσεις είναι μεγάλες. Ειδικά τώρα με το Ride by wire, εγινε ακόμη καλύτερο.
Δεν θα το έπαιρνα ποτέ χειροκίνητο πλέον, δεν υπάρχει επιστροφή!!! Tooth Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το DCT κατ' εμέ είναι ένα από τα μεγάλα ατού του NC. Ταιριάζει πολύ με τον κινητήρα του.
Και εχοντας δοκιμάσει 3 γενιες DCT, οι βελτιώσεις είναι μεγάλες. Ειδικά τώρα με το Ride by wire, εγινε ακόμη καλύτερο.
Δεν θα το έπαιρνα ποτέ χειροκίνητο πλέον, δεν υπάρχει επιστροφή!!! Tooth Tooth
Πές τα ρε Στράτο γιατί θα με τρελλάνουν...
 
N

notakos600

Guest
Το DCT κατ' εμέ είναι ένα από τα μεγάλα ατού του NC. Ταιριάζει πολύ με τον κινητήρα του.
Και εχοντας δοκιμάσει 3 γενιες DCT, οι βελτιώσεις είναι μεγάλες. Ειδικά τώρα με το Ride by wire, εγινε ακόμη καλύτερο.
Δεν θα το έπαιρνα ποτέ χειροκίνητο πλέον, δεν υπάρχει επιστροφή!!! Tooth Tooth
Ακόμη και με το ΧΤ όταν κυνηγάω στροφιλικια παίζω με το σασμάν όλη την ώρα.
Τι σόι μοτοσυκλέτα θα είναι αυτή που θα καβαλαω και θα συμπεριφερεται σαν σφουκτερ...
Manual for ever.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Ακόμη και με το ΧΤ όταν κυνηγάω στροφιλικια παίζω με το σασμάν όλη την ώρα.
Τι σόι μοτοσυκλέτα θα είναι αυτή που θα καβαλαω και θα συμπεριφερεται σαν σφουκτερ...
Manual for ever.
Υπάρχει πολύς κόσμος που γουστάρει το αυτόματο Νοτη για ευκολία. Εδώ έχω ακούσει από κάτοχο ΝC ο οποίος δεν θέλει συμπλέκτη για να μην κουράζετε το αριστερό του χέρι. Και εντάξει αν το χρησιμοποιείς στη πόλη. Λογικό. Κι εγώ γι αυτό (και όχι μόνο) έχω το SH όταν κατεβαίνω κέντρο. Αλλά έξω;
Είναι όπως αρέσει στον κάθε έναν συντροχο και την βρίσκει φίλε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ακόμη και με το ΧΤ όταν κυνηγάω στροφιλικια παίζω με το σασμάν όλη την ώρα.
Τι σόι μοτοσυκλέτα θα είναι αυτή που θα καβαλαω και θα συμπεριφερεται σαν σφουκτερ...
Manual for ever.
Γεια στο στόμα σου!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Ακόμη και με το ΧΤ όταν κυνηγάω στροφιλικια παίζω με το σασμάν όλη την ώρα.
Τι σόι μοτοσυκλέτα θα είναι αυτή που θα καβαλαω και θα συμπεριφερεται σαν σφουκτερ...
Manual for ever.
Και με το NC μπορείς να αλλάζεις ταχύτητες, όπως στο χειροκίνητο.
Πολύ πιο γρήγορα απ'ότι τις κάνεις στη μηχανή σου κ χωρίς να κλείνεις καθόλου το γκάζι.
Στο αριστερό σου χέρι τα έχεις όλα.
Δεν είναι θέμα κούρασης που έγραψε ο Κώστας πιο κάτω.
Είναι απίστευτη ευκολία.
Το δουλεύω μόνο στο manual.
Πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις.
 
N

notakos600

Guest
Και με το NC μπορείς να αλλάζεις ταχύτητες, όπως στο χειροκίνητο.
Πολύ πιο γρήγορα απ'ότι τις κάνεις στη μηχανή σου κ χωρίς να κλείνεις καθόλου το γκάζι.
Στο αριστερό σου χέρι τα έχεις όλα.
Δεν είναι θέμα κούρασης που έγραψε ο Κώστας πιο κάτω.
Είναι απίστευτη ευκολία.
Το δουλεύω μόνο στο manual.
Πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις.
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, όλα οκ.
 
N

notakos600

Guest
Υπάρχει πολύς κόσμος που γουστάρει το αυτόματο Νοτη για ευκολία. Εδώ έχω ακούσει από κάτοχο ΝC ο οποίος δεν θέλει συμπλέκτη για να μην κουράζετε το αριστερό του χέρι. Και εντάξει αν το χρησιμοποιείς στη πόλη. Λογικό. Κι εγώ γι αυτό (και όχι μόνο) έχω το SH όταν κατεβαίνω κέντρο. Αλλά έξω;
Είναι όπως αρέσει στον κάθε έναν συντροχο και την βρίσκει φίλε.
Κώστα μου, όποιος κουράζεται αγοράζει με DCT.
Γουστάρω απίστευτα το μοτέρ του NC, το ψευτοτεπόζιτο με τον άπλετο χώρο του και την σκληρή σέλα του, που θα ήταν το μόνο που θα βελτίωνα πάνω του.
Θα διάλεγα όμως το manual, απλά.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Κώστα μου, όποιος κουράζεται αγοράζει με DCT.
Γουστάρω απίστευτα το μοτέρ του NC, το ψευτοτεπόζιτο με τον άπλετο χώρο του και την σκληρή σέλα του, που θα ήταν το μόνο που θα βελτίωνα πάνω του.
Θα διάλεγα όμως το manual, απλά.
Εγώ δεν θα διάλεγα DCT γενικώς Νοτη μου κι ας είχε 0,1 lt/100 με 200 χλμ/ω
Και με το NC μπορείς να αλλάζεις ταχύτητες, όπως στο χειροκίνητο.
Πολύ πιο γρήγορα απ'ότι τις κάνεις στη μηχανή σου κ χωρίς να κλείνεις καθόλου το γκάζι.
Στο αριστερό σου χέρι τα έχεις όλα.
Δεν είναι θέμα κούρασης που έγραψε ο Κώστας πιο κάτω.
Είναι απίστευτη ευκολία.
Το δουλεύω μόνο στο manual.
Πρέπει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις.
Για τον συγκεκριμένο που ξέρω είναι θεμα κούρασης Πάνο. Για σένα και για αλλούς μπορεί να μην είναι.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, όλα οκ.

Μαλλον δεν εχεις οδηγησει αυτοκινητο με αυτοματο σασμαν και με paddles στο τιμονι και .... αναβαση Τυμφρηστου ή καταβαση ?
Αμα οδηγησεις δεν θα ξεκολλας ... α believe me ...! Tooth
Η μονη αντιρρηση μου για το NC ειναι η υπερβολικα πια χαμηλη του ιπποδυναμη ... λιγοτερη και απο το αεροψυκτο 600αρι ducati μου δηλαδη .... για μοντερνο υδροψυκτο 750 cc μηχανακι και υπερβολικα βαρυ , για μενα. Το dct σασμαν ειναι τεχνολογια ασυγκριτη δεν το συζηταμε. Bcdefgh

image.ashx.jpg
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Μαλλον δεν εχεις οδηγησει αυτοκινητο με αυτοματο σασμαν και με paddles στο τιμονι και .... αναβαση Τυμφρηστου ή καταβαση ?
Αμα οδηγησεις δεν θα ξεκολλας ... α believe me ...! Tooth
Η μονη αντιρρηση μου για το NC ειναι η υπερβολικα πια χαμηλη του ιπποδυναμη ... λιγοτερη και απο το αεροψυκτο 600αρι ducati μου δηλαδη .... για μοντερνο υδροψυκτο 750 cc μηχανακι και υπερβολικα βαρυ , για μενα. Το dct σασμαν ειναι τεχνολογια ασυγκριτη δεν το συζηταμε. Bcdefgh

View attachment 28851
Ανάβαση Τυμφρηστού, με τις 30 φουρκέτες;
Πω, πω....
Το μηχανάκι έχει ροπή από χαμηλές στροφές κ ξεκολλάει εύκολα.
Το δουλεύεις με σπασμένη δευτέρα ως τρίτη με τέρμα γκάζι ανεβοκατεβάσματα χωρίς να κλείσεις το γκάζι..
 
N

notakos600

Guest
Μαλλον δεν εχεις οδηγησει αυτοκινητο με αυτοματο σασμαν και με paddles στο τιμονι και .... αναβαση Τυμφρηστου ή καταβαση ?
Αμα οδηγησεις δεν θα ξεκολλας ... α believe me ...! Tooth
Η μονη αντιρρηση μου για το NC ειναι η υπερβολικα πια χαμηλη του ιπποδυναμη ... λιγοτερη και απο το αεροψυκτο 600αρι ducati μου δηλαδη .... για μοντερνο υδροψυκτο 750 cc μηχανακι και υπερβολικα βαρυ , για μενα. Το dct σασμαν ειναι τεχνολογια ασυγκριτη δεν το συζηταμε. Bcdefgh

View attachment 28851
Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, σε πάω μια κόντρα ανάβαση Τυμφρηστου, εσύ με το PlayStation κι εγώ με το CBR.
Να βάλουμε τις άδειες όμως για να έχει ενδιαφέρον... Rolling
Τωρα για την ιπποδύναμη του NC, οκ αυτοκινηταδικο μοτέρ έχει που δίνει έμφαση στη ροπή και την οικονομία. Τσιγκουνα η Honda που δεν το γαργαλησε λίγο, αλλά τότε θα μιλούσαμε για κατανάλωση 10/100 σε κάθε ξεκαυλωμα.
 
Last edited by a moderator:

Stratos

new member
Δημοσιεύσεις
331
Ηλικία
56
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750X
Όνομα
Στράτος
Περιοχή
Αθήνα
Οταν αποφασιζεις να αγορασεις μια μοτοσυκλετα, ηδη στο βαθος του μυαλου σου γνωριζεις τι πλεονεκτηματα θα σου προσφερει και τι μειονεκτηματα. Και ας μην το παραδεχεσαι στην αρχη λογω ενθουσιασμου.
Και δεν φανταζομαι να υπαρχει καποιος που δεν θα ηθελε κατι ακομη στην μοτο της επιλογης του. Αλλα αυτο φυσικα ειναι ανεφικτο μιας και αλλοι κατασκευαζουν και εμεις απλα αγοραζουμε με βαση τα προσωπικα μας κριτηρια.
Δεν θα μπορουσε να διαφερει το NC.
Εχει καποια εξαιρετικα ατου και καποια μειονεκτηματα. Οπως ολα.
Απλα, για μενα τα πλεονεκτηματα ειναι περισσοτερα. Και μιλαω φυσικα για τον τροπο οδηγησης που εχω πλεον τα τελευταια χρονια.
Ειναι πια για μενα πολυ σημαντικο να ξεκιναω εκδρομη, ταξιδι, και το μονο πραγμα που με απασχολει ειναι αν εχω ξεχασει να παρω τιποτα μαζι μου Tooth
Σιγουρα αυτο το Peace of mind το εχουν και αλλες μοτο. Απλα αυτη μου "κουμπωσε" τελεια.

Να ειμαστε καλα εχει σημασια και να απολαμβανουμε καθε στιγμη με την αγαπημενη μας!!(τη μοτο εννοω, μην παρεξηγηθω Tooth )
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ είμαι υπέρ του μανούαλ κιβωτίου..
Η μηχανή είναι ένα σύνολο πολυ ευαίσθητο στις μεταβολές της γεωμετρίας της..
Με το κιβώτιο, εκμεταλευεσαι αυτό το χαρακτηριστικο της..
Να πάρεις αυτόματο για την πόλη 1η 2α 3η..ναι...
Έξω κουράζει ο συμπλεκτης;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για την ώρα είμαι υπερ του μάνουαλ
αλλά δεν αργεί η μερα που θα παππουδέψω και πάρω την αυτοματάρα μου! Tooth
Φταίει η γκουμουτσα σου..
Για δοκίμασε συμπλέκτη σε 1200gs lc .... Boυτυρο.. Νομίζεις ότι χαλασε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Φταίει η γκουμουτσα σου..
Για δοκίμασε συμπλέκτη σε 1200gs lc .... Boυτυρο.. Νομίζεις ότι χαλασε
Να πάρετε, να το αλείφετε στο ψωμί με μαρμελάδα
Δεν θα πάρω, ευχαριστώ
Το 80% των μοτο έχει *****ό συμπλέκτη. Το ότι το Caponord είναι η εξαίρεση σε αυτόν τον τομέα, δεν κάνει το GS μοναδικό και ιδανικό. Τα περισσότερα έτσι είναι. Και το Vara πχ πανάλαφρο έχει. eye
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δέν έχω άποψη μιάς και δέν έχω οδηγήσει DCT, αλλά σε αυτοκίνητο καλό φορτωμένο άλογα, με καλό αυτόματο είναι απόλαυση, καλύτερη απο μανουάλι,
τα σφιχτεράκια δηλαδή γιατί χαίρονται όταν τα βάζουν????? και δέν αρέσει το αυτόματο???? ooops ooops
 
Top Bottom