HONDA CRF 1000 Vs YAMAHA T700

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Μα το πλεονέκτημα του δεν είναι τα κιλά του.........το πλεονέκτημα του είναι η απλή κατασκευή του και το πιο διαχειρίσιμο γκάζι του για ένα κουλό αναβάτη σαν και εμένα .....Ααααα.....και μην ξεχάσω και το πιο βασικό....είναι και πιο φθηνό και την διαφορά θα την πιω σε τσίπουρα,μπιντζίνες και swan....Yes
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Όπως πάντα λέω.... κάνε test drive σε ότι σε ενδιαφέρει με όλες τις παραμέτρους που θές εσύ.... μην μείνεις στην εικόνα και στα φιλάδια, δοκίμασε εσύ και μετά καλή αγορά σου εύχομαι.
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Μα το πλεονέκτημα του δεν είναι τα κιλά του.........το πλεονέκτημα του είναι η απλή κατασκευή του και το πιο διαχειρίσιμο γκάζι του για ένα κουλό αναβάτη σαν και εμένα .....Ααααα.....και μην ξεχάσω και το πιο βασικό....είναι και πιο φθηνό και την διαφορά θα την πιω σε τσίπουρα,μπιντζίνες και swan....Yes
Και κοτόπουλα :D

Δεν έχουν μεγάλη διαφορά στο γκάζι, η τουλάχιστον η διαφορά που έχουν δεν είναι ικανή να τρομάξει έναν άπειρο αναβάτη.
Γενικά το Αφρικα έχει πάρει πολύ καλά σχόλια σχετικά με την απόκριση του γκαζιού στις χαμηλό μεσαίες και δε θα δυσκολέψει.

Ένα συν στο τενερε δίνω για μες στην πόλη, όντας πιο μαζεμένο για επιτοπιους ελιγμους/μποτιλιαρισμα.
Σε οτιδήποτε άλλο το Αφρικα υπερτερεί κατά την ταπεινή μου άποψη.
:)
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
.... αλλά στο τέλος για Vstrom σε βλέπω..... Bye

ναι,ναι στο χώμα με το κ@λομηχανάκι σου Bcdef



kostikas μετά από ψιλοδύσκολη εντουροβόλτα με stromα

0f8f31-gorilla-baby.jpg
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
ναι,ναι στο χώμα με το κ@λομηχανάκι σου Bcdef



kostikas μετά από ψιλοδύσκολη εντουροβόλτα με stromα

View attachment 11750

με πέθανες στο γέλιο.........με πέθανες...... RollingRollingRollingRollingRolling αλλά δεν έπεσες και πολύ έξω...!!!! Giving
 
N

notakos600

Guest
Η λογική λέει ότι χωμα=ελαφρύ μηχανάκι, αλλά αυτό ισχύει σε μεγάλες διαφορές, παράδειγμα αν έβαζες στην εξίσωση ένα μονοκυλινδρο.

Για εμένα η διαφορά των κιλών δεν είναι ικανή να σε κάνει να επιλέξεις το Τ7. Αν έχεις σκοπό να κάνεις ονοφαδικο ταξίδι, όπου θα χρειαστεί να φορτώσεις ελαφρώς τη μοτοσυκλέτα, θα ξεπεράσεις για πλάκα τα 220 κιλά (με το Τ7) οπότε το πλεονέκτημα των κιλών χάνεται.

Προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Κώστα @kordix.
Άντε να φορτώσω 10 κιλά max...δεν κάνω πολυήμερα.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Άντε να φορτώσω 10 κιλά max...δεν κάνω πολυήμερα.

2o άτομο και σε συνδυασμό με αποστάσεις ταξίδια κάνεις? Το θές για σε΄να και μόνο για τα κέφια σου? Πόσο χώμα θα πάς σε σχέση με το υπόλοιπο της διαδρομή σου.... κλπ ..κλπ...είναι σημαντικές λεπτομέρειες αυτά....
Γιατί μην ξεγελιέσε με βαλίτσες αλουμινίου κλπ που το διαφημίζουν.... το υποπλαίσιο ενισχύετε με έξτρα σιδεριά για να αντέξει καθώς και να έχει χερούλια ο πίσω. Όπως είναι δεν έχει τίποτα για τον από πίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
458
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Η σέλα του τ700 είναι ανέκδοτο, το έχω καβαλήσει δε το λέω έτσι. Παίζει η σέλα του χτ600 σου να είναι πιο φαρδιά. Γενικώς είναι πολύ λιτό μηχάνημα με αέρα χωμάτινο.

Το Τ700 είναι για χρήση Ον και πολύ ΟΦ, για πόλη που σίγουρα θα ειναι ταμάμ αλλά που θα το αφήνεις στην πόλη? Τα κλεφτρόνια θα το κυνηγίσουνε και αυτό όπως τα tracer.

Στον επαρχιακό θα είναι επίσης καλό αλλά τα ηλεκτρονικά του Άφρικα δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια. Και γω είμαι οπαδός της απλότητας αλλά όταν μιλάμε για την σωματική μας ακεραιότητα λέμε ναι στα ηλεκτρονικά και ας χαλάνε που λέει ο λόγος. Καλύτερα όρθιος και με χαλασμένο μηχανάκι (λέμε τώρα) παρά οριζόντιος και με μηχανάκι που δουλεύει...

Το Άφρικα το έχει φίλος που είναι πολύ γρήγορος οδηγός σε άσφαλτο και χώμα και έχω δει πόσο καλά στρίβει. Εκανα το λάθος και το καβάλησα και συνειδητοποίησα πόσο πολύ έχουν εξελιχθεί τα ον οφ.

Το τ700 το έχω καβαλήσει μόνο στατικά (γιατί δεν θέλω να χρεωθώ πάλι για μηχανή και αποφεύγω τα test ride).
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εκείνο το παλιοTriumph Tiger 800xc? υπάρχει περίπτωση νανα είν η μέση λύση;

Ούτε "ψόφιο"... Ούτε 1000cc.

Λέω μήπως έχει καλύτερα off γονίδια από το Africa... ,,και καλύτερα on για δικαβαλο και ταξίδια από το T700..
 
N

notakos600

Guest
Εκείνο το παλιοTriumph Tiger 800xc? υπάρχει περίπτωση νανα είν η μέση λύση;

Ούτε "ψόφιο"... Ούτε 1000cc.

Λέω μήπως έχει καλύτερα off γονίδια από το Africa... ,,και καλύτερα on για δικαβαλο και ταξίδια από το T700..
...και το Moto Guzzi με αρέσει...
 
N

notakos600

Guest
2o άτομο και σε συνδυασμό με αποστάσεις ταξίδια κάνεις? Το θές για σε΄να και μόνο για τα κέφια σου? Πόσο χώμα θα πάς σε σχέση με το υπόλοιπο της διαδρομή σου.... κλπ ..κλπ...είναι σημαντικές λεπτομέρειες αυτά....
Γιατί μην ξεγελιέσε με βαλίτσες αλουμινίου κλπ που το διαφημίζουν.... το υποπλαίσιο ενισχύετε με έξτρα σιδεριά για να αντέξει καθώς και να έχει χερούλια ο πίσω. Όπως είναι δεν έχει τίποτα για τον από πίσω.
Μόνο για τα κέφια μου και μόνος...όπως με όλες τις μοτοσυκλέτες μου.
 
Last edited by a moderator:

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
5.800 η διαφορά τιμής(η απλή Africa χωρίς DCT)...το αφήνω εδώ να υπάρχει.

Το οικονομικό είναι υποκειμενικό θεμα στον καθένα, άλλοι τα δίνουν άλλοι όχι.
Όπως υποκειμενική είναι και η εμφάνιση.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.286
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Μόνο για τα κέφια μου και μόνος...όπως με όλες οι μοτοσυκλέτες μου.
Ε τότε μάνα μ πάρε αυτό που σε κάνει κέφι εσένα, διότι ότι εμείς και να σε πούμε τζανε μ, αυτό που γουστάρεις εσύ θα πάρεις... και καλά θα κάνεις βεβαίως βεβαίως!!!! Smileys drinking beer Emoticon
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Εκείνο το παλιοTriumph Tiger 800xc? υπάρχει περίπτωση νανα είν η μέση λύση;

Ούτε "ψόφιο"... Ούτε 1000cc.

Λέω μήπως έχει καλύτερα off γονίδια από το Africa... ,,και καλύτερα on για δικαβαλο και ταξίδια από το T700..

Το είχα, επ ουδενη δεν έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το Αφρικα.
Καταρχην ο τρικυλινδρος δεν ενδυκνειεται για χώμα διότι έχει άβολη ροπή. Αναγκάζεσαι να συμπλεκταρεις διαρκώς με αποτέλεσμα να φθειρεις πολύ γρήγορα τους δίσκους.

Ήταν και ο λόγος που το αντικατεστησα με το 990 adventure.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Το είχα, επ ουδενη δεν έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το Αφρικα.
Καταρχην ο τρικυλινδρος δεν ενδυκνειεται για χώμα διότι έχει άβολη ροπή. Αναγκάζεσαι να συμπλεκταρεις διαρκώς με αποτέλεσμα να φθειρεις πολύ γρήγορα τους δίσκους.

Ήταν και ο λόγος που το αντικατεστησα με το 990 adventure.
OK...

Bcdefghg
 

george_pan

new member
Δημοσιεύσεις
10
Ηλικία
41
Μοτοσυκλέτα
XTZ 1200
Όνομα
Γιώργος
Για εμένα αν σκέφτεσαι πολύ παραπάνω το off τοτε Τ700, δηλαδή ένα μεγαλύτερο του 60% να είναι off στην οδήγηση σου.Αλλιώς σαν σύνολο υπερτερεί το Αφρικα είναι υπέροχο το έχω οδηγήσει και εγώ και πραγματικά είναι καταπληκτικό για εμένα. Πραγματικά υπέροχη μηχανή στρίβει μέχρι κάτω θα μου πεις όλες το κάνουν, ε σε αυτή το κάνεις με τρομερή ευκολία είναι τρομερά ευκολοδήγητη και με το που ανεβαίνεις σε αυτήν και την οδηγάς νιώθεις ότι την οδηγάς για χρόνια,είναι μαγικό χαλί στους ελληνικούς δρόμους, εχει ηλεκτρονικά τα οποία είναι χρήσιμα, φορτώνεται πολύ καλύτερα και είναι πιο καλή για 2 άτομα, ο κινητήρας της είναι υπέροχος και δεν καίει τίποτα και μιλάμε για άτομο που της πίνει το αίμα. Τι να πω απλά είναι καλύτερη μηχανή με διαφορά.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Μόνο για τα κέφια μου και μόνος...όπως με όλες οι μοτοσυκλέτες μου.

Τότε έχεις δώσει απάντηση μόνος σου στο ερώτημα σου! Πάρε ότι γουστάρει η καρδιά σου, ότι σε φτιάχνει και μην ακούς κανέναν. ΑΛΛΑ.... δοκίμασε, καβάλησε το ότι και να είναι, όποια εργαλεία και να είναι αυτά πριν τα ακουμπήσεις. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου ξινίσει.
Ρίξε μια προσεκτική ματιά εδώ... http://www.motoparea.gr/index.php?threads/ΤΙ-ΚΑΝΑΤΕ-ΣΗΜΕΡΑ-ΜΕ-ΤΗ-ΜΗΧΑΝΑΡΑ-ΣΑΣ.11/page-93#post-105824
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Νότη τώρα τελευταία βλέπω οι ορέξεις σου για το χώμα αυξάνονται κατακόρυφα!!!
Νομίζω κάτι τέτοιο θα ήταν κατάλληλο και μην αφήσεις βουνοκορφή για βουνοκορφή!!
Suzuki-DR-800-1989-1.jpg
 
Top Bottom